آیا فرد خوش بینی هستید

آیا فرد خوش بینی هستید

آیا فرد خوش بینی هستید ، خوشبینی با کمرنگ شدن بدبینی از لحاظ پتانسیل به حداکثر مقدار خود می رسد. به این چند تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین نگاه کنید و به من بگویید شما جزو کدام یک هستید؟ با راز ثروت همراه باشید.

 

معنی خوش بینی

خوش بینی یعنی نگاه و نگرشی مثبت نسبت به زندگی و جهان پیرامون خودمان داشته باشیم.افراد خوش بین جهان را به شکل زیبا و بهتری می‌بینند. بی‌شک در این دنیا کسی نمی‌تواند ادعا کند که کامل و بی نقص است و در عین حال در زندگی هیچ مساله‌ای ندارد و همه چیز عالی است. ولی وقتی خوش بینی را روال کار خودمان قرار دهیم جهان هم روی خوش خودش را به ما نشان می‌دهد.

برای توضیح تفاوت بین فرد خوش بین و بدبین معمولا مثالی می‌زنند. فرد خوش بین نیمه‌ی پر لیوان را می‌بیند و فرد بدبین نیمه‌ی خالی لیوان را می‌بیند. در هر حالت، لیوان نیمی پر است و نیمی خالی. ولی کسی که نیمه‌ی پر لیوان را می‌بیند، روی داشته‌های خودش متمرکز می‌شود و کمتر به نداشته‌ها و کاستی‌ها توجه می‌کند.

عملکرد فرد خوش‌بین و فرد بدبین

شخص بدبین معتقد است که اتفاقات ناخوشایند ، از عوامل و شرایطی همیشگی منشا می‌گیرند. من در امتحان ریاضی قبول نشدم، چون در شمارش و حساب استعداد ندارم. و از طرف دیگر اتفاقات خوب را ناشی از شرایط موقتی و تصادفی می‌دانند. شوهرم دسته گلی برایم آورد، چون روز کاری خوبی داشت. در حالی که فرد خوش‌بین ، علت شکست را به عوامل موقتی و گذرا نسبت می‌دهد. من در امتحان رد شدم چون وقت توجه کافی نداشتم. و موقعیت‌ها و شرایط مطلوب را حمل بر وجود عواملی دائمی می‌داند. او برایم گل آورد چون به خانواده‌اش علاقه دارد.

آیا فرد خوش بینی هستید

فرد بدبین اجازه می‌دهد

که یاس و نامیدی به وجود آمده در یکی از امور زندگی ، به امور دیگر دست بکشد. اگر بدبین باشد نه تنها به خاطر از دست دادن کارش احساس بدی پیدا می‌کند، بلکه این نگرانی در وی ایجاد می‌شود که ازدواج وی دچار مشکل شده و فرزندانش از کنترل او خارج شده‌اند. ولی فرد خوش‌بین اجاه نمی‌دهد که یک مانع یا شکست به کل زندگی‌اش سرایت کند. او با خود می‌اندیشد: به هر حال من در حال بیکار هستم، من و همسرم هنوز با یکدیگر صمیمی و نزدیکیم و به وجود بچه‌هایم نیز افتخار می‌کنم.

در هنگام بروز مشکلات ، افراد بدبین خود را سرزنش می‌کنند. چنانچه راننده دیگری به ماشین پارک شده شما بزند خود را ملامت می‌کنید که ماشین را در محل نامناسبی پارک کرده‌اید. فرد خوش‌بین چنین مشکلی را تصادفی می‌انگارد و از آن به عنوان تجربه‌ای بهره می‌برد. دفعه بعد ، ماشین را جایی پارک می‌کنم که ماشین‌های کمتری اطرافش باشند.

آیا می‌خواهید فرد خوش‌بین‌تری باشید؟

آیا فرد خوش بینی هستید

سیلگمن به این نکته اشاره دارد: این فکر که هیچ از یک کارهای من اهمیتی ندارد، در افراد بدبین مانع از تلاش آنها در جهت بهبود اوضاع می‌شود، بنابراین به محض برخورد با یک مانع تسلیم می‌شوند.

آیا فرد خوش بینی هستید؟ اگر نیستید، می توانید باشید.

