آموزش یوگا

آموزش یوگا

آموزش یوگا

یوگا فعالیتی است که انعطاف پذیری شما را افزایش می دهد، ماهیچه های شما را تقویت می کند، تمرکز فکر شما را بالاتر می برد و شما را آرام می کند. یوگا این همه و گاهی هم بیشتر را انجام می دهد! در این مقاله، تاریخ مختصر و فلسفه یوگا، انواع مختلف یوگا، فواید و مضرات یوگا را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

واژه « یوگا » به معنی اتحاد است، ورزش یوگا بین بدن و ذهن اتحاد برقرار می کند. این ورزش تضاد درونی انسان را برطرف و امکانات خفته انسان را بیدار می کند. یوگا شاخه های مختلفی دارد که هر یک تمرین ها و اهداف متفاوتی دارند.

ریشه کلمه یوگا

واژه Yoga در اصل از واژه «یوج»(Yuj) در زبان سانسکریت که به معنی یکپارچه‌سازی و یگانگی آمده‌است. واژه «یوج» با واژگان «یک» و «یگانه» در فارسی خویشاوند است. برخی نیز باور دارند که Yoga از واژه پارسی «یوغ» گرفته شده‌است. آنان (آریایی‌ها) برای شخم زدن گاوها را به یوغ (اوستایی: یوگ، (به هم بستن، سنسکریت: یوگا) می‌بستند.یوگی به مرد یوگا کار و یوگینی به زن یوگا کار اطلاق می گردد.

وضعیت های یوگا

وضعیت هایی که مرکز و اصل یوگا هستند، آساناس نامیده می‌شوند. در متون قدیمی، این وضعیت ها «مقاوم و خوشایند» توصیف شده اند؛ در واقع، این وضعیت ها، پوزیشن هایی بی حرکت و بدون کوچکترین تلاشی هستند که به واسطۀ آنها فرد یاد می‌گیرد جسم خودش را فراموش کند. با تمرکز بر روی وضعیت ها و کار کردن عمیق بر روی تنفس، فرد ذهنش را آرام و جسمش را قوی می‌کند. وضعیت های بسیار زیادی وجود دارند، از ساده ترین تا پیچیده ترین. تمام این وضعیت ها پیرو درجه بندی هستند؛ و در یک زنجیرۀ دقیق، پیوسته به یکدیگر و نه جدا از هم قرار می‌گیرند، که با پیوستگی شان، حس مورد نظر را منتقل می‌کنند.

فواید ورزش یوگا برای سلامتی

فواید انجام ورزش یوگا به دو دسته فیزیکی و ذهنی دسته بندی شده است، از جمله فایده های فیزیکی ورزش یوگا عبارتند از:

۱- قدرت عضلانی: درست است که کسی با هدف قوی تر کردن عضلات خود، به انجام ورزش یوگا روی نمی آورد؛ اما این ورزش، در بهبود قدرت عضلانی بی تأثیر نخواهد بود؛ البته باید بدانید که ورزش یوگا به تنهایی برای قوی تر شدن عضلات کافی نیست، اما شک نداشته باشید که کمک خواهد کرد تا به هدف تان یعنی داشتن بدنی لاغرتر و بدون چربی برسید.

۲- بهبود تنفس: به تمرینات تنفسی که در ورزش یوگا انجام می دهید، پرایاناما گفته می شود؛ اجرایی نمودن این تمرینات تنفسی، به مرور زمان باعث می شود تا کیفیت تنفس شما بهتر شده و در نتیجه ظرفیت شش های تان را افزایش خواهد داد. این افزایش حجم شش ها بر اثر انجام تمرینات یوگا، باعث می شود تا هوای ورودی به شش ها بیشتر شده و در نتیجه اکسیژن بیشتری به مغز و بافت های بدن تان برسد.

۳- کم کردن وزن و ثابت شدن وزن: تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که هرچند تمرینات یوگا، آرام و بدون جنب و جوش است؛ اما بعد از مدتی باعث لاغر شدن فرد می شود.

