چرا چندین منبع درآمد باید داشته باشیم

چرا چندین منبع درآمد باید داشته باشیم

چرا چندین منبع درآمد باید داشته باشیم

شاید شما هم امروزه با این شرایط سخت زندگی به فکر چندین منبع درآمد باشید. چون در زندگی خیلی اتفاقات ناگهانی رخ میدهد، که باید وضعیت مالی خوبی داشته باشید تا بتوانید مشکلات را به خوبی برطرف کنید. ولی شاید به این فکر کنید که آیا راه حلی ساده ای برای افزایش منبع درآمد وجود دارد، یا نه؟ ما قصد داریم در این مقاله دلایل اینکه چرا باید چندین منبع درآمد داشته باشیم را برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

به چه دلایلی باید از چند جا کسب درآمد کنیم

چرا چندین منبع درآمد باید داشته باشیم

در زندگی گاهی اوقات اتفاقاتی رخ می‌دهد که به هیچ عنوان انتظار آن را ندارید. به همین خاطر است که وارن بافت (سرمایه‌گذار برجسته جهانی) گفته:
هیچ‌وقت روی یک منبع درآمد تکیه نکنید.
هرچیزی ممکن رخ دهد.
اتفاقات خوب و بد وجود دارد.
ممکن است فردا خودتان را در میان رخ دادهای آشفته ببینید که در حال تلاش برای یافتن راه خود هستید.
این موضوع حتی می‌تواند در نهایت یک اتفاق مثبت باشد.
برای مثال، شاید کارفرمایتان به شما بگوید که قصد تعدیل نیرو را دارند و شما گزینه‌ی انتخابی برای رفتن هستید. با وجودی که قلب و روح‌تان را در یک شرکت یا کسب و کار گذاشته‌اید، ساعات زیادی برای آنها کار کرده‌اند، در نهایت آنها می‌توانند به راحتی تصمیم بگیرند که دیگر جایی در آنجا ندارید و پس از تشکر و عذرخواهی از شما بخواهند که کار را ترک کنید. چنین اتفاقی برای کسی که درآمد دیگری ندارد و پس‌اندازی نیز نداشته مشابه یک فاجعه است. اگر درآمد از راه دیگری تامین نشود، قسط‌ ها عقب خواهد افتاد و هزینه‌های دیگر زندگی نیز وجود دارد. تصور اینکه این هزینه‌ها را از کجا تامین خواهید کرد از ذهن‌تان خارج نخواهد شد.

ممکن است کسی شما را اخراج نکند، بلکه خودتان به دلایل مختلف تصمیم بگیرید از آن شرکت یا کسب و کار خارج شوید. شاید خودشان روی شما فشار و استرس بیشتری بیاورند تا مجبور به استعفا شده و با تصمیم خودتان کار را ترک کنید. تا ترک کار، چند هفته فرصت باقیست ولی این چندهفته برای یافتن کار جدید کافی نیست. شرکت‌هایی که رزومه یا درخواست کار خود را فرستاده‌اید هنوز پاسخ نداده‌اند و هر لحظه هزینه‌هایی که روی هم انباشته می‌شوند فکر شما را بیشتر مشغول می‌کند.

راه هوشمندانه چیست

داشتن چندین منبع درآمد، استرس ناشی از تکیه بر یک منبع درآمد را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. با وجود چندین منبع درآمد، نفس راحتی خواهید کشید زیرا آمادگی مواجهه با بدترین اتفاق ممکن را نیز خواهید داشت. اگر یکی از منابع از دست برود، نگران نخواهید بود که از کجا هزینه‌ها را تامین کنید، بلکه با خیال آسوده به این فکر خواهید بود که یک جایگزین برای منبع درآمد از دست رفته بدست آورید. با داشتن چندین منبع درآمد، فرصت‌های مختلفی برای رشد درآمدتان خواهید داشت. وقتی از هرکدام از ۳-۴ منبع درآمد، چندمیلیون درآمد ماهیانه داشته باشید زندگی لذت‌بخش خواهد بود، اینطور نیست؟

به جای داشتن درآمد از یک منبع، با انجام چندین کار سایر منابع درآمدی را ایجاد کنید. این درآمد می‌تواند از کارهایی باشد که همین الان انجام می‌دهید ولی پولی بابت‌شان نمی‌گیرید. برای مثال، اگر همین الان یک دوربین عکاسی حرفه‌ای دارید و دوره‌های آنلاین یا حضوری برای استفاده از آن گذرانده‌اید، می‌توانید اینکار را جدی بگیرید و به عنوان یک عکاس، منبع درآمدی جدیدی برای خودتان ایجاد کنید.

