آشنایی با انواع روشهای مهاجرت

مهاجرت

آشنایی با انواع روشهای مهاجرت

مهاجرت یکی از موضوعاتی است که در سال های اخیر افراد زیادی تصمیم به انجام آن می گیرند. مهاجرت به بیانی ساده یعنی جابه جایی از یک مکان به مکان دیگر به دلایل مختلف. از اصلی ترین دلایلی که برای مهاجرت میتوان از آن ها یاد کرد قحطی، ناامنی، جنگ، جستجو برای پیدا کردن یک مکان با امنیت و….می باشد. با ما همراه با شید تا شما را با انواع روشهای مهاجرت آشنا کنیم.

مهاجرت چیست

کوچ یا مهاجرت کردن همانطور که اشاره کرده ایم به جابه جایی مردم از یک مکان به مکان دیگر گفته می شود که ممکن است به دلیل زندگی یا کار و… باشد.

دلایل مهاجرت چیست

مردم معمولا برای اینکه بتوانند خودشان را از شرایط نامساعد مثل فقر، مسائل سیاسی، کمبود غذا، بیکاری، جنگ و… دور کنند تصمیم به مهاجرت می گیرند. دومین دلیل میتواند شرایط و عوامل مساعد جذب کننده مقصد مهاجرت باشد مثل مواردی چون آموزش بهتر، درآمد زیادتر، مسکن بهتر ، آزادی های سیاسی بهتر ، امکانات بهداشتی و… باید توجه کرد که موضوع مهاجرت تنها به سال های اخیر اختصاص ندارد و از صدها سال پیش نیز مردم اقدام به مهاجرت می کردند. در مفهوم مدرن تر می توان به کوچ افراد یا حرکت آن ها از یک ملیت کشور به کشور دیگر که در آن جا شهروند نیستند، را مفهوم مهاجرت دانست.

به صورت ضمنی مهاجرت به اقامت افراد به صورت دراز مدت می باشد که در میان بازدیدکنندگان موقتی یا حتی کوتاه مدت را نمی توان به عنوان مهاجر شناسایی کرد. ولی معمولا می توان شکلی دیگر از مهاجرت را به مهاجرت فصلی کارگران یا نیروی کار نیز اختصاص داد. با توجه به آمارهای که سازمان ملل متحد اعلام نموده است به صورت تخمینی در سال ۲۰۰۵ ،حدود ۱۹۰میلیون مهاجر بین المللی وجود داشته است که از تمام جمعیت دنیا ۳ درصد را شامل می شود. ۹۷ درصد باقی مانده جمعیت دنیا در محل ها و کشورهای زندگی می کنند که در آنجا متولد شده و یا اینکه به صورت خانوادگی به زندگی مشغول شده اند. همانطور که گفته شد دلایل اصلی مهاجرت خروج از یک موقعیت نامساعد و داشتن یک موقعیت بهتر است. عمده ترین دلایل مهاجرت را در ادامه بیان می کنیم:

۱- جنگ و نا امنی: مسئله جنگ، یکی از قدیمی ترین دلایل مهاجرت است که افراد برای یافتن مکانی امن برای زندگی از شهر یا کشور خود فراری می شدند. می توان این نوع مهاجرت را اجباری دانست.

۲- شرایط اقتصادی: بحران های اقتصادی باعث پایین آمدن کیفیت زندگی بسیاری از مردم می شود و عده ای برای ادامه زندگی به محیط دیگری که شرایط مناسبی دارد سوق داده می شود. این مورد در کشور ما در چند سال اخیر بسیار شدت گرفته و شرایط نامناسب اقتصادی باعث افزایش میزان مهاجرت اقشار مختلف شده است.

۳- شرایط آموزشی: بسیاری از مهاجرت ها به خاطر رسیدن به امکانات آموزشی و تحصیلی اتفاق می افتد. معمولا این شکل از مهاجرت بیشترین بازگشت به کشور را دارد. به طوری که افراد بعد از تحصیل به هر دلیل، به کشور خود باز می گردند.

