چگونه شخصیت قوی داشته باشیم

چگونه شخصیت قوی داشته باشیم

چگونه شخصیت قوی داشته باشیم

شخصیت الگوی معمول تفکر، احساس و رفتار فرد است که از او انسانی متمایز می سازد. وقتی ابراز می کنیم که کسی شخصیت خوبی دارد منظورمان این است که او دوست‌داشتنی و جالب است و بودن در کنار او تجربه‌ی خوشایندی است. همه می خواهند که برای دیگران جذاب باشند. برای رسیدن به این خواسته داشتن یک شخصیت خوب، حتی از ظاهری جذاب هم حیاتی تر است. در حقیقت ٪۸۵ از موفقیت و شادی افراد در نتیجه‌ کیفیت رابطه‌ی آنها با دیگران شکل می‌گیرد. در نهایت این شخصیت شماست که تعیین می کند سایرین به شما جذب شوند یا از شما فاصله بگیرند. در حالی که تنها تا اندازه‌ای قدرت داریم ظاهرمان را تغییر دهیم، این توانایی را داریم که شخصیت خود را تا هر اندازه که می‌خواهیم ارتقا دهیم. ما می‌توانیم صفات و ویژگی‌های یک شخصیت قوی را که مناسب و مطلوب می‌ دانیم در خود تقویت کنیم.

چند روش برای داشتن شخصیت قوی

با ما همراه باشیدتا شما را در این مقاله با ویژگی افراد با شخصیت آشنا کنیم.

۱- شنونده‌ ای عالی باشید

ژاکلین کندی یکی از جذاب‌ترین زنان دنیا به حساب می‌آمد؛ زیرا مهارت اینکه شنونده‌ای استثنایی باشد را در خود رشد داده بود. نحوه‌ ی نگاه این زن به چشم‌ها ی دیگران، توجه او به تک‌تک کلمات گوینده و انتقال این احساس به آنها که مهم هستند زبانزد بود. هیچ چیز خوشایندتر از این نیست که کسی مشتاقانه به حرف‌های شما گوش بدهد؛ زیرا این احساس را به شما می‌دهد که تنها آدم مهم روی زمین هستید.

شخصیت

۲- بیشتر مطالعه کنید و علایقتان را گسترش دهید
هرقدر بیشتر مطالعه کنید و به زمینه‌های بیشتری برای یادگیری و صرف وقت علاقه نشان دهید، شخصیت قدرتمندتری پیدا خواهید کرد. وقتی آدم‌های جدیدی را ملاقات می‌کنید حرفی برای گفتن خواهید داشت و می‌توانید با دیگران در این موارد وارد بحث و گفتگو شوید. در این موقعیت ممکن است در مواجهه با نادانسته‌های دیگران عصبانی شوید، اما به یاد داشته باشید که اگر به نحوی مناسب اطلاعات خود را با آنها در میان بگذارید اشتیاق آگاهی را در آنها روشن خواهید کرد.

۳- خوش صحبت باشید

این مورد به میزان مطالعه و دانسته‌های شما مربوط است. زمانی که اندوخته‌ی بیشتری برای شریک شدن با جمع کسب کردید نوبت به آموختن نحوه‌ی به اشتراک‌گذاشتن آن با دیگران می‌رسد. هیچکس نمیتواند درباره‌ی تمام موضوعات بداند، بنابراین شریک شدن دانسته هایتان با دیگران به روابط شما تازگی میدهد.

۴- نظرات خود را بیان کنید
هیچ چیز خسته‌کننده‌تر از همنشینی با کسی که در هیچ زمینه‌ای نظر نمی‌دهد نیست. اگر قادر به شرح نظری که دارید نباشید مکالمه به جایی نخواهد رسید. اگر نظری نامعمول یا متفاوت از دیگران دارید در مطرح کردنش درنگ نکنید، چرا که جذابیت شما بیشتر خواهد شد؛ البته به شرط آنکه از دسته‌ی آدمهای‌ همه چیزدان به نظر نرسید. چشم‌انداز متفاوت شما به موضوع، باعث گسترش روشن‌بینی جمع می‌شود.

