چگونه فرزند باهوش تربیت کنیم

کودک باهوش

چگونه فرزند باهوش تربیت کنیم

تربیت فرزندی باهوش، می تواند باعث ایجاد فرصت‌ ها و درعین حال چالش‌ های جالبی شود. درنگاه اول به نظر می‌ آید که برای کمک به رشد هوش و خلاقیت کودک‌ تان باید وقت و انرژی بیشتری را صرف کنید.

درحالی که این موضوع درست است، انجام چنین کاری درنهایت باعث ایجاد رابطه‌ ای نزدیک‌ تر و صمیمی‌ تر با فرزندتان شده و شناخت شما را از کودک‌ تان افزایش می‌ دهد. همچنین می‌ توانید استعداد‌ های فرزندتان را پرورش داده و افق‌ های بیشتری را برای او ترسیم نمایید.در این مقاله برای داشتن فرزندی باهوش با ما همراه باشید.

برای کودکتان کتاب بخوانید

خواندن به رشد مهارت‌ های مهم ارتباطی، گسترش دایره کلمات و یادگیری نکات دستوری زبان کمک می‌ کند. به علاوه خواندن کتاب به کودک‌ تان کمک می‌ کند که دنیا را بهتر بشناسد و درک کند. اینکار افق‌ های دید آنان را وسیع‌ تر کرده و سبب آشنایی آنها با مردم و اطلاعاتی می‌ شود که از هیچ راه دیگری نمی‌ توانستند با آنها آشنا شوند. درنتیجه «خواندن» یکی از مهمترین روش‌ها برای تربیت فرزندی باهوش است.

۱- سعی کنید حداقل روزی یک بار با فرزند خود کتاب بخوانید. اینکار را از زمانی که فرزندتان هنوز نوزاد است، شروع کنید.
۲- خواندن را برای فرزندتان جذاب کنید؛ از صداهای مختلف استفاده کنید تا توجه کودک جلب شود.
۳- فرزندتان را تشویق کنید که خودش کتاب را بخواند.
۴- فرزندتان را برای بحث و صحبت با شما راجع به آنچه خوانده تشویق کنید.
۵- همیشه زمانی را برای رفتن به کتابخانه درنظر بگیرید.

زمان تلویزیون دیدن را مشخص کنید

درحالی که تلویزیون دیدن به خودی خود چیز بدی برای کودکان نیست، برای والدینی که قصد انجام فعالیت های دیگری را با فرزندشان دارند مشکلاتی را به‌وجود می آورد. شاید مهمترین آنها این است که، تلویزیون زمانی را که می توانست با فعالیت های مهیج تر و مفیدتری پر شوند، اشغال می کند. به علاوه بعضی مطالعات نشان داده اند که تماشای تلویزیون می تواند باعث توقف رشد بعضی استعدادهای کودکان شده و رشد هوشی آنهارا نیز تحت تأثیر قرار دهد.

۱- سازمان بهداشت آمریکا توصیه می کند که کودکان زیر دوسال نباید هیچ زمانی را به تماشای تلویزیون و یا هرگونه صفحه نمایشی (لپ‌تاپ، تبلت و …) بگذرانند. فرزندان بین دو تا پنج سال نباید روزانه بیشتر از یک ساعت و فرزندان بین پنج تا هجده سال نیز نباید روزانه بیشتراز دوساعت را پای صفحات نمایشگر بگذرانند.
۲- مطمئن شوید که فرزندتان برنامه های مناسب سنش را تماشا می کند.
۳- فرزندتان را به تماشای برنامه هایی تشویق کنید که محرک مغز او هستند و او را به فکر وا می دارند.
۴- تلویزیون را به عنوان پاداش در ذهن کودک تعریف کنید، نه به عنوان یک «حق»

کودک باهوش

برای فرزندتان اسباب‌ بازی‌ هایی بخرید که ذهن او را تحریک می‌ کند

همانطور که متخصصان حوزه تربیت فرزند همواره تأکید کرده‌اند، اسباب بازی ها بخش مهمی از رشد و تکامل هوش کودک را تشکیل می دهند. درنتیجه، درهنگام خرید اسباب بازی شما باید این نکته را مدنظر قرار داده و وسایلی را بخرید که برای کودک مفید باشند. البته تمام کودکان باهم فرق دارند، و کودکان متفاوت از اسباب بازی ها به گونه متفاوتی استفاده می کنند؛ پس سعی کنید از تجربیاتی که با کودک خود داشته اید بهره برده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

