زندگینامه وودی آلن

زندگینامه وودی آلن

زندگینامه وودی آلن

وودی آلن از آن دست فیلم‌سازانی است که علاوه بر کارگردانی، خودشان می‌نویسند و خودشان هم بازی می‌کنند. او کارش را با استند‌آپ کمدی شروع کرد و تا حالا که بیش از ۸۰ سال دارد هیچ‌گاه سعی نکرده فقط پشت دوربین بماند و همیشه وسط صحنه بوده؛ در ادامه با زندگینامه‌ی وودی آلن (Woody Allen) یکی از به‌نام ترین کارگردانان عصر حاضر، همراه ما باشید.

وودی آلن در اول دسامبر سال ۱۹۵۱ در بروکلین، نیویورک متولد شد. این هنرمند بزرگ بیشتر به خاطر فیلم‌های کمدی عاشقانه خود که دارای عناصری چون هجو(parody) و اسلپ استیک ( Slapstick ) است شناخته می‌شود. یکی از نقاط قوت وودی آلن، نوشتن شخصیت‌های قوی و بارز برای ستارگان زن فیلم‌های خود است. آلن در دو اثر مشهور خود به نام‌های آنی هال و منهتن به عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر به خوبی درخشید. او در طی ساخت این دو فیلم روابط عاشقانه‌ای با دایان کیتون و میا فارو، هنرپیشه‌های زن این فیلم‌ها برقرار کرد.

سالهای جوانی وودی آلن

زندگینامه وودی آلن

نام اصلی وودی آلن، آلن استوارت کونیگزبرگ بود. او در سن ۱۷ سالگی به طور قانونی نام خود را به هیوود آلن تغییر داد. آلن که در یک خانواده یهودی و از طبقه متوسط جامعه به دنیا آمده بود، در دوران دبیرستان تمام شرایط مورد نیاز برای شروع نویسندگی و انجام کمدی ایستاده یا استند آپ کمدی(stand-up comedy) را در اخیتار داشت. تمام تلاش وودی آلن این بود که مانند پدر خود یک کارگر نباشد و زندگی بهتری برای خود بسازد.

شروع فعالیت حرفه ای وودی آلن

آلن در سال ۱۹۵۳ وارد دانشگاه نیویورک شد اما خیلی زود در دوره تولید تصاویر متحرک مردود شد. او که از این شکست نا‌امید شده بود، دانشگاه را ترک نمود و شروع به نویسندگی برای برنامه‌های تلویزیونی کرد. وودی آلن در این مدت موفق به کسب جایزه امی شد اما از این کار هم خسته شد و به اجرای کمدی ایستاده روی آورد و خیلی زود به یکی از کمدین‌های محبوب نیویورک تبدیل شد.

نکات برجسته در زندگی حرفه‌ای وودی آلن

زندگینامه وودی آلن

در سال ۱۹۷۷ آلن به موفقیت بسیار بزرگی دست یافت. او با ساخت فیلم سینمایی آنی هال موفق به کسب چهار جایزه اسکار برای بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه شد. در طی ساخت فیلم آنی هال، آلن رابطه عاطفی عمیقی با هنرپیشه اصلی این فیلم، دایان کیتون برقرار کرد.دیگر فیلم مشهور وودی آلن، منهتن بود که در سال ۱۹۷۹ روی پرده سینماها رفت. آلن با ساخت این فیلم به شهر مورد علاقه خود نیویورک، ادای احترام نمود و زمینه ساخت بسیاری از فیلم‌های دیگر خود را فراهم کرد.در سال ۱۹۸۶ با ساخت فیلم هانا و خواهرانش موفق به دریافت دومین جایزه اسکار خود برای بهترین فیلم‌نامه اصلی شد و با شکستن رکورد فروش، حدود ۱۸ میلیون دلار به دست آورد.به مدت یک دهه پس از ساخت فیلم منهتن، آلن درگیر رابطه عاشقانه‌ای با ماریا فارو هنرپیشه زن این فیلم بود اما این دو هرگز با یکدیگر ازدواج نکردند. آلن و فارو صاحب یک فرزند پسر به نام ساچل شدند (که الان رونان نام دارد) و در سال ۱۹۸۷ سرپرستی دو کودک دیگر به نام‌های دیلن و موسی را بر عهده گرفتند.