۵- با آدم های جدید ملاقات کنید
سعی کنید با آدم‌های جدید ملاقات کنید به خصوص کسانی که با شما متفاوت هستند. این کار نه تنها باعث آشنایی شما با فرهنگ‌ها و راههای متفاوت انجام کارها میشود بلکه افق های شخصیتی شما را نیز توسعه می‌ دهد.

۶- خودتان باشید

دومین مورد خسته‌کننده بعد از نداشتن هیچ نظری در گفتگو، این است که سعی کنید کسی که نیستید به نظر برسید. ادای کسی که نیستید را درآوردن به دلیل اینکه در جمع جایی پیدا کنید یا موردپسند واقع شوید معمولا نتیجه‌ی عکس می‌دهد. به این علت که ما منحصر به فرد هستیم، نشان دادن همان شخصیت خاص‌مان است که ما را جذاب می‌کند. تلاش برای تقلید از دیگری نه تنها کاملا محکوم به شکست است بلکه نشانه‌ای از فقدان اصالت است.

۷- توجه طلب نباشید
داشتن یک شخصیت قوی به معنای آن است که شما شادی و امنیت را از درون خودتان دریافت می‌کنید و برای تائید گرفتن از دیگران نیاز به جلب توجه ندارید. شخصیت‌های قوی زمان خود را صرف توجه‌طلبی با شکایت از دنیا، غیبت از دیگران یا رفتارهای نمایشی نمی‌کنند، به جای آن اجازه می‌دهند که اعمال و رفتارشان درباره‌ی آنها سخن بگوید. مهم است بدانید که توجهات زودگذر ماندگار نیستند؛ آنچه به یادها می‌ماند شخصیت قوی شماست.

۸- نگاه و نگرشی مثبت داشته باشید

شخصیت 1

کسی نمی‌خواهد اطراف آدم‌های منفی که دائما شکایت می‌کنند یا حرف مثبتی برای گفتن ندارند باشد. سعی کنید آدم شادی باشید که با ورودش به اتاق، با خود انرژی می‌آورد. می‌توانید این کار را با مدنظر قرار دادن بهترین ویژگی‌های آدم‌ها و موقعیت‌ها انجام دهید. لبخند گرمی بزنید، شادی را بپراکنید و با حضور خود به اطراف روح بدمید.

۹- فرصت‌هایتان را خودتان خلق کنید
در حالی که برخی در گوشه‌ای در انتظار ترفیع، پیدا کردن کار، مسافرت و سایر فرصت‌ها نشسته‌اند، شخصیت‌های قوی تلاش می‌کنند تا فرصتی خلق کنند و به سمت هدفی حرکت کنند. شخصیت‌های قوی یادگیری، رشد و تحول را بخشی از روند همیشگی زندگی خود در نظر می‌گیرند. برای داشتن شخصیت قوی باید به جای ترسیدن از تغییر آن را با آغوش باز بپذیرید و از رخوت دوری کنید. شما هم ممکن است مانند هر کس دیگری ترس‌هایی داشته باشید، اما نباید بگذارید این ترس‌ها شما را کنترل کنند. در عوض اجازه بدهید اشتیاق شما به شادمانی و موفقیت بزرگ‌تر از ترس‌های‌تان باشد.

۱۰-حامی دیگران باشید
حامی بودن احتمالا جذاب‌ترین خصوصیتی است که می‌توانید در شخصیت خود ادغام کنید. همان‌طور که خود شما چنین خصوصیتی را در دیگران دوست دارید، خودتان چنین حمایتی را برای بقیه در مواقع نیاز فراهم کنید. همه‌ی ما خیلی دوست داریم کسی که در گوشه‌ی زمینِ بازیِ زندگی ما را تشویق‌ کند، به ما باور داشته باشد و کمک کند وقتی افتادیم دوباره از نو شروع کنیم.

