دادن پول تو جیبی به فرزند

دادن پول تو جیبی به فرزند

دادن پول تو جیبی به فرزند ، اگر به فرزندانتان پول توجیبی می‌دهید باید روی شیوه خرج کردن آنها هم نظارت داشته باشید. باید به کودک، فرهنگ پس‌انداز کردن را هم یاد بدهید اما آزادی‌های فردی هم به او بدهید و بگذارید تا حدودی تصمیم‌گیری را با مدیریت پولی که در اختیار دارد، تجربه کند. شما با راز ثروت میتوانید به فرزندتان نحوه پس انداز کردن و… بیاموزید.

روش پول دادن تو جیبی به فرزند

دادن پول تو جیبی به فرزند

پول تو جیبی بدون حساب و کتاب !

۱- در بین بسیاری از خانواده ها به خصوص خانواده های ایرانی، دادن پول تو جیبی به روش سنتی به این مفهوم است که “فرزندم هر چقدر پول نیاز داشت، به شرطی که برایم مقدور باشد، به او می دهم“. باور عمومی در بین این گونه والدین این است که هیچ گونه حساب و کتابی در مقدار و زمان دادن پول وجود نداشته و تنها شرط لازم، درخواست پول توسط فرزند و مقدور بودن آن برای والدین است.

اما به راستی

این روش دادن پول تو جیبی به فرزند تا چه حد در آموزش مدیریت پول به فرزند موثر است؟

گزارش ها نشان می دهد که خانواده هایی که به این روش به فرزندشان پول تو جیبی می دهند

عموماً حتی در مورد آموزش پول به فرزندشان فکر هم نمی کنند!

این روش دادن پول تو جیبی باعث می شود که فرزند احساس کند هر زمان که به پول نیاز داشت بدست خواهد آورد

بدون آنکه زحمتی برای آن بکشد

و این موضوع باعث پرتوقعی فرزند و نگاه به والدین به عنوان یک منبع نامحدود مالی خواهد بود!

 پول توجیبی هفتگی یا ماهانه

۲-  والدین میزانی از پول را به صورت هفتگی یا ماهانه در اختیار فرزند قرار می دهند دادن پول تو جیبی به صورت هفتگی یا ماهانه امروزه در بین خانواده ها در حال رشد است. این روش به این گونه است که فرزند بدون در نظر گرفتن شرایط خاصی، به صورت ماهانه یا هفتگی مقداری پول از والدینش دریافت می کند. والدین باید نیازها و خواسته های فرزند را بر اساس استاندارد های خانواده و جامعه به میزان معقولی برآورد کرده و بر اساس آن مقدار پول تو جیبی را مشخص کنند. در این روش فرزند موظف است که پول خود را به نحوی خرج کند که تا پرداخت بعدی بی پول نشود. اگر چه این روش به ظاهر روش خوبی است، اما همچنان در آموزش یک اصل مهم به فرزند ناتوان است و آن اصل مهم این است که هیچ پولی بدون تلاش و زحمت به دست نمی آید.

پول تو جیبی بر اساس انجام وظایف

۳- در این روش، پول تو جیبی در ازای انجام وظایف فرزند در خانه پرداخت می شود. وظایف یعنی کارهایی که فرزند باید به عنوان عضوی از اعضای خانواده آنها را انجام دهد. این روش دارای معایب بزرگی از جمله شرطی شدن فرزند است، به این معنا که اگر به فرزند برای انجام کارهایی که وظیفه او به عنوان یک عضو از اعضای خانواده محسوب می شود پولی پرداخت شود، فرزند در آینده برای انجام هر کاری در خانه انتظار دریافت پول خواهد داشت و عیب دیگر این روش این است که فرزند ارزش کار را به درستی درک نخواهد کرد و از ذهنیت ارزش آفرینی و ثروت آفرینی دور خواهد ماند.

در این روش

والدین بر اساس انجام ندادن وظایف، از پول تو جیبی فرزند کم خواهند کرد که بیشتر جنبه تنبیهی دارد و از نظر بسیاری از روانشناسان استفاده از پول تو جیبی برای تنبیه کار بسیار اشتباهی است.