۴- آزادی و امنیت بیشتر: یکی از مسائلی که مردم را به سمت مهاجرت سوق می دهد، شرایط زندگی محدود و پر فشار است. از بین رفتن حقوق اجتماعی و سیاسی، دلبستگی مردم از وطنشان را کم می کند. در نتیجه آن ها به دنبال وطن جدیدی می گردند که به آن ها و آزادی هایشان بها دهد و امنیت روانی آن ها را تامین کند.

۵- جذابیت های مقصد: ممکن است کشور یا محل زندگی فرد شرایط نامناسبی نداشته باشد اما جذابیت های مقاصد پیش رو، آن ها را برای مهاجرت وسوسه می کند. طبیعت ذاتی انسان حرکت به سوی کمال و بهترین است و کسانی که از این موهبت بی بهره اند، ممکن است ماهیت انسانی خود را فراموش کرده باشند.

۶- شرایط اقلیمی: ممکن است برخی مناطق به دلیل شرایط بحرانی جغرافیایی، مردم خود را مجبور به مهاجرت کند. بی آبی، کمبود منابع تغذیه، بلایای طبیعی مثل زلزله یا سیل، گرما یا سرمای بیش از حد، شرایط آب و هوایی و حتی سختی دسترسی به مراکز قدرتمند، از این دسته عوامل هستند.

۷- مهاجرت اجباری: در دوره هایی از تاریخ این نوع مهاجرت دیده شده که دولت وقت یا استعمارگر، مردم مناطقی را مجبور به مهاجرت به نقطه ای خاص می کنند. کار و کشاورزی، کنترل مردم و آشوب های قومی، مسائل جمعیت شناختی، جنگ ها و شرایط منابع طبیعی برخی از دلایل مهاجرت در تاریخ است.

انواع مهاجرت

مهاجرت

مهاجرت انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

۱- مهاجرت خارجی

مهاجرت خارجی بین کشورها صورت می‌گیرد و مهاجران از کشوری به کشور دیگر مهاجرت می‌کنند. برخی مهاجرت‌ های خارجی با هدف دستیابی به منابع طبیعی و ثروت یا دستمزد و رفاه بیشتر انجام می‌پذیرد که به آن مهاجرت اختیاری گفته می‌شود. در این گونه مهاجرت‌ ها کشور مبدأ دچار مشکلات اقتصادی است. به‌ عنوان نمونه مهاجرت اروپاییان به آمریکا، استرالیا، کانادا و آفریقا در قرن نوزدهم یک مهاجرت اختیاری است. مهاجرت کارگران ترکیه به آلمان غربی پس از جنگ جهانی دوم و مهاجرت مردم اتریش، مجارستان و یوگسلاوی به آلمان پس از سال ۱۹۸۹ نیز مهاجرت‌ های اختیاری هستند.

۲- پناهندگی

پناهندگی نوعی از مهاجرت خارجی است که عوامل دافعه در مبدا؛ مردم را مجبور به نقل مکان می‌کند. به‌عنوان نمونه، تشکیل دولت اسراییل زمینه ساز پناهندگی بسیاری از فلسطینی‌ ها به اردن، مصر، سوریه و لبنان شد. حمله شوروی به افغانستان و جنگ‌ های داخلی در آن کشور، باعث پناهندگی افغان‌ ها به ایران و پاکستان گردید. خشک‌ سالی، قحطی و جنگ‌ های داخلی باعث پناهندگی سکنه اتیوپی به کشورهای مجاور شد.

۳- مهاجرت داخلی

مهاجرت داخلی، جا به‌ جایی بین نواحی داخلی یک کشور است. این گونه از مهاجرت به دو بخش زیر تقسیم می‌شود:
الف- مهاجرت روزانه: حرکت روزانه مردم از حومه‌ ها و شهرک‌ های اطراف به داخل شهرهای بزرگ برای رفتن به محل کار یا استفاده از خدمات داخل شهرها مهاجرت داخلی است که به آن مهاجرت روزانه گفته می‌ شود. در این نوع مهاجرت مردم در شب به محل سکونت خود باز می‌ گردند
ب- مهاجرت فصلی: حرکت کوچ‌ نشینان و جا به‌ جایی کارگران از شهرها به روستاها در فصل میوه‌ چینی، نوع دیگری از مهاجرت داخلی است.