به علایق کودکتان اهمیت دهید

یکی از عوامل مهم تربیت فرزندی باهوش، توجه شما به علایق اوست. کودکان متفاوت، علایق و نیازمندی های متفاوتی را نیز خواستارند. شما باید این موضوع را پرورش دهید و شرایط خاص بودن را فراهم کنید؛ می‌توانید این کار را با اعمال زیر انجام دهید:

۱- با نگاهی مثبت علایق کودک خود را تقویت کنید. اگر فرزند شما به تاریخ علاقه دارد، او را به یک مکان تاریخی ببرید؛ اگر کودک شما به علم علاقه نشان می دهد، او را به یک موزه علمی ببرید.
۲- کتاب هایی را که به آنها علاقه دارد بخرید.
۳- او را در برنامه هایی که با علایق اش همسو است شرکت دهید. اگر فرزندتان به دانش محیطی علاقه نشان داد، سعی کنید او را در یک کمپ و یا برنامه علمی تابستانه ثبت نام کنید.

فرزندتان را با چیزهای جدید آشنا کنید 

اگر فقط به علایق حال حاضر فرزند خود بها دهید، ممکن است او مسائلی را که هیچوقت با آنها تماس نداشته از دست بدهد. برای جلوگیری از این موضوع، شما باید با روش های گوناگون ایده ها، فرهنگ ها و روش های مختلف زندگی را به فرزندتان نشان دهید.

۱- دختر بچه‌ها را با موضوعاتی که عموما مردانه تلقی می شوند، مانند علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی آشنا کنید. اجازه دهید دخترتان بداند که می تواند این موضوعات را به عنوان مسیر شغلی، تفریح و یا صرفا به عنوان علاقه شخصی انتخاب کند.
۲- پسر بچه ها را نیز با موضوعاتی نظیر آشپزی، مراقبت از کودکان و پرستاری (که عموما به عنوان مسائلی زنانه شناخته می‌شوند) آشنا کنید. بگذارید پسرتان بداند که می تواند آشپز و یا پرستار شود.
۳- فرزندتان را با زاویه های مختلف دیدن جهان، در زمینه های رابطه های جنسیتی، فرهنگی و روشنفکری آشنا کنید. فرزند شما حتما نباید در یک قالب فرهنگی مشخص خود را بگنجاند و به آن محدود شود، بلکه باید توانایی این را داشته باشد که ایده‌های مختلف را به کار گیرد تا تصویر و نظر مورد نظر خودش را ایجاد نماید.

برقراری ارتباط با فرزندتان

در ادامه شما را با نحوه برقراری ارتباط با فرزندانتان آشنا میکنیم.

با کودک خود بازی کنید

حین اینکه کودکتان بازی می کند با او درتعامل باشید. می توانید بین اینکه بنشینید و با او بازی کنید و یا اینکه هنگامی که او بازی می‌ کند با او صحبت کنید، یکی را برگزینید. در این حالت، شما فرزند خود را بهتر شناخته و با نحوه «باهوشی خاص خودش» بیشتر آشنا خواهید شد. حتی می توانید او را به سمت روش ها و فعالیت هایی سوق دهید که مفید‌تر هستند.

با فرزند خود صحبت کنید

مرتبا و همواره با کودکتان راجع به علایقش صحبت کنید. در این صورت، کودک خود را بهتر و بیشتر شناخته و می توانید متوجه شوید که روند رشد ذهنی و هوشی او درگذر زمان چگونه بوده است. می توانید انتخاب کنید که راجع به چه چیزی با فرزند خود صحبت کنید، اما بهتر است کودکتان موضوع گفت‌وگو را انتخاب کند.

دنیا را برای فرزند خود شرح دهید

از هر فرصتی برای اینکه به فرزند خود توضیح دهید که دنیا چگونه کار می کند، استفاده کنید. این بخش بسیار مهمی از یادگیری فرزندان از این موضوع است که «دنیا چگونه پیش می‌رود.

۱- زمانی که کودکتان بین دو تا چهار سال دارد، به او چیزهای ساده را توضیح دهید.
۲- همانطور که سن فرزندتان بالا تر می رود، مسائل پیچیده تری را مطرح کنید.
۳- توضیح مسائلی مانند رابطه جنسی، تأمین نیازهای مالی و پیچیدگی های قانونی را برای کودکان ده ساله یا بزرگتر از آن نگه دارید.

  • کودک باهوش

تحریک کردن عطش دانش فرزندتان در مدرسه

در ادامه این مقاله تاثیر دانش برهوش فرزندانتان را شرح میدهیم.

