روش های موثر درتقویت سیستم ایمنی بدن

روش های موثر درتقویت سیستم ایمنی بدن

روش های موثر درتقویت سیستم ایمنی بدن ، سیستم ایمنی بدن شما در دفاع از شما در برابر میکروارگانیسم های بیماری زا کار قابل توجهی انجام می دهد. اما گاهی اوقات یک میکروب با موفقیت حمله می کند و شما را بیمار می کند.

آیا مداخله در این فرایند و تقویت ایمنی بدن امکان پذیر است؟ اگر رژیم خود را بهبود بخشید، چطور؟ اگر ویتامین و یا داروهای خاصی مصرف کنید تاثیری بر تقویت سیستم ایمنی دارد!؟ تغییر سبک زندگی چطور؟

سیستم ایمنی بدن و اجزای آن

اجزای سیستم ایمنی بدن – چگونه سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟

سیستم ایمنی بدن از ارگان‌های مختلف و سلول‌های خاص تشکیل شده است. این ارگان‌ها و سلول‌ها با عوامل عفونت‌زا مبارزه می‌کنند. قسمت‌های اصلی سیستم ایمنی بدن عبارت‌اند از:

گلبول‌های سفید: این سلول‌ها به‌دنبال مهاجمان خارجی (مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها) در بدن می‌روند. گلبول‌های سفید هنگام روبه‌روشدن با عوامل بیماری‌زا، به آنها حمله می‌کنند.
آنتی‌بادی‌ها: مولکول‌های پروتئینی هستند که موادی به نام آنتی ژن را در سطح میکروب تشخیص می‌دهند. آنتی‌بادی‌ها با اتصال به میکروب، آن را علامت‌گذاری می‌کنند. این علامت‌گذاری ازبین‌بردن میکروب را ساده‌تر می‌کند.
سیستم کمپلمان: سیستم کمپلمان به تخریب میکروب‌های مهاجم، که توسط آنتی‌بادی‌ها علامت‌گذاری شده‌اند، کمک می‌کند.

ادامه..

سیستم لنفاوی: سیستم لنفاوی از غدد لنفاوی، عروق لنفاوی و لنفوسیت‌ها (گلبول‌های سفید) تشکیل شده است. این سیستم پیچیده به بدن کمک می‌کند تا در برابر مهاجمان خارجی واکنش نشان دهد.
طحال: این اندام محل تولید آنتی‌بادی‌ها و لنفوسیت‌هاست؛ همچنین به ازبین‌بردن میکروب‌ها کمک می‌کند.
مغز استخوان: مغز استخوان یک بافت اسفنجی در داخل استخوان است. گلبول‌های سفید در مغز استخوان تولید می‌شوند.
تیموس: تیموس یک اندام لنفاوی است. این اندام به تولید نوع خاصی از گلبول‌های سفید به نام لنفوسیت‌های T کمک می‌کند.
سیستم ایمنی بدن مشخصات عوامل بیماری‌زایی را که با آن برخورد کرده، ثبت می‌کند؛ به‌عبارت‌دیگر سیستم ایمنی مثل یک سازمان دفاعی این میکروب را در لیست سیاه خود قرار می‌دهد. به‌این‌ترتیب اگر یک میکروب بار دوم وارد بدن شود، سیستم ایمنی بدن می‌تواند قبل از بروز نشانه‌های بیماری و پیشرفت آن، میکروب را تشخیص دهد و آن را از بین ببرد.

علائم عفونت

روش های موثر درتقویت سیستم ایمنی بدن

تب – چگونه سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟

حمله میکروب‌ها به بدن و پیشروی آنها منجر به بروز عفونت می‌شود. عفونت، با نشانه‌های زیر، حضور خود را در بدن اعلام می‌کند:

تب
لرز
آبریزش بینی
گلودرد
سرفه
احتقان بینی
بدن‌درد
سردرد
عطسه
احساس ناخوشی
تنگی نفس
اسهال و استفراغ
راهکارهای تقویت سیستم ایمنی بدن

چگونه سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟

روش های موثر درتقویت سیستم ایمنی بدن

پیشگیری بهتر از درمان است، این جمله را باید با طلا نوشت. قبل از اینکه بیمار و محتاج دارو و بیمارستان شوید، به فکر چاره باشید و دژ دفاعی بدن خود را در برابر حمله ویروس‌ها و باکتری‌ها مقاوم کنید. تقویت سیستم ایمنی بدن یعنی پیشگیری از بیماری‌ها و دردسرهای آن. رعایت چند راهکار ساده، تأثیر زیادی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد:

سیگار نکشید

سیگار کشیدن باعث التهاب می‌شود. التهاب واکنش سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهد. زمانی‌که سیستم ایمنی نتواند به‌موقع واکنش نشان دهد و وارد عمل شود، احتمال بروز عفونت بالا می‌رود.

