چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم

چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم

چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم ، این روز ها همه به خاطر ویروس کرونا دچار مشکل شده اند برای یاد گیری درس فرزندشان ، سوال چطوری به فرزندانمان کمک کنیم راه حل چیست؟ آیا با آموزش آنلاین فرزندمان به خوبی درس را یاد میگیرد با راز ثروت همراه باشید.

خانواده‌ها هنگام آموزش مجازی چگونه به فرزندانشان کمک کنند؟

چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم

عوامل مزاحمت را کاهش دهید

براساس گزارش «یواس‌ای‌تودی»، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان داده است
که دانش‌آموزان معمولا ۲۰درصد وفت خود را صرف فناوری‌های مختلف مثل موبایل می‌کنند، در آموزش مجازی این رفتار می‌تواند شدیدتر باشد و سرزدن به فضای مجازی هنگام کلاس درس منجر به کاهش نمره‌های آن‌ها شود. شاید بهتر باشد که تا زمان پایان کارهای مدرسه استفاده فرزندانتان را از این تجهیزات محدود کنید و تنها در وقت‌های استراحت به آن‌ها اجازه بدهید از این تجهیزات استفاده کنند.
فضایی که دانش‌آموز در آن قرار دارد هم می‌تواند به مزاحمی برای کلاس‌های مجازی تبدیل شود، برای همین بهتر است همان طور که بزرگسالان محلی خاص برای کار در خانه خود دارند، چنین فضایی هم برای فرزندانشان ایجاد کنند.
براساس گزارش سیاتل تایمز پیشنهاد می‌شود که یک جعبه‌ای مخصوص وسایل مدرسه فرزندانتان هم تهیه کنید.

وقت استراحت بیشتر

نگاه‌کردن  به صفحات گوشی و کامپیوتر پیامدهای ذهنی و جسمانی زیادی مثل افسردگی و چاقی به همراه دارد، به همین دلیل احتمال دارد که دانش‌آموزان نتوانند در وقت کامل کلاس حضور داشته باشند و شاید برخی از آن‌ها نسبت به دیگران وقت استراحت بیشتری نیاز داشته باشند.
لیندا کارلینگ محقق بخش آموزش دانشگاه جان هاپکینز در این رابطه به یواس‌تودی می‌گوید:
«ممکن است یک کودک بعد ۵ تا ۲۵ دقیقه فعالیت به استراحت نیاز داشته باشد.»
به همین دلیل اگر به فرزندانتان اجازه بدهید که قبل از شروع کلاس مجازیشان ورزش کند شاید تمرکز آن‌ها در یادگیری افزایش پیدا کند. همچنین ورزش کردن یکی از بهترین روش‌های کاهش استرس است.
همچنین می‌توانید کامپیوتر را روی یک محل با ارتفاع بالا قرار دهید تا برخی مواقع فرزندتان به شکل ایستاده در کلاس شرکت کند.

برنامه‌ریزی کنید

همانطور که بارها شنیده‌اید، برنامه‌ داشتن می‌تواند به بهبود نمره دانش‌آموزان کمک کند، حالا در شرایطی که کلاس‌ها مجازی هستند، برنامه‌ریزی کردن کار سختی است. برای شروع بهتر است برنامه شما شبیه همانی باشد که فرزندتان هنگام مدارس داشت، یعنی صبح بیدار شود و همانطور که در کلاس‌های حضوری شرکت می‌کرد از خانه به یادگیری مجازی بپردازد.
برای دانش‌آموزان کوچکتر بهتر است در برنامه‌ای که طراحی کردید، کلاس‌ها را به چند قسمت تقسیم کنید.
دانش‌آموزان بزرگتر معمولا می‌توانند برای یک وقت کامل درباره یک موضوع تمرکز کنند.
اما مهم است در نظر داشته باشید که هر دانش‌آموزی منحصر به فرد است و این که برنامه خاص و مفید آن‌ها را پیدا کنید اهمیت فراوانی دارد. به همین دلیل برنامه‌ای که برای فرزندتان طراحی کردید نباید خیلی سختگیرانه باشد و اگر هنگام اجرای آن او خسته و یا مضطرب شد، اجازه بدهید که کمی استراحت کنید.
همچنین برای برخی دانش‌آموزان بهتر است که یک چک‌لیستی از کارهای مدرسه‌شان طراحی شود تا نسبت به وظایفشان در روز آگاهی داشته باشند.