۴- سلامت قلب: انجام ورزش یوگا به بهبود سلامت قلب تان کمک خواهد کرد؛ شاید این پرسش پیش بیاید که چگونه چنین چیزی امکان پذیر است؟ انجام ورزش یوگا، استرس را کاهش داده و با پایین آوردن فشار خون، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کم می کند؛ بنابراین اگر می خواهید قلبی سالم داشته و به بیماری های قلبی و عروقی دچار نشوید، باید در هفته، حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش کنید.

۵- محافظت در برابر آسیب و ریکاوری: ورزشکاران در تمامی رشته های ورزشی، برای جلوگیری از آسیب در ورزش و ریکاوری بعد از آن، به سمت انجام ورزش یوگا روی می آورند؛ هدف این ورزش موثر برعکس تمرینات بدنسازی، بازیابی بدن و بهبود عملکرد عضلات است.

فایده ذهنی ورزش یوگا

آموزش یوگا

۱- کاهش استرس: بسیاری از افراد، برای کاهش استرس خود به انجام ورزش یوگا روی می آورند؛ طبق بررسی های انجام گرفته، تأثیر این تمرینات بسیار شگفت انگیز و غیرقابل باور بوده است؛ این درحالی است که استرس، عامل اصلی بسیاری از بیماری هاست؛ پس هیچ وقت نباید استرس بی مورد و درمان نشده را همین طور به حال خود رها کرد.

۲- بهبود روحیه: همان طور که انجام ورزش، با آزاد سازی اندورفین حال تان را خوب می کند؛ یوگا نیز همین تأثیر را بر روی بدن دارد. همچنین یوگا به عنوان مسکنی طبیعی شناخته شده که محققان بر این باورند که با انجام این ورزش، مغز برای ترشح اندورفین تحریک شده و این ترشحات موجب بهبود خلق و خوی فرد ورزشکار می شود.

۳- تمرکز بیشتر: از تمرینات بسیار مفید برای پرورش قوه تمرکز، ورزش یوگا است؛ ایجاد هماهنگی که در انجام ورزش یوگا وجود دارد، باعث افزایش میزان تمرکز و توانایی مغز شده و به مرور زمان تمرکز ذهنی شما را افزایش خواهد یافت.

۴- بهبود کیفیت خواب: آیا شما هم از آن دسته افراد هستید که در ساعات انتهایی شب، خواب تان نمی برد؟ داشتن الگوی بد خواب می تواند باعث خستگی، آشفتگی و نداشتن کارآیی لازم در طول روز شود. انجام تمرینات یوگا، علاوه بر اینکه باعث می شود تا صبح ها آرام تر و بانشاط تر باشید، موجب می شود تا شب ها نیز خواب راحت تری را تجربه کنید.

۵- غلبه بر مشکلات: غصه خوردن و تلاش برای فراموشی مشکلات پیش آمده، همیشه کاری دشوار و زمان بر بوده است. تجربه نشان داده که انجام ورزش یوگا، راهبرد بسیار خوب و کارسازی برای مقابله با ضربه روحی و دیگر تجربیات دردناک زندگی، مثل فوت عزیزان و تصادف است.

مضرات یوگا

اگر یوگا را با یک مربی حرفه ای و به صورت استاندارد تمرین کنید، احتمال آسیب رسیدن به بدن شما تا حد زیادی کاهش می یابد. در واقع تمرینات یوگا فقط با هدف رسیدن به اثرات مطلوب انجام می گیرد و مضرات و خطرات آن برای افراد بسیار کم است.

۱- یوگا و مشکلات مفصلی

همانطور که گفته شد یکی از فواید یوگا، کمک به بهبود انعطاف پذیری بدن است. بنابراین یوگا موجب نرم شدن استخوان ها و مفاصل می شود و مماست مفاصل را از یکدیگر جدا کند. این امر باعث می شود در زمان سالمندی استخوان ها شکننده تر شوند. همچنین برخی از حرکات یوگا مثل خم شدن زیاد ممکن است باعث شکسته شدن مهره های ستون فقرات شود. البته این اتفاقات زمانی رخ می دهد که ورزش ها به صورت حرفه ای و پیشرفته انجام شود و انجام تمرینات یوگا به صورت منظم و ساده، به کند شدن پوکی استخوان کمک می کند.