خوشبختانه ما قادریم عاداتی را که یاد گرفته‌ایم، از یاد ببریم.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که خوش‌بینی یک مهارت است و هر فردی قادر به فراگیری آن می‌باشد.

خوش بینی در زندگی و سرشت انسان

در نیمه‌ی دوم قرن بیستم و با توسعه‌ی روانشناسی علمی، این نگرش منفی به خوش بینی کم‌رنگ و تقریباً ناپدید شد.

از میان کسانی که در این زمینه نقش ایفا کردند، می‌توانیم به چهار نفر اشاره کنیم:

مارتین سلیگمن از جمله‌ی این افراد است که وقتی مفهوم درماندگی آموخته شده را مطرح کرد، اشاره کرد که سابقه‌ی کنترل نداشتن بر شرایط محیطی، موجودات را به آینده‌ی خود بدبین می‌کند و این بدبینی، به شکل درمانده‌شدن و هیچ‌کاری‌نکردن بروز پیدا می‌کند.

لازاروس فرد دیگری بود

که خوش بینی را از زاویه‌ی مثبت نگاه کرد. ما در متمم، او را به واسطه‌ی تعریف استرس در درس مدیریت استرس می‌شناسیم؛ اما او در زمینه‌ی متعددی که مربوط به جنبه‌های منفی و فشارهای زندگی انسان بوده‌اند، مطالعه و تحقیق کرده است.

لازاروس، در مقاله‌ی کلیدی خود تحت عنوان هزینه‌ها و منافع انکار، گفت که چیزی به نام شکل مثبت انکار یا انکار مفید (Positive Denial) هم وجود دارد و این یکی از جنبه‌های سلامت انسان است که در مواجهه با مشکلات، وجود بعضی از دشواری‌ها را انکار کند.

آرون بک هم روانشناس دیگری بود

که در زمینه‌ی افسردگی مطالعات ارزشمندی انجام داد و او هم اعلام کرد که ناامیدی و بدبینی به آینده، می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال روانی و یکی از فاکتورهای شکل‌دهنده‌ی افسردگی باشد.

به نقل از پترسون، نفر چهارمی هم وجود دارد که نقش بسیار پراهمیتی داشته و او، لیونل تایگر (Lionel Tiger) بوده است. او کتابی به نام زیست شناسی امید نوشت و در‌ آن چنین نکته‌ای را مطرح کرد:

خوش بینی به بقای انسان کمک می‌کند

اگر تا این لحظه، درس را خوانده‌اید و بدون مشکل با آن همراه شده‌اید، متأسفانه باید بگوییم که این خبر خوبی نیست.

چون ما هنوز خوش بینی را تعریف نکرده‌ایم و کسانی هم که تا این لحظه نام بردیم، هر یک خوش بینی را به هر شکلی که در ذهن داشته‌اند به کار برده‌اند.

البته

بسیاری از ما کمابیش، مفهوم مشابهی از این واژه در ذهن داریم.

اما این کافی است که با تکیه بر چنین فرضی، دیدگاه‌ها و ادعاهای مختلفی را مطرح کنیم.

در این‌جاست که کار شییر و کارور (که پرسشنامه جهت گیری زندگی را مشاهده کرده‌اید) ارزش پیدا می‌کند.

از زمانی که آن‌ها پرسشنامه‌ی LOT را طراحی و ارائه کردند، بسیاری از مقاله‌ها و تحقیقات علمی، وقتی از خوش بینی و بدبینی حرف می‌زدند، تعریف LOT را معیار قرار می‌دادند.

اگر پرسش‌های پرسشنامه‌ی LOT را – که حتماً برای خودتان امتیازدهی کرده‌اید – مرور کنید، می‌توانید جهت گیری زندگی یا گرایش به خوش بینی را در نگاه شییر و کارور درک کنید.

خوش بینی در نگاه شییر و کارور یعنی این‌که:

انتظار داشته باشیم در مجموع، اتفاق‌های خوب زیادی در آینده بیفتد و تعداد اتفاق‌‌های بد، کم باشد.

