راه های درمان افسردگی چیست

راه های درمان افسردگی چیست

راه های درمان افسردگی چیست ، وقتی افسردگی گریبان‌مان را می‌گیرد، احساس می‌کنیم تا ابد زیر سایه‌ی سرد و تاریک آن خواهیم ماند. تمام روزنه‌های امید را بسته می‌بینیم، اما علی‌رغم همه‌ی این تلخی‌ها و سختی‌ها، باید پذیرفت که پیچیده‌ترین مشکلات هم راه‌حلی دارند.

افسردگی چه زمانی به درمان نیاز دارد؟

هر دوره افسردگی که بیشتر از دو هفته طول بکشد، نیاز به امتحان کردم یکی از راه های درمان افسردگی دارد. هر چه قدر هم درمان زودتر شروع شود، برای فرد مبتلا بهتر است.
زیرا بالاترین احتمال بهبودی کامل علائم و پیشگیری از عود افسردگی درصورت درمان زودهنگام اتفاق می‌­افتد. باری که افسردگی بر ردوش فرد می‌گذارد، آن­ قدر سنگین است که می‌تواند اصلی­ ترین دلیل برای نرفتن به سر کار و پایین آمدن میزان فعالیت شود. این بیماری همچنین تاثیر مخربی روی روابط، زندگی خانوادگی، سلامت جسم و کیفیت زندگی می­‌گذارد.

درمان افسردگی

راه های درمان افسردگی چیست

برای درمان و بهبود افسردگی چهار روش اصلی وجود دارد:

روان­ درمانی
داروهای ضد افسردگی
نورومدولاسیون
تغییر سبک زندگی
که هر یک از این روش‌ها به بهبود جنبه­ های مختلفی از این اختلال می­‌پردازد.
درمان افسردگی شدید و مزمن به ترکیبی از روش‌های دارویی و درمان شناختی رفتاری بهتر جواب می­‌دهد.
نشانه ­هایی نظیر کاهش
کج­ خلقی
افزایش انرژی
پریشانی کم­تر
عادی بودن اشتها
افزایش توانایی تمرکز
بازگشت میل جنسی
داشتن حس بهتر نسبت به خود حاکی از واکنش مثبت افسردگی به درمان است.

افسردگی مقاوم به درمان چیست؟

در صورتی که برای درمان بیمار دارو تجویز شود، پزشک طی ویزیت­ های منظم میزان تاثیر دارو را از طریق ارزیابی شدت علائم مورد بررسی قرار می­‌دهد. اگر علائم تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده باشد، یعنی فرآیند بهبود افسردگی به خوبی پیش می‌رود و بدن بیمار به دارو واکنش مثبت نشان داده است. اما این واکنش کافی نیست.
حتی علائم خفیف نیز اثرات زیان­‌باری را روی مغز می­‌گذارد.
بنابراین نه­ تنها احتمال عود افسردگی را بالا می­‌برد، بلکه در واقع بروز آن را نیز تسریع می‌کند.
اگر افسردگی نسبت به چند دارو، که به ­تنهایی یا در کنار سایر داروها مصرف می‌­شود، واکنش نشان ندهد یا عوارضی در پی داشته باشد که غیر قابل تحمل است، می‌­گوییم افسردگی نسبت به درمان مقاوم است.
راه های درمان افسردگی چیست

روان­ درمانی چیست؟

همانگونه که پیش‌تر نیز گفته شد تجویز دارو یکی از راه های درمان افسردگی است.
دارو علائم افسردگی را تسکین می­‌دهد اما راه درمان آن نیست.
افسردگی عمده در اثر عوامل مختلف مانند واکنش به استرس و تجارب و افکار منفی رخ می‌­دهد.
روان­ درمانی ریشه­ افسردگی و نحوه­ پردازش افکار و احساسات در ذهن فرد را هدف قرار می ­دهد و به افراد کمک می­‌کند تا باورها، عواطف و افکاری را که منجر به بروز افسردگی در آن­ها شده است بشناسند. به کمک روان ­درمانی مشکلاتی را که باعث برانگیخته شدن افسردگی می‌­شود یا به تداوم آن دامن می­‌زند، در افراد تشخیص داده می‌شود.