۲- یوگا و بارداری

همانطور که گفته شد انجام تمرینات یوگا برای باروری و رفع مشکلات آن مفید است. اما اگر شما باردار هستید و می خواهید یوگا را شروع کنید، بهتر است قبل از شروع تمرینات یوگا، با پزشک خود مشورت کنید و از مضر نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

۳- بیماران وسواسی و تمرینات یوگا

حرکات آرام یوگا یا همان حرکات استاتیک یوگا برای افرادی که به بیماری وسواس مبتلا هستند، مناسب نیست. این افراد بهتر است بیشتر حرکات داینامیک انجام دهند که بدن آن ها را بیشتر به حرکت وا دارد و تعداد ضربان قلب آن ها را افزایش دهد.

۴- یوگا و بیماران روحی

افرادی که دچار آسیب های روحی و روانی هستند، ممکن است با انجام برخی حرکات یوگا به ویژه حرکاتی که بدون ملاحظه و بررسی انجام شود، بیماری آن ها تشدید شود.

۵- تمرینات تنفسی یوگا و بیماران قلبی عروقی

برخی از تمرینات یوگا، تمرینات تنفسی است. این تمرین ها اگر به شکل اصولی آموزش داده نشود ممکن است در بیماران قلبی و عروقی باعث افزایش و تشدید حملات قلبی می شود. برخی از فواید و مضرات یوگا را بیان کردیم. حال با آگاهی از فواید و مضرات یوگا می توانید هدف خود را از شرکت در دوره های آموزش یوگا مشخص کنید و با توجه به هدف و توانایی های خود به انجام تمرینات و حرکات یوگا بپردازید.

رژیم غذایی در یوگا

آموزش یوگا

رژیم غذایی در سلامت انسان بسیار اهمیت دارد، در یوگا سه نوع رژیم غذایی وجود دارد که عبارتند از: راجاسی، تاماسی و ساتویک. رژیم غذایی راجاسی شامل غذاهای غیر گیاهی و پر انرژی می‌باشد. رژیم غذایی تاماسی ترکیبی از راجاسی و ساتویک می‌باشد. به معنی غذاهای غیر گیاهی و گیاهی و البته پرادویه. این رژیم غذایی افراد را کم حوصله و پرخاشگر می‌کند. اما رژیم غذایی ساتویک گیاهی است و برای چاشنی آن از کمی ادویه هم استفاده می‌شود. این رژیم غذایی مورد توصیه یوگی‌ها می‌باشد. این رژیم غذایی گوارشی آسان را به ارمغان می‌آورد. احساس سبکی و تعادل به وجود می‌آید و تعادل هورمونی بدن در حد مطلوب نگه داشته می‌شود.

انواع یوگا

یوگا انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

۱- یوگای وینیاسا

یکی از متداول ترین انواع کلاس‌های یوگا، وینیاسا است و مانند پلی است به سمت انواع سنتی‌تر یوگا. بسیاری از اوقات، احساس می‌شود که کلاس وینیاسا، کمی‌شبیه یک کلاس ورزشی با موسیقی بلندتر و سرعت بیشتر است. پس می‌توانید انتظار داشته باشید که حرکت سلام بر خورشید را انجام دهید و کلی هم عرق کنید.

وینیاسا به معنی تنفس برای حرکت است و شما یاد خواهید گرفت که چطور در حال حرکت نفس بکشید، که برای سلامت و قدرت عضله و استخوان شما بسیار ارزشمند باشد. اگر بتوانم هدف این نوع یوگا را به طور خلاصه بیان کنم، می‌گویم که این یوگا به شما می‌آموزد که در زمان حال باقی بمانید، و بقیه‌ی چیزها را فراموش کنید. مزیت دیگر، این است که شما وزن کم می‌کنید و قوی‌تر و انعطاف پذیرتر می‌شوید. من یوگای وینیاسا را به دلیل تمرکز عاطفی‌اش دوست دارم. مربیان وینیاسا ممکن است همیشه لاغرترین نباشند یا جذاب ترین اندام را نداشته باشند، اما آنها مطمئنا باعث می‌شوند که با یک لبخند از کلاس خارج شوید، که ارزشمندتر از اندام زیبا است.