اگر حرف‌های تایگر، لازاروس و آرون بک را بپذیریم، یا امتیاز دوستان متممی خودمان را در زیر پرسشنامه‌ی LOT ببینیم، می‌توانیم تا حد خوبی قانع شویم که متوسط نگاه ما انسان‌ها به آینده، خوش بین است؛ اگر چه طبیعتاً میزان خوش‌بینی و بدبینی هر یک از ما با دیگری تفاوت دارد

 

چند تکنیک برای به دست آوردن خوشبینی

آیا فرد خوش بینی هستید

۱. از محیط‌های منفی اجتناب کنید

تا جایی که ممکن است سعی کنید در سازمان با افرادی که دید مثبتی دارند ارتباط داشته باشید. گاهی این بدین معنی است که باید با افرادی که در بخش‌های دیگر سازمان کار می‌کنند دوست شوید. از افرادی که دائما در حال غُر زدن و شکایت کردن هستند اجتناب کنید.

۲. به نقاط‌ قوت‌تان اهمیت بدهید

کلید رسیدن به موفقیت و خوشبختی این است که به جای اینکه سعی کنید نقاط ضعف‌تان را اصلاح کنید، روی نقاط‌ قوت‌تان مانور بدهید و بر کاری که آن را خوب انجام می‌دهید تمرکز کنید.

۳. مراقب سلامتی روحی و احساسی خود باشید

سعی کنید هر روز مطالب الهام‌بخش بخوانید. این کار ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد. شاید خواندن نقل‌قول‌های زیبا برای بعضی از افراد الهام‌بخش باشد در حالی که برای بعضی دیگر خواندن زندگی‌نامه‌ی افراد موفق الهام‌بخش است و دیگران با خواندن تمامی نوآوری‌هایی که در اختیار ما قرار گرفته‌اند انرژی می‌گیرند. برای مورد آخر وب‌سایت World Future Society را توصیه می‌کنیم که می‌توانید اخبار تمامی اختراعات را در آن بخوانید.

۴. چیزی را که نمی‌توانید تغییر دهید، مدیریت کنید یا نادیده بگیرید

وقتی با مشکلاتی که شما را به عقب می‌برند مواجه می‌شوید، چیزهایی که می‌توانید تغییر دهید را مشخص کرده و سعی کنید راه‌حل‌‌هایی برای آنها پیدا کنید. در غیر این صورت به توصیه‌ی بنجامین فرانکلین (Benjamin Franklin) عمل کنید: «درست است نمی‌توانیم اتفاقاتی را که در اطراف‌مان می‌افتند کنترل کنیم، اما می‌توانیم اتفاقاتی که درون‌مان می‌افتند را تحت کنترل خود درآوریم.»

۵. زاویه‌ی دیدتان را تغییر دهید

این یعنی دیدگاه‌تان را عمدا عوض کنید و در موقعیت‌های منفی به دنبال نکته‌‌ای مثبت بگردید. در مصیبت‌ها به دنبال نعمت باشید. اگر به دنبال این هستید که به طور جدی خوش‌بینی را بیاموزید روش توضیح دادن اتفاقاتی که باعث شده‌اند از خوش‌بینی به بدبینی برسید را تغییر دهید.

۶. زبان و دیدگاه‌تان را تغییر دهید

دقت کنید که ایجاد تغییر کوچکی در طرز حرف زدن‌تان چطور می‌تواند دیدگاه‌تان را تغییر دهد. آیا دائما در جواب پیشنهادها می‌گویید: «بله، اما…»؟ در این مواقع، کلمه‌ی «اما» به صورت خودکار تمامی حرف‌هایی را که در بخش اول جمله‌تان گفته‌اید خنثی می‌کند. با تغییری کوچک و گفتن: «بله، و…» می‌توانید تغییر مثبتی ایجاد کنید. ایمیل‌هایی را که اخیرا فرستاده‌اید چک کنید. درصد کلمات مثبت و منفی را بشمارید. این کار خیلی چیزها را برای‌تان روشن می‌کند. به موضع خود در جلسات تجاری دقت کنید. آیا به «وکیل مدافع شیطان» معروف هستید؟ به سرعت ایده‌های همه را رد می‌کنید؟ رد کردن سریع ایده‌ها باعث می‌شود که فرآیند خلاقیت متوقف شود. خیلی از ایده‌های ارزشمند در ابتدا «مسخره» نامیده می‌شدند. بدانید در جلسات، حتی در جلساتی که ریاست‌شان را بر عهده ندارید، همیشه زیر ذره‌بین هستید. سعی کنید خوشرو باشید و آخرین نفری باشید که صحبت می‌کند.

