چگونه با پس انداز کردن ثروتمند شویم

چگونه با پس انداز کردن ثروتمند شویم

چگونه با پس انداز کردن ثروتمند شویم

اکثر مردم دوست دارند بدانند که با پس انداز کردن چطور میتوانند ثروتمند شوند. اولین چیزی که به ذهن افراد از پس انداز کردن میرسه باک است. همه فکر میکنند فقط با گذاشتن پول نزد بانک میتوانند پس انداز کنند. تا اگر روزی به مشکل بر خوردن از آنها استفاده کنند. اما در صورتی که بر روی چیزهای فیزیکی مانند ملک و اشیاء هم میتوان پس انداز کرد. با ما همراه باشید تا بدانید چگونه با پس انداز کردن ثروتمند شوید.

چرا باید پس انداز کنیم

چگونه با پس انداز کردن پولدار شویم

تجربه ثابت کرده هر کس به هر میزانی که درآمد داشته باشد، تقریبا به همان اندازه و یا حتی بیشتر برای خود خرج می‌تراشد. از طرفی بسیاری اعتقاد دارند پولدارشدن در گروی داشتن درآمد بالاست. در حالی که میزان درآمد یکی از مولفه‌های ثروت و پولدارشدن است. پس‌ انداز یکی از رکن‌های اساسی در مسیر ثروت و موفقیت مالی است. به عبارتی مسیر پولدارشدن از پس اندازکردن می‌گذرد. متاسفانه بسیاری از افراد به این رکن مهم و اساسی توجه نمی‌کنند و یا روش درست پس اندازکردن را نمی‌دانند.

پس انداز به زبان ساده یعنی شما به بخشی از درآمد خود نظر نداشته باشید و آن را فعلا خرج نکنید. و البته برای استفاده از آن در آینده باید قوانینی وضع کرده و برنامه‌ریزی کنید. از این رو باید تعیین کنید که در چه شرایطی می‌توانید از حساب پس‌ انداز خود برداشت کنید و یا چه زمانی این اجازه را به خود می‌دهید. پس اندازکردن باید برای شما به یک عادت مالی تبدیل شود. فرقی ندارد که شما در چه شرایط مالی هستید و یا سطح درآمدتان چقدر است.

زیرا بسیاری تصور می‌کنند که برای پس اندازکردن حتما باید درآمد بالایی داشت و یا فارغ از هرگونه بدهی و نیاز مالی بود. در حالی که حتی اگر کارمندی با حداقل درآمد هستید، باید بتوانید بخشی از درآمد ماهانه خود را پس انداز کنید. زیرا همین پس اندازهای به ظاهر اندک در آینده نه چندان دور می‌تواند سرمایه اولیه شما برای ایجاد منابع درآمدی جدید و رشد مالی‌تان شود.

باور اشتباه در مورد پس انداز کردن

چگونه با پس انداز کردن ثروتمند شویم

اغلب افراد وقتی پولی به دست می‌آوردند، ابتدا آن را خرج می‌کنند. هر آن‌چه نیاز دارند را می‌خرند و هر کاری که برای خرج‌کردن آن لازم است را انجام می‌دهند. بعد اگر در انتها مبلغی باقی ماند، شاید به پس انداز فکر کنند. البته اگر بماند! بعد هم با اولین فشار و نیاز مالی،‌ مثل کسری وجه چک، بلافاصله به سمت آن هجوم برده و حساب پس‌انداز را خالی می‌کنند؛ بدون آن‌که برای بازگشت آن مبلغ به حساب پس انداز خود برنامه‌ای داشته باشند.

در حالی که روش درست پس اندازکردن این است که شما قبل از خرج‌کردن درآمد خود، مبلغی از آن را به عنوان پس‌انداز کنار بگذارید. با بروز هر اتفاقی به آن دست‌درازی نکنید و خود را ملزم کنید در شرایطی از پس‌انداز خود استفاده نمایید که قصد دارید از آن برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید. به عبارتی برداشت از این حساب در شرایطی مقدور است که تعیین کنید چه زمانی اصل و سود آن را مجددا به حساب پس‌انداز خود بر می‌گردانید؟ و یا پس‌ انداز شما قرار است به چه دارایی تبدیل شود؟ پس اگر:

چک‌تان در حال برگشت خوردن است؛
سفر غیرمنتظره‌ای برای شما پیش آمده است؛
اتفاق غیرمترقبه‌ای رخ داده و شما پول کم دارید؛
و ده‌ها دلیل دیگر نباید توجیهی برای برداشت شما از حساب پس‌ انداز باشد. بلکه باید از قبل برای این مسائل برنامه‌ریزی کرده و از روش‌های دیگری (به جز رجوع به حساب پس انداز) آن‌ها را حل و فصل کنید.