۲- یوگای هاتا

کلاس یوگای‌ هاتا، عبارت است از یک سری وضعیت‌های استاتیک دائما در حال تغییر. از نقطه نظر شخصی من، سریع‌ترین راه برای ایجاد قدرت و انعطاف پذیری است. همانطور که شما وضعیت‌ها و آناتومی بدن را یاد می‌گیرید، تمرکز، بیشتر روی قرار دادن بدنتان در یک هم ترازی برای ایجاد قدرت و انعطاف پذیری بدون ایجاد خطر است، و کمتر به حرکت سریع توجه دارد.
با توجه به تجربیات من، این نوع یوگا از یوگای وینیاسا بی‌خطر تر است. این یوگا به افراد می‌آموزد که چطور بدون تحرک بیش از حد، انعطاف پذیر شوند. و به دانش آموزان کمک می‌کند تا با مکانیک بدن آشنا شوند. این یوگا برای افراد بسیار باهوش مناسب است، و آن‌ها از این رویکرد علمی برای یوگا لذت می‌برند.

۳- یوگای ترمیمی / یین / ملایم

آموزش یوگا

این نوع یوگا به سرعت در حال محبوب شدن در ایالات متحده می‌باشد. این یوگا در تمام گروه‌های سنی متداول است، زیرا بعلت اینکه درد را کاهش می‌دهد، در واقع به کوتاه کردن زمان بهبودی عضلات نیز کمک می‌کند. این سه واژه: یوگای ترمیمی، ملایم، و یین، اغلب مانند هم هستند، اگرچه برخی تفاوت‌های جزئی، بین آنها وجود دارد.

یوگای یین، اساسا روی زمین و بدون خم کردن عضلات انجام می‌شود. این یوگا، یک روش بسیار علمی برای مراقبت از بدن است. هنگامیکه عضلات خم نمی‌شوند اما به آرامی به مدت ۳ تا ۸ دقیقه کشیده می‌شوند، بافت همبندی که عضلات را می‌پوشاند (به نام فاسیا) نرم و شل می‌شود، و اجازه می‌دهد که انعطاف پذیری افزایش یابد. ثابت شده که یوگای ترمیمی به بی‌خوابی، افسردگی، بهبود آسیب دیدگی، فیبرومیالژیا و استرس کمک می‌کند.

این سبک یوگا برای افرادی که مشکل کششی دارند یا برای یک کلاس بسیار سخت آمادگی ندارند، بسیار مناسب است. این یوگا برای کسانی که در حال بهبود عاطفی هستند هم بسیار مفید است و من از یوگای ترمیمی برای عبور از موقعیت‌های سخت زندگی خودم، بهره کرده‌ام.

۴- یوگای آشتانگا

اگر شما به نظم و ترتیب، و انضباط علاقه دارید، پس این یوگا برایتان مناسب است. آشتانگا، یک نوع سنتی از یوگا است که مجموعه‌ای از چند حرکت پشت سر هم می‌باشد. در واقع ۵ حرکت پشت سر هم دارد که هر کدام بعد از دیگری انجام می‌شوند. «پاتابی جویس» پدر یوگای آشتانگا بود و امروزه، افرادی که از او درس گرفته اند، آموخته‌هایشان را به بقیه افراد یاد می‌دهند. من دوست دارم این نوع یوگا را یوگای پرتزل (پیچشی) بنامم زیرا باعث می‌شود که پیچ و تاب بخورید. طرفداران دو آتشه آشتانگا، در هر روز ۳ ساعت تمرین می‌کنند.

من این یوگا را برای کسانی که به دنبال تغییر در شیوه‌ی زندگی هستند و می‌خواهند کمی نظم و انضباط به زندگیشان اضافه کنند، شدیدا توصیه می‌کنم. این یوگا برای سلامتی‌تان نیز فوق‌العاده است. بخاطر فشرده شدن عضلات شکمتان و حرکات دیگر این نوع یوگا، دستگاه گوارش شما بسیار منظم، خواهد شد. پوست شما نیز بهبود می‌یابد زیرا از شر سموم خلاص می‌شوید. هنگامیکه مفاصل شما انعطاف پذیر شدند و سفتی عضلاتتان کمتر شد، احتمال آسیب دیدگی‌تان در فعالیت‌های دیگر کاهش می‌یابد. من این یوگا را دوست دارم زیرا درد و سفتی پشت و گردن را برطرف می‌کند. چند نفر از ما در حالی که در شانه‌هایمان احساس فشار و کشیدگی می‌کنیم، راه می‌رویم و کار می‌کنیم؟ اگر بطور منظم تمرین کنید، از تمام این دردسرها خلاص می‌شوید.