۱۱- پایبند اصول باشید و از اعتبار خود محافظت کنید

صداقت و عمل مطابق با گفتار و قول‌های‌تان احترام، تحسین و قدردانی دیگران را به همراه می‌آورد. اعتبار شما در نتیجه‌ ی سال‌ها به دست آمده و ممکن است در نتیجه‌ ی یک رفتار اشتباه خدشه‌دار شود. سعی کنید به هیچ قیمتی آن را از دست ندهید مگر در مواقعی که مجبور باشید کیفیت مهم‌تری مانند صداقت را زیرپا بگذارید. همیشه با خودتان صادق باشید و فراموش نکنید ممکن است منبع الهام کسی باشید.

۱۲- آرامش خود را حفظ کنید
فایده‌ای در واکنش‌های اغراق‌ آمیز و جوش آوردن نیست. آرامش باعث پیشرفت شما می‌شود، زیرا در چنین حالتی از وقار و صلح است که می‌توانید تمرکز و تفکر کنید و در نهایت تصمیمی که به بهترین شکل منافع شما را تامین کند بگیرید. آرامش، بدون شک یکی از صفات بارز افرادی با شخصیت قوی است. وقتی خودتان، افکار و احساسات‌تان را به شیوه‌ای آرام و صمیمی ابراز کنید، به طور حتم شخصیت شما برای اطرافیان خوشایند به نظر خواهد رسید.

۱۳-مسئولیت‌پذیر باشید
هیچکس دلش نمی‌خواهد اطرف آدم‌هایی که دائما از زندگی گلایه می‌کنند و نیاز به توجه دارند باشد. همه‌ی ما مشکلات خودمان را داریم که لازم است به آنها رسیدگی کنیم، اما نمایش ناراحتی و اعتقاد به جبر روزگار تا به حال نتوانسته گره‌ای از مشکل کسی باز کند. همه‌ی ما مسئول زندگی‌مان هستیم، بنابراین لازم است از اینکه هر کسی جز خودمان را بابت شکست‌های‌مان مقصر بدانیم دست برداریم. یک شخصیت قوی مسئولیت اعمال خود را می‌پذیرد و بهترین تلاشش را برای تغییر سرنوشت انجام می‌دهد. شادی شما هم یک وضعیت ذهنی است که خودتان مسئول خلق پایه‌ای آن هستید. به علاوه اینکه قانون جذب را به خاطر داشته باشید:

۱۴-از تکانه های نامعقول به سلامت گذر کنید

تکانه‌ های بدون فکر گاهی بخشی از طبیعت انسانی ما هستند، برخی آدم‌ها احساسات خود را شدیدتر از دیگران تجربه می‌کنند و این موضوع گاهی باعث رفتارهای تکانشی (بدون فکر) می‌شود. اگر در مقابل این تکانه‌ها ایستادگی نکنید، آنها می‌توانند به روابط شما خسارت وارد کنند همچنین عقل و منطق شما را دور بزنند. گاهی به خودمان اجازه می‌دهیم در ترس و غم غوطه‌ور شویم، اما اگر می‌خواهید بدانید چگونه شخصیت قوی داشته باشیم؟ باید بگویم تصمیم تماما با شماست که آیا می‌خواهید درنهایت برده‌ی ترس‌ها و ناامیدی‌ها شوید یا با تمرینِ به دست گرفتن کنترل احساسات‌تان شخصیت قوی داشته باشید.

