افزایش انگیزه برای سخنرانی

افزایش انگیزه برای سخنرانی

افزایش انگیزه برای سخنرانی ، سخنرانی انگیزشی همانطور که از نامش پیداست در راستای ایجاد انگیزش در انسان ها و ایجاد حس خوب زندگی در آنها می باشد.با راز ثروت برای ایجاد این حس حال خوب همراه باشید.

ایجاد انگیزه سخنرانی

مدتی پیش در یک همایش شرکت کردم، موضوع سخنرانی برایم جذاب بود، با اشتیاق به جلسه سخنرانی رفتم، اما در انتهای جلسه احساس پشیمانی داشتم. پشیمان بودم از اینکه چرا در این جلسه سخنرانی شرکت کردم، چرا که سخنران سخت بی حال بود و انگیزه سخنرانی نداشت و اجرای بسیار ضعیفی داشت، سروته سخنرانی مشخص نبود، مدام ساعتم را نگاه می کردم که سخنرانی چه زمانی تمام می شود و از این جهنم خلاص می شوم. بعد از جلسه سخنرانی تصمیم گرفتم مقاله ای در اینخصوص بنویسم و تجربیات خود را با شما درمیان بگذارم.
آنچه که باعث می شود، مخاطبین به سخنان سخنران گوش فرا دهند، انگیزه های درونی و بیرونی است.
انگیزه عبارتست از یک محرک درونی و بیرونی که انسان را به انجام کاری بر می انگیزد و موجب آغاز و ادامه فعالیت می شود و در نتیجه جهت رفتار فرد را تعیین می کند.

راهکارهایی برای ایجاد انگیزه سخنرانی

با ارزش بودن محتوای سخنرانی و کاربردی بودن آن: یعنی موضوع سخنرانی آنقدر برای مخاطب ارزش و جذابیت داشته باشد و در زندگی او کاربرد داشته باشد که مخاطب را در طول سخنرانی جذب و درگیر با موضوع کند.
تناسب سخنرانی با حوصله و ظرفیت مخاطبان: موضوع و محتوای سخنرانی را با توجه به ظرفیت های ذهنی و سنی مخاطبین تنظیم کنیم. اگر قرار است که برای کودکان سخنرانی کنیم، باید از مثال و تصاویر و مضمون سبک و داستانی استفاده کنیم. این در ایجاد انگیزه سخنرانی بسیار مهم است.
در سخنرانی آنقدر از کلمات سخت و اصطلاحات نامفهوم استفاده نکنیم و بحث سخنرانی آنقدر طولانی نشود که از حوصله مخاطبان خارج شود.
در ابتدای سخنرانی، موضوع مورد بحث در سخنرانی را به وضوح بیان کنیم و در مورد کاربرد آن در زندگی روزمره آنها توضیح دهیم، تا مخاطبان آن را به خوبی حس کنند.
برای یک سخنرانی خوب، یک نقشه ی منظم برای راهمان داشته باشیم. مخاطب باید بداند که چه راهی را در پیش دارد.این یعنی کارمان نظم دارد و قابل اعتماد هستیم. بنابراین برای مخاطب انگیزه همراهی با ما را ایجاد می کند.
در طول سخنرانی از مخاطبان تعریف و تمجید کنیم. آنها بیشتر از هر چیزی منتظر شنیدن تعریف و تمجید هستند. پس سعی کنیم با برآورده کردن نیاز تایید طلبی آنها، برایشان انگیزه ایجاد کنیم.
در جلسه سخنرانی در ایجاد انگیزه خلاقیت داشته باشیم. تفاوت مخاطبان خود را بشناسیم و بر اساس علائق و روحیاتشان برای آنها انگیزه ایجاد کنیم.

سخنرانی انگیزشی چه ویژگی دارد؟

افزایش انگیزه برای سخنرانی
نباید شلوغ‌کاری باشد!
موقتی نباشد!
همه چیز را انگیزه نشان ندهد.
فرصتی برای تفکر دهد.

آموزش سخنرانی انگیزشی

برای این که به یک سخنران انگیزشی خوب تبدیل شوید، باید یک سری نکات را رعایت کنید که در ادامه می خواهیم به برخی از مهم ترین آن ها اشاره کنیم. این نکات عبارتند از:
مخاطب باید شما را قبول داشته باشد
فن بیان شما باید در بالاترین حد ممکن باشد
خدای اعتماد به نفس باشید
صدای خود را تنظیم کنید
مخاطبینتان را بشناسید
مخاطب باید حس کند که دارید با او صحبت می کنید
از جملات پر قدرت و انگیزشی استفاده کنید
ملموس باشید
خودتان هم نکات خودتان را قبول داشته باشید
مثبت باشید، مثبت باشید، مثبت باشید