تراپی افراد را به تجدید

راه های درمان افسردگی چیست
نظر در منابع لذت در زندگی وادار می­‌کند و به آن­ها کمک می­‌کند تا تسلط بیش‌تری بر زندگی خود داشته باشند. این راهکار به افراد کمک می‌کند تا روش‌­های موثرتری را برای کنار آمدن با شرایط پیدا کنند.
این روش نه ­تنها در تسکین شرایط فعلی افسردگی موثر است، بلکه مانع از بروز مجدد آن هم می­‌شود. تراپیست در درمان شناختی رفتاری به­ صورت فعال به بیمار کمک می­‌کند تا الگوی افکار منفی را که منجر به بروز افسردگی شده است بشناسد و به چالش بکشد.
فرد به کمک تراپیست وضعیت و احوال خود هنگام هجوم رخدادهای بیرونی یا افکار منفی را توضیح می­‌دهد و روش­‌های مناسب برای هر موقعیت، از مدیتیشن گرفته تا اصلاح افکار، را کشف می­‌کند.
تحقیقات نشان می‌­دهد بعد از ۱۲ تا ۱۶ جلسه­ درمان در مطب تراپیست، تاثیرات درمان شناختی رفتاری قابل مشاهده است. این روش برای جلوگیری از عود افسردگی نیز بسیار مفید است.

داروهای ضد افسردگی چه تاثیری دارد؟

سیگنال­‌های الکتریکی، پیام را از یک سلول عصبی به سلول عصبی دیگر مغز می­‌فرستند.
این سیگنال‌های الکتریکی با سیگنال­‌های شیمیایی که در سراسر شکاف کوچک بین سلول­های عصبی به هم متصل شده‌­اند، در ارتباط هستند.
داروهای ضد افسردگی روی انتقال­ دهنده‎­های عصبی
مانند
نوراپی­نفرین
سروتونین
دوپامین و …
که به گروهی از مواد شیمیایی به نام مونو آمین تعلق دارند، تاثیر می‌­گذارند.
داروهای ضد افسردگی مانند SSRI، میزان انتقال­ دهنده­ های عصبی را کاهش یا افزایش می‌­دهد.
بنابراین به جای انتقال­ دهنده عصبی عمل می­‌کنند یا گیرنده­‌هایی را که مواد شیمیایی عصبی به آن متصل می­‌شوند، تنظیم می‌­کند.
این تغییرات ممکن است ناشی از تاثیر مواد دارویی باشد اما اصلی ­ترین منبع بهبود یافتن فرد نیست. زیرا این تغییرات بسیار سریع اتفاق می‌­افتد. اما شش هفته یا بیشتر طول می‌­کشد تا دارو باعث تسکین علائم شود. محققان بر این باورند علت این تاخیر تشکیل پیوند جدید میان سلول­ های عصبی است که راه را برای انعطاف­ پذیری ذهنی و رفتاری هموار می‌­کند.
تحقیقات نشان می‌­دهد که ۴۰ تا ۶۰ درصد از بیمارانی که تحت درمان با داروی ضد افسردگی قرار می­‌گیرند، طی ۶ تا ۸ هفته با بهبود علائم روبه‌­رو می‌شوند. طبق استانداردهای مراقبتی به ­محض رسیدن به مرحله­ بهبودی مصرف دارو باید ۴ تا ۹ ماه دیگر ادامه پیدا کند.
راه های درمان افسردگی چیست