تا می‌توانید، میوه و سبزیجات میل کنید

میوه و سبزیجات حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، فیبر و ویتامین C هستند. این مواد احتمال ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهند.

چربی‌های سالم بخورید

چربی‌های سالم مثل روغن زیتون و امگا ۳ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. ماهی‌هایی مثل ماهی سالمون منبع غنی امگا ۳ هستند. چربی‌های سالم التهاب را کم می‌کنند و سیستم ایمنی را قوی‌تر می‌کنند.

به‌طور منظم ورزش کنید

ورزش و تحرک نقش غیرقابل‌انکاری در تقویت سیستم ایمنی بدن دارند. دویدن، دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و شنا گزینه‌های بسیار خوبی هستند. سلول‌های ایمنی سربازان سیستم ایمنی هستند. ورزش تعداد این سربازها را افزایش می‌دهد.

حواستان به ترازو و وزنتان باشد

اضافه‌وزن زمینه‌ را برای بروز بسیاری از بیماری‌ها آماده می‌‌کند. دیابت و بیماری‌های قلبی در افراد چاق با سرعت زیادی پیشرفت می‌کنند و حاد می‌شوند. حادشدن این بیماری‌ها گاهی موجب سرکوب سیستم ایمنی بدن می‌شود.

آب بنوشید

الحق که آب مایه حیات است. کم آبی بدن می‌تواند عملکرد طبیعی بدن را تحت تأثیر قرار دهد. سردرد، کاهش تمرکز، کاهش شادابی، اختلال در هضم غذا و اختلال در عملکرد قلب و کلیه، از مشکلاتی هستند که کم‌آبی در بدن ایجاد می‌کند.

احساس تشنگی با افزایش سن کمتر می‌شود؛ البته عدم احساس تشنگی به این معنا نیست که بدن به آب نیاز ندارد. افراد مسن کمتر احساس تشنگی می‌کنند و ممکن است به میزان کافی آب ننوشند. به همین دلیل، احتمال کم‌آبی بدن در این افراد بیشتر است.

افراد مسن بهتر است به‌طور مرتب، حتی زمان‌هایی که احساس تشنگی ندارند هم آب بنوشند.

خواب کافی داشته باشید

بدن ما، هنگام خواب، خود را ترمیم می‌کند. خواب خوب و کافی، علاوه بر رفع خستگی، به سلامتی بدن نیز کمک می‌کند. افراد بزرگ‌سال به ۷ ساعت خواب در طول شبانه‌روز نیاز دارند. این میزان در نوجوانان ممکن است از ۸ تا ۱۰ ساعت تغییر کند. نوزادان نیز ممکن است به ۱۴ ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز داشته باشند.

مطالعه‌ای که روی ۱۶۴ فرد بالغ و سالم صورت گرفته نشان می‌دهد افرادی که خواب شبانه آنها کمتر از ۶ ساعت است، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سرماخوردگی هستند.

سعی کنید استرس را به حداقل برسانید

استرس طولانی‌مدت باعث التهاب می‌شود و تعادل عملکرد سیستم ایمنی را برهم می‌زند.

اگر دچار استرس می‌شوید، با مدیتیشن، یوگا، ورزش و سایر روش‌های مدیریت استرس و کنترل آن، خودتان را آرام کنید.

بهداشت را رعایت کنید

با شستن مرتب دست‌ها و ضدعفونی سطوح، راه را بر ورود میکروب‌ها به بدنتان ببندید.

اصول بهداشتی را برای جلوگیری از بروز بیماری و عفونت رعایت کنید.

نیروی کمکی مکمل‌ها را دست‌کم نگیرید

از مکمل‌هایی استفاده کنید که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند.

استفاده از مکمل‌های تقویت سیستم ایمنی بدن در کنار رعایت نکاتی که قبل‌تر گفته شد، کارساز خواهد بود.

مکمل‌هایی که به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند

همان طور که گفتیم، اثر مکمل‌ها در تقویت سیستم ایمنی بدن را نباید دست‌کم گرفت.

از این مکمل‌ها استفاده کنید تا بدنتان برای مقابله با عوامل بیماری‌زا تقویت شود.

کپسول سی فیکس برای تقویت سیستم ایمنی

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در انواع میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد. از آنجاکه بدن شما نمی‌تواند ویتامین C را ذخیره کند، این ویتامین باید هر روز از طریق خوراکی‌ها یا مکمل‌ها به بدن برسد؛ بنابراین ممکن است برای تأمین ویتامین C موردنیاز بدن، به مصرف مکمل نیاز داشته باشید. مطالعات نشان داده‌اند که مقادیر بالای ویتامین C سیستم ایمنی بدن را برای جلوگیری از عفونت‌ها و کوتاه‌کردن مدت‌زمان سرماخوردگی تقویت می‌کند.

