تاثیر دوراندیشی در کارها

تاثیر دوراندیشی در کارها

تاثیر دوراندیشی در کارها

یکی از اساسی ترین ویژگی های انسان و اساس برنامه ریزی صحیح برای رسیدن به سعادت و موفقیت در زندگی صفت دوراندیشی می باشد. خداوند سبحان بنابر حکمت و مصلحتی که در آفرینش داشته انسان را دارای اختیار و اراده خلق نموده، و قدرت تصمیم گیری و برنامه ریزی به او عنایت نموده تا بتواند بوسیله ی آموخته ها و تجربه های خویش، آینده ی خود را ترسیم نماید. با ما همراه باشید تا شما را با اهمیت دوراندیشی و آینده نگری در زندگی و کارها آشنا کنیم.

دور اندیشی چیست

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: دوراندیشی این است که با فردی اهل نظر مشورت کنی سپس از نظر او اطاعت کنی. آدمی وقتی می خواهد تصمیم مهمی در زندگی بگیرد بهتر است دور اندیش باشد یعنی با فردی که در آن موضوع اهل نظر است مشورت کند سپس از نظر او اطاعت کند.  به سخن ساده تر مشاور باید اهل نظر باشد یعنی در آن موضوع تخصص داشته باشد.  انسان هم اگر در این نوع مشورت اطاعت کند خیر می بیند.

اهمیت دور اندیشی در زندگی

دوراندیشی برای افراد ضعیف نیست. یک دلیل مهم اعتبار کم دوراندیشی این است که این توانمندی با رکود تداعی شده است. ما شخص دوراندیش را به عنوان فردی می‌ شناسیم که از خطر کردن می‌ ترسد و زندگی را به‌ طور روزمره می‌ گذراند. اینکه سعی کنیم انتخاب‌ های آسانی در زندگی داشته باشیم یا اینکه خود را وقف هدفی کنیم که به ما آسیب می‌ رساند. دقیقا به همان اندازه بی‌ احتیاطی ما را در دام تکانه‌ های آنی قرار می‌ دهد. افراد دوراندیش به اهداف و آرزوهای بلندمدتشان احترام بگذارند و هر وقت که لازم باشد برای دستیابی به این اهداف خطر کنند.

دوراندیشی در تمام ابعاد زندگی

دوراندیشی به زندگی متعادل نیاز دارد. به دلایلی، افراد تمایل دارند تا دوراندیشی را با چند بعد محدود زندگی همچون کار و مسائل مالی ارتباط دهند. اما باید دانست که دوراندیشی با کل زندگی ارتباط دارد و افراد دوراندیش برای برقراری تعادل بین اهدافشان در حوزه‌های مختلف زندگی تلاش می‌کنند. برای مثال، به‌ طور منظم صبح زود بیدار شدن و رفتن به محل کار حتی در روزهای تعطیل اگر به معنای غفلت کردن از خانواده و ارزش‌ ها و اهداف معنوی باشد، دوراندیشی نیست.

چرا دوراندیشی مهم است

تاثیر دوراندیشی در کارها

در ادامه ۱۰ علت اهمیت آینده‌ نگری در زندگی را ارائه خواهم کرد:

۱- تعریف درستی از دوراندیشی داشته باشید

یک لحظه در ذهنتان به تصویری که در ذهنشان از یک فرد دوراندیش و محتاط دارید، بیندیشید. دوراندیشی را چگونه تعریف می‌ کنید؟ اکنون این تصویر را با تعریفی که سلیگمن و پترسون از دوراندیشی ارائه کرده‌اند مقایسه کنید: «دوراندیشی یک جهت‌ گیری شناختی برای آینده، یک نوع عقلانیت عملی و خودکنترلی است که به دستیابی به اهداف بلندمدت فرد کمک می‌ کند.» افراد دوراندیش آینده‌ نگری قابل ملاحظه‌ ای را برای پیامدهای اعمال و تصمیماتشان نشان می‌ دهند، در برابر تکانه‌ ها و انتخاب‌ هایی که به زبان اهداف بلندمدتشان هستند و تنها اهداف کوتاه‌ مدتشان را ارضا می‌ کنند، یک دیدگاه منعطف و معتدل به زندگی دارند و سعی می‌ کنند تا بین اهدافشان تعادلی را برقرار سازند.

