شخصیت نوع D

شخصیت نوع D

شخصیت نوع D ، آیا تمایل دارید که همیشه احساس غمگین بودن کنید، خود را کنترل کنید، احساسات خود را از دیگران پنهان کنید و یا تمایل دارید که همیشه نیمه خالی لیوان را ببینید؟ اگر اینطور است شما ممکن است دارای شخصیت نوع D باشید.

شخصیت نوع D چیست؟

شخصیت نوع D برای اولین بار در سال ۱۹۹۰
توسط یک روانشناس و محقق بلژیکی به نام Johan Denollet معرفی شد.
حرفD از distressed به معنای پریشانی گرفته شده است و به ویژگی های خاصی اشاره دارد:
– احساس نگرانی
– ناراحتی
– تحریک پذیری
– بدبینی
– منفی نگری درباره خود
– اجتناب از موقعیت های اجتماعی
– ترس از طرد شدن
– کمبود اعتماد به نفس
– ظاهر غم انگیز
– نا امیدی
لازم به ذکر است که هر فردی در جریان فراز و نشیب های مختلف زندگی ممکن است مخلوطی از این احساسات را تحربه کند. اما باید توجه داشت که افراد تیپ D بیش از مردم عادی با عواطف مذکور دست و پنجه نرم می کنند و استمرار این احساسات نیز طی زمان بیشتر گزارش می شود.

انواع تیپ شخصیتی

انواع تیپ شخصیتی در اصل توسط متخصصین قلب در دهه ۱۹۵۰ شناسایی شد تا بیمارانی که ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی باشند، شناسایی شوند. به این دلیل که روند تحقیق سال ها به طول انجامید، انواع تیپ شخصیتی بیشتری شناسایی شد و در نظر گرفتن حروف خاص، نمادی برای یک دسته ویژگی های شخصیتی بود.

تیپ شخصیتی نوع D

شما ممکن است قبلا تیپ شخصیتی نوع A را شنیده باشید که شامل ویژگی هایی نظیر رقابت جویی، روحیه تهاجمی و سطح بالایی از جاه طلبی ها می باشد. افرادی که دارای شخصیت نوع A هستند بیشتر در معرض ابتلا به عوارض قلبی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی هستند.
هنگامی که ما درباره انواع تیپ های شخصیتی مانند این صحبت می کنیم
به تشخیص صحیح روان شناختی اشاره نمی کنیم، اما این باعث ایجاد الگوی مشخصی است که می تواند به محققین برای افرادی که ممکن است در معرض خطر بیماری قلبی و سایر عوارض سلامت جسمی باشند، کمک کند.

تیپ شخصیتی نوع D به چه معناست؟

تیپ شخصیتی نوع D نوع خاصی از تیپ شخصیتی است که در سال ۱۹۹۰ توسط روانشناس و پژوهشگر بلژیکی یوهان دنولت نام گذاری شده است.
اختصاص نام “D” به این نوع شخصیت به معنای ناراحتی و اشاره به مجموعه ای از صفات شخصیتی است که شامل موارد زیر است:
احساس نگرانی
غمگینی
تحریک پذیری
نگاه بدبینانه
سخن منفی گفتن
اجتناب از محیط های اجتماعی
عدم اعتماد به نفس
ترس از شکست
ظاهر غم انگیز
بی خوابی
با وجود اینکه بسیاری از ما ممکن است در این خصوصیات مشترک بوده و تعدادی از این موارد را احساس کنیم، اما افراد با تیپ شخصیتی نوع D این صفات را بیشتر از افراد معمولی تجربه می کنند و در طول زمان این خصوصیات در آنها شدت بیشتری پیدا کند. تعیین نوع شخصیت تلاشی برای ارائه یک روش تشخیصی سلامت روان نیست، بلکه الگویست قابل توجه از رفتارهایی که می تواند به عنوان عامل مرتبط با سلامت جسمی، به ویژه سلامت قلب و ایمنی مورد تحقیق واقع شود.