قرص سی فیکس یک مکمل حاوی ۱۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C در هر قرص است. توصیه می‌شود روزانه یک قرص سی فیکس با غذا میل کنید. این مکمل طبق استانداردهای با کیفیت بالا تولید می‌شود؛ بنابراین، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که محصولی باکیفیت مصرف می‌کنید.

ایموستیم

قرص ایموستیم برای تقویت سیستم ایمنی بدن

مکمل‌های ایموستیم به دو شکل قرص و شربت تولید می‌شوند.

این فراورده‌ها گیاهی هستند. مکمل ایموستیم با تقویت سیستم ایمنی بدن از سرماخوردگی و آنفولانزا پیشگیری می‌کند.

ایموستیم حاوی عصاره گیاه اکیناسه است. گیاه اکیناسه در تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از عفونت مؤثر است. بیشترین کاربرد اکیناسه، برای کاهش مدت‌زمان و علائم سرماخوردگی و آنفولانزا است. عصاره اکیناسه موجود در قرص و شربت ایموستیم به‌صورت استاندارد تهیه شده است؛ پس بسیار باکیفیت است و میزان ماده مؤثر موجود در این عصاره، با استانداردهای جهانی مطابقت دارد.

افرادی که دچار مشکلات بلع هستند، می‌توانند به‌جای قرص ایموستیم از شربت آن استفاده کنند.

ایمونستیم طلایی

ایمونستیم طلایی یک مکمل گیاهی حاوی دو گیاه اکیناسه و مهرطلایی است. مطالعات نشان داده‌اند که این گیاهان در تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از بروز عفونت‌ها اثرگذار هستند. ترکیب اکیناسه و مهرطلایی قدرت و اثربخشی مکمل ایمونستیم طلایی را در مقابله با عفونت‌ها افزایش می‌دهد. در تهیه مکمل ایمونستیم طلایی استانداردهای لازم رعایت می‌شوند؛ به همین دلیل، مواد فعال این مکمل کیفیت بالایی دارند.

در نهایت

سیستم ایمنی نقش اصلی را در مبارزه بدن با بیماری و عفونت بر عهده دارد؛ پس برای پیشگیری از بیماری یا بهبود سریع بدن بعد از ابتلا به بیماری، این سیستم باید تقویت شود. برای تقویت سیستم ایمنی بدن باید سبک زندگی خود را اصلاح کنید. علاوه‌براین، نقش مکمل‌های تقویتی و گیاهی را هم نباید دست‌کم بگیرید. مکمل‌ها مقاومت بدنتان در برابر میکروب‌ها و بیماری‌ها را افزایش می‌دهند.

میوه های خانواده مرکبات موثر بر تقویت سیستم ایمنی

روش های موثر درتقویت سیستم ایمنی بدن

اکثر افراد پس از سرما خوردن مستقیماً به ویتامین C روی می آورند.

دلیل این امر این است که مصرف مرکبات و ویتامین c به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

تصور می شود که ویتامین C تولید گلبول های سفید را که برای مبارزه با عفونت ها مهم هستند ، افزایش می دهد.

تقریباً تمام مرکبات دارای ویتامین C زیادی هستند.

با انتخاب چند نوع از میوه ها ، به راحتی می توانید یک ویتامین را به هر وعده غذایی اضافه کنید.

مرکبات محبوب برای تقویت سیستم ایمنی:

گریپ فروت

پرتقال ها

نارنگی

لیمو

لیموترش سبز

از آنجا که بدن شما ویتامین c را تولید یا ذخیره نمی کند ، برای حفظ سلامتی روزانه به مصرف ویتامین c نیاز دارید. مقدار توصیه شده روزانه برای اکثر بزرگسالان:

۷۵ میلی گرم برای خانمها

۹۰ میلی گرم برای آقایان

همچنین بخاطر داشته باشید که اگرچه ویتامین C ممکن است به شما در بهبودی سریعتر در سرماخوردگی کمک کند ، هنوز هیچ مدرکی اثبات نشده است که نشان دهنده مؤثر بودن آن در برابر coronavirus جدید باشد.

عناب تقویت کننده سیستم ایمنی

روش های موثر درتقویت سیستم ایمنی بدن

عناب دارای خواص ضد التهابی، آرامبخش و تقویت کننده سیستم ایمنی است.

استفاده از عناب در درمان بیماری های کبدی از جمله کبد چرب بسیار مفید است.

شما می توانید از عناب میوه آن را مصرف کنید و یا آن را به صورت دمنوش مصرف کنید که یکی از دمنوش های موثر در درمان سرماخوردگی به شمار می رود.