۱۵- حقیقت طلب باشید
آدم‌های حقیقت طلب دوست داشتنی هستند، کسانی که حقیقت را هر چند سخت و دردناک به دروغی آرامبخش ترجیح می‌دهند. حقیقت طلبی بدون شک یکی از مهم‌ترین صفات فرد دارای شخصیت قوی است. آدمهای قوی و عقلانی همیشه از شک استقبال می‌کنند و درستی اطلاعات را می‌سنجند، همین است که به آنها می‌گوییم عاقل. شخصیت‌های قوی خود را از تمام سوگیری و پیش‌داوری‌‌های‌شان آزاد می‌کنند و در جستجوی خوشبختی در تمام مراحل هستند.

۱۶- شجاع باشید و عقب‌نشینی نکنید

چگونه شخصیت قوی داشته باشیم

ترس، احساسی کاملا طبیعی به شمار می‌رود. انسان‌ها به لحاظ ژنتیکی مستعد احساس ترس در موقعیت‌ های استرس‌آورند. همه‌ی آدم‌هایی که روی کره‌ی زمین زندگی می‌کنند ترس را حداقل برای یک بار هم که شده در زندگی تجربه کرده‌اند. گرچه در حالی که برخی این ترس را نشان می‌ دهند، برخی دیگر ترس خود را با مهارت پنهان می‌کنند و اجازه می‌دهند شجاعت بر وجودشان حکومت کند. اگر شخصیت قوی می‌خواهید دقیقا باید همین کار را انجام دهید. با موانع و چالش‌های زندگی خود روبرو شوید و بر آنها غلبه کنید، عقب‌نشینی نکنید، وحشت‌زده نشوید و همیشه به خودتان اعتماد داشته باشید.

۱۷- همدل باشید

همدلی یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین صفات شخصیتی است، در حقیقت این خصوصیت است که از ما انسان می‌سازد. امروزه یکی از اشتباهات رایج این است که مردم فکر می‌کنند نشان دادن همدلی و صمیمیت به آنها چهره‌ای ضعیف می‌دهد. اما حقیقت این است که فقط آدمهای واقعا قدرتمند، کسانی که از درون می‌ درخشند، می‌توانند رفتار خوب و مهربانانه با دیگران داشته باشند. به اطرافیان خود عشق بورزید و همیشه با آنها همدلانه رفتار کنید بدون اینکه در مقابل انتظاری از آنها داشته باشید. هیچ وقت دیگران را قضاوت نکنید؛ چرا که برای هر کس در زندگی مبارزه‌ای در جریان است که شما از آن هیچ نمی‌دانید!

۱۸- اعتماد به نفس داشته باشید

افراد با اعتماد به نفس بسیار جذاب و قدرتمند هستند. وقتی به پتانسیل‌های خودتان ایمان داشته باشید، به دیگران القا می‌کنید که همین‌طور درباره‌ی شما فکر کنند. اعتماد به نفس در زندگی به دست ما ساخته می‌شود، برای داشتن شخصیت قوی باید یاد بگیریم روی اعتماد به نفس خود کار کنیم به علاوه‌ی اینکه به خودمان احترام بگذاریم و خود را دوست داشته باشیم. در گذر سال‌های زندگی موقعیت‌های فراوانی پیش می‌آید که عزت نفس ما را هدف می‌گیرند، اما این به خودمان بستگی دارد که به نرمی از میان این موانع عبور کنیم و هرگز به شکست یا مغلوب شدن رضایت ندهیم. موفقیت، موفقیت می‌آورد و قطعا برای تحقق آن لازم است وقت و انرژی فراوانی صرف کنید. به جای اینکه تنها به شکست‌های بزرگ خود تمرکز کنید، ضروری است که متوجه‌ی همه‌ی موفقیت‌های کوچک‌تان باشید. این کار تا اینجا بهترین راه ساختن اعتماد به نفس و نهایتا تبدیل شدن به شخصیتی قوی است که همه او را تحسین می‌کنند.

چگونه می توانیم با شخصیت باشیم

در ادامه راههایی را برای باشخصیت بودن برای شما بیان می کنیم.

۱- خوشحال و بانشاط باشیم،سعی کنیم لذت جهان را درک