چه زمانی از کتامین استفاده می ­شود؟

امروزه در شرایط کنترل ­شده‌ای از کتامین نیز، که تا مدت­ها به ­عنوان ماده بیهوشی به کار می‌­رفت، برای معالجه افسردگی مقاوم به درمان استفاده می‌شود.
براین این کار کتامین با دوز مشخص و طی چند ساعت به فرد تزریق می­‌شود.
این دارو سریع بسیار عمل می­‌کند، به­ طوری که ظرف چند ساعت علائم تسکین می‌­یابد.
حدود پنجاه درصد از بیماران بعد از یک بار تزریق تا چند روز یا چند هفته از شر علائم خلاص می­‌شوند.
این دارو به­ خصوص برای افرادی که به خودکشی فکر می‌کنند مفید و بسیار پرکاربرد است.
نوع دیگری از کتامین نیز، به نام اسکتامین، به بینی اسپری می‌­شود.
کتامین گلوتامات را، که یک انتقال­ دهنده عصبی غیر مونوآمین است، مسدود می­ کند و بدین­ ترتیب روی عملکرد سایر انتقال­ دهنده ­های عصبی تاثیر می‌گذارد. این دارو عوارضی مانند فشار خون بالا را به همراه دارد که در کنار تاثیر کوتاه مدت آن باعث می‌­شود کم­تر مورد استفاده قرار گیرد.

منظور از تحریک مغز یا نورومدولاسیون چیست؟

راه های درمان افسردگی چیست
با افزایش آگاهی درمورد افسردگی، این اختلال کم­تر به عنوان نارسایی شیمیایی-عصبی، مثل کمبود سروتونین یا دوپامین، و بیشتر به عنوان مشکل در سیستم عصبی (مشکل در فعال­سازی یا تعامل بین نقاط کلیدی در شبکه­ های عصبی یا اختلال در پردازش محرک احساسات، محرک پاداش یا عملکرد اجرایی) شناخته می ­شود.
درنتیجه، امروزه روش­‌های درمانی شامل راهکارهایی که برای هشیار ساختن الکتریکی یا مغناطیسی فعالیت عصب از طریق تحریک اجزای مغز می‌‌شود، مورداستفاده قرار می‌گیرند. تصویربرداری عصبی نشان داده است که فعالیت غیرعادی در شبکه ­های مغز به قسمت­ هایی مانند هیپوکامپ، آمیگدال و قشر پیش ­پیشانی مربوط است.
هدف از نورومدولاسیون تحریک نوروپلاستی است تا باعث ایجاد پیوند عصبی جدید شده و الگوی تازه‌ای را برای فعالیت ­های عصبی شکل دهد. این امر معمولا  انعطاف ­پذیری ذهنی و رفتاری بیشتری را به همراه می‌­آورد. تحقیقات نشان داده است که این دستگاه به مرور زمان روحیه و حافظه فرد را به­ طرز قابل­ توجهی بهبود می ­بخشد. امروزه ورزشکاران منتخب و سایر افرادی که به دنبال عملکرد بهتر هستند، قبل از انجام تمرین معمولا یک بار تحریک­ سازی مغزی را انجام می‌­دهند.

تحریک مغناطیسی مغز (TMS)

در این روش، یک یا دو سیم به سر فرد وصل می­شود و جریان مغناطیسی به آن وارد می­‌کند تا جریان به بافت ­های عمیق مغز که منشا بروز افسردگی هستند، برسد. نوع و قدرت جریان الکتریکی در این روش اغلب همان است که در ام‌­آرآی مورد استفاده قرار می‌­گیرد. انجام این روش به بیهوشی نیاز ندارد و تحریک مغز طی چند جلسه در مطب دکتر انجام می‌­شود. تقریبا ۶۰ درصد از افرادی که به داروی ضد افسردگی واکنش نشان نمی‌­دهند، با TMS به­‌طرز قابل توجهی بهبود می‌­یابند یا کاملا خوب می‌­شوند.
در تحریک مغناطیسی مغز (TMS) یک یا دو سیم به سر فرد وصل می­‌شود و جریان مغناطیسی به آن وارد می­‌کند، تا جریان به بافت­‌های عمیق مغز که منشا بروز افسردگی هستند، برسد. نوع و قدرت جریان الکتریکی در این روش اغلب همان است که در ام­‌آرآی مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