۲- دوراندیشی برای افراد ضعیف نیست

یک دلیل مهم اعتبار کم دوراندیشی این است که این توانمندی با رکود تداعی شده است. ما شخص دوراندیش را به عنوان فردی می‌ شناسیم که به این علت که از جهش و خطر کردن می‌ ترسد زندگی را به طور روزمره می‌ گذراند. هر چند، سلیگمن و پترسون این نکته را یادآوری کرده‌اند که «اینکه سعی کنیم انتخاب‌ های آسانی در زندگی داشته باشیم یا اینکه خود را وقف هدفی کنیم که به ما آسیب می‌ رساند یا جلوی پاداش‌ دهنده‌ های بسیار زیادی را می‌گیرد، دقیقا به همان اندازه بی‌ احتیاطی ما را در دام تکانه‌های آنی قرار می‌دهد. افراد دوراندیش به اهداف و آرزوهای بلندمدتشان احترام می‌ گذارند و هر وقت که لازم باشد برای دستیابی به این اهداف خطر می‌کنند.»

۳- دوراندیشی به زندگی متعادل نیاز دارد

به دلایلی، افراد تمایل دارند تا دوراندیشی را با چند بعد محدود زندگی همچون کار و مسائل مالی ارتباط دهند. اما باید دانست که دوراندیشی مالی ارتباط دهند. اما باید دانست که دوراندیشی با کل زندگی ارتباط دارد و افراد دوراندیش برای برقراری تعادل بین اهدافشان در حوزه‌ های مختلف زندگی تلاش می‌کنند، برای مثال، به طور منظم صبح زود بیدا شدن و رفتن به محل کار حتی در روزهای تعطیل اگر به معنای غفلت کردن از خانواده و ارزش‌ها و اهداف معنوی باشد، دوراندیشی نیست.

۴- افراد دوراندیش مسیر خودشان را در زندگی ترسیم می کنند

تاثیر دوراندیشی در کارها

یک شخص دوراندیش آگاهانه و با هدف زندگی دوراندیش آگاهانه و با هدف زندگی می‌ کند. او صرفا به آنچه که در جریان زندگی پیش می‌ آید واکنش نشان نمی دهد؛ بلکه بر طبق درک اهداف و آرزوهایش تصمیم می‌ گیرد و عمل می‌ کند.

۵- دوراندیشی تنها برای افراد زاهد نیست

اجازه دهید تا برای همیشه زاهد مآبی را جدای از دوراندیشی بدانیم. دوراندیشی با خودانگیختگی یا شور و اشتیاق فراوان ناسازگار است. برای مثال، یک زن دوراندیش تصمیم می‌ گیرد تا بعد از یک روز طولانی کاری از رفتن به میهمانی پرهیز کند (زیرا او تمایل ندارد که به تنهایی در نیمه‌ شب به خانه برگردد)، یک شخص دوراندیش تصمیم می‌ گیرد تا از غذاهای عجیب و غریب و جذاب را در هنگام گذراندن تعطیلات امتحان کند (اما او تمایل ندارد تا مثلا یک نوع غذای ژاپنی را که چند روز بیرون مانده است را بخورد).

۶- قهرمانان می توانند درواندیش باشند

بر خلاف‌، دوراندیشی، شجاعت توانمندی شخصی‌ است که نیاز به تبلیغات یا اصلاح تصویر ندارد. شنیدن یک عمل شجاعانه مو را بر تنمان سیخ می‌کند. شجاعت توانمندی شخصی‌ است که برای آن انگیزه ایجاد می‌شود و به داستان‌های متعددی در مورد آن گفته شده است. شجاعت استحقاق این توجه را دارد اما تمایل دارم به این نکته اشاره کنم که قهرمانان شجاع می‌ توانند دوراندیش نیز باشند. هیچ آتش‌نشان شجاعی نسنجیده و قبل از اینکه یک استراتژی منطقی برای خروج از ساختمان داشته باشد، به درون یک ساختمان آتش گرفته نمی‌ رود. شجاعت بدون دوراندیشی، بی‌ توجهی و شتاب‌ زدگی است.

۷- افراد دوراندیش جایزه داروین را نمی برند

پترسون و سلیگمن به عنوان نمونه متضاد رفتار دوراندیشانه به جایزه داروین اشاره کرده‌ اند. به گفته پایه‌ گذاران این جایزه، جایزه داروین با تقدیر آنهایی که با انجام رفتارهای احمقانه خودشان را به کشتن می‌ دهند، پیشرفت درمباحث انسانی را تحسین می‌ کند.

۸- افراد دوراندیش زندگی سالمی دارند

تاثیر دوراندیشی در کارها

در اینجا به طور سریع به چند متغیر که با دوراندیشی همبستگی دارند، می‌ پردازیم. تحقیقات نشان داده‌ اند که افراد دوراندیش از لحاظ فیزیکی قوی‌ تر هستند، به خصوص موقعی که تکالیفی را انجام می‌ دهند که نیاز به استقامت دارد. افرادی که اهداف مناسبی در زندگی‌ شان دارند سالم‌تر و شادتر هستند (به خاطر داشته باشید که دوراندیشی دال بر زندگی متعادل و هماهنگ است.)

