فواید خاویار برای بدن

فواید خاویار برای بدن

فواید خاویار برای بدن ، خاویار یک ماده غذایی پرانرژی است که طعم و بویی بسیار خوشایند دارد. به طور عمده پروتئین موجود در خاویار متشکل از اسیدهای آمینه آرژنین ، هیستامین ، ایزولوسین ، لیزین و میتونین است.

چربی موجود در خاویار نیز به دو دسته عمده تقسیم می شود که عبارتند از “۲۵ درصد کلسترول ” و “۷۵ درصد لستین”.

انواع خاویار

ماهیان خاویاری یا استورژون ، از خانواده تاس‌ماهیان، از جمله گونه‌های آب‌زی کم نظیری هستند که از قدمتی چند صد میلیون ساله که به عصر ژوراسیک باز می‌گردد بر خوردارند و از این رو ماهیان خاویار را فسیل‌های زنده جهان می‌نامند که همراه با تکاملی فیلوژنی تا به امروز باز مانده‌اند. این ماهیان به ۲۷ گونه و زیرگونه در جهان تقسیم می‌شوند که از این تعداد ۶ گونه در دریای خزر زندگی می‌کنند. ارزش ماهیان خاویاری نه به جهت استفاده از گوشت آنان که به واسطه تخم آنان است که به خاویار یا مروارید سیاه مشهور است. خاویار انواع گوناگونی دارد چون خاویار طلایی و سرخ و سیاه که البته در این میان خاویار سیاه از ارزشی قابل توجه برخوردار است.

دریای خزر به تنهایی ۹۳ در صد از ذخیره خاویار و ماهیان خاویاری جهان را در خود جای داده‌است. همچنین ۵ گونه از ماهیان خاویاری ممتاز جهان نیز در این دریا میزیند که به ترتیب کیفیت عبارت‌اند از «فیل ماهی»، «قره برون یا ماهی خاویاری ایران»، «ماهی خاویاری گلد (چالباش) یا روس»، «ماهی شیپ»، «ماهی ازون برون».

فواید خاویار برای بدن

فیل ماهی بزرگ‌ترین

ماهی آب‌های داخلی ایران است که از نقطه نظر کیفیت خاویار رتبه اول را به خود اختصاص داده‌است نام دیگر ان بلوگا است و نمونه‌هایی از آن با وزنی در حدود ۱۴۰۰ کیلوگرم و سنی بیش از ۱۰۰ سال صید شده‌است. هر ۲ یا ۳ سال یک بار تخم ریزی می‌کند و بین ۱۴ و ۱۷ سالگی بالغ می‌شود و به واسطه بهترین خاویار، رتبه گرانترین ماهی و خاویار جهان را داراست. از قامتی معادل یک و نیم متر تا بیش از چهار متر بر خوردار است، رکورد صید آن در ایران ۶۲۰ کیلوگرم بوده‌است.

قره برون یا تاس‌ماهی ایران

در حال حاضر گونه‌ای مستقل محسوب می‌شود، اما پیش‌تر آن را زیرگونه‌ای از ماهی روس می‌دانستند. «قره‌برون» به ترکی به معنای «بینی سیاه» است که از رتبه دوم ارزش بر خوردار است. در حال حاضر به واسطه تکثیر مصنوعی از نقطه نظر تعدد از گونه روس پیشی گرفته‌است. از گونه روسی بزرگ‌تر می‌باشد و کیفیت خاویاری برتر از وی را نیز دارا می‌باشد از نظر ظاهری تا حدی شبیه به هم می‌باشند گرچه رنگی تیره تر همراه با رنگ دانه‌های سفید رنگ که تا بینی وی ادامه پیدا کرده وی را از نظر ظاهری از تاس ماهی روس جدا می‌کند. وزنی معادل ۶۰ تا ۱۳۰ کیلوگرم دارد و طولی معادل ۱ متر تا بیش از ۲ متر که در فاصله ۱۲ تا ۱۴ سالگی بالغ می‌گردد.

تاس ماهی روس

یا چالباش در زمره گونه‌هایی است که در تمام نقاط دریای خزر یافت می‌شود و خاویار آن را نیز به اصطلاح طلایی می‌نامند که از رتبه سوم ارزش بر خوردار است و در فاصله ۱۲ تا ۱۶ سالگی به سن تخم دهی می‌رسد و بالغ می‌شود. از طولی معادل ۱ تا ۲ متر بر خوردار است و وزنی معادل ۶۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم.