۵- یوگای داغ

این نوع یوگا، اغلب با یوگای بیکرام اشتباه گرفته می‌شود، اما معمولا متغیری از وضعیت‌های بیکرام است. دلیلش این است که بیکرام، ترتیب حرکاتش را کپی رایت کرده است. شما شرکت‌های زنجیره ای بزرگی را خواهید یافت که کلاس‌های ترکیبی دارند، که در واقع سبک‌های مختلف را در یک کلاس با هم ترکیب می‌کند. می‌توانید مطمئن باشید که در محیط داغی تمرین خواهید کرد. یوگای داغ باعث می‌شود که افراد انعطاف ناپذیر، احساس انعطاف پذیری بیشتری کنند زیرا عضلات آنها گرم است. ضمنا یوگای داغ، جای مناسبی برای قرارهای عاشقانه‌ی شماست!

۶- یوگای آینگار

این یوگا به یوگای مورد علاقه‌ی من تبدیل شده و بسیار شبیه یوگای هاتا است. این یوگا بر اساس یک هم ترازی است که بر ساختمان بدن متمرکز می‌شود، و از سرعت کلاس می‌کاهد. این یوگا برای افرادی مناسب است که علاقه مندند طولانی مدت و بدون آسیب دیدگی تمرین کنند، و بیاموزند که مکانیک بدن چطور کار می‌کند. شما قطعا به چالش کشیده خواهید شد، و چیزهای زیادی را در یک کلاس یوگای آینگار می‌آموزید. نام این یوگا از «بی کی اس آینگار» که به تازگی فوت کرده و یکی از پدران یوگای مدرن است گرفته شده. هنوز هم می‌توانید مربیانی پیدا کنید که از این مرد، یوگا آموخته‌اند.

۷- یوگای بیکرام

آموزش یوگا

این یوگا احتمالا یکی از محبوب ترین انواع یوگا در غرب است. این یوگا توسط فردی به نام بیکرام ایجاد شد، و مجموعه‌ای از حرکاتی است که در یک اتاق بسیار گرم انجام می‌شود. این، یک نوع بسیار متمایز از یوگاست و بسیاری از مردم تعجب خواهند کرد که این یوگا، چقدر با انواع دیگر یوگا متفاوت است. این یوگا باعث می‌شود که تکانی به خودتان دهید و عرق کنید. افراد، در این یوگا لباسهای بسیار کمی می‌پوشند و شما به دو حوله برای کلاس (یکی بعنوان حصیر تا لیز نخورید و یکی برای پاک کردن صورتتان) نیاز دارید. مردم معمولا از این نوع یوگا برای کاهش وزن، قبل از مراسم عروسی یا تعطیلات استفاده می‌کنند، یا آن را برای سم‌زدایی بعد از تعطیلات آخر هفته در وگاس بکار می‌برند. اگرچه یوگا قصد دارد که اعتدال و خویشتن داری را بیاموزد، اما به شما بهانه می‌دهد تا بیشتر جشن بگیرید و مهمانی بروید.

۸- یوگای کریا

یوگای کریا به یوگای اصیل گفته می‌شود و اکثر مردم نمی‌دانند چیست. شما باید کتاب معروف «زندگینامه یک یوگی» را بخوانید تا درک مناسبی از یوگای کریا پیدا کنید. هدف این شکل از یوگا روشنگری است، که اساسا در وحدت و یگانگی وجود دارد. کریا، نام یوگایی است که نسل‌ها از استاد به شاگرد منتقل شده، اما این مفهوم در ارائه‌ی تجاری آن تضعیف شده است. یوگای کریا در هند، به همراه یوگای میسور تدریس می‌شود.

جامعه‌ی یوگا می‌داند که تجارت، یوگا را به چیزی تبدیل کرده که با هدف اصلی یوگا تفاوت دارد. سوالی که وجود دارد این است که آیا این یوگای اصیل، تغییر کرده تا بتواند خودش را با مردم وفق دهد یا به فرهنگ فعلی ما بیشتر کمک کند؟ جواب این سوال، روشن نیست.