چه راه هایی برای به دست آوردن پول وجود دارد

چرا چندین منبع درآمد باید داشته باشیم

شاید از شروع اینکار واهمه دارید زیرا یکی از دوستان شما سعی کرده یک منبع درآمد جدید ایجاد کند ولی در وسط راه منصرف شده یا نتوانسته آن درآمد را ایجاد کند. راحت‌طلبی نیز یکی دیگر از دلایل عدم شروع یک منبع درآمد جدید است. مهم نیست درآمد فعلی شما چقدر است و از شغل‌تان چقدر حقوق می‌گیرید، داشتن چندین منبع درآمد همیشه یک راه هوشمندانه برای داشتن زندگی بهتر است.

داشتن چندین شغل

داشتن چندین منبع درآمد را با داشتن چند شغل اشتباه نگیرید. اگر بخواهید همزمان در ۲-۳ مکان شغل ثابت داشته باشید (حضور ثابت شما الزامی باشد) فقط خودتان را از پای در می‌آورید. داشتن شغل‌های پاره‌وقت، راهکار درستی نیست. منابع درآمد باید به گونه‌ای ایجاد شود که نیاز به حضور مداوم و ثابت شما نداشته باشد. مثال عکاسی، نمونه خوبیست. اگر در عکاس متبحر یا حتی متوسط باشید می‌توانید در مراسم مختلف عکاسی کنید یا با سازمان‌ها، شرکت‌ها، برگزارکنندگان مراسم عروسی و… توافق کنید که به عنوان عکاس حاضر شوید.

یک راه دیگر این است که عکس‌هایتان را در اینترنت بفروشید. چندین سایت ایرانی برای فروش عکس وجود دارد که ارزش بررسی دارند. عکاسی و فروش عکس فقط یک مثال بود و فرصت‌های زیاد دیگری که شما به آنها علاقه‌مندید یا همین الان توانایی انجام آنرا دارید می‌توانید بیابید. می‌توان راه‌هایی یافت که حتی فقط یکبار یک محصول ایجاد کنید و بارها آنرا بفروشید. اینترنت اینکار را بسیار ساده‌تر از قبل کرده است.

روش هایی برای ورود به شغل دوم

پیدا کردن شغل دوم کار سختی به نظر می‌رسد. انتخاب از بین شغل‌های مختلفی که ممکن است وقت شما را زیاد بگیرد و پول خوبی هم عایدتان نشود، نمی‌تواند گزینه مناسبی محسوب شود. در نتیجه باید بر اساس توانمندی و علایقی که دارید برای ورود به شغل دوم تلاش کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید از وقت استراحت خود بزنید و برای درآمد بیشتر کار کنید. یکی از مشکلات شغل دوم این است که ورود به برخی مشاغل به صورت پاره وقت سخت است. بسیاری از مشاغل نیاز دارند تا فرد از ابتدای صبح در خدمت آن‌ها باشد.

همچنین برخی دیگر که حاضر به استخدام افراد به صورت پاره وقت هستند، حاضر نیستند پول کافی به عنوان حقوق در نظر بگیرند. مشکل دیگری که برای شغل دوم وجود دارد، سخت بودن برخی کارها برای افرادی است که در طول روز عادت به کارهای سخت ندارند. همچنین افرادی که در شغل اول خود به صورت دائم در حال کار بدنی هستند، نمی‌توانند عصر را نیز به چنین کارهایی بپردازند.