انجام این روش به بیهوشی نیاز ندارد

راه های درمان افسردگی چیست
و تحریک مغز طی چند جلسه در مطب دکتر انجام می‌­شود. تقریبا ۶۰ درصد از افرادی که به داروی ضد افسردگی واکنش نشان نمی‌­دهند، با TMS به­ طرز قابل توجهی بهبود می­‌یابند یا کاملا خوب می­‌شوند.
در تحریک جریان مستقیم درون جمجمه‌­ای (tDCS)، با قراردادن دستگاهی شبیه هدفون روی سر، جریان ضعیف الکتریکی از جمجمه به قسمت­‎های مختلف مغز فرستاده می­‎شود. نیت اصلی از انجام این کار هدف قرار دادن قسمت­‌هایی از مغز است که در دقت، درک، یادگیری و حافظه دخیل هستند و روی روحیه تاثیر می‌­گذارند.
تحریک عمقی مغز، این روش زمانی انجام می­‌شود که افسردگی شدیدا نسبت به درمان مقاوم باشد.
در این روش یک دستگاه روی قفسه سینه وصل می‌­شود تا سیگنال­های الکتریکی را به قسمت‌­های مورد نظر در مغز برساند.
این دستگاه مثل پیس ­میکر برای مغز است.
تحریک متناوب با امواج تتا (iTBS) نوعی روش غیرتهاجمی تحریک مغز محسوب می­‌شود که برای افسردگی مقاوم به درمان قابل استفاده است.

کدام یک از راه های درمان افسردگی بهتر است؟

راه های درمان افسردگی چیست
متخصصان بر سر این اصل توافق دارند که افسردگی خفیف به روش­‌های روان­ درمانی نظیر درمان شناختی و رفتاری پاسخ مثبت نشان می­‌دهد و نیازی به مصرف دارو نیست.
نوع شدیدتر افسردگی نیز به ترکیب دارو و روان­ درمانی بهتر جواب می­‌دهد.
داروهای ضد افسردگی بیش‌ترین تاثیر را بر روی درمان افسردگی متوسط تا شدید و نوعی از افسردگی که ذاتا مزمن است، دارد.
روان­پزشکان بالینی که در زمینه درمان افسردگی تبحر دارند، عموما می­‌دانند که چه علائم یا مجموعه علائمی به کدام نوع از داروهای ضد افسردگی واکنش نشان می‌­دهد. با این حال، در اغلب موارد، لازم است یک یا چند دارو یا ترکیبی از داروهای مختلف با دوز مناسب و کم­ترین اثر جانبی امتحان شود تا بهترین دارو برای بیمار مشخص گردد.
گاهی اثرات جانبی (مانند حالت تهوع، افزایش وزن، پرخاشگری، بی­‌خوابی، از دست رفتن میل جنسی، اختلال در رسیدن به ارگاسم) عامل تعیین­ کننده برای ادامه مصرف دارو است. زمانی­‌که علائم کاملا بهبود پیدا کند و بیمار احساس کند می­‌تواند نسبت به زمان بیماری عملکرد بهتری از خود نشان دهد، یعنی درمان موفقیت ­آمیز بوده است.

آیا اسکن­ های مغز به تعیین راه های درمان افسردگی کمک می­ کند؟

راه های درمان افسردگی چیست
اسکن­ های مغز به تشخیص قسمت­‌هایی از مغز که کلید پردازش احساسات و تغییر ارتباطات عصبی در افسردگی هستند کمک می‌­کنند. این اطلاعات راهنمای خوبی برای استفاده از انواع دستگاه­‌های نورومدولاسیون به ­عنوان روش درمان است.
همچنین محققان به کمک این اطلاعات توانسته‌­اند میزان عمل و تاثیر دارو را نیز ارزیابی کنند. به­ منظور تحقیق روی میزان اثرگذاری روان­ درمانی هم از اسکن­ های مغزب استفاده می‌­شود تا عملکرد مغز قبل و بعد از درمان بررسی شود.
اما عکس ­برداری عصبی در وهله اول ابزار تشخیص و تحقیق است و هزینه زیادی به دنبال دارد. اگر چه این روش به تشخیص پیوندهای عصبی کمک می‌کند که در بروز علائم افسردگی موثر است. اما این کاربرد بیشتر به کار پژوهش‌­های علمی می­‌آید. در مجموع باید گفت اسکن مغز هنوز قابلیت کافی برای ارائه روش درمان مخصوص هر فرد را ندارد.

