چگونه دست از سرزنش خود برداریم

سرزنش کردن خود

چگونه دست از سرزنش خود برداریم

زمانی که کارها آن طور که انتظار داریم پیش نمی روند و یا دیگران از فرصتها خوب استفاده کرده اند و به جایی رسیده اند، سرزنش خودمان آغاز می شود. سرزنش کردن خود به دلیل انجام اشتباه سبب کاهش اعتماد به نفس و سلب نشاط و شادمانی از ما می‌ شود. با ما همراه باشید تا شما را با دلایل و راهکارهایی برای درمان سرزنش خود آشنا کنیم.

چرا خودمان را سرزنش می کنیم

۱- سرزنش یک مکانیسم دفاعی فوق‌ العاده است. نامش را هر چه می‌ خواهید بگذارید فرافکنی، انکار یا تغییر موضع. سرزنش به شما کمک می‌کند تا با اجتناب آگاهانه از نقص‌ها یا کاستی‌ های خود از عزت نفس خود پاسداری کنید.
۲- سرزنش ابزار حمله است. مادامی که در گرداب تعارضات مخرب گیر افتاده‌اید، می‌ تواند از سرزنش به عنوان شگردی قطعی برای آسیب به اطرافیان بهره ببرید.
۳- دلیل قطعی برخی از رفتارهای خود و دیگران را نمی‌ دانیم. خصیصه‌ هایی که به آنها چنگ می‌زنیم، خواه شانس یا توانایی‌ ها باشند، می‌ توانند با تمایلات مبنی بر قضاوت‌ های غیرمنطقی ما تحریف شده و به گونه‌ ای دیگر جلوه کنند. بدان معنا که گاه بنا بر مصلحت خویش، قصد و نیت و گاه پیامد و نتیجه را مبنای قضاوت قرار می‌دهیم.
۴- سرزنش دیگران از پذیرش مسؤلیت آسان‌تر است. اقرار به همکاری در یک موقعیت ناخوشایند مستلزم تلاش کمتری نسبت به پذیرش این حقیقت است که شما عامل آن بودید، است.
۵- مردم دروغ‌های ساده می‌گویند. طبق یافته‌ های همکارم، رابرت فلدمن، همه دروغ می‌گویند. دروغ گفتن و سرزنش دیگران از پذیرش خطای خود بسیار ساده‌ تر است. مطمئنید که هیچ‌ کس نخواهد فهمید که چه کسی قهوه را روی زمین ریخته و اتاق را کثیف کرده، پس فردی که حضور ندارد را سرزنش می‌کنید و به این امید می‌ مانید که سر و کله‌ ی او پیدا نشود.
خلاصه اینکه، بر خلاف بازی‌ های دیگر، هر چه بیشتر سرزنش‌ بازی کنید، بیشتر می‌ بازید. اگر یاد بگیرید که حتی در مواقع ناخوشایند نیز مسئولیت کارهای خود را بپذیرید، تجربیاتتان موجب رشد و بالندگی شما می‌ شوند و در نهایت به روابط لذت‌ بخشی دست خواهید یافت.

راهکارهایی برای رهایی از سرزنش خود 

سرزنش کردن خود

اگر عادت دارید خودتان را بخاطر اشتباهی سرزنش کنید، این نکته‌‌ ها می‌ تواند کمکتان کند.

۱- بایدهایتان را مرور کنید

خیلی از ما به خودمان فشار می‌ آوریم که کارهایی را انجام دهیم که دوست نداریم. “باید ورزش کنم”، “باید به او زنگ بزنم”، “باید استفاده بیشتری از روزم بکنم” و … می‌ بینیم که زندگیمان را پر از این بایدها کرده‌ ایم. به جای اینکه بگویید “باید” بگویید “می‌ توانم”. “می‌ توانم” کلمه‌ قدرت‌ بخشی است و به شما اجازه می‌دهد از زندگی‌ خود لذت بیشتری ببرید.

۲- به تصویر بزرگ نگاه کنید

هر موقعیتی که تجربه می‌ کنیم بخشی از یک تصویر بزرگتر هستند. وقتی می‌ توانید به شکست‌ ها و فرصت‌ های رشد نگاه کنید، زندگی ساده‌ تر شده و فشاری که رویتان احساس می‌ کنید کمتر خواهد شد. به خوبی‌ هایی که در هر درس زندگی وجود دارد نگاه کنید. به جای اینکه خودتان را بخاطر موقعیتی سرزنش کنید، به دنبال درسی باشید که آن موقعیت برایتان دارد.

۳- به خودتان اعتماد کنید

خیلی افراد بخاطر پشیمانی یا انکار، بعد از هر مشکلی خودشان را مقصر می‌بینند. این به آن دلیل اتفاق می‌ افتد که ما به خودمان اعتماد نداریم. بخاطر دلایل اشتباه در زندگی تصمیم‌ گیری می‌کنیم. اما وقتی یاد بگیریم به خودمان اعتماد کنیم، اعتماد به‌ نفسمان بالاتر خواهد رفت. این شک و تردید نسبت به خودمان را از بین برده و با خود واقعی و خواسته‌ های قلبی‌ مان همگام خواهیم شد. این کمکمان می‌ کند تجربه‌ ای عالی به دست آورده و دیگر خودمان را بخاطر همه چیز مقصر نبینیم.

رابطه سرزنش کردن خود و افسردگی

سرزنش کردن خود

وقتی دائما به خاطر شکست ها و مشکلات زندگی خودمان را مورد انتقاد قرار می دهیم، به تدریج پیام “تو بدی” را به خودمان ارسال می کنیم و احساس حقارت را در اعماق وجودمان لمس می کنیم. فرقی نمی کند به خاطر چه چیزی خودمان را سرزنش می کنیم، تا زمانی که این کار را ادامه می دهیم زندگی را به کام خود تلخ می کنیم و دنیا برایمان جهنم خواهد شد و زمینه های افسردگی را در خود به وجود می آوریم.

لطفا به جای اینکار درس ها و تجاربی که در اثر این انتخاب یا تصمیم اشتباه گرفته ایم را مدنظر قرار دهیم و یادمان باشد که مشکلات باعث آگاهی ما می شوند و این تجارب بسیار ارزشمند هستند. بدون این تجارب اگر دوباره در همان جایگاه اولیه قرار بگیریم مسلما اشتباهات را مجدد تکرار خواهیم کرد

چکیده
آدم‌ ها دو نوع‌ اند: آنهایی که دیگران را برای مشکلاتشان مقصر می‌ کنند و آنهایی که خودشان را سرزنش می کنند. شاید ترک هر دو این عادت‌ ها سخت باشد اما با آگاهی و تمرین روزانه، ممکن خواهد بود. متهم کردن دیگران و یا خودتان برای مشکلاتی که در زندگیتان اتفاق می‌افتد، باعث ناراحتی‌ تان خواهد شد و زمینه های افسردگی را در شما به وجود خواهد آورد، چون احساس خواهید کرد که هیچ کنترلی روی موقعیتتان ندارید. ما در این مقاله راهکارهایی را برای غلبه بر این حس آزاردهنده برای شما بیان نمودیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند.

پاسخ دهید