۹- یوگای کندالینی

کندالینی، سبکی از یوگا است که بیشتر به مدیتیشن توجه می‌کند. شاگردان این یوگا، اغلب لباسهای سفید می‌پوشند و معمولا یک دستمال دور سرشان می‌پیچند. این، یک نوع یوگای علمی است که بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد. سیستم عصبی مانند سیستم سیم کشی یک کامپیوتر است.

یوگای کندالینی، مدارهای الکتریکی شما را تا حدی شارژ می‌کند. شما احساس می‌کنید که خلاق‌ترید و هدف این است که به درک معنوی برسید. یوگی باجان، بنیانگذار یوگای کندالینی در غرب است، که در میان افراد مشهور و کسانی که به دنبال معنویت هستند، محبوب می‌باشد. بسیاری از جوامع که به گونه‌ی دیگری زندگی می‌کنند، آموزه‌های این نوع یوگا را دنبال می‌کنند. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که در پایان اغلب کلاسها، چند سرود یاد بگیرید و صدای ناقوس را بشنوید.

تمرینات کریا، بسیار منحصر بفرد هستند و معمولا به تعداد عددی تکرار می‌شوند که اهمیت معنوی دارد. اگر شما تمرینات سادانا را که تمرینی در صبح زود و معمولا از ۵ تا ۷ صبح است انجام دهید، قطعا احساس متفاوتی خواهید داشت. آنوسارا یوگا، میسور، لورست یوگا، یوگای خنده، یوگای دان، یوگای نیدرا، آکرو یوگا و ناتریک یوگا، انواع مختلف یوگا هستند که هر کدام تمرکز مخصوص بخود را دارند. من توصیه می‌کنم قبل از رفتن به کلاس، تحقیق کنید که با توجه به نیازهایتان کدام یک برای شما بهتر است. اگر در یوگا تازه وارد هستید، و یا می‌خواهید برای اولین بار آنرا امتحان کنید، درست مانند هر چیز دیگر باید بدانید که خودتان را درگیر چه فعالیتی می‌کنید.

بهترین مراکز یوگا در جهان

در ادامه لیستی از بهترین مراکز یوگا در جهان را برای شما بیان می کنیم.

۱- کریپالو آر اند آر ریتریتز ماساچوست

آموزش یوگا

می توان از این مرکز یوگای دنج و دوست داشتنی به عنوان یکی از برترین مراکز آمریکای شمالی نام برد، مرکزی برتر واقع در استوک بریج ماساچوست که عمده محبوبیتش و برتری هایش را مدیون برنامه های منظم و اختصاصی اش همراه با موقعیت بی نظیرش واقع در جوار دریاچه می باشد. این مرکز بستر لازم برای تجربه و شرکت در کلاس های حرکتی، فعالیت های روباز نظیر قایقرانی، پیاده روی و قایق پدالی را برایتان فراهم می آورد. کارگاه های آن نیز بر روی تغذیه و متوازن سازی استرس تمرکز دارند. چنانچه قبل از ثبت نام مایل به آشنایی درباره روند کاری این مرکز هستید، یک روز را در مرکز تناسب اندام سپری نمایید یا اینکه یک آخر هفته را در آن بگذرانید.

۲- مادرس ویلیج نیکاراگوئه

می توان از این مرکز اسپای بی نظیر به عنوان یک پناهگاه گرمسیری دوست داشتنی برای گریز از شلوغی های شهر نام برد، مرکزی بی نظیر با ارائه چشم اندازی جذاب به زیبایی های نیکاراگوئه. این مرکز به ارائه کلاس های آموزشی موج سواری، سوارکاری، تورهای قایفرانی، یوگا در فضای روباز، ماساژ و سرو غذاهایی خوشمزه و لذیذ تهیه شده از تازه ترین مواد اولیه مفتخر است. البته برتری های آن تنها به خدماتش ختم نمی شود و شامل بنای بی نظیرش همراه با طراحی فوق العاده آن به کمک اطاق های بسیار شیک، آلاچیق هایی زیبا و خانه های کوچک زیبا با سقف های کاهگلی همراه با تراس های مشرف به اقیانوس و تراس هایی دنج با بانوج هایی بی نظیر.