آیا اقدامات فردی به تسکین افسردگی کمک می­ کند؟

تغییر سبک زندگی به ­شدت در تسکین افسردگی موثر است.
مهم­‌ترین عادت سالم داشتن خواب کافی است.
زیرا خواب کافی برای داشتن احساس خوب ضروری است و روی تمام سیستم­‌های بدن و مغز تاثیر می‌­گذارد. اگر چه اختلال در خواب جزو آخرین علائم افسردگی است. اما برای این که افسردگی کاملا برطرف شود، داشتن خواب منظم لازم و ضروری است.
الگوی ثابت خواب به خودی خود روی متابولیسم بدن اثر می‌­گذارد و خطر ابتلا به بیماری قلب و عروق را که با افسردگی در ارتباط است، کاهش می‌­دهد. به حداقل رساندن میزان تجربه نادیده گرفته شدن و مورد خشونت قرار گرفتن هم اهمیت دارد. ثابت شده است که اگر فرد از نظر رفتاری فعال باشد، وضعیت افسردگی او بهبود پیدا می­‌کند. اگر چه تراپیست به انجام این کار کمک می­‌کند، اما بیمار می‌­تواند به­ تنهایی نیز از این روش استفاده کند.
افسردگی باعث منزوی شدن فرد می‌­شود. بیمار انگیزه خود برای فعالیت‌های مختلف را از دست می­‌دهد. دوری از اجتماع نیز او را از منابع مورد نیاز تحریک و لذت محروم می­‌سازد. بنابراین، فعال بودن، حتی اگر خلاف انگیزه فرد باشد، می‌تواند یکی از راه های درمان افسردگی تلقی شود.
برای مثال، داشتن ارتباط اجتماعی منبع اصلی بهتر شدن روحیه است و با خنثی ساختن واکنش استرس روی جسم فرد اثر می­‌گذارد. همچنین با ایجاد منبع لذت، با غم و اندوه افسردگی مقابله می­‌کند.

بهترین راه بهبود افسردگی چیست؟

راه های درمان افسردگی چیست
بهترین راه برای کمک به فرد دچار افسردگی بردن او نزد تراپیست برای شروع دوره درمان است. البته روش­‌های مختلف دیگری هم برای کمک به این افراد وجود دارد. مثلا می­‌توانید در انجام وظایف روزمره، که معمولا فرد مبتلا به افسردگی را پریشان می‌­کند، به آن‌ها کمک کنید.
از آن­جایی­ که فرد افسرده انجام هر گونه فعالیت را کنار می­‌گذارد، حتی وقتی این اختلال تمام انگیزه­‌ها را از بین می­‌برد، فعال ماندن و انجام بعضی از کارها بسیار مهم است.
اگر می­خواهید فرد مبتلا به افسردگی را به فعالیت منظم تشویق کنید، بهتر است به جای این­که مدام به او یادآوری کنید ورزش کند، یک ژاکت به او بدهید و با او برای قدم زدن بیرون بروید. ورزش، آفتاب و همراهی همگی تاثیرات ضد افسردگی دارند. داشتن یک روتین زندگی منظم مانند خواب کافی نیز به بهبود فرد کمک می­ کند.

موثرترین راه های درمان افسردگی

۱٫ به آنچه در اطرافتان می‌گذرد، توجه نکنید و خوش باشید

اگر دچار افسردگی شده‌اید باید بدانید که برای درمان افسردگی‌ نباید به اطراف توجه کنید بلکه باید خوش باشید! اگر بی‌حوصله هستید هیچ چیز دیگری به‌غیر از شادی نمی‌تواند شما را از این حالت خارج کند. پس به به آنچه در اطرافتان می‌گذرد، توجه نکنید و خوش باشید.
فقط دو چیز است که در این دنیا راه گریز ندارد: مرگ و مالیات او یک چیز دیگر را فراموش کرده: ناراحتی!
قبول کنید که کمی ناراحتی، واقعاً اهمیتی ندارد. بپذیرید که احساس پریشانی زودگذر است و از این که ناراحت هستید خود را بیشتر نرنجانید.