چگونه متوجه شویم که یک تیپ D هستیم؟

شخصیت نوع D
برای شناخت بهتر شخصیت نوع D و بررسی چگونگی ارتباط آن با افزایش ریسک بیماری های مختلف، محققین یک ابزار ارزیابی استاندارد به نام مقیاس- ۱۴ پیشنهاد داده اند
(DS14)؛ این ابزار به آنها کمک می کند که سطح مهار اجتماعی و منفی نگری را که هر دو از جمله مهم ترین مشخصه های تیپ D هستند، اندازه گیری کنند.
مهار اجتماعی به معنای آن است که افراد غالباً به دلیل ترس از طرد شدن و یا مورد قضاوت قرار گرفتن، تلاش می کنند تا از تعاملات اجتماعی دور باشند.
منفی نگری هم در ارتباط با تجربه احساسات ناخوشایند همچون غم، نگرانی و تحریک پذیری بالا است.

برای آن که بتوانیم تشخیص دهیم تا چه اندازه شخصیت نوع D هستیم،باید به سوالات زیر پاسخ دهیم:

شخصیت نوع D
– آیا بیش از آن که فردی برون گرا باشم، به عدم نشان دادن احساسات خود به دیگران تمایل دارم؟
– آیا ملاقات با افراد جدید برایم دشوار است؟
– آیا در موقعیت های تنش زا به سرعت عصبانی می شوم و صبر خود را از دست می دهم؟
– آیا تا جای امکان از قرار گیری در موقعیت های اجتماعی دوری می کنم؟
– آیا در اغلب اوقات مکالماتی منفی با خود دارم؟
– آیا دائما با عواطفی نظیر ناراحتی یا تحریک پذیری درگیر هستم؟
– آیا مرتب نگران هستم؟
هر چه پاسخ های مثبت بیشتر باشد، احتمال بیشتری دارد که شخصیت نوع D داشته باشید.

چالش های احساسی در تیپ شخصیتی نوع D

شخصیت نوع D
احساسات مشترک با افرادی که به ما نزدیک هستند، می تواند برای بسیاری از ما آسیب پذیر باشد.
ایده اشتراک احساسات با دیگران می تواند برای کسی که دارای ویژگی های شخصیتی D است، کاملا وحشتناک باشد.
افراد تیپ شخصیتی نوع D عموما از مورد انتقاد و قضاوت دیگران قرار گرفتن هراس دارند و در تلاش برای محافظت از خودشان در برابر این تجربیات، اغلب به شدت به پنهان کردن احساسات خود می پردازند. علاوه بر ترس از قضاوت و شکست خوردن، افراد با ویژگی های تیپ شخصیتی نوع D مخصوصا در زمان ناراحتی های عاطفی به سختی به دیگران اعتماد می کنند.
همانطور که ممکن است تصور کنید، این تلاش برای پنهان کردن احساسات ممکن است یک چالش باشد.
افرادی که دارای صفات شخصیتی تیپ شخصیتی نوع D هستند، اغلب احساسات منفی را تجربه می کنند و معمولا اینطور احساس می کنند که انگار هیچ کس به آنها نیازی ندارد. علاوه بر ترس از شکست و مورد قضاوت دیگران قرار گرفتن، افراد تیپ شخصیتی نوع D نیز ممکن است از اطرافیان خود، به ویژه آن دسته از افرادی که به آنها نزدیکترند، زیاد ناراحت شوند.

سلامت جسمانی

افراد تیپ شخصیتی نوع D کار سختی برای خنثی کردن، پوشش دادن و پنهان کردن احساسات پیچیده خود دارند که اغلب باعث عوارض جسمانی می شود و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری عروق کرونر (CAD)، نقص عملکرد ایمنی و التهاب مزمن را افزایش می دهد.
تحقیقات همچنان در این زمینه توسعه پیدا می کنند تا پزشکان و سایر درمان گران، میزان خطر بیماری و زمینه های مراقبت مورد نیاز را شناسایی کند. سختی کشیدن برای سرکوب یا پنهان کردن احساسات خود می تواند موجب بیماری های مربوط به اضطراب شدید در افراد تیپ شخصیتی نوع D، مانند افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و افزایش قند خون شود.
تحقیقات اولیه دنولت نشان داد که تا چه میزان داشتن ویژگی های تیپ شخصیتی نوع D بر سلامت جسمانی تاثیر گذار است. در نظرسنجی از بیش از ۳۰۰ بیمار در برنامه توانبخشی قلب، محققان دریافتند که حدود ۲۷ درصد از بیماران که تیپ شخصیتی نوع D داشتند، طی ۱۰ سال گذشته در مقایسه با تنها ۶ درصد از افرادی که تیپ شخصیتی نوع D نداشتند، فوت کرده اند. علاوه بر این، در میان تقریبا ۹۰۰ بیمار که تحت عمل جراحی قلب عروق کرونر قرار گرفتند، بیماران تیپ شخصیتی نوع D بیش از چهار برابر احتمال حمله قلبی داشتند یا در طی نه ماه بخاطر عمل جراحی جان خود را از دست دادند.