۷. بر بیرون از خودتان تمرکز کنید

بر افراد مهم در زندگی‌تان، بر فعالیت‌ها و پروژه‌هایی که در شما اشتیاق ایجاد می‌کنند، تمرکز کنید.

به قول برتراند راسل (Bertrand Russell)، سریع‌ترین راه برای اینکه خودمان را بیچاره کنیم این است که فقط بر خودمان تمرکز داشته باشیم.

عشق او به ریاضیات بود که به زندگیش معنا می‌داد.

۸. فرهنگ خوش‌بینی را رواج دهد

اگر شما در بخش خود مسئول عده‌ای دیگر هستید، فرهنگ خوش‌بینی را در بین کارمندان رواج دهید.

از دیگران انتظار موفقیت داشته باشید، حتی وقتی نمی‌توانند کارهایی که بر عهده‌شان گذاشته شده را به خوبی انجام بدهند. آنها را طوری تشویق کنید که بتوانند چالش بعدی را با موفقیت سپری کنند.

جمله‌ی ساه‌ای مانند: «می‌دانم دفعه‌ی بعد کارت را بهتر انجام می‌دهی»، می‌تواند تأثیر خیلی مثبتی داشته باشد.

۹. گاهی خودجوش باشید

کارهای ناگهانی و غیرمنتظره انجام دهید.

برای یک بار هم که شده تمامی برنامه‌هایتان را کنار بگذارید و با فرزندان‌تان به پیاده روی یا سینما بروید، یا فقط با آنها بازی کنید. بیرون آمدن از کنج راحتی، به رشد حس خوش‌بینی در شما کمک می‌کند. خصوصا اینکه خودجوش بودن معمولا با سپری کردن اوقات خوش همراه است.

۱۰. به فواید سلامتی ناشی از خوش‌بینی فکر کنید

اگر برای خوش‌بین بودن نیاز به انگیزه بیشتری دارید، به آماری که ارتباط خوش‌بینی با سلامت جسمی را نشان می‌دهند نگاهی بیندازید. همین‌طور که دکتر سلیگمن توضیح می‌دهد، شواهدی هستند که نشان می‌دهند سیستم ایمنی افراد خوش‌بین قوی‌تر از افراد بدبین عمل می‌کند.

 

تست خوش بینی:

آیا فرد خوش بینی هستید

۱- آیا جزو کسانی هستید که همیشه بدخلق هستید؟ بلی/خیر
۲-آیا در کل هر روز خود را شاد احساس می‌کنید؟ بلی/خیر
۳-آیا ضرب المثل «پایان شب سیه سفید است» را قبول دارید؟ بلی/خیر
۴-آیا برنامه‌های زیادی دارید که باید در آینده انجام دهید؟ بلی/خیر
۵-آیا اتفاق افتاده است که واقعا آرزو کنید کاش مرده بودید؟ بلی/خیر
۶-آیا فکر می‌کنید که در دنیای امروزی هستند کسانی که بچه دار می‌شوند، ولی احساس مسئولیت نمی‌کنند؟ بلی/خیر
۷-آیا در مجموع از زندگی خود راضی هستید؟ بلی/خیر

ادامه تست

۸-آیا فکر میکنید که فرشته شانس همیشه با شما است؟ بلی/خیر
۹-آیا اغلب از گذشته حرف می‌زنید؟ بلی/خیر
۱۰-آیا اگر یکی از دوستانتان از شما قرضی بخواهد، بلافاصله پاسخ مثبت میدهید؟ بلی/خیر
۱۱- آیا وقتی از تعطیلات تابستانی حرف می‌زنید واقعا مطمئن هستید که به شما خوش خواهد گذشت؟ بلی/خیر
۱۲-آیا خیلی زیاد به دنبال معاینات و آزمایشات پزشکی هستید؟ بلی/خیر
۱۳-آیا اگر تعدادی از دوستان بدون اطلاع قبلی به خانه شما بیایند درحالیکه کار دارید یا آماده نیستید، باز هم آن‌ها را می‌پذیرید؟ بلی/خیر
۱۴-آیا وقتی می‌شنوید که همکارتان اسم شما را می‌آورد خیال می‌کنید که پشت سر شما غیبت می‌کند؟ بلی/خیر
۱۵-آیا تغییرات پیش بینی نشده برنامه را با کمال میل می‌پذیرید؟ بلی/خیر