۱ – رانندگی کنید
بسیاری از مردان هستند که بعد از اتمام ساعت کاری در محل کار خود، اقدام به انجام فعالیت‌های دیگری می‌کنند. یکی از این فعالیت‌ها رانندگی است. هرچند در گذشته انتخاب رانندگی به عنوان شغل دوم آنقدرها مطلوب نبود اما همان‌طور که می‌دانید امروزه اپلیکیشن‌هایی پا به عرصه ظهور گذاشته‌اند که کم‌کم جای آژانس‌ها و تاکسی‌تلفنی‌ها را گرفته‌اند. یکی از ساده‌ترین انواع شغل دوم، نصب این اپلیکیشن‌ها و استفاده از آن برای جذب مسافر است.

برای مثال فرض کنید یک فرد محل کارش در شرقی‌ترین نقطه شهر و محل زندگی‌اش در غرب‌ترین نقطه شهر باشد و هر روز این مسیر را با اتومبیل شخصی خودش طی کند. این فرد به‌راحتی می‌تواند در این مسیر یکی دوساعته کسب درآمد هم داشته باشد و مسافران هم مسیر را به مقصد برساند و نقشی هم در کاهش آلودگی هوا داشته باشد. چراکه هرکدام از افراد مسافر اگر با اتومبیل شخصی خودشان مسیر را طی کنند هم‌بار ترافیکی زیادی به خیابان‌ها تحمیل می‌شود و هم میزان آلاینده‌ها چندین برابر می‌شود.

دامنه رانندگی و کسب درآمد از طریق آن می‌تواند از مسیر منزل فراتر رفته و گستردگی بیشتری پیدا کند. ابتدا با اضافه کردن صبح‌ها قبل از رفتن به محل کار و به مرور با اضافه کردن به زمان ساعات پس از شغل اول، رانندگی می‌تواند درآمد فوق العاده‌ای داشته باشد.

۲ – کارهای پروژه‌ای بگیرید
از دیگر فعالیت‌هایی که می‌توان به‌عنوان شغل دوم انجام داد پذیرش کارهای پروژه‌ای است. در سال‌های گذشته پروژه‌های ساختمانی و به‌اصطلاح بساز و بفروش‌ها بازار خوبی داشتند و مردم با توجه به میزان سرمایه و دارایی خود وارد این عرصه می‌شدند؛ اما این بازار به‌زودی اشباع شد و با توجه به گرانی در بازار ملک و مصالح دیگر کمتر کسی با سرمایه کم به سمت این نوع پروژه‌ها جذب می‌شود. اما گاهی هم هست که ما سرمایه‌ای برای شروع کسب‌وکار جدید به‌عنوان شغل دوم نداریم و تنها می‌توانیم چند ساعتی را صرف فعالیتی کنیم که خسته‌کننده نیز نباشد.

چرا که اگر خود را به‌قدری خسته کنیم که دیگر توان کار کردن نداشته باشیم، به‌زودی از شغل دوم زده می‌شویم و قدم به نقطه اول می‌گذاریم. حتی ممکن است شغل اول خود را به دلیل خستگی بیش از حد از دست بدهید. برای مثال یکی از انواع این فعالیت‌های پروژه‌ای می‌تواند ترجمه، طراحی با رایانه و… باشد. شما همین‌طور که بعد از اتمام کار در خانه به استراحت می‌پردازید، می‌توانید با استفاده از ابزارهای دیجیتالی که دارید به کسب درآمد بپردازید. فعالیت‌های این حوزه بسیار گسترده است و هرکدام بستگی به مهارت و توانایی‌های شما دارد.

از دیگر فعالیت‌های پروژه‌ای به جز موارد دیجیتالی و ساختمانی، انجام کارهای فنی است. شما می‌توانید زمان اضافه خود را همانند مدل رانندگی، به ارائه خدمات مختلف منزل، تعمیر شوفاژ، تعمیر خودرو در محل و… بگذرانید. این نوع مشاغل نیز در سال‌های اخیر به شدت رشد پیدا کرده و می‌تواند به عنوان شغل دوم پردرآمدی شناخته شود. البته این به مهارت‌های شما بستگی دارد. ناگفته نماند که اگر مایل هستید درآمد خود را افزایش دهید، می‌توانید با گذراندن برخی دوره‌ها، در زمینه‌های مختلف مهارت بیاموزید و به صورت پروژه‌ای و به عنوان شغل دوم مشغول به فعالیت شوید.