روابط تیپ شخصیتی نوع D

از آنجایی که ویژگی های شخصیتی تیپ شخصیتی نوع D
با نگرانی، ناراحتی و نگرانی افزایش می یابند و این افراد برای شرکت در تعاملات اجتماعی با چالش روبرو هستند
روابط می توانند برای این افراد نوعی مبارزه باشد.
اجتماع گریزی، توانایی فرد برای برقراری ارتباط با دیگران در هر سطح از روابط، خواه افرادی که با آنها ارتباط رسمی دارند مانند همکاران و خواه افرادی که با آنها روابط دوستی نزدیکتری دارند مانند دوستان صمیمی و آشنایان را با محدودیت روبرو می سازد.
وقتی افراد تیپ شخصیتی نوع D متوجه می شوند که می توانند با کسی ارتباط برقرار کنند ممکن است توسعه و حفظ رابطه سخت باشد زیرا ویژگی های منفی آنها بر رابطه تاثیر می گذارد.
آنها را می توان به عنوان افراد بدبین، غم انگیز، و به طور بالقوه غیر قابل ارتباط با همکاران، دوستان و اعضای خانواده شناخت.

مدرسه و کار

افرادی که دارای ویژگی های شخصیتی تیپ شخصیتی نوع D می توانند در محیط مدرسه یا کار چالش های زیادی داشته باشند.
با ایجاد انعطاف پذیری بیشتر اجتماعی، این افراد می توانند برقراری ارتباط با دیگران را توسعه دهند.
این تمایل به اجتناب از تعاملات اجتماعی و یا مقاومت در برابر آن می تواند به چالش کشیدن احساس تعلق و منافع مشترک با دیگران تبدیل شود و همچنین باعث می شود افراد تیپ شخصیتی نوع D احساس ناراحتی بیشتری در مواجهه با وظایف یا پروژه های گروهی که نیاز به همکاری با دیگران دارد، داشته باشند.
به دلیل ماهیت محتاط آنها، افراد تیپ شخصیتی نوع D ممکن است افرادی قانون گریز یا غیر اجتماعی به نظر برسند.
با شناختن افراد تیپ شخصیتی نوع D اغلب به عنوان افرادی همراه با احساسات ناخوشایند و خودآزار و منفی باف.
این نکته
قابل فهم است که آنها همچنین می توانند با برنامه ریزی و دستیابی به اهداف شخصی خود مبارزه کنند.
چه در محل کار و چه در مدرسه
استرس این افراد می تواند روی تکالیف یا پروژه ها تأثیر تاثیرگذار باشد. در این حالت عاطفی، آنها ممکن است تمایل به پیش بینی نتایج منفی داشته باشند یا به راحتی می توانند دلایل این را بدانند که چرا چیزی خوب نیست.

گام های مورد نیاز شما اگر تیپ شخصیتی نوع D هستید

اگرچه روش های مبارزه با نگرانی بیش از حد شناسایی شده اند، اما افراد تیپ شخصیتی نوع D می توانند روش هایی را برای کمک به خودشان برای زندگی کامل تر و لذت بخش یاد بگیرند. این نه تنها ممکن است باعث تغییر تجربیات و عواطف احساسی آنها شود، بلکه وضعیت جسمانی آنها نیز فرصتی برای بهبود دارد.
یادگیری راه های جدید برای مقابله با استرس، افزایش امید و خوش بینی و غلبه بر اجتماع گریزی می تواند عوامل کلیدی در کمک به افراد D نوع در زندگیشان باشد.

گام های مفید که تیپ شخصیتی نوع D می تواند برای بهبود کیفیت زندگی خود ایجاد کند:

گفتار مثبت

شناسایی و به چالش کشیدن الگوهای قدیمی گفتار منفی می تواند به افراد کمک کند که بدانند چگونه این تصمیم گیری، رفتارها و روابط خود را تحت تاثیر قرار داده است.
اختصاص زمان برای کشف و درک صحیح سخنان مثبت قرار یک بازی تعویض کننده برای افراد تیپ شخصیتی نوع D می باشد.