ادامه تست

۱۶- آیا از چیز‌های تازه خوشتان می‌آید؟ بلی/خیر
۱۷-آیا اگر کسی از شما تقاضای کمک فوری کند، احساس غم و بدبختی می‌کنید؟ بلی/خیر
۱۸-آیا کشفیات علمی و مسائل قرن شما را مجذوب می‌کند به طوریکه مجبور می‌شوید راه‌های تازه بیابید؟ بلی/خیر
۱۹-آیا صبح به هنگام خارج شدن از خانه اگر هوا را گرفته و ابری ببینید چتر خوا را برمیدارید، زیرا هیچ چیز معلوم نیست؟ بلی/خیر
۲۰-آیا در بانک‌ها پول می‌گذارید و در قرعه کشی‌ها شرکت می‌کنید؟ بلی/خیر
۲۱-آیا وقتی به گذشته خود فکر میکنید تجربیات بد را یادآوری می‌کنید؟ بلی/خیر
۲۲-آیا دوران کودکی شما مطلوب و خوشایند بوده است؟ بلی/خیر

ادامه تست

۲۳- آیا معتقد هستید که موقعیت‌های خوب فقط برای دیگران پیش می‌آید؟ بلی/خیر
۲۴-آیا دوست دارید غذا‌های خارجی بخورید درحالیکه حتی از ترکیب آن‌ها اطلاعی نداشته باشید؟ بلی/خیر
۲۵-آیا بدور از الزام‌ها بودن و به میل خود سرگرم شدن شما را کسل می‌کند؟ بلی/خیر
۲۶-آیا همیشه خوب می‌خوابید و صبح راضی از خواب بیدار می‌شوید؟ بلی/خیر

ادامه تست

۲۷-آیا کسی هستید که خیلی پسندانداز می‌کنید و معتقد هستید که حوادث خبر نمی‌کنند؟ بلی/خیر
۲۸-آیا اغلب احساس تنهایی می‌کنید؟ بلی/خیر
۲۹-آیا فکر میکنید دیگران برای شما کاری انجام نداده اند؟ بلی/خیر
۳۰-آیا ازدحام مردم شما را خوشحال می‌کند؟ بلی/خیر
۳۱- آیا به نظر شما این گفته غلط است و هرگز نباید به دیگران اعتماد کرد؟ بلی/خیر
۳۲-آیا اغلب فراموش می‌کنید که درب خانه یا اتومبیل خود را ببیندید؟ بلی/خیر
۳۳- آیا خانه، فروشگاه یا محل کار خود را در مقابل آتش سوزی یا دزدی بیمه می‌کنید؟ بلی/خیر
۳۴-آیا دوست دارید با افراد تازه وارد آشنا شوید؟ بلی/خیر
۳۵-آیا اطمینان می‌کنید که پسر بچه جوان خود را به مدت چند روز به یک پرستار بسپارید؟ بلی/خیر
۳۶-آیا هنگام بازی خیلی ریسک می‌کنید و به باخت نمی‌اندیشید؟ بلی/خیر
۳۷-آیا فکر می‌کنید که شیوع جنگ اتمی خیلی بعید است؟ بلی/خیر

نمره گذاری

آیا فرد خوش بینی هستید

به هر پاسخی که با پاسخ‌های زیر مطابقت می‌کند یک نمره در نظر بگیرید.

۱- خیر ۲-بلی ۳-بلی ۴-بلی ۵-خیر ۶-خیر ۷-بلی ۸-بلی ۹-خیر ۱۰ بلی

۱۱-بلی ۱۲-خیر ۱۳-بلی ۱۴ خیر ۱۵-بلی ۱۶-بلی ۱۷-خیر ۱۸-بلی ۱۹-خیر

۲۰-بلی ۲۱-خیر ۲۲-بلی ۲۳-خیر ۲۴-بلی ۲۵-خیر ۲۶-بلی ۲۷-خیر ۲۸-خیر

۲۹-خیر ۳۰-بلی ۳۱-بلی ۳۲-بلی ۳۳-خیر ۳۴-بلی ۳۵-بلی ۳۶-بلی ۳۷-خیر

 

پاسخ دهید