۳- واندرلاست سان شاین کوست استرالیا

با توجه به اینکه این مرکز بخشی از فستیوال موسیقی و گریزهای یوگا به شمار می رود بیشتر شبیه به میزبان برگزاری یک جشن چهار روزه است تا یک مقصد رهایی از استرس های ذهنی. می توان از کوئینز لند با سواحل استرالیایی وسیع و تصاویری جذاب از تالاب ها و جنگل های نیمه گرمسیری در پس زمینه به عنوان مقصدی بسیار مناسب برای برگزاری جلسات مدیتیشن، اجراهای صوتی، سخنرانی و برنامه های آشپزی و ارائه شام توسط سرآشپزین نام برد.

با انتخاب این مرکز یوگا فوق العاده لحظاتی به یادماندنی را برای خود رقم زنید، با شرکت در کلاس های یوگا سرشار از احساس آرامش و نشاط شوید، در پول پارتی آن و برنامه های جذاب دی جی های بی نظیرش لحظاتی شاد و پرانرژی را تجربه کنید، با بهره مندی از خدمات و درمان های رایگان بیوتی بار آن زیبایی های خود را بازیابید و از گشت و گذار در بازار آن که انواع صنایع دستی را ارائه می دهد، لذت ببرید. بعد از یک روز جذاب و هیجان انگیز در فود کورت آن کمی استراحت کنید و با صرف غذاهای سالم، گیاهی و فاقد گلوتن آن انرژی های از دست رفته تان را بازیابید

۴- یوگا اسکیپ برکشایرز ریتریت ماساچوست

این پناهگاه امن در برکشایرز در انتظار اهالی مد می باشد، پناهگاهی جذاب که علاقمندان به یوگا به هیچ وجه نمی توانند در برابر وسوسه برنامه سفر سه روزه آن به دل طبیعت تاب بیاورند. سفری جذاب و هیجان انگیز که تجربیاتی شیرین و به یادماندنی بی نظیری مانند خوابیدن در زیر نور ستاره ها، قایق سواری و غرق شدن در زیبایی های طبیعی را برایتان به ارمغان می آورد. روز زیبای خود را با انجام یک تمرین ملایم آغاز نمایید سپس با انجام حرکات مدیتیشن روحتان تغذیه نمایید و در زمان اسپا با مراجعه به سونا بخور گیاهی آن از شر تنش ها و استرس های جسمی رها شوید. چنانچه در حال انجام حرکت سگ با صورت پایین (downward dog) نیستید می توانید با صرف یک وعده غذایی به عنوان بخشی از پاکسازی آیووردیک به خود روحیه دهید.

۵- سامرسالت یوگا ریتریت کرواسی

ساکنان را ببندید و همراه با مت یوگا پیش به سوی ویس در کرواسی حرکت نمایید، جزیره ای زیبا در سواحل کرواسی که یک مرکز یوگا فوق العاده ای را در دل خود جای داده. مرکزی فوق العاده که علاوه بر ارائه خدمات بی نظیر رهایی ذهن به ارائه امکانات رفاهی بسیار مدرن مفتخر است. گروه های کوچک در ویلاهای ساحلی خیره کننده آن همراه با سواحل اختصاصی، باغ و استخر اقامت می کنند. در این مرکز بی نظیر بستر مناسب برای کاوش در غارهای کبالت آبی، قدم زدن و گشت و گذار در روستاهای ماهیگیری و گرفتن حمام آفتاب در ساحلی خیره کننده برایتان فراهم می شود. مرکزی بی نظیر که قطعا آرامشی فوق العاده را برایتان به ارمغان می آورد.

۶- کالی یوگا اسپانیا

آموزش یوگا

پیش به سوی الپوچارا دو لا سیرا برای امتحان تجربه ای جذاب از خرامیدن بر روی مت های یوگا در مرکز فوق العاده اش. مرکزی بی نظیر برنامه هایی جذاب مانند برنامه پیاده روی دو روزه همراه با انجام جلسات دو ساعته یوگا را ارائه می دهد. این مرکز فوق العاده دارای چشم اندازی بی بدیل آبشارهایی دیدنی، دره ها و روستاهای موریش می باشد. در اوقات فراغت با شرکت در برنامه های شفابخش گرمادرمانی، کلاس های آشپزی و سوارکاری لحظاتی به یادماندنی را برای خود رقم زنید.