فرزندتان را تشویق کنید

در روزهای قرنطینه احتمالا فرزندتان نسبت به تشویق شدن از سمت معلم یا مشاور مدرسه دل تنگ می‌شود
حالا شما باید این نقش را اجرا کنید.
ایجاد یک سیستم تشویق می‌تواند انگیزه‌دهنده باشد
به همین دلیل هنگامی که فرزندتان کاری را به اتمام رساند، او را تشویق کنید.
به همین دلیل برای کودکان برچسب‌های تشویقتان را آماده کنید و حتی به عنوان تشویق وقت استراحت آن‌ها را افزایش دهید.
برای تشویق بزرگ‌تر هم می‌توانید زمان استفاده از تکنولوژی‌ها را افزایش دهید یا با آن‌ها فیلم ببینید.

منعطف باشید

اگر برخی فعالیت‌ها و درس‌ها سخت هستند، کمی منعطف باشید و برنامه خود را تغییر بدهید تا به فرزندتان کمک کنید، بهتر است که برای چند درس یا موضوع مختلف برای کمک وقت بگذارید.
هنگامی هم که وقت ندارید، کودکتان را تشویق کنید تا کارهای آسان‌تر را انجام بدهند.
همچنین می‌توانید از معلم کمک بگیرید که بهترین کار برای دانش‌آموز انجام بشود.

به فرزندتان کمک کنید با دوستانش در ارتباط باشد

مدرسه محلی بیشتر از درس‌ خواندن برای فرزنداتن است
فضای مدرسه به آن‌ها کمک می‌کند که با افراد دیگر در تماس باشند و مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنند.
کارلینگ می‌گوید:
«دل بچه‌ها برای مدرسه، معلم‌ها و دوستانشان تنگ می‌شود و در عین حال آن‌ها در حال زندگی با عدم قطعیت نسبت به آینده هستند.»
این که به فرزندتان اجازه دهید به شکل مجازی با دوستانشان در ارتباط باشند شاید به پر شدن این فاصله کمک کند، البته این موضوع ارتباط زیادی به نحوه مدیریت کلاس مجازی توسط معلم دارد، اما شما هم می‌توانید به آن‌ها کمک کنید.
برای مثال
می‌توانید یک تماس ویدیویی روزانه بین فرزندتان و دوستانش ایجاد کنید.

با معلم‌ در تماس باشید

سال تحصیلی جدید را با ارتباط برقرار کردن با معلم فرزندتان آغاز کنید، چراکه آن‌ها می‌توانند به شما در سختی‌های انجام کارهای مدرسه کمک کنند.
کارلینگ می‌گوید:
«معلم‌ها می‌توانند به ما بیش از حدی که فکر می‌کنیم کمک کنند، در جاهایی که مشکلی پیش بیاید و دانش‌آموز نتواند تکلیفش را انجام بدهد، در کلاس شرکت کند یا … حتما از آن‌ها کمک بگیرید.»

تدریس متفاوت معلمان در کلاس های مجازی

در این باره معلمان هستند که نقش اصلی را ایفا می کنند چرا که باید کلاس های خود را پر انرژی برگزار کنند تا دانش آموزان برای شرکت در کلاس روحیه داشته باشند. اگر برای تدریس از پست های مختلف استفاده می کنید سعی کنید در ویرایش آن از رنگ های شاد و پر انرژی استفاده کنید تا نظر دانش آموزان را به خود جلب کند. در کلاس های مجازی خود از بحث های علمی متفاوت با تناسب به درس تدریس شده استفاده کنید و ویدیوهایی جالب علمی به اشتراک آن ها بگذارید.