ژل رویال ماده ای موثر در تقویت سیستم ایمنی

ژل رویال دارای خواص ضد میکروب است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود

که در نتیجه باعث افزایش گلبول های سفید در بدن می شود.

با قرار دادن ژل رویال در رژیم غذاییتان می توانید بدنتان را در برابر بیماری های واگیر دار

مانند سرماخوردگی و کرونا مقاوم کنید.

فلفل قرمز موثر بر تقویت سیستم ایمنی

فلفل قرمز نیز مانند مرکبات منبعی غنی از ویتامین c هستند. علاوه بر آن ویتامین c به حفظ سلامت پوستتان کمک می کند.

فلفل قرمز همچنین دارای بتاکاروتن است که در بدن شما به ویتامین A تبدیل می شود و به سالم نگه داشتن چشم و پوست شما کمک می کند.

کلم بروکلی موثر بر تقویت سیستم ایمنی

کلم بروکلی منبعی از ویتامین ها و مواد معدنی فوق العاده است.

کلم بروکلی با داشتن ویتامین های A ، C و E و همچنین فیبر و بسیاری آنتی اکسیدان های دیگر ، یکی از سالم ترین سبزیجات است که می توانید در رژیم غذاییتان بگنجانید.

نکته مهم در استفاده از کلم بروکلی این است که از پختن زیاد آن اجتناب کنید و حتی تا حد امکان به آن حرارت ندهید. در صورت نیاز آن را بخار پز کنید که تمام خواص آن حفظ شود و در پروسه پختن از بین نرود.

سیر ماده موثر بر تقویت سیستم ایمنی

سیر تقریباً در همه دنیا یافت می شود.

سیر برای بدن شما ضروری است و تنها با افزودن مقدار کمی از آن به غذایتان برای رفع نیاز بدن شما کافی است.

تمدنهای اولیه ارزش آن را در مبارزه با عفونت ها تشخیص داده اند.

شواهد ضعیفی وجود دارد که نشان می دهد سیر به کاهش فشار خون کمک می کند.

زنجبیل ماده موثربر تقویت سیستم ایمنی

زنجبیل ماده دیگری است که بسیاری بعد از بیمار شدن به آن روی می آورند.

زنجبیل به کاهش التهاب کمک کند ، که این التهابات می تواند گلودرد و سایر بیماریهای التهابی دیگر باشد

که مصرف زنجبیل به کاهش التهاب ناشی از آن کمک می کند.

زنجبیل ممکن است به حالت تهوع نیز کمک کند.

همچنین استفاده از زنجبیل باعث کاهش کلسترول نیز می شود.

سبزی اسفناج موثر بر تقویت سیستم ایمنی

اسفناج نه تنها سرشار از ویتامین c است بلکه سرشار از آنتی اکسیدان ها و بتاکاروتن های زیادی است که همه ی این ها در کنار هم باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

مشابه با کلم بروکلی ، اسفناج وقتی در حد خیلی کم طبخ می شود ، سالم تر است به طوری که مواد مغذی خود را حفظ کند. همچنین ، پخت و پز سبک جذب ویتامین A را آسان تر می کند.

ماست باعث تقویت سیستم ایمنی می شود

سعی کنید به جای ماست طعم دار که حاوی مقدار زیادی قند است، ماست های ساده تهیه کنید.

می توانید ماست ساده را با میوه های سالم مصرف کنید.

ماست همچنین می تواند منبع خوبی برای ویتامین D باشد.

ویتامین D به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند و به نظر می رسد

دفاع طبیعی بدن ما در برابر بیماری ها را تقویت می کند.

بادام موثر بر تقویت سیستم ایمنی بدن

آجیل هایی مانند بادام سرشار از ویتامین و چربی های مفید هستند

که به تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می کند.

 زردچوبه ادویه موثر بر تقویت سیستم ایمنی

زردچوبه ادویه است که ما ایرانیان تقریبا در هر غذایی از آن استفاده می کنیم.

استفاده از زردچوبه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

پاپایاها مقادیر مناسبی از پتاسیم و منیزیم دارند که همگی برای سلامت کلی شما مفید هستند.

تنوع، کلید اصلی تغذیه مناسب است.

خوردن فقط یکی از این غذاها به اندازه کافی برای مقابله با آنفولانزا یا سایر عفونت ها کافی نخواهد بود ، حتی اگر مرتباً آن را بخورید. به اندازه توصیه شده روزانه توجه کنید و در مصرف غذاها زیاده روی نکنید ، سعی کنید تمام ویتامین ها را در کنار هم مصرف کنید تا بدنتان در برابر ویروس های مختلف مقاوم باشد.

پاسخ دهید