ماهی خاویار شیپ

معمولاً ماهی مهاجری است که به واسطه تخم‌ریزی به سواحل ایران می‌آید و در رودخانه‌های آبریز دریای خزر تخم‌گذاری می‌کند. از عمری معادل ۳۰ سال بر خوردار است، سبک وزن است و از تعدد کمی هم بهره می‌برد. از نقطه نظر ارزش در رتبه چهارم قرار دارد. با طولی بیش از ۱ متر و وزنی سبک، در فاصله ده سالگی تا ۱۴ سالگی بالغ می‌گردد و به سن تخم‌دهی می‌رسد.

ماهی اوزون برون (دراکول)

کوچک‌ترین ماهی خاویار دریای خزر می‌باشد که در ایران به اشتباه کلیه ماهیان خاویاری را به نام وی اوزون برون می‌نامند. از نقطه نظر کیفی در رتبه آخر قرار دارد چرا که از خاویار ریزتر و ارزانتری بهره می‌برد. از نظر تکثیر مصنوعی با مشکلاتی مواجه‌است و تعداد آن نیز در شرایط طبیعی رو به کاهش می‌رود. در ترجمه نام وی بینی دراز است. در فاصله ۸ تا۱۲ سالگی بالغ می‌شود. قامتی معادل ۱ تا ۱٫۵ متر و وزنی سبک‌تر در قیاس با دیگر ماهیان این خانواده در دریای خزر دارد.

توصیه‌های بهداشتی هنگام خرید خاویار

فواید خاویار برای بدن

محل رشد ماهی خاویـار عاملی مهم در سلامتی تخم‌های خاویار است. نحوه صید ماهی و فراوری نامطلوب نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که باید در خرید تخم خاویـار می‌بایست آن را در نظر داشت. شرایط نامناسب محیطی، ابزارهای نامناسب و غیربهداشتی برای بی‌هوشی ماهی، شرایط نامناسب برای حمل و نقل ماهی و تخم ماهی، آلوده شدن به باکتری همگی می‌توانند موجب بروز آسیب‌های جدی در مصرف کننده خاویار شود.

عوارض ناشی از مصرف خاویـار نامناسب و آلوده عبارت‌اند

از تب

سردرد

تهوع

اسهال

عوارض گوارشی و کبدی

همچنین بروز مشکلات آلرژیک است.

سوداگران خاویار با استفاده از فراوری خاویار مصنوعی، فراورده‌های مشابه با خاویار اصل در بازار تولید می‌کنند که موجب بروز مشکلات شدیدتر به مانند مسمومیت‌های حاد غذایی می‌شود.

لذا قبل از خرید خاویار حتماً نکات بهداشتی را رعایت کرده و از داشتن برچسب بهداشتی روی کالا مطمئن شوید.

ارزش غذایی خاویار

فواید خاویار برای بدن

در هر ۱۰۰ گرم از خاویار شما شاهد:

۲۶۴ کیلوکالری انرژی
۱۹ گرم چربی (۴٫۱ گرم چربی اشباع، ۷ گرم چربی چند اشباع نشده و ۴٫۶ گرم چربی تک اشباع نشده)
۵۸۸ میلی‌گرم کلسترول
۱۵۰۰ میلی‌گرم سدیم
۱۸۱ میلی‌گرم پتاسیم
۴ گرم کربوهیدرات
۲۵ گرم پروتئین
۲۷۵ میلی‌گرم کلسیم
۱۱٫۹ میلی‌گرم آهن
۴۰۰ میلی‌گرم منیزیم
۹۰۵ واحد ویتامین آ
۱۱۷ واحد ویتامین دی
۲۰ میکروگرم ویتامین ب ۱۲
۰ میلی‌گرم ویتامین ث
۰٫۳ میلی‌گرم ویتامین ب ۶
به واسطه وجود چربی‌های اشباع نشده و مواد مغذی فراوان در خاویار، مصرف این ماده غذایی گران‌قیمت دارای مزایای سلامتی فراوانی نیز هست که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد.