فیلمهای وودی آلن

وودی آلن پنج سال در تلویزیون به فعالیت پرداخت و در نهایت تصمیم گرفت استعدادش را در زمینه بازیگری امتحان نماید. در سال ۱۹۶۰ وودی آلن در کلوپی در شهر منهتن اولین اجرای خود را تجربه نمود و به سرعت نگاه ها را به سوی خود جلب کرد. در سال ۱۹۶۳ وی به عنوان مهمان در اغلب برنامه‌ های گفتگوی تلویزیونی ظاهر میشد.در کارنامه هنری وودی آلن جایزه اسکار و دیگر جوایز جشنواره‌ های معتبر بین‌ المللی به چشم می‌ خورد. او فیلمنامه نویسی و کارگردانی فیلم‌ هایش را خودش انجام میداد و در اکثر آنها نیز به ایفای نقش می‌ پرداخت. وودی آلن در آثارش به ادبیات، فلسفه، روانشناسی، سینمای اروپا و مهمتر از همه زادگاه و اقامتگاه دائمی‌ اش، شهر نیویورک پرداخته است.

وودی آلن قبل از آنکه یکی از فیلمسازان مطرح آمریکایی در قرن بیستم باشد، یک کمدین عالی بود. هر چند او مدت کوتاهی در این عرصه به فعالیت پرداخت، اما همین زمان کوتاه تأثیر بسزایی بر شخصیت حرفه‌ ای او در عرصه موسیقی و سینما به جا گذاشت. شخصیت حساس و عصبی منحصر بفرد او در مقام بازیگر، کارگردان و نویسنده، جزو شاخصه‌ های بارز او است.در سال ۲۰۱۰ از وودی آلن، چهار اثر در قالب کتاب شنیداری منتشر شد. این فیلمساز و نویسنده مشهور که جوایز متعددی در کارنامه خود دارد، چهار کتاب که شامل داستان‌ های کمدی و مقاله‌ هایی است که او در مجله معتبر ادبی نیویورکر و جاهای دیگر منتشر کرده، در قالب کتاب شنیداری منتشر کرد.

زندگینامه وودی آلن

وودی آلن خالق آثار معروفی چون رز بنفش قاهره، منهتن و امتیاز نهایی می باشد و از جمله افتخارات او میتوان به دو جایزه‌ بهترین کارگردانی و شش جایزه‌ بهترین فیلم‌ نامه از جوایز بافتا انگلیس، خرس نقره‌‌ ای جشنواره‌ برلین، جایزه‌ فیپرشی جشنواره‌ کن، دو جایزه‌ بهترین فیلم خارجی از جوایز سزار فرانسه، جایزه بهترین فیلم اروپایی از جوایز گویا اسپانیا، شیر طلایی افتخاری جشنواره‌ و نیز و جایزه‌ یک عمر دستاورد سینمایی جشنواره‌ سن ‌سباستین اشاره نمود.
تازه چه خبر، پیشی؟ – ۱۹۶۵
چه خبرها، سوسن ببری؟ – ۱۹۶۶
کازینو رویال – ۱۹۶۷
آب را نخورید – ۱۹۶۹
مردان بحران، موزها – ۱۹۷۱
دوباره بزنش – ۱۹۷۲
عشق و مرگ – ۱۹۷۵
جبهه – ۱۹۷۶
گلوله‌ ها بر فراز برادوی – ۱۹۹۴
پسران آفتاب – ۱۹۹۵
همه می‌ گویند دوستت دارم – ۱۹۹۶
شالوده‌ شکنی هری – ۱۹۹۷
صد سال بنیاد فیلم آمریکا…صد فیلم، چهره مشهور، نقش‌ بازی‌ کن‌ ها، مورچه‌ ها – ۱۹۹۸
شیرین و پست – ۱۹۹۹
مرد شرکتی، دزدهای خرده‌ پا، نور همدم من‌ است، جمع‌ کردن شکسته‌ ها – ۲۰۰۰
نفرین عقرب یشمی، صداها از شهری که دوست دارم، استنلی کوبریک: زندگی به روایت تصویر، کنسرت برای نیویورک – ۲۰۰۱
زندگی با فیلم، جادوی فلینی، پایان هالیوودی – ۲۰۰۲
۱۰۰ سال امید و شوخ‌ طبعی، چیزی غیر از این، چارلی: زندگی و هنر چارلی چاپلین – ۲۰۰۳
فرانسوا تروفو، یک زندگی‌ نامه – ۲۰۰۴
بالاد گرینیچ ویلج، غیر خودی، امتیاز نهایی – ۲۰۰۵
خبر داغ، خانه- ۲۰۰۶
رویای کاساندرا – ۲۰۰۷
ویکی کریستینا بارسلونا – ۲۰۰۸
هر کاری که جواب می‌ دهد – ۲۰۰۹