۳ – آموزش دهید
آموزش نیز می‌تواند یک شغل مناسب برای افرادی باشد که می‌خواهند فعالیت دیگری نیز در کنار شغل خود انجام دهند. این شغل به‌ویژه برای معلمان و اساتید می‌تواند مؤثرتر باشد؛ چراکه نیاز به یادگیری فرآیند جدیدی ندارند و همچنین به دلیل کمتر بودن ساعت کاری که در مدرسه دارند، می‌توانند زمان بیشتری را نسبت به سایر افراد صرف انجام فعالیت در شغل دوم خود کنند. مثلاً می‌تواند به‌صورت پاره‌وقت در آموزشگاه‌های مختلف به تدریس بپردازند و یا به‌صورت خصوصی و در منزل خود این کار را انجام دهند.

البته این موضوع تنها به تدریس دروس مدرسه محدود نمی‌شود. اگر مهارتی دارید می‌توانید آن را در آموزشگاه‌های مختلف تدریس کنید. حتی برای اینکه مستقل باشید، می‌توانید از فضاهایی که برای کلاس اجاره داده می‌شود استفاده کنید و با تبلیغات در سایت‌های ویژه رویداد در ایران، دانشجو و هنرجو جذب کنید. اینترنت در بعضی زمینه‌ها، می‌تواند یک ابزار عالی برای آموزش از راه دور باشد. با کسب درآمد از طریق ضبط و فروش دوره‌های آنلاین یا برگزاری دوره‌های زنده آنلاین می‌توانید درآمد مناسبی کنید.

۴- به دنبال شغل یا ایده باشید
اگر واقعا تصمیم گرفته‌اید شغل دومی در کنار دیگر کارهای خود داشته باشید، حتما دنبال شغل باشید. مشاغل مختلفی وجود دارد که می‌توانید در کنار خود انجام دهید. ایده‌های ساده‌ای که پول ساز می‌شوند، می‌توانند به شما برای داشتن زندگی راحت‌تر کمک کنند. سعی کنید به دنبال ایده یا به دنبال شغل باشید. اگر ایده‌ای ندارید، پس شغل‌های مختلف را امتحان کنید. از کار در فست فود گرفته تا نگهبانی، می‌توانند به شما در افزایش درآمد کمک کنند. هرچند توصیه می‌شود شغلی را به عنوان شغل دوم در نظر بگیرید که بتوانید در آن پیشرفت کرده وزمانی به عنوان شغل اول آن را برگزینید. در نتیجه سعی کنید هوشمندانه شغل دوم را انتخاب کنید.

مزایای شغل دوم

چرا چندین منبع درآمد باید داشته باشیم

شغل دوم به دلیل تأثیر قابل توجهی که می‌تواند بر روی درآمد شما بگذارد، موجب راحت‌تر زندگی کردن شما و همچنین منبعی برای پس‌انداز می‌شود. این مسئله به خودتان بستگی دارد که به چه میزان مایل به پس‌انداز باشید و یا بخواهید درآمد اضافی خود را صرف هزینه‌های دیگری از جمله تفریح و سرگرمی کنید. در نظر داشته باشید که میزان درآمد شما در شغل دوم رابطه مستقیم با زمانی که صرف کار می‌کنید دارد. در واقع هر ۵ ساعت کار بیشتر که معادل یک نصفه‌روز کار تمام‌وقت است، می‌تواند تأثیر فراوانی بر درآمد شما داشته باشد و به‌ مرور زمان شما را از یک فرد متوسط تبدیل به یک شخص ثروتمند کند.