روش مصرف

فواید خاویار برای بدن

خاویار خود به تنهایی اشرافی‌ترین صبحانه جهان محسوب می‌گردد. بسیاری آن را به شکل خام و یا همراه با زرده تخم مرغ یا خرده پیاز میل می‌کنند و گروهی نیز به اندازه نوک قاشقی از آن را همراه با سبزیجات معطر یا قطعه کوچکی از نان و کره می‌خورند. بعضی علاقمندان خاویار، آن را سرد و با یک قاشق کوچک و بدون نان میل می‌کنند. برخی بوی تند ماهی مانند آن و طعم شورش را بسیار دوست می‌دارند هرچند طعم و بوی خاویار ممکن است برای بسیاری اصلاً خوشایند نباشد.

همانگونه که خاویار سیاه در ایران و جنوب روسیه شناخته شده‌تر است، خاویار سرخ در سیبری و خاور دور طرفداران بیشتری دارد. گرچه خاویار سرخ از خاویار سیاه ارزانتر است اما طعم و ارزش غذایی آن دست کمی از خاویار سیاه ندارد. خاویار سرخ یا سیاه را می‌توان در تمامی فروشگاه‌های مواد غذایی روسیه خریداری کرد. در اغذیه فروشی‌ها چند دانه خاویار سرخ بر روی برشی از نان با یک برگ جعفری سرو می‌شود.

خواص خاویار و فواید خوردن خاویار

فواید خاویار برای بدن

خاویار مشهور به پیچیده بودن است و نسبتاً گران قیمت است، اما با طعم و بافت برجسته آن، مواد مغذی مفیدی را به عنوان پروتئین ها، قندها، چربی ها، مواد معدنی و ویتامین مورد نیاز برای عملکرد مناسب بدن فراهم می کند.

۱- دارای آنتی اکسیدان ها هستند

این ماده غنی از ویتامین A است که به اصلاح بافت پوست آسیب زده و به جلوگیری از سایش سلول ها کمک می کند و ویتامین E پوست را در عمق بالا می برد تا با شرایط پوست بسیار خشک مقابله کند. ویتامین E نیز برای سیستم گردش خون ارزشمند است و ممکن است به جلوگیری از بیماری پارکینسون کمک کند.

این دو ویتامین برای داشتن پوستی جوان، چشمانی سالم، تقویت سیستم ایمنی و خواص ضد سرطانی، ضروری هستند؛ بنابراین، خاویار یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان ها در طبیعت محسوب می شود.

۲- خاویار به کاهش فشار خون کمک می کند

پتاسیم موجود در خاویار است و برای کاهش فشار خون توصیه می شود

به همین دلیل این خوراکی در بین مبتلایان به فشار خون توصیه می شود.

۳- کمک برای جلوگیری از حملات قلبی با خاویار

به لطف مقدار بالای روغن امگا ۳، بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم

در خاویار به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند.

هم چنین معتقدند که به جلوگیری از بیماری آلزایمر هم کمک می کند.

۴- خاویار برای محافظت در برابر ویروس ها

ویتامین D یک عنصر فراوان دیگر در این خوراکی سالم است.

این عنصر به حفاظت از سیستم ایمنی کمک می کند و اطمینان حاصل می کند

که سلول های ایمنی به درستی ارتباط برقرار می کنند و عملکرد خوبی دارند.

۵- خاویار برای بازسازی هموگلوبین

هموگلوبین جزیی از خون است که به انتقال اکسیژن در بدن کمک می کند.

خاویار به افزایش سطح این ماده در جریان خون کمک می کند و در بیمارانی که تحت شیمی درمانی یا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، توصیه می شود.

۶- خاویار توسعه دهنده ماهیچه

فواید خاویار برای بدن

با توجه به غلظت بالای پروتیین، خاویار برای رشد ماهیچه توصیه می شود.

غذاهای غنی از پروتیین مانند این در دوران کودکی، نوجوانی و بارداری زیاد توصیه می شود

زیرا در این مراحل سهم بیشتری از این ماده مغذی لازم است.

۷- تاثیر ضد افسردگی خاویار

به خاطر غلظت بالای امگا ۳، خاویار به کاهش افسردگی و اختلال دو قطبی نیز توصیه می شود و برای عملکرد و عملکرد شناختی بسیار مفید است و اثبات می کند که خاویار نه تنها برای سلامت مناسب است، بلکه برای شادی نیز مفید است.

۸- فواید خاویار برای استخوان

چون مقدار زیادی کلسیم دارد، خاویار یک خوراک بزرگ برای استخوان ها است و مصرف آن در دوران بارداری بسیار توصیه می شود زیرا در این مرحله بدن بیش ترین مصرف را مصرف می کند.