مقررات هیجانی

برخورد با غم و اندوه، استرس و نگرانی می تواند یک چالش برای انواع تیپ شخصیتی نوع D می باشد.
درک این که چگونه این احساسات کار می کنند و چگونگی کمک برای تغییر آنها می تواند تصمیم گیری سالمتر و ناراحتی کمتری را در پی داشته باشد.
به عنوان مثال
آنها ممکن است فکر کنند”وقتی احساس ناراحتی میکنم، به چه چیز نیاز دارم؟”

مهارت های مقابله ای سالم

استفاده از رفتارهای جدید و سالم برای کمک به مقابله با لحظات پریشانی می تواند مفید باشد.
از آنجایی که بسیاری از افراد تیپ شخصیتی نوع D در محدود کردن و پنهان سازی احساسات خود بسیار خوب هستند، یادگیری الگوهای احساسی بیشتر می تواند به آنها کمک کند که به راحتی حرکت کنند و به سمت شیوه های سالم تر بروند.

مهارت های بین فردی

گریز و فرار نشانه ای از انواع شخصیتی تیپ شخصیتی نوع D است، بنابراین یادگیری چگونگی غلبه بر چالش های اجتماعی نکته ای کلیدی است. پیدا کردن راه هایی برای ارتباط با دیگران، پیدا کردن منافع مشترک و یادگیری چگونگی جلوگیری از موانع عاطفی کوچک می تواند کمک کننده باشد.
این می تواند چیزی ساده مانند گفتن:
“سلام” به شخص جدید، و یا یادگیری چگونگی شروع کردن یک رابطه بشاد.

ورزش

تمرین منظم ورزشی در برنامه روزمره ما می تواند در سطوح مختلف مفید باشد.
برای کسانی که دارای ویژگی های شخصیتی تیپ شخصیتی نوع D هستند
می تواند به آنها اجازه دهد که احساسات خود را بهتر تنظیم کنند و به رفتارهای مقابله ای سالم دست پیدا کنند.
ورزش های جسمی به تنظیم هورمون استرس کمک می کند و می تواند فرصتی را برای کاهش تنش فراهم کند.

تحمل درد و رنج

زندگی به طور طبیعی دارای پستی و بلندی هایی می باشد، بنابراین به طور کامل از بین بردن عوامل پریشانی گزینه ای واقعی نیست. با این حال، یادگیری راه های سالم برای مدیریت لحظات استرس زا کمک بسیار خوبی است. تکنیک هایی مانند تنفس، تمرکز ذهنی و تمرین شکرگذاری نمونه هایی از راه های مناسب برای مدیریت موقعیت های استرس زا هستند.
شخصیت نوع D

خودکارآمدی

افرادی که دارای ویژگی شخصیتی تیپ شخصیتی نوع D هستند
میتوانند احساسات امیدوارانه و توانمندانه ای برای تغییر در زندگی خود داشته باشند.
شناسایی و جشن گرفتن پیروزی های کوچک می تواند به افراد کمک کنند تا احساس اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. خودکارآمدی مفهومی است که به صلاحیت ما درباره ی اعتقاد به خودمان و توانایی که ما را را قادر به انجام وظایف به طور موفقیت آمیز می کند، اشاره دارد.
جشن پیروزی گرفتن
بدون توجه به اینکه چقدر کوچک باشد و جذب نقاط قوت می تواند به افزایش احساس خود کارآمدی کمک کند.

ایجاد رابطه

به دلیل جامعه گریزی و ترس از شکست و قضاوت دیگران، قابل فهم است که افراد تیپ شخصیتی نوع D برای ایجاد ارتباط و حفظ آن محدودیت هایی دارند. یادگیری چگونگی اعتماد کردن، ارتباط موثر و شریک سالم می تواند در افزایش کیفیت زندگی مربوط به این زمینه خصوصیتی افراد تیپ شخصیتی نوع D کمک کننده باشد. مشاوره می تواند به افراد کمک کند تا بتوانند به نحوه موثر تعامل در روابط خود هدایت شوند و آنها را درباره چگونگی ایجاد و حفظ رابطه راهنمایی می کند.
شخصیت نوع D

تنظیم اهداف

امید و خوش بینی برای افراد تیپ شخصیتی نوع D یک چالش است.
یادگرفتن تعیین اهداف معنی دار می تواند به افراد کمک کند تا به ارزش ها و اولویت های شخصی خود دست پیدا کنند.
تعیین هدف کوتاه مدت می تواند به افراد اجازه دهد تا یاد بگیرند که چگونه بر افزایش امید، خوش بینی و اعتماد به نفس خود تمرکز کنند.