موانع مهاجرت

موانع مهاجرت فقط مسائل قانونی نیستند بلکه موارد طبیعی هم خیلی نیرومند هستند. مهاجران هنگام ترک کشورشان باید خیلی چیزهای مورد علاقه را از قبیل: خانواده، دوستان، شبکه حمایتی، و فرهنگ خود را هم ترک گویند. آن‌ ها هم‌ چنین باید دارایی‌ های خود را به مقدار زیاد به پول نقد تبدیل کنند که خرج مسافرت و مهاجرت خود را تأمین کنند.

وقتی که آن‌ ها به کشور جدید می‌ رسند با خیلی چیزهای غیرمطمئن و پیش‌ بینی نشده مانند پیدا کردن کار، محلی برای زندگی کردن، قوانین جدید، الگوهای فرهنگی جدید، زبان جدید یا مسائل مربوط به لهجه زبانی، احتمالا فاشیسم و نژادگرایی و سایر رفتارهای مخالف خود و خانواده خود مواجه می‌شوند. این موانع مهاجرت بین‌المللی را محدود می‌کنند، سناریوهایی درباره مهاجرت جمعیت به «به‌ صورت انبوه» به قاره‌ های دیگر، ایجاد و افزایش مشکلات جمعیت انبوه، و مشکلاتی ایجاد شده توسط آن‌ ها برای سرویس‌ ها و ساختار داخلی جامعه جدید و این محدودیت‌ های اسکان و ناتورالیسم موانعی در سر راه مهاجرت بیشتر می‌ باشند.

مزایای مهاجرت

مهاجرت

شاید بیشتر تعجب کنید اگر بدانید بر طبق آخرین گزارش‌ ها برنامه توسعه سازمان ملل متحد مهاجرت به نفع کشورهای فقیر نیز می‌باشد. همانند آنچه که در بازار آزاد جهانی وجود دارد این‌ طور به‌ نظر می‌ رسد که نیروی کار مازاد کشورهای خود را که تقاضا برای آنها کم است ترک کرده و به کشورهایی می‌ روند که تقاضا برای آن‌ ها زیاد است. مهاجرت‌ های بین‌المللی منجر به کسب مهارت و آموزش می‌ شود.

مزایای مهاجرت برای کشورهایی مثل کانادا که نرخ تولد در آن پایین است به وضوح قابل مشاهده است. طبیعی است که کشورهای فقیر تمایلی به از دست دادن نیروهای متخصص ندارند؛ اما راه حل این مشکل این نیست که نیروی کار آماده در جایی باشد که به کار گرفته نشود یا محروم از کار کردن باشد در واقع شواهدی موجود است که مهاجرت‌ های این چنینی موجب مساعدت به کشورهای فقیر است.

چکیده
درون‌ کوچی، مهاجرت یا کوچ به معنای جا به‌ جایی مردم از مکانی به مکانی دیگر برای کار یا زندگی است. مردم معمولا به دلیل دور شدن از شرایط یا عوامل نامساعد دورکننده‌ ای مانند فقر، بیماری، مسائل سیاسی، کمبود غذا، بلایای طبیعی، جنگ، بیکاری و کمبود امنیت مهاجرت می‌کنند. دلیل دوم می‌تواند شرایط و عوامل مساعد جذب‌ کننده مقصد مهاجرت مانند امکانات بهداشتی بیشتر، آموزش بهتر، درآمد بیشتر، مسکن بهتر و آزادی‌ های سیاسی بهتر باشد. مهاجرت انواع مختلفی دارد که در این مقاله به آن ها اشاره نمودیم، امیدواریم که مورد استفاده تان قرار گرفته باشند.

پاسخ دهید