۲٫ پرجنب و جوش باشید

با قدم زدن و غصه خوردن در خانه، افسرده‌تر هم می‌شوید.
پس توصیه می‌کنیم از خانه بیرون بزنید و کاری را که دوست دارید، با جنب و جوش انجام بدهید.
می‌توانید پیاده‌روی یا دوچرخه سواری کنید. به یکی از دوستان خود سر بزنید.
شطرنج بازی کنید.
مطالعه کنید.
یا فقط نقش یک فرد نیکوکار را به خود بگیرید.
با این همه تماشای برنامه‌های تلویزیون و پیچاندن دکمه آن، احتیاج به جنب و جوش ندارد.

۳٫ خودتان را سرگرم کنید

فکر کنید ببینید انجام چه کارهایی شما را سرگرم می‌کند.
بهترین راه این است که فعالیت‌های مورد علاثه خود را روی کاغذ بنویسید، البته مساله این است که هنگام ناراحتی و بی‌حوصلگی هیچ کاری لذت بخش نیست.
پس چه کار باید کرد؟
فهرستی از فعالیت‌هایی که قبلاً از انجام آن‌ها لذت می‌بردید را تهیه کنید.
پس از آن یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و انجام دهید.
برای درمان افسردگی‌، به لبخند نیاز دارید.

۴٫ هم صحبت پیدا کنید

دکتر بونی استریکلند (استاد روانشناسی دانشگاه ماساچوست)
می‌گوید:
«صحبت کردن با دیگران و بیان احساسات شخصی همیشه به شما کمک می‌کند تا احساس خوبی داشته باشید. دوستانی را برای صحبت کردن انتخاب کنید که به شما توجه داشته باشند و با آن‌ها درد دل کنید.»

۵٫ خوب گریه کنید

اگر صحبت از مشکلات باعث بغض شما می‌شود، خوب گریه کنید.
گریه شما را کاملاً راحت می‌کند. مخصوصاً اگر علت آن را بدانید.

۶٫ علت افسردگی را پیدا کنید

وضعیت خود را با دقت بررسی کرده و در صدد رفع مشکل خود باشید.
در بسیاری از مواقع اگر منشأ افسردگی خود را درست تشخیص بدهید، احساس شما خیلی بهتر خواهد شد.
وقتی مشکل خود را می‌دانید، می‌توانید اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید.

۷٫ تلاش کنید ولی واقع بین باشید

اگر تلاش کردید ولی نتیجه نداد، کار دیگری را شروع کنید.
ما بزرگترها هم مثل بچه‌های کوچک و بزرگ درباره چند سال بعد عمرمان حرف‌هایی می‌زنیم و گاهی هم به حرف کوچک‌ترها گوش می‌کنیم؛ هر چند می‌دانیم گذشت زمان غیرواقعی بودن آن‌ها را نشان می‌دهد. دنبال کردن اهداف نامشخص می‌تواند، موجب افسردگی شود. در این شرایط فقط می‌توانید بگویید: «نهایت آنچه از دستم بر می‌آمد، انجام دادم و دیگر آن را انجام ندهید.»

۸٫ برای درمان افسردگی، ورزش کنید

تحقیقات بی‌شماری نشان می‌دهند که ورزش می‌تواند برای غلبه بر افسردگی مفید باشد.
اگر شما تا حالا به طور مرتب ورزش می‌کردید و تناسب جسمانی خوب ولی ضعیف روجی بدی داشته‌اید، به توصیه دکتر گسل: ورزش کنید تا کنید تا کاملاً خسته شوید.
ورزش یکی از روش‌های مناسب برای از بین بردن حالت عصبی شماست.