فرزندتان را در بهترین مدرسه و متناسب با نیازهایش ثبت نام کنید

این موضوع که فرزند شما در بهترین مدرسه ممکن درس بخواند، یکی از مهم‌ترین نکات برای پرورش هوش اوست. اهمیت این موضوع به این دلیل است که شما می خواهید فرزند شما در کنار مدرسان و متخصصانی رشد یابد که به اندازه شما برای رشد فکری و ذهنی فرندتان اهمیت قائل‌اند. به علاوه شما می خواهید که فرزندتان در مدرسه‌ای باشد که منابع و توانایی ثبت نام دانش آموزان را در دوره ها و برنامه هایی داشته باشد که باعث شکوفایی استعدادها و شناخت هرچه بیشتر دانش آموزان از توانایی های خود شوند.

فرزند خود را در کلاس هایی ثبت نام کنید که او و ذهنش را به چالش می کشند

درحالی که هر کودک باهوشی باید عملکرد خوبی در کلاس ها داشته و «بدرخشد»، شما باید او را در کلاس هایی ثبت نام کنید که چالش‌ را برای او فراتر برده و به گسترش افق های ذهنی اش کمک کنند. کلاس هایی که ممکن است به پرورش کودک شما کمک کنند عبارت‌اند از:

۱- برنامه‌های غیر مکالمه ای در مهدهای کودک که سبب افزایش خلاقیت می شوند.
۲- برنامه های تشویقی در دوران ابتدایی یا راهنمایی.

با معلمان و مدیران مدرسه فرزند خود در ارتباط باشید

ارتباط با مدیران و معلمان فرزند خود، باعث اطمینان خاطر از این نکته می شود که فرزند شما توجه لازم را دریافت کرده و در مدرسه نیز همچنان در حال پیشرفت است.

۱- با معلمان گفت‌وگویی روشن و باز داشته باشید و همواره با ادب و احترام با آنها برخورد کنید.
۲- با معلمان فرزند خود در رابطه با فعالیت های بالاتراز سطح کلاسی که فرزندتان توانایی انجامش را دارد، صحبت کنید.
۳- با معلمان فرزند خود در مورد مطالعات و کارهایی که فرزندتان می تواند در خارج از مدرسه انجام دهد صحبت کنید

فعالیت های فوق برنامه‌ ای که هوش و ذهن و عطش علم فرزندتان را تحریک می کند شناسایی کنید

در کنار سیستم آموزش رسمی، فعالیت های فوق برنامه‌ می توانند سبب گسترش افق ها و بهبود عملکرد فرزندتان در مدرسه شوند. اینگونه فعالیت ها به فرزندتان کمک می کنند که تک بعدی نشده و با کسب تجارب مختلف، به او این امکان را می دهند که زمینه ای مناسب برای رشد خود فراهم سازد. تعداد زیادی برنامه وجود دارند که می توانید مدنظر قرار دهید مانند:

۱- گروه‌ های مناظره، روزنامه مدرسه و گردهمایی‌ های مشابه.
۲- گروه موسیقی

  • کودک باهوش

میان زندگی تحصیلی و بچگی کودکتان تناسب را برقرار سازید

یکی دیگر از عوامل مهم پرورش هوش فرزندتان، برقراری تناسبی منطقی میان زندگی تحصیلی و زندگی بچه‌گانه و عاری از هرگونه استرس اوست. نکات زیر را درنظر داشته باشید:

۱- کودکی که بیش از حد مسئولیت دارد، ممکن است دچار استرس و اضظراب شود.
۲- کودکی که بیش از حد مسئولیت دارد، ممکن است توانایی اش را در هیچ زمینه ای کشف نکند.
۳- کودکی که بیش از حد مسئولیت دارد، ممکن است علاقه اش را از دست داده، «زده شود» و درمقابل اصرار والدین برای پیشرفت ایستادگی کند.
۴- دادن مسئولیت بیش از حد به فرزند خود می تواند سبب ایجاد بار استرس اضافی بر دوش شما و همسرتان شود.

  • کودک باهوش

چکیده

در کنار تمامی این موارد، این نکته را درنظر داشته باشید که هر کودک و درکل هر انسانی موجودی منحصر به فرد است و نمی توان نسخه‌ای واحد برای موفقیت شخصیت های مختلف ارائه کرد؛ همچنین بهترین کسی که یک فرد را (حداقل در دوران کودکی) می شناسد، والدین او هستند، پس این شما هستید که فرزند خود را خوب می شناسید و می دانید که چه برنامه و یا ایده ای برای او بهتر است. ممنون که مارا یاری کردید.

پاسخ دهید