ذهنیت

ذهنیت، دعا و مدیتیشن می تواند به شخصیت های تیپ شخصیتی نوع D برای یافتن
آرامش
افزایش صلح
به دست آوردن امید
و ارائه یک روش قابل اعتماد برای تنظیم احساسات خود در زمان ناراحتی کمک کند.
تمرکز ذهنی و یادگیری چگونگی کم کردن اضطراب در مواقع استرس زا مزایای مختلفی از لحاظ احساسی و جسمی به همراه دارد.

چگونه به یک فرد دارای شخصیت نوع D کمک کنیم؟

شخصیت نوع D
ممکن است شما از شخصی با خصوصیات شخصیتی نوع D دوری کنید، چرا که می‌تواند چالش‌های خاص خود را ایجاد کند.
دانستن اینکه افراد نوع D تمایل دارند دچار پریشانی شوند، و به خوبی آموخته اند که آن را به درون خود بریزند و به خوبی پنهان کنند
به اطرافیان دانستن این موضوع را که چه زمانی می‌توانند به آنها کمک کنند دشوار می‌کند.
شاید هم یک فرد نوع D در زندگی شما ممکن است آنقدر خوب باشد که احساسات منفی خود را پنهان کند یا آنها را خفه کند، به طوریکه شاید تعجب آور باشد که آنها در تمام لحظات با خود می‌جنگند.
پس چگونه می‌توانید به آنها کمک کنید؟
چند روش وجود دارد که عاشقان و همسران می‌توانند برای کسانی که از خصوصیات شخصیتی نوع D برخوردار هستند، حمایت و تشویق کنند.
مهمترین قدمی که می‌توانید بردارید راه یافتن به درون شخص است.
لازم نیست که دقیقاً چه چیزی را بگویید
فقط مهم است که تلاش کنید تا به هدف برسید و با آنها ارتباط برقرار کنید.
افراد با خصوصیات شخصیتی نوع D می‌توانند
در غم و اندوه خود احساس تنهایی کنند و از اینکه بخواهند اجازه دهند هرکسی را وارد تجربه عاطفی خود کند، مردد شوند.
از آنجا که وارد شدن به قلب آنها دشوار است
می‌تواند برای دلدادگان این افراد مفید باشد که هر از چندگاهی با آنها ارتباط برقرار کنند و ببینند که چگونه می‌توانند وارد زندگی آنها شوند.

چطور کمک کنیم

شخصیت نوع D
حتی اگر فرد نوع D بحث در مورد احساسات خود را دشوار ببیند یا به شما اجازه ورود به حریم شخصی‌اش را ندهد
این واقعیت که شما برای دستیابی به او زمان صرف کردید  مورد توجه‌اش قرار گرفته و از شما قدردانی می‌کند.
اگر فرد مقابل نوع D شما تمایل به عقب نشینی دارد و این احساس انزوا بر سلامت جسمی‌اش تأثیر می‌گذارد
از فرصتی استفاده کنید که اور را با خود به سالن ورزشی دعوت کنید
پیاده روی کنید یا با هم به یک فعالیت سرگرم کننده و سالم بپردازید.
هر چیزی که به او فرصت حرکت و ارتباط با دیگران را می‌دهد می‌تواند برای فرد نوع D فواید خوبی داشته باشد.
ایجاد و ارائه فضایی ایمن از نظر احساسی برای صحبت کردن برای شخصیت نوع D مفید است.
ترس از طرد و قضاوت باعث می‌شود که آنها نخواهند کسی وارد حریم شخصی‌شان شود و این پیش زمینه می‌تواند اعتماد را دشوار کرده یا آسیب پذیری در برابر افراد را بیشتر کند
حتی در مورد آنهایی که نزدیک خانه و خانواده هستند.
هنگامی که آنها آماده هستند
نشان دادن علاقه به حس خوب عاطفی به آنها اطمینان می‌دهد که همیشه در دسترس هستید.
برای کمک به فرد نوع D مهم است که یاد بگیرند که در هنگام غم و اندوه به دیگران دسترسی پیدا کنند
نه اینکه احساسات خود را پنهان کرده و در خود بریزند و احساس انزوا کنند.

پاسخ دهید