۱٫ مخاطب باید شما را قبول داشته باشد

اولین کاری که باید برای تبدیل شدن به یک سخنران انگیزشی حرفه ای انجام دهید، این است که کاری کنید که مخاطب شما را قبول کند. اولین چیزی هم که مخاطب می بیند، ظاهر شماست. سعی کنید همیشه زیبا و خوش تیپ در محل سخنرانی حاضر شوید و مانند افراد جنتلمن و کاریزماتیک باشید.
مخاطبین باید یک سخنران انگیزشی را به خوبی بپذیرند

۲٫ فن بیانتان باید در بالاترین حد ممکن باشد

افزایش انگیزه برای سخنرانی
طبیعتاً مهم ترین مهارتی که یک سخنران انگیزشی باید داشته باشد، فن بیان قدرتمند اوست. اصلاً شما نمی توانید یک سخنران را تصور کنید که دارای فن بیان قوی نباشد! برای تقویت این مهارت هم راه های بسیار زیادی وجود دارد که در مقالات مختلف سایت هم می توانید آن ها را مطالعه کنید.
اما یکی از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

۳٫ خدای اعتماد به نفس باشید

طبیعتاً ویژگی دیگر یک سخنران انگیزشی حرفه ای، اعتماد به نفس بالای اوست.
اگر دیده باشید، همه این سخنرانان با اعتماد به نفس و خودباوری فوق العاده بالا به روی صحنه می آیند و سعی می کنند این اعتماد را به مخاطبین خود هم منتقل کنند. اگر واقعاً شما هم می خواهید به یک سخنران انگیزشی حرفه ای تبدیل شوید، پیشنهاد من این است که حتماً روی اعتماد به نفس خود هم کار کنید و سعی کنید با برخی تکنیک هایی که وجود دارد، آن را تقویت کنید.

 برخی از مهم ترین تکنیک های آن را برایتان نام می برم:

همیشه در حال یادگیری باشید
از منفی باف ها فرار کنید!
باور داشته باشید که می‌توانید
مطمئن و با صلابت صحبت کنید
زبان بدن خود را تقویت کنید
درست لباس بپوشید!
مثبت نگر باشید
به موفقیت های قبلی خود فکر کنید
ورزش کردن را جدی بگیرید
منطقه امن ذهنی خود را فراموش کنید
زیاد نه بگویید
موفقیتی را که می‌خواهید به آن برسید تجسم کنید

۴٫ صدای خود را تنظیم کنید

افزایش انگیزه برای سخنرانی
صدای خوب هم دیگر لازمه یک سخنران انگیزشی موفق است. او باید بتواند در مواقع لازم صدای خود را پایین بیاورد تا حواس مخاطب به خوبی جمع شود، گاهی داد بزند تا آدرنالین خون مخاطبین بالا برود و بعضی اوقات هم معمولی صحبت کند. فکر می کنم نکات مقاله چگونه صدای خوبی داشته باشیم برایتان خیلی بهتر و کامل تر باشند و به همین دلیل، دیگر در اینجا اضافه گویی نمی کنم و به دلیل اهمیت بالای بحث، شما را به خواندن همان مقاله دعوت می کنم.

۵٫ مخاطبینتان را بشناسید

قبل از هر چیز نکات زیر را بخوانید:
تعداد مخاطبان شما چند نفر است؟
جنسیت مخاطبانتان چیست؟
مخاطبان شما چند ساله هستند؟
شغل مخاطبان شما چیست؟
مخاطبان شما چه تحصیلاتی دارند؟
فرهنگ غالب مخاطبان غالب شما چیست؟
مخاطبان چه انتظاری از شما دارند؟
شما باید برای سخنرانی انگیزشی، همه این موارد را به خوبی بدانید تا متوجه شوید چطور باید سخنرانی کنید؛ طبیعتاً شما نمی توانید آن طور که به یک استاد دانشگاه انگیزه می دهید، به یک دانش اموز هم بدهید!
پس ابتدا بدانید مخاطبینتان چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند و بعد برای آن ها سخنرانی کنید و انگیزه بدهید.

۶٫ مخاطب باید حس کند که دارید با او صحبت می کنید

سعی کنید در سخنرانی خود، طوری صحبت کنید که تک به تک مخاطبین فکر کنند که با آن ها هستید!
یعنی گاهی به میان جمعیت بروید، با همه مخاطبین به خوبی ارتباط چشمی برقرار کنید
در میان صحبت های خود، نکاتی را بیان کنید که همه افراد با آن ها درگیر هستند و…
پس هر کاری که می توانید بکنید تا مخاطب با شما احساس راحتی کند و همان طور که در ابتدا هم گفتم، شما را بپذیرد.