فیلم‌های محبوب وودی آلن

وودی آلن در سال ۲۰۱۲ در نظرسنجی نشریه بریتانیایی سایت‌اندساوند ۱۰ فیلم برتر عمر خود را انتخاب کرد:
دزد دوچرخه ساخته ویتوریو دسیکا، ۱۹۴۸
مهر هفتم ساخته اینگمار برگمان، ۱۹۵۷
همشهری کین ساخته اورسن ولز، ۱۹۴۱
آمارکورد ساخته فدریکو فلینی، ۱۹۷۳
هشت و نیم ساخته فدریکو فلینی، ۱۹۶۳
چهارصد ضربه ساخته فرانسوا تروفو، ۱۹۵۹
راشومون ساخته آکی‌را کوروساوا، ۱۹۵۰
توهم بزرگ ساخته ژان رنوار، ۱۹۳۷
جذابیت پنهان بورژوازی ساخته لوئیس بونوئل، ۱۹۷۲
راه‌های افتخار ساخته استنلی کوبریک، ۱۹۵۷

برخی از افتخارات هنری وودی آلن در سینما

زندگینامه وودی آلن

اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم آنی هال، ۱۹۷۷
اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم آنی هال، ۱۹۷۷
نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اول برای فیلم آنی هال
نامزد اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم صحنه‌ های داخلی
نامزد اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم ‌صحنه‌ های داخلی
نامزد اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم منهتن
نامزد اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم دنی رز برادوی
نامزد اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم دنی رز برادوی
نامزد اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم رز ارغوانی قاهره
اسکار بهترین فیلم‌ نامه اقتباسی برای فیلم هانا و خواهرهاش، ۱۹۸۶
نامزد اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم هانا و خواهرانش،
نامزد اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم روزگار رادیو،
نامزد اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم جرم‌ ها و بزهکاری‌ ها،
نامزد اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم آلیس،
نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی برای فیلم شوهران و زنان،
نامزد اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم گلوله‌ ها بر فراز برادوی، ۱۹۹۴
نامزد اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم گلوله‌ ها بر فراز برادوی، ۱۹۹۴
نامزد اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم آفرودیت توانمند،۱۹۹۵
نامزد اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم شالوده‌ شکنی هری، ۱۹۹۷
نامزد اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیر اقتباسی برای فیلم امتیاز نهایی، ۲۰۰۵
بهترین کارگردان تاریخ سینما در عرصه فیلم های کمدی از سوی نشریه اسکرین

فعالیت‌های اخیر وودی آلن

وودی آلن با ساخت مجموعه‌ای از فیلم‌های کمدی مانند: (نقطه بازی ۲۰۰۵)، (ویکی کریستینا بارسلونا ۲۰۰۸) و کمدی عاشقانه (نیمه شب در پاریس ۲۰۱۱) آغازگر هزاره جدیدی در این حرفه شد. آلن برای فیلم نیمه شب در پاریس در سال ۲۰۱۲ موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی شد.همچنین در سال ۲۰۱۳ با ساخت فیلم یاس آبی، جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی را نیز دریافت نمود.در سال ۲۰۱۴ آلن فیلم کمدی- رمانتیک جادو در مهتاب را با بازی زیبای کالین فرث منتشر کرد و در سال ۲۰۱۵ دوباره به سبک درام روی آورده و فیلم “مرد غیر منطقی” با بازی خواکین فونیکس و اما استون را منتشر کرد.