راه هایی برای پس انداز کردن

چگونه با پس انداز کردن ثروتمند شویم۱

همان‌طور که گفتیم پس اندازکردن را باید به یک عادت مالی تبدیل کنید و در قبال آن احساس مسئولیت کنید. برای آن‌که بتوانید به درستی پس انداز کنید، لازم است تابع سه قانون باشید:

قانون اول: پس انداز کردن را یک مسئولیت بدانید
قانون دوم: هزینه‌های غیرضرور را کاهش دهید
قانون سوم: هوشمندانه خرج کنید

۱- هدف از پس انداز کردن
اگر هدف‌دار پس انداز کنید، پس انداز کردن راحت‌تر می‌شود. ضمن اینکه هدف داشتن، ایجاد انگیزه می‌کند. مثلاً با هدف خانه‌دارشدن یا تهیه جهیزیه برای دخترتان! با نگاه‌کردن به اهداف، می‌توانید درک کنید که چه قدر از مسیر را طی کرده‌اید و چه قدر راه در پیش دارید. همچنین برای اهداف خود، حتماً چارچوب زمانی داشته باشید. مثلاً بگویید ظرف مدت دو سال باید خانه بخرم. البته اگر کارمندی با درآمد متوسط باشید، احتمالا پس‌ انداز شما کفاف هزینه‌های خرید خانه را نمی‌دهد. اما بدون‌شک می‌تواند پشتوانه شما برای تامین بخشی از هزینه‌های خانه و یا گرفتن وام بیشتری برای خرید خانه باشد.

۲-هزینه‌های خود را یادداشت کنید
همیشه گفته شده که هزینه‌ها را یادداشت کنید. زیرا شما به این وسیله می‌توانید ردیف‌های هزینه‌های خود را پیدا کنید و دیدگاه بهتری از دلایل خرج‌کردن‌تان را بیابید. برخی تصور می‌کنند فقط باید هزینه‌های بزرگ را ثبت کنند؛ اما برعکس! این هزینه‌های جزئی است که ما به آن توجه نمی‌کنیم. پس هر پولی را که خرج می‌کنید بنویسید. بعد با بررسی ماهانه متوجه خواهید شد برخی هزینه‌ها غیرضرور هستند و می‌توانید با صرفه‌جویی، این هزینه‌ها را به پس‌انداز خود بیفزایید.

۳- بدهی جدید و غیرضرور اضافه نکنید
بعضی از بدهی‌ها اجتناب‌ناپذیرند. مثلاً فقط افراد خیلی پولدار می‌توانند نقداً خانه بخرند؛ اما بقیه مردم، مجبور هستند برای خرید خانه، بدهکار شوند. به‌ هرحال تا جایی که می‌شود، بدهی جدیدی به حساب خود اضافه نکنید. چون همیشه روی بدهی‌ها، سود می‌آید. اگر وام گرفتید، پرداخت اقساط آن را در اولویت قرار دهید تا زودتر وام شما تسویه شود و سود کمتری پرداخت کنید.

۴- باز کردن حساب بازنشستگی برا خود
وقتی جوان، پرانرژی و سالم هستید، حتی به بازنشستگی فکر هم نمی‌کنید. چون به نظر خیلی دور از دسترس است. اما وقتی سن شما بالا برود، خیلی بیشتر به آن فکر خواهید کرد. شما می‌توانید با پس‌اندازکردن در طرح‌های بازنشستگی و بیمه عمر، بخش کوچکی از درآمد دوران جوانی خود را برای روزهای بازنشستگی پس‌انداز کنید. این کار به شما کمک می‌کند در آن دوران هم به اندازه دوران جوانی از زندگی و خرج‌کردن لذت ببرید.

۵- حذف کالاهای غیرضروری
در زندگی هر کسی بخشی از هزینه‌های به ظاهر عادی، فارغ از مقدارشان غیر‌ضروری هستند. از این رو باید آن‌ها را یافته، حذف یا اصلاح کنید. مثلا اشتراک بسته‌های اینترنتی غیرضروری را حذف و با خدمات ارزان‌تر جایگزین کنید. خودروی گران‌قیمت و پرمصرف خود را با خودرویی که مصرف سوخت و هزینه‌های نگهداری کمتری دارد، تعویض کنید. لباس و مبلمان خانه را از مراکزی تهیه کنید که قیمت مناسب‌تری دارند.