۹٫ نقاشی بکشید

یکی از بهترین راه‌های بیرون ریختن احساسات نوشتن آن‌ها بر روی کاغذ و یا حتی بهتر از آن نقاشی کردن آن‌ نقاشی کردن آن‌هاست. اگر پس از این که چیزی شما را ناراحت کرد، فوراً بنشینید و شروع کنید به نقاشی کردن، از احساسی که به شما دست می‌دهد، تعجب خواهید کرد. از رنگ‌های مختلف استفاده کنید. انتخاب رنگ قرمز می‌تواند دلالت بر عصبانیت، مشکی نشانه ناراحتی و خاکستری دلالت بر نگرانی داشته باشد.

۱۰٫ کار واقعاً کسل کننده‌ای را در نظر بگیرید و انجام دهید

راه های درمان افسردگی چیست
برای این که غم و غصه را فراموش کنید، کافی است که به چیز دیگری فکر کنید.
برای این منظور، دکتر نوس پیشنهاد می‌دهد که کار واقعاً کسل کننده‌ای را در نظر بگیرید و انجام دهید.
چه کاری؟
مثلاً کاشی‌های حمام خود را با برس تمیز کنید، یا یک صفحه از کتابی را چندین بار پشت سرهم بخوانید.

۱۱٫ مشغله خود را کم کنید

مشغله زندگی در قرن بیستم کم نیست.
اگر فکر می‌کنید علت اصلی افسردگی شما به خاطر زمان‌بندی کردن بیش از حد امور است.
استراحت کنید و برای کارهای خود مثل حمام آب گرم یا ماساژ وقت بیشتری بگذارید.

۱۲٫ تصمیم مهم نگیرید

هنگامی که افسرده هستید، اصلاً نمی‌توانید قدرت تشخیص خوبی داشته باشید.
او توصیه می‌کند که تصمیم‌های مهم زندگی را بگذارید برای زمانی که حالتان بهتر شد.
در غیر این صورت تصمیم اشتباه می‌گیرید. که بدون شک باعث ناراحتی بیشتر شما می‌شود.

۱۳٫ با دیگران با احترام رفتار کنید

وقتی ناراحت هستید آمادگی آن را دارید که براحتی خود را فوراً به دیگران نشان دهید.
ولی این کار را نکنید.
چون ممکن است دیگران هم حال شما را داشته باشند و ناراحتی خود را نشان بدهند.
راه های درمان افسردگی چیست

۱۴٫ نزدیک فروشگاه‌های بزرگ نشوید

ولخرجی زیاد هم درست مانند پرخاش کردن به دیگران، نتیجه عکس دارد.
به عبارت دیگر به همان اندازه که خرید زیاد می‌تواند باعث خوشحالی شما شود.
هنگام پرداخت صورت حساب‌ها هم ‌می‌تواند مایه نگرانی باشد.

۱۵٫ سراغ یخچال نروید

خوردن زیاد هم نتیجه عکس می‌دهد.
شاید در لحظه خوردن احساس شما خوب باشد.
ولی وقتی که شکم و چربی بیاورید باعث افسردگی شما می‌شود.
اگر نمی‌توانید جلو شکم خود را بگیرید، برای مقابله با پرخوری از خانه بیرون بزنید.

۱۶٫ بنویسید و بنویسید

یک تکه کاغذ بردارید و شروع به نوشتن احساساتتان کنید.
هیچ چیز را مخفی نگه ندارید. هر چه واقعاً حس می‌کنید را بنویسید.
زیاد در قید و بند معنی‌دار بودن نوشته‌هایتان نباشید.
هر فردی ممکن است حتی با نزدیک‌ترین دوستانش نیز نتواند بعضی حرف‌ها را مطرح کند ولی با خودش که می‌تواند.
بنابراین هر آنچه در دل دارید را روی کاغذ بریزید.
پس از آن که توانستید احساسات سرکوب شده خود را بیرون بریزید، به مقدار قابل ملاحظه‌ای احساس راحتی خواهید کرد. آنچه تاکنون گفته شد، تنها نمونه های اندکی از راهکارهایی است که به شما کمک می کند تا از آنها برای رهایی از افسردگی، کاهش اضطراب و استرس، منزوی بودن و خستگی های روحی و ذهنی خود بهره بگیرید.

پاسخ دهید