زندگی خصوصی وودی آلن

زندگینامه وودی آلن

در سال ۱۹۵۴ وودی آلن که نوزده سالش بود با «هارلین روزن» شانزده ساله ازدواج کرد. این دو در سال ۱۹۵۹ از یکدیگر جدا شدند. چندی بعد، روزن از آلن بابت تصویر نادرستی که از او در مصاحبه‌های تلویزیونی‌اش،ارائه کرده بود شکایت کرد. همسر دوم آلن، «لوئیز لسر» بود که در سال ۱۹۶۶ با یکدیگر ازدواج و در سال ۱۹۶۹ از یکدیگر جدا شدند.در سال ۱۹۷۰ آلن وارد رابطه عاشقانه‌ای با «دایان کیتون» شد. این رابطه بعد از یک سال به پایان رسید، اما کیتون در تعدادی از فیلم‌های آلن از جمله آنی هال بازی کرد و به خاطر این فیلم موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین هنرپیشه زن شد. گفته می‌شود فیلم‌نامه این فیلم مشخصاً برای دایان کیتون نوشته شده که نام واقعی او دایان هال است. «مارشال مک لوهان» نظریه‌پرداز دهکده جهانی هم در این فیلم یک نقش کوتاه و حاشیه‌ای بازی کرد.«میا فارو» شریک زندگی بعدی آلن، بعد از ۱۲ سال در سال ۱۹۹۲ از او جدا شد و بیان داشت که آلن از دخترش «دیلن»، هنگامی که هفت سال داشته سوء استفاده کرده و با دختر خوانده‌اش، «سون-یی پرون» نیز رابطه دارد. البته، اتهامات وارده از طرف فارو همچنان در حاله ای از ابهام است. پس از آن آلن و پرون این رابطه را تأیید و در سال ۱۹۹۷با هم ازدواج کردند. وودی آلن در یک مصاحبه در سال۲۰۰۸ خود را به عنوان یک «بی‌خدای مبارز فرویدی» توصیف می‌کند.

اظهار نظر وودی آلن در مورد مناقشه بین فلسطین و اسرائیل

وودی آلن دربارهٔ مناقشه بین اسرائیل و فلسطین گفته است که به عقیده من، منشاء این درگیری به بدرفتاری عرب‌ها با یهودی‌ها پس از جنگ جهانی دوم برمی‌گرد. احساس می‌کنم اعراب از ابتدا به هیچ عنوان با آن‌ها خوب رفتار نکردند و این یک مشکل بزرگ بود. یهودیان جنگ وحشتناکی را پشت سر گذاشته بودند، میلیون‌ها نفر از آن‌ها قتل عام شده بودند و در سراسر اروپا مورد آزار و اذیت قرار گرفته بودند و تنها این تکه بسیار بسیار کوچک از کره زمین در میان بیابان به آن‌ها رسیده بود. اگر تنها اعراب می‌گفتند که ما می‌دانیم شما چه کشیده‌اید و این تکهٔ کوچک از زمین برای شما و ما دوستان شما باقی خواهیم ماند و به شما کمک خواهیم کرد، یهودیان نیز از در صلح در می‌آمدند. ولی متأسفانه اعراب اینکار را نکردند. آن‌ها راه حل مناسب را انتخاب نکردند و این همه مشکل به وجود آمد. اتفاقات اخیر وحشتناک است. از زمانی که می‌توانم به خاطر بیاورم، زمانی که ۲۱ ساله بودم، آن‌ها به من می‌گفتند که صلح میان اعراب و اسرائیل نزدیک است؛ این در نسل بعد اتفاق می‌افتد ولی اکنون اوضاع بدتر شده، این ادامه می‌یابد و ادامه می‌یابد ولی در نهایت هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. لااقل به این زودی‌ها هیچ صلحی میان اسرائیل و مردم فلسطین روی نخواهد داد. اگرچه امیدوارم که این اتفاق بیفتد ولی فکر می‌کنم که نه هر دو طرف چندان خواهان این مسئله‌اند و نه اینکه توانایی رسیدن به چنین چیزی را دارند.

چکیده
وودی آلن (به انگلیسی: Woody Allen) ‏(۱ دسامبر ۱۹۵۱)، کمدین، بازیگر، کارگردان، نویسنده و موسیقی‌دان آمریکایی است. آلن فعالیت حرفه‌ای خود را به عنوان یک نویسنده کتاب‌های طنز و سپس یک کمدین روی صحنه آغاز کرد و سپس در دههٔ ۶۰میلادی فعالیت فیلم‌سازی خود را آغاز کرد.وی ۱۹ بار نامزد اسکار و چهار بار برنده آن شده‌است که این جوایز شامل یک اسکار بهترین کارگردانی و سه جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی شده‌است.

پاسخ دهید