 دستمزد به جای پول تو جیبی

۴- روش چهارم، دادن پول تو جیبی به عنوان دستمزد در ازای انجام کارهای اضافه در خانه است. این روش که بهترین روش دادن پول تو جیبی به فرزند است، باعث می شود تا فرزند از ابتدا متوجه شود که هیچ پولی به راحتی بدست نیامده و برای رسیدن به پول، باید تلاش کرد. در این روش، والدین باید ابتدا وظایف فرزند را در خانه مشخص کرده و برای او توضیح دهند که در ازای انجام وظایفش پولی دریافت نخواهد کرد، چون هر کسی در خانواده ای که زندگی می کند، وظایف مشخصی دارد که باید بدون پاداش و به عنوان عضوی از اعضای خانواده آنها را انجام دهد.

در ادامه

والدین یک سری کارهای اضافه در خانه را مشخص کرده و برای فرزندشان توضیح می دهند که در ازای انجام این کارهای اضافی می تواند دستمزد دریافت کند. در این روش، پول توجیبی دیگر به معنی سنتی وجود نخواهد داشت و پولی که فرزند دریافت می کند به عنوان دستمزد یا پاداش خواهد بود.

درس اقتصاد

پول توجیبی،‌ نوعی درس اقتصاد در دوران نخست زندگی است.

یک کودک دوست دارد برای خود اسباب بازی خاصی بخرد که به طور معمول برای او نمی‌خرند.

او یاد می‌گیرد اگر آن اسباب بازی خاص را می‌خواهد

باید پول توجیبی‌اش را پس‌انداز کند و یک سری خرج‌ها را فراموش کند تا به خواسته خود برسد.

این بهترین کلاس درس برای اوست.

حقیقت دنیا

دلیل نمی‌شود اگر والدین بسیار ثروتمندند، مبلغی کلان به عنوان پول توجیبی بدهند یا هر از گاهی مخارج مختلف او را متقبل شوند. هر پدر و مادری در هر شرایط اقتصادی باید مبلغی معقول به فرزندان خود بدهد تا او از همان دوران کودکی حقیقت زندگی را بشناسد. مبلغ پول توجیبی باید به نحوی باشد که فرزند با رعایت اقتصاد بتواند آن را مدیریت کند؛ نه آن قدر زیاد که کار به ولنگاری برسد و نه آن قدر کم که بودونبودش فرق چندانی نداشته باشد.

نحوه خرج کردن را به کودکانتان آموزش دهید

پیش از شروع فرایند دادن پول توجیبی به فرزندانتان سن او را در نظر بگیرید.

نحوه خرج کردن، پس ازانداز و مواردی که می‌تواند پولش را صرف آن‌ها کند به او آموزش دهید.

برای کودکان دبستانی مدیریت پول به مدت یک ماه سخت است.

برای همین می‌توان پول تو جیبی را به آن‌ها هفتگی داد و در نوجوانی ماهیانه کرد.

در ابتدا برای او توضیح دهید که این پول تا زمان مقرر شارژ نمی‌شود.

اگر زمانی پولت را تا زمان مقرر تمام کنی من نمی‌توانم به تو پول بدهم.

اگر به فرزندانتان پول توجیبی می‌دهید

دادن پول تو جیبی به فرزند

باید روی شیوه خرج کردن آنها هم نظارت داشته باشید. باید به کودک، فرهنگ پس‌انداز کردن را هم یاد بدهید اما آزادی‌های فردی هم به او بدهید و بگذارید تا حدودی تصمیم‌گیری را با مدیریت پولی که در اختیار دارد، تجربه کند.

اگر چند فرزند دارید، هرگز یک شیوه خاص برای خرج کردن و استفاده از پول را به همه آنها دیکته نکنید.

یادتان باشد که افراد با هم متفاوت هستند و هر یک رویکردی نسبت به پول دارند

که جدی گرفتن آن به استقلال فکری و عملی کودک کمک می‌کند.

پاسخ دهید