همچنین، صفت شخصیتی وظیفه‌ شناسی (که به طور قابل ملاحظه‌ ای با دوراندیشی همپوشی دارد) پیامدهای مثبت زیادی همچون بهره‌ وری فزاینده، موفقیت بیشتر در آموزش، ابقای کاری طولانی‌ تر و حقوق بالاتر را در کار ایجاد می‌کند. شگفت‌ انگیز نیست که دانش‌ آموزانی دوراندیش وظیفه‌ شناس موفقیت تحصیلی بیشتری را نشان می‌ دهند و نسبت به همکلاسی‌ هایشان مشکلات کمتری دارند.

۹- هیچ‌ کس تمایل ندارد در هنگامی که زمستان فرار می رسد یک ملخ باشد

احتمالا اکثر شما داستان مورچه و ملخ را شنیده‌ اید. اما بهتر است ابتدا مروری کوتاه بر این داستان داشته باشیم. «در یکی از روزهای تابستانی یک ملخ که بسیار شادمان بود در حال تفریح کردن و آواز خواندن بود. مورچه‌ ای از آنجا می‌ گذشت و تکه غذایی را با مشت فراوان به سمت لانه‌ اش حمل می‌ کرد.

ملخ به مورچه گفت: چرا به جای اینگونه کار کردن و رنج کشیدن نمی‌ ایستی و با من صحبت نمی‌ کنی؟ مورچه پاسخ داد: من دارم برای زمستان غذا ذخیره می‌ کنم و به تو هم نصیحت می‌ کنم که همین کار را بکنی. اما ملخ جواب داد: چرا باید برای زمستان ناراحت باشم، در حال حاضر غذای فراوانی دارم تا بخورم. موقعی که زمستان آمد، ملخ غذایی برای خوردن نداشت و از گرسنگی در حال جان دادن بود. در این هنگام او به نزد مورچه رفت و از او درخواست کرد که غذاهای ذخیره شده را با او تقسیم کند و به مورچه گفت که فهمیده است باید برای روزهای نیاز مهیا باشد.»

البته این داستان به تصور قالبی ما از یک فرد دوراندیش به عنوان فردی خود ارضاکننده، خودخواه و بی‌ اعتنا به بهزیستی دیگران کمک می‌کند. به یاد بیاورید که یک شخص دوراندیش اهداف خود را در جنبه‌ های اهداف و زندگی در نظر دارد و بسیاری از این اهداف و علایق در بردارنده رابطه با دیگران است.

دوراندیشی در کلام معصومین (ع)

در احادیث اسلامی داریم که دوراندیشی و آینده‌ نگری از نشانه‌ های خردمندی است و خردمندترین انسان‌ ها افرادی هستند که آینده نگری و عاقبت اندیشی بیشتری دارند. دوراندیشی و آینده‌ نگری، از شرایط لازم و مقدمات اساسی تصمیم‌ گیری معقول و منطقی است. هنگام تصمیم گرفتن درباره هر مساله‌ ای، بررسی جوانب و زوایای گوناگون و پیش‌ بینی پیامدهای اجتماعی آن، امری ضروری است؛ در نتیجه این بررسی‌ ها تصمیمی که گرفته می‌ شود سنجیده و همه‌ جانبه خواهد بود.

در همین زمینه آیاتی از قرآن و احادیث درباره عاقبت‌ اندیشی در کارها بیان می‌ کنیم: امام باقر(ع) در این خصوص به نقل از پیامبر اکرم(ص) می‌ فرمایند، پیامبر اکرم (ص) گفت: چون در اندیشه انجام دادن کاری برآیی، در عاقبت آن تدبر کن، تا اگر نیک است و در راه درست، به آن دست یابی، و اگر مایه گمراهی است آن را فروگذاری. امیرالمومنین (ع) می‌ فرمایند: مومنان آن کسانند که آنچه را در پیش دارند بشناسند. امیرالمومنین (ع) فرمودند: اندیشیدن در کار، پیش از اقدام کردن به آن، سبب ایمنی از لغزش‌ ها است. امام صادق (ع) می‌ فرمایند: مرد دیندار می‌ اندیشد، به آرامش دست می‌ یابد‌ و به فروتنی در خود می‌ نگرد، به مقام تواضع می‌ رسد؛… و پایان کار را می‌ نگرد، از پشیمانی در امان می‌ ماند.

چکیده
دوراندیشی از ویژگی های انسان های موفق است. این ویژگی، ضامن شفاف شدن ابهام های آینده است و تصمیمات آتی را رقم می زند. افراد دوراندیش در مقایسه با دیگران، تصویری شفاف تر از مسائل، رفتارها، واکنش ها و رویدادها دارند. بهره مندی انسان از زاویه ای روشن و کم ابهام، با استفاده از دوراندیشی و جامع نگری شدنی است. امیدواریم از این مقاله نیز نهایت استفاده را برده باشید، از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

پاسخ دهید