۷٫ از جملات پر قدرت و انگیزشی استفاده کنید

معمولاً خواندن یا به کار بردن جملاتی که در اصطلاح به آن ها جملات انگیزشی می گویند
می تواند به خودی خود انرژی و انگیزه افراد را افزایش دهد
حالا فرض کنید یک سخنران انگیزشی پر انرژی، این جملات را بیان کند!
قطعاً مهجزه خواهد کرد و سخنرانی انگیزشی را در اصطلاح منفجر خواهد کرد.
پس سعی کنید در بین سخنان خود، زیاد از این دست جملات استفادده کنید و به مردم انگیزه و امید بیشتری بدهید.
افزایش انگیزه برای سخنرانی

۸٫ ملموس باشید

منظور از ملموس بودن، این است که جملات و سخنانی را بیان کنید که مخاطب با آن ها سر و کار داشته باشد؛ به عنوان مثال در یک سخنرانی انگیزشی موفق، هیچ گاه سخنران درباره افزایش انگیزه برای کارمندان سازمان ها صحبت نمی کند! بلکه سعی می کند مواردی را بیان کند که همه مردم با آن ها سر و کار داشته باشند و اصلاً دلیل بی انگیزگی یا افزایش انگیزه آن ها باشد!
پس حتماً سعی کنید در سخنرانی انگیزشی خود، صحبت های ملموسی را بیان کنید.

۹٫ خودتان هم نکات خودتان را قبول داشته باشید

یکی از اصول ابتدایی یک سخنرانی عادی، این است که سخنران، سخنان خود را قبول داشته باشد؛ چون طبیعتاً وقتی حتی خودش هم صحبت های خود را قبول ندارد، هرگز نمی تواند روی دیگران تأثیرگذار باشد. پس سعی کنید سخنرانی انگیزشی خود را با صحبت ها و راهکارهایی پیش ببرید که خودتان هم از آن ها استفاده کرده باشید و ازشان مطمئن باشید.

۱۰٫ مثبت باشید، مثبت باشید، مثبت باشید

و آخرین نکته هم این که همان طور که از اسم سخنرانی انگیزشی پیداست، این سخنرانی باید مثبت و پر از انرژی و انگیزه باشد؛ پس سعی کنید روز به روز خودتان را مثبت اندیش تر و پر انرژی تر کنید تا همان طور که بارها هم در این مقاله گفتم، مخاطب هم شما را بپذیرد و به عنوان یک سخنران انگیزشی، به صحبت هایتان گوش کند.
پس یادتان باشد که: مثبت، مثبت، مثبت و بمب انگیزه باشید.

چه نوع سخنرانی های انگیزشی مناسب است ؟

سخنرانی هایی که کارآفرینان شکست خورده یا افرادی که با هیچ، کاری را شروع کرده اند، می تواند بسیار جذاب باشد
چرا که در مسیری کار خود را آغاز کردند که می توان گفت از نقطه صفر است و می تواند برای بسیاری از انسان ها الگو باشد.
مخاطبان شما قطعا توسط ارزش های اصلی و حسی از هدف که فراتر از درآمد زایی است دارای انگیزه می شوند.
استیو جابز همیشه بگونه ای صحبت می کرد که مخاطبان خود را فراتر از مسئله درآمد زایی هدایت می کرد!
او هیچ گاه بابت بدست آوردن پول و شهرت کاری را انجام نمی داد و صحبتی نمی کرد.
و این یکی از رازهای بزرگ یک ارائه دهنده در سخنرانی انگیزشی  و هدایت کننده مردم به سمت موفقیتو فرقش با یک فرد انگیزشی عادی می باشد!افزایش انگیزه برای سخنرانی

معروف ترین سخنرانان انگیزشی جهان

این که سخنرانی های انگیزشی معروف ترین سخنرانان را هم مشاهده کنید، می تواند به شدت برای سخنران شدن خودتان هم کمک کند. چون نکات زیادی یاد می گیرید و می توانید آن ها را به خوبی تمرین کرده و در سخنرانی های خود هم استفاده کنید. اکنون قصد دارم ۱۰ نفر از معروف ترین های این افراد را برایتان نام ببرم تا هم آن ها را به خوبی بشناسید و هم به خوبی ازشان نکته برداری کنید. همچنین می توانید با مطالعه مقاله بهترین سخنرانان انگیزشی جهان ، با زندگی نامه و شیوه های سخنرانی آن ها بیشتر آشنا شوید.
نیک وویچیچ
رابین شارما
برایان تریسی
آنتونی رابینز
جیم ران
لس براون
اریک توماس
آرنولد شوارتزنگر
زیگ زیگلار
وین دایر

بهترین راه افزایش انگیزه

در این مقاله تماماً درباره انگیزه صحبت کردیم و گفتیم که یک سخنران انگیزشی خوب، باید انگیزه فوق العاده بالایی داشته باشد. اما شما باید این نکته را بدانید که انگیزه، بحثی نیست که به این راحتی ها بتوان از آن رد شد و با چند نکته مختصر، آن را به طور کامل مدیریت کرد. در واقع شما تنها زمانی می توانید آن را در وجود خود مدیریت کرده و به بالاترین حد ممکن برسانید که به طور کامل آموزش آن را دیده باشید و بدانید که نسبت به خودتان باید چگونه آن را افزایش دهید.

پاسخ دهید