زبان بدن مناسب هنگام تدریس

همه افراد از اینکه مدت طولانی پشت میز بنشینند و یک صفحه را نگاه کنند خسته می شوند و برای جلوگیری از این اتفاق در کلاس های خود خلاقیت به خرج دهید و از دانش آموزان بخواهید تا حرکات نرمشی و حرکتی چون ورزش و رقصیدن و غیره را موقع تماشای مانیتور انجام دهند تا با این کار روحیه شان نیز شاداب شود.

تاثیر موسیقی در یادگیری دانش آموز

در این زمان پدر و مادر ها باید به جای ایجاد تنش در محیط خانواده بیشتر در جهت حفظ محیطی صمیمی بکوشند و با فرزندان خود زمان بیشتری را جهت شادی بگذرانند.
پخش موزیک های شاد در محیط خانواده تاثیر زیادی بر روحیه افراد خانه دارد و موجب صمیمی تر شدن فضای خانواده می شود.

گروه بندی دانش آموزان

در این روزها نباید از بچه ها ارائه تحقیقات گروهی را توقع داشت چرا که مشابه این موارد و درخواست ها از طرف معلمان مشاهده شده است به جای این کار می توان بچه های یک کلاس را گروه بندی کرده و در گروه های مجازی مختلف آن را عضو کنید تا زیر نظر دبیران و والدین آن ها بتوانند اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و درباره موارد مختلف و اتفاقات و کارهای روزمره خود با یکدیگر صحبت کنند. برقراری ارتباط بین دانش آموزان در این دوران به ایجاد اشتیاق در آن ها جهت شرکت در کلاس ها و مطالعه در خانه تاثیر زیادی خواهد داشت.

آشنایی با تکنولوژی

زمان مورد نظرتان برای آشنا کردن کودکان با دنیای وب و سرگرمی فرا رسیده است چرا که هیچگاه نتوانسته اید روش صحیح استفاده از شبکه های اجتماعی را به آن ها بیاموزید. با ایجاد فضایی صمیمی از آن ها بخواهید تا در ابتدا خود اطلاعاتشان را برای تان بگویند و بعد با توجه به آن آموزش های لازم را بدهید.

سایت های آموزشی

اگر روش صحیح وقت گذراندن با کودک خود را نمی دانید و در انجام این کار مشکل دارید حتما از سایت های آموزشی مختلف برای به روزسازی مطالب خود استفاده کنید و حداقل امکان خریدهای خود را از سایت های معتبر که تنوع محصول آن ها بسیار است استفاده کنید.

چطور اضطراب و استرس در کودکان را تشخیص دهیم؟

به دلیل استرس، والدین ممکن است تغییرات رفتاری مانند مشاجرات بیش از حد، مخالفت یا سرپیچی را در فرزند خود مشاهده کنند و عقب افتادن بعضی کودکان از یادگیری دروس امری غیرطبیعی نیست. در این مرحله، حمایت و راهنمایی والدین بسیار مهم و حیاتی بوده و والدین می‌توانند با بهره‌گیری از نکات زیر به کودکشان کمک کنند تا با استرس‌های سال تحصیلی جدید کنار بیایند

با فرزند خود مهربان باشید

والدین باید با کودک مهربان بوده و آنها را درک کنند تا با این روش آموزش جدید سازگار شوند.
نکته
دیگری که به والدین توصیه می‌کنیم در شرایط آموزش فعلی رعایت کنند این است که به هیچ عنوان کودکتان را بخاطر عدم‌ یادگیری سرزنش نکنید بلکه با روش‌های دیگر مثل گرفتن معلم خصوصی مشکل عدم ‌یادگیری او را برطرف کرده و یا اگر کودکتان در مسئله خاصی مشکل دارد می‌توانید آن را یادداشت کرده و شخصا از معلم کودکتان بپرسید تا دوباره برای فرزندتان توضیح دهد.