البته در اینجا منظور از یک فرد ثروتمند فردی نیست که همه دارایی‌اش در پول خلاصه شود؛ بلکه فردی که دانش و مهارت‌های زیادی نیز از راه‌های مختلف کسب کرده است. همچنین وی با توجه به میزان کاری که در طول عمر خود انجام داده تبدیل به یک فرد بامهارت و باتجربه ‌شده که می‌تواند تجربیات خود را در اختیار دیگر افراد قرار دهد. حتی این فرد می‌تواند با تجربیات مختلفی که به دست آورده نیز برای خود کسب درآمد کند. در واقع چنین فردی به مرور زمان تبدیل به یک مشاور شده است که می‌تواند راهنمایی‌های زیادی به افراد و کسب‌ و کارها ارائه کند.

شغل دوم همچنین راهکاری مناسب برای افرادی است که دچار بدهی و قرض‌های بزرگ هستند. چه قدر خوب می‌شود که بتوان بدهی‌ها را سریع‌تر تسویه کرد و در ادامه راه زندگی بهتری داشت. یک‌ضرب المثل فارسی در این میان وجود دارد که مناسب این افراد است که می‌گوید: “یک سال بخور نون و تره، ده سال بخور نون و کره!”

مصداق این ضرب‌المثل دقیقاً همین است. شما برای مدتی به‌شدت کار می‌کنید تا بدهی‌های خود را پرداخت کنید. در عوض زمانی که در مدتِ کوتاه‌تری از آن‌چه فکر می‌کردید بدهی‌ها پرداخت شدند، شما با خیال راحت می‌توانید به زندگی خود ادامه دهید و از آن‌ پس میزان تفریح و مسافرت و … را در زندگی خود بیشتر کنید. این نکته را توجه داشته باشید که شغل دوم همیشه باعث بهبود شرایط زندگی شما می‌شود و شما می‌توانید بهتر خرج کنید، بهتر تفریح کنید، بهتر مسافرت بروید و در مدت‌زمان کوتاه‌تری اقساط و بدهی‌های خود را پرداخت کنید.

البته به شرطی که شغل دوم را به درستی انتخاب کنید. حتی اگر شما درآمد کافی داشته باشید، شغل دوم می‌تواند به‌عنوان یک منبع برای انجام خریدهای بزرگ شکل بگیرد. شما می‌توانید شغل دوم داشته باشید اما درآمد آن را نادیده بگیرید و آن را پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری کنید. در طولانی‌مدت خواهید دید که با جمع شدن همین حقوق‌های کوچک چه حرکت‌های بزرگی می‌توانید انجام دهید. از دیگر مزیت‌های شغل دوم شناور بودن ساعت کاری در برخی از مشاغل است.

در بسیاری از مشاغلی که به عنوان شغل دوم حرفه‌ای مطح هستند، اگر یک روز مایل به فعالیت نباشید و بخواهید روز خود را به استراحت بگذرانید، نیازی نیست از کسی مرخصی بگیرید و در واقع در بسیاری از این نوع شغل‌ها، خود کارفرمای خود هستید. حتی اگر ایده‌ای که راه اندازی کرده اید یا پروژه‌ای که برداشته‌اید در ابتدای کار درآمد زیادی برای شما نداشته باشد، نباید ناامید شوید. مطمئن باشید خیلی زود درآمدهای خوبی از شغل دوم خود به دست خواهید آورد. تنها کافی است کار کنید اطلاعات کسب کنید و حرفه‌ای باشید.

چکیده

باید بدانید داشتن چندین منبع درآمد نه تنها باعث میشود در زندگی احسای امنیت بیشتری داشته باشید. بلکه اگر زمانی یکی از منبع درآمد تان را از دست دادید دچار بحران در زندگی نشوید. برای اینکه زندگی خوبی داشته باشید نباید سراغ بهانه بگردید، باید سراغ راه حل برای ایجاد منبع درآمد باشید. ولی اگر زمانی مجبور یا استرس داشتید، سراغ منبع درآمد نگردید چون با مشکل مواجهه میشوید. ما در این مقاله سعی کردیم علت های ایجاد چندین منبع درآمد را برای شما بیان کنیم. امیدواریم از این مطالب نهایت استفاده را برده باشید. از همراهی شما سپاسگذاریم.

پاسخ دهید