۹- خاویار دوست ورزشکاران است

فواید خاویار برای بدن

مقدار بالای آهن موجود در خاویار یک غذای عالی برای جلوگیری از کم خونی ناشی از کمبود آهن است.

با توجه به مقدار آهن موجود در خاویار، برای افرادی که ورزش های شدید را تمرین می کنند به شدت توصیه می شود.

۱۰- خاویار ضد استرس و ضد میگرن

خوراکی های غنی از ویتامین B2 یا ریبوفلاوین به عنوان خاویار برای بهبود مشکلات عصبی مثل بی خوابی، اضطراب و استرس مفید است.

ویتامین B2 و B5 به وفور در خاویار یافت می شوند که برای غلبه بر میگرن مفید است.

۱۳- فواید خاویار برای رابطه جنسی

از آنجا که خاویار نوعی تخم است، پس حاوی ویتامین مشابهی است که تخم مرغ دارد، مانند B5 و B6 می شود و به تعادل هورمونی کمک می کند که برای یک فعالیت جنسی سالم ضروری است. همانند تخم مرغ نیمرو، خاویار یک منبع خوب از پروتئین کم چرب است که سوخت مورد نیاز برای فعالیت جنسی را تامین می کند. خاویار حتی از تخم مرغ مغذی تر است، زیرا این الماس های لوکس در اقیانوس شامل L – آرگینین، آمینو اسید هستند که به افزایش گردش خون و جریان خون در بدن از جمله اندام های جنسی کمک می کند.

۱۴- خاویار منبع خوبی از ویتامین ب ۱۲

ریبوفلاوین و کلسیم است که همه آن ها به به حداکثر رساندن سطح انرژی قبل از رابطه جنسی کمک می کنند. این ماده حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین D است، هورمون استروئیدی مشتق شده از کلسترول است که تنها برای سلامتی استخوان و سلامت روان ضروری نیست بلکه میزان تستوسترون را نیز همراه با ویتامین ها B5 و B6 حفظ می کند. آن هم چنین تغذیه می کند و سلول های عصبی را افزایش می دهد که برای ایجاد احساسات رمانتیک مهم هستند.

خاویار یک غذای وافر و پر اغماض است که غنی از چربی و کلسترول است.

ارزش غذایی خاویار

فواید خاویار برای بدن

یک گرم از خاویار غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ است.

اسیدهای موجود در خاویار به کاهش لخته شدن خون کمک می کنند و سرخرگ ها را از سخت شدن محافظت می کنند و می توانند به کاهش احتمال ابتلا به حمله قلبی، سکته یا سرخرگ مسدود کمک کنند و طبق انچه در سلامت نمناک می خوانید به اندازه کافی فشار خون و تری گلیسیرید را نیز کاهش خواهند داد. تنها یک قاشق چای خوری خاویار می تواند موثر باشد.

خاویار غنی از سلنیوم

سلنیوم یک منبع معدنی حیاتی است که بدن به آن نیاز دارد.

در داخل بدن آن ها با و یتامین E در بدن جفت می شوند.

آن ها با هم از سلول ها در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد و ترکیبات دیگر محافظت می کنند.

این ترکیبات آن هایی هستند که منجر به بیماری های قلبی و در برخی موارد سرطان می شوند.

این مواد معدنی می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به حمایت از رشد کلی سلول کمک کند.

خاویار غنی از ویتامین B12

ویتامین B12 باعث می شود گلبول های قرمز خون در بدن تولید شوند و آنطور که در بخش سلامت نمناک می خوانید هم چنین کمک بزرگی است تا بتوانید اسیدهای چرب را به درستی استفاده کنید.

بسیاری از گیاه خواران به اندازه کافی از این ویتامین لازم برخوردار نیستند، چون این ویتامین قابل حل در آب است.

با این حال، خاویار غنی از B12 است و می تواند به برآورده کردن نیازهای مصرف روزانه کمک کند.

خاویار شامل آمینو اسیدها، آرژینین، هیستیدین، لیزین، ایولولین و متیونین (اسیدهای آمین ضروری) است.

با این حال خاویار غنی از سدیم و کلسترول است، بنابراین افرادی که در مورد هر کدام از این موارد نگران هستند باید مصرف کلی خاویار را محدود کنند (میزان توصیه شده در این مورد ۳۰ تا ۵۰ گرم است).

پاسخ دهید