۶- پیدا کردن مسکن با قیمت مناسب
برای اغلب مردم پرهزینه‌‌ترین بخش بودجه،‌ هزینه‌های مربوط به مسکن آن‌هاست. به خصوص اگر مستاجر باشند. صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به خانه، مبلغ قابل‌توجهی از درآمدتان را آزاد می‌کند. وقتی از مسکن با قیمت مناسب صحبت می‌کنیم، منظور ما الزاما سکونت در یک ملک ارزان‌قیمت نیست. بلکه خانه‌ای است که هزینه‌های متناسب با درآمد شما بوده و یا هزینه‌های پنهان کمتری داشته باشد. به طور مثال ممکن است شما تصمیم بگیرید برای کاهش هزینه‌های مسکن در محله ارزان‌تری زندگی کنید. اما با سکونت در آن محله باید هر روز برای رفت و آمد به محل کار از نظر مالی و زمانی هزینه بیشتری متحمل شوید.

۷- کاهش دادن هزینه های غیرضروری
هزینه‌های زیاد و عدم کنترل آن یکی از موانع پس‌ اندازکردن است. به همین دلیل به دنبال آن باشید تا هزینه‌های خود را حتی‌المقدور کاهش دهید تا از محل صرفه‌جویی، بهتر و بیشتر از قبل پس‌ انداز کنید. البته حواس‌تان باشد که پیچ کاهش هزینه‌ها را تا جایی نپیچانید که سطح زندگی شما پایین بیاید و از زندگی لذت نبرید. در ادامه چند راه‌حل برای کاهش هزینه‌های غیرضرور شما پیشنهاد کرده‌ایم:

اگر لازم است گاهی از بیرون غذا بخرید، به سراغ سایت‌ها و اپلیکیشن‌های تخفیف‌دار بروید تا بتوانید غذا را با مبلغ مناسب‌تری تهیه کنید. عادت‌هایی را در خود پرورش دهید که در مصرف بسیاری از چیزها مانند آب، برق، گاز و غیره صرفه‌جویی کنید. حتی با ایجاد تمهیداتی مانند عایق‌کاری خانه می‌توانید از هدر رفت انرژی جلوگیری کنید. گاهی با تنظیم درست زمان‌بندی می‌توانید هزینه‌های رفت و آمد خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. مثلا با یک ربع زودتر از خواب بیدارشدن می‌توانید به جای گرفتن آژانس و یا رفت و آمد با خودروی شخصی با وسایل نقلیه عمومی تردد کنید.

با پس انداز خود چه کنیم

چگونه با پس انداز کردن ثروتمند شویم۴

پس انداز کردن الزاما به معنی داشتن زندگی سخت و طاقت‌فرسا نیست. پس اندازهای شما پشتوانه مالی شما برای سرمایه‌گذاری و ایجاد درآمدهای نیمه فعال و غیرفعال است. وقتی مبلغ پس انداز شما به حد مشخصی رسید آن را در جای دیگری برای کسب درآمد بیشتر سرمایه‌گذاری کنید. این کار به شما کمک می‌کند منابع درآمدی جدیدی به دست بیاورید. درآمدهایی که ممکن است برای به دست‌آوردن آن‌ها لازم نباشد حتی کار کنید.

هزینه‌های پنهان را پیدا کنید

برخی از هزینه‌های زندگی ما آشکار و برخی دیگر پنهان هستند. مثلا وقتی شما برای خرید یک وسیله دست دوم مبلغی را می‌پردازید، آن مبلغ جزء هزینه‌های آشکار شماست. اما هزینه‌های تعمیر و نگهداری همان وسیله در یک سال می‌تواند غیرضرور بوده و اصلا به چشم شما نیاید. چه بسا خرید همان وسیله به صورت دست‌اول و نو،‌ اگرچه به ظاهر هزینه بیشتری دارد؛ اما در در طولانی‌مدت بسیاری از هزینه‌های جانبی شما را کاهش می‌دهد. پس با یافتن هزینه‌های پنهان زندگی، هوشمندانه خرج کنید تا بتوانید مبلغ بیشتری از درآمد خود را برای پس‌ انداز و سایر مصارف زندگی آزاد کنید.

چکیده

صحبت کردن در مورد اینکه چگونه پس انداز کنیم، کار سختی نیست. ولی وقتی موقعیت کاری برایمان پیش می آید باز با حسرت و آه می گوییم، ای کاش برای این موقع پس اندازی داشتیم. بزرگترین مشکلی که اکثر مردم دارند این است که اصلا برای پس انداز کردن برنامه ای ندارند فقط خرج میکنند. ما در این مقاله راه حل هایی برای اینکه چگونه با پس انداز کردن ثروتمند شویم ارائه دادیم، امیدواریم مورد پسند قرار گرفته باشند. از اینکه با ما همراه بودید، سپاسگذاریم.

پاسخ دهید