۷- بیگ اسکای یوگا ریتریتز مونتانا

خانم ها پیش به سوی مونتانا برای تجربه آرامشی بی بدیل و لحظاتی خاطره انگیز. تنها مرکز توانبخشی اسپا مخصوص بانوان که شما را به دنیایی از آرامش و راحتی می برد، دنیایی جذاب و مملو از صلح به دور از تلفن همراه، مشغله های روزانه و فیس بوک و فضای مجازی. دنیایی رویایی که در آن می توان زیبایی طبیعت را لمس نمود و رهایی فوق العاده ای را تجربه کرد. لمس طبیعت و رهایی از مشغله های زندگی روزانه قطعا در فضایی محصور شده با یخچال های طبیعی، آسمانی پرستاره و مراتعی مرتفع قطعا امکان پذیر خواهد بود.

۸- بلومینگ لوتس یوگا بالی

می توان از بالی به عنوان مقصدی بسیار مناسب برای مرتاض های پر استقامت نام برد، مقصدی جذاب که میزبان برگزاری بخور عبادت کن عشق بورز (Eat Pray Love) بر گذرگاهی با تشریفات خاص می باشد. در این مرکز مجموعه ای جامع و کامل از انواع فعالیت ها ارائه می شود، فعالیت هایی نظیر جلسات مدیتیشن، نشست های پرانایاما (تنفس)، کلاس های وینیاسا و کارگاه های آسانا. البته خدمات برتر این مرکز در کنار ارائه درمان های شفابخش، برنامه های گشت و گذار در طبیعت و تجربیات فرهنگی تکمیل می شود.

۹- ومنز ولنس ریتریت نیویورک

می توان از این پناهگاه ساحلی در دریاچه های فینگر (Finger Lakes) به عنوان مقصدی بسیار مناسب برای تجربه گریزی آرامش بخش و مناسب برای دختر خانم ها علی الخصوص در روزهای آخر هفته نام برد. یک مرکز توانبخشی فوق العاده در هتل اینز آو آرورا (Inns of Aurora) که می توان تجربیاتی فوق العاده نظیر شرکت در بحث های فلسفی و الهی و چگونگی تهیه روغن های سفارشی و البته شرکت در کلاس های یوگا و مدیتیشن برایتان فراهم می شود. همچنین این مرکز اقدام به انجام فعالیتی مبتکرانه در راستای تشویق و ترغیب میهمانان با هدف ایجاد ژورنال برای سال آینده نموده است. اقدامی جذاب که انرژی و تمرکز آنها را افزایش می دهد.

۱۰- رد مانتین ریزورت یوتا

چنانچه به دنبال مقصدی فوق العاده برای چشیدن طعم سفری فوق العاده و بسیار آرامش بخش هستید، مقصدی برتر از رد مانتین ریزورت نخواهید یافت. اقامتگاهی فوق العاده که در میان صخره های قرمز رنگ و دره های جنوب یوتا قرار گرفته و دارای تمام امکانات لازم برای تجربه سفری آرامش بخش می باشد. امکاناتی نظیر کلاس های تناسب اندام، درمان های اسپا و فعالیت هایی جذاب مانند کوهنوردی و دوچرخه سواری.

این امکانات و فعالیت های فوق العاده در کنار قرار گرفتن دو پارک ملی زیون (Zion) و بریس کنیون (Bryce Canyon) تکمیل می شود. بعد از یک روز جذاب و گشت و گذار در هوایی دل انگیز در ویلای بی نظیر و بسیار مجهزتان از صرف غذا لذت ببرید و در کنار شومینه ای گازی به استراحت و تمدد انرژی بپردازید. لذت صرف غذای خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه در بالکن بسیار وسیع و مجهز به دوش غوطه وری آن تکمیل نمایید.

چکیده
یوگا ورزشی جسمی و روانی (فکری) می‌باشد که در شبه قاره هند و توسط هندوها به وجود آمده‌است. ریشه یابی دقیق این ورزش که توسط چه شخصی و دقیقاً چگونه بوجود آمده کمابیش ناممکن است. چرا که تاریخ شکل‌گیری یوگا به سالهای بسیار دور برمی گردد. یوگا فواید زیادی دارد که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشد.

پاسخ دهید