به کودک استراحت دهید

شروع سال تحصیلی به معنای تعطیل شدن بازی و تفریح کودک نیست.
بچه‌ها در کنار درس خواندن، نیاز به استراحت دارند و والدین باید درعین‌حال که شرایط را برای آموزش مجازی فراهم می‌کنند، به همان ترتیب به نیازها و خواسته های کودک توجه کرده و به آنها گوش فرادهند. اگر کودکان مانند زمانی‌که به مدرسه می‌رفتند نظم و ترتیب‌شان حفظ شود، بهترین عملکرد را خواهند داشت.
بنابراین
کلاس مجازی را درست مثل یک کلاس واقعی در نظر بگیرید و در زمان استراحت اجازه دهید کودک خوراکی بخورد و بازی کند تا برای شروع ساعت دوم کلاس و یا انجام تکالیف آماده شود.

گفتگوی آزاد داشته باشید

فرزند خود را تشویق کنید تا احساسات خود را ابراز کند. صبور باشید و او را درک کنید زیرا کودکتان ممکن است
 واکنش‌های مختلفی نسبت به استرس داشته باشد.
او را تشویق کنید تا در مورد موضوعی که باعث استرس‌اش شده صحبت کند و سعی کنید بدون واکنش منفی، با دلگرمی دادن به او نگرانی‌هایش را رفع کنید
مثلا اگر کودکتان می‌گوید:
«می‌ترسم نمره‌ام پایین شود»
در جواب به او بگویید:
«من می‌دانم که تو درس‌هایت را خوب متوجه می‌شوی حتی اگر نمره‌ات پایین شود.»
یا اگر کودک‌تان استرس نحوه یادگیری در فضای مجازی را دارد، به جای دعوا، تحقیر وسرزنش کردن، او را راهنمایی کنید که کلاس مجازی را درست مثل کلاس حضوری در نظر بگیرد، خوب به صحبت‌های معلم گوش کند و اگر جایی عقب افتاد یا چیزی را متوجه نشد، بدون خجالت سوال کند.
چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم

به کودکتان اجازه دهید از طریق تماس تصویری با دوستانش ارتباط برقرار کند

یکی دیگر از عوامل استرس، دور شدن کودک از همکلاسی‌ها است.
کودک در این فضای آموزشی احساس می‌کند از تفریح و ارتباط با دوستانش محروم شده است.
اگرچه ممکن است دیدن حضوری کودک با دوستانش خطرناک باشد اما می‌توانید به کودک اجازه دهید تا به صورت آنلاین با آنها تعامل کند.
تماس تصویری غالبا بهترین وسیله برای برقراری ارتباط و راهی عالی برای گذراندن اوقات اجتماعی، بدون خطر انداختن خود و دیگران است.

از مزایای آموزش آنلاین برای فرزندتان بگویید

چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم
بازگو کردن مزایای این روش آموزشی می‌تواند به کودکان کمک کند تا با استرس ناشی از آموزش آنلاین کنار بیایند.
برای کاهش استرس کودک می‌توانید به او بگویید که:
«در آموزش آنلاین برخلاف آموزش حضوری امکان ضبط تدریس معلم وجود دارد؛ بنابراین اگر جایی از درس را متوجه نشدی می‌توانیم بعد از کلاس، مجدد ویدیو را با هم ببینیم و رفع اشکال کنیم. همچنین در این روش تو می‌توانی اشکالات و سؤالاتت را بنویسی و برای معلمت ارسال کنی تا به سؤالت پاسخ دهد.»
همچنین مدت زمان کوتاه، آزادی، انعطاف‌پذیری و عدم رفت‌وآمد به مدرسه در سرما و گرما و ترافیک از دیگر مزایای کلاس آنلاین است که می‌توانید برای فرزندتان توضیح دهید.

عوامل حواس پرتی را از کودک دور کنید

هر چیزی که باعث حواس‌پرتی کودک می‌شود را رفع کنید
از باز بودن پنجره و گرم بودن بیش از حد اتاق گرفته تا هر چیز دیگری که می‌تواند تمرکز او را بهم بریزد.
بهتر است از فرزندتان سؤال کنید و ببینید دوست دارد در کدام محل آموزش آنلاین را شروع کند؛ اتاق خواب یا پذیرایی، پشت میز یا روی زمین و…؛ حتی گاهی حضور والدین در کنار کودک می‌تواند باعث استرس و عدم‌یادگیری او شود؛ در چنین شرایطی توصیه می‌کنیم والدین تا حدامکان از دور به کودک نظارت داشته و هنگام تدریس کنار او ننشینند تا حس ترس و خجالت بر او غالب نشود.

ترس و نگرانی خود را به فرزندتان انتقال ندهید

در اکثر موارد کودک هیچگونه ترس و نگرانی از رفتن به مدرسه با رعایت پروتکل بهداشتی و آموزش مجازی  را ندارد اما ترس و اضطراب والدین باعث می‌شود کودک تصور کند سال تحصیلی سختی را در پیش دارد. یکی از نکات مهمی که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که در حضور کودک، چیزی از سختی‌ها و مشکلات درس خواندن از طریق فضای مجازی نگویند و با استفاده از روش‌های فوق، کودک را برای مواجه با شرایط جدید آماده کرده و با حمایت و راهنمایی‌هایشان او را تشویق به درس خواندن در چنین شرایطی کنند.

۱۵نکته برای پیشبرد بهتر آموزش در خانه از قبل یونیفرم مدرسه را آماده کنید

بسیاری از مدارس سراسر کشور از دانش آموزان می خواهند که در ساعات آموزشی به جای به تن داشتن لباس های معمولی درخانه، حتما لباس مدرسه به تن کنند.

تجهیزات برقی (لپ تاپ، تبلت) را از شب قبل شارژ کنید

مطمئن شوید که اینگونه وسائل دارای شارژ کامل هستند و تا پایان ساعات آموزشی پاسخگوی نیاز دانش آموزان خواهند بود

برنامه واضحی را در نظر بگیرید که فرزندتان به راحتی آن را دنبال کند

برای کودکان کم سن وسال از تصاویر برای نشان دادن برنامه های روزانه استفاده کنید.
برنامه روزانه دانش آموزان را جایی در معرض دید آنها قرار دهید، مثلا روی یخچال

روز را با رعایت موارد بهداشتی آغاز کنید

چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم
به فرزندانتان شستن مکرر دست ها، لباس پوشیدن و مسواک زند دندان ها را قبل از شروع کلاس یادآوری کنید
همیشه از جملات مثبت و تاکیدی استفاده کنید.
مثلا هرروز جملاتی را تکرار کنید که فرزندانتان با شنیدن آنها قدرت و انرژی کافی برای ادامه روز را داشته باشند.
صبحانه سالم و سبکی داشته باشد تا یادگیری برای فرزندانتان راحتر باشد

چیزهایی که باعث بهم خوردن تمرکز می شود را محدود کنید

مثلا تلویزیون را خاموش کنید، اسباب بازی ها را از محل آموزش دور کنید وموزیک را خاموش کنید.

مکانی را برای آموزش آنلاین اختصاص دهید که آرام باشد

چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم
این مکان می تواند در کتابخانه و سالن ناهارخوری باشد.
درصورت داشتن ۲فرزند، می توانید هریک را در یک سوی میز بنشانید.

پیشرفت های فرزندانتان را مشاهده کرده و با رفتار مثبتتان آنها را تشویق کنید

چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم
والدین همیشه به سوء رفتارهای کودکانشان توجه دارند، اما درصورت مشاهده رفتارهای خوب و پیشرفت در درس ها باید آنها را تشویق کنند
.پسوود لپ تاپ و کامپیوتر را حتما در جایی یادداشت کنید
پیش زمینه مناسبی را فراهم کنید.
مثلا همیشه آنها را پشت به پنجره یا یک دیوار بنشانید که خودشان هم احساس راحتی کنند.
بعلاوه به فرزندانتان نحوه استفاده از میکروفون را هم بیاموزید تا ارتباط راحتری با معلم خود داشته باشند.

وسایل مدرسه را در جای مشخصی قرار دهید تا فرزندانتان هم قاعده نظم و ترتیب را یاد بگیرند

جعبه یا کمدی را به وسایل مدرسه آنها اختصاص دهید و از آنها بخواهید که پس از اتمام کلاس همه وسایل خود را جمع کنند و در همان کمد قرار دهند
چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم

با معلم مدرسه در ارتباط باشید

روند پیشرفت درس ها و منابع تکمیلی را از معلم کودکتان جویا شوید.
برای کمک به تمرکز کودکان، به او نشان دهید که حواستان به روند آموزشی هست:
وقتی کودکان حس کنند که کسی حواسش به آنها نیست، به راحتی حواسشان از کلاس و درس پرت می شود.
فرزندانتان را بصورت دوره ای بررسی کنید تا میزان انطباق آنها را با کلاس ها بسنجید و به علایق و احیانا شکایات آنها گوش دهید.
با رعایت این نکات
معلمان هم متوجه می شوند که ممکن است بیش از یک کودک مدرسه ای درخانه ای وجود داشته باشد
بنابراین سطح انتظاراتشان را پایین می اورند
زیرا مدیریت دو بچه مدرسه ای در خانه کار آسانی نیست.
بعلاوه مدیریت نیازهای کودکان مدرسه ای بنا به سنی که دارند، نیازمند تکنیک های مختلفی است.

دانش آموزان پیش دبستانی یا دبستانی

چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم
معلمان برای آموزش کودکانی که توانایی استفاده از کامپیوتر را ندارند یا خواندن و نوشتن بلند نیستند
باید از روش های یادگیری تعاملی استفاده کنند.
در این میان والدین می توانند با استفاده از پازل و وسایل آموزشی دیگر آنها را درخانه سرگرم کنند.
این گونه وسایل موجب ارتقاء قوه تخیل، یادگیری و تحریک حس اکتشاف در کودکان ۵سال به بالا می شود.
مثلا
می توانید داخل یک جعبه انواع مختلفی از اسباب بازی ها را با رنگ های مختلف قرار دهید و از کودکتان بخواهید که آنها را براساس رنگ، اندازه و نوع دسته بندی کند.

کودکان دبستانی

به این دسته از کودکان یاد دهید که با قرار دادن یک ساعت هشدار کنار تخت شان، صبح ها خودشان از خواب بیدار شوند، همچنین از آنها بخواهید که براساس برنامه ای که برای خود تهیه کرده اند، هرروز میزان پیشرفت خود را بررسی کنند.
یکی از کارهای مفید این است که از شب گذشته برنامه ای برای خود تهیه کنند تا روز بعد بتوانند استفاده مفیدتری از زمانشان داشته باشند.
با یادگیری حفظ استقلال طی این دوره، شما هم حمایت خود را در طول روز نشان دهید.
چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم

دانش آموزان دوره دبیرستان و راهنمایی

این دسته از دانش آموزان باید حتما برنامه جامع و کاملی در اختیار داشته باشند.
هرروز برنامه و هدف مشخصی را برای آنها در نظر بگیرید و از آنها انتظار انجام این برنامه ها را داشته باشید.
علاوه برساعات مدرسه، زمان مشخصی هم برای تعامل آنها با دوستانشان درنظر بگیرید.
آنها باید زمانی را هم به وقت گذرانی با دوستانشان در خارج ازساعات مدرسه اختصاص دهند.

انتظارات خود را مشخص کنید

والدین باید حین این فرایند انعطاف بیشتری داشته باشند.
این روندی چالش برانگیز است اما والدین باید لزوم رعایت قوانین خانه برای برگزاری آموزش آنلاین را به فرزندانشان یادآوری کنید.
در تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد
محققان اذعان داشتند که تجربه های اولیه کودکان شخصیت آنها را می سازد و روی یادگیری و سلامت آنها در سال های پیش رو تاثیر می گذارد.

کلید موفقیت و یاری کودکان در جهت شکوفایی این وضعیت بالقوت چیست؟

فضای آرام و امن خانه
غذای مناسب ومغذی
دسترسی به بیمارستان و مراقبت های پزشکی
روابط سالم با والدین
داشتن والدینی آگاه و مسولیت پذیر
موقعیت های یادگیری با کیفیت درخانه
در محل های آموزشی و در مدرسه
چطور درکلاس انلاین به کودکمان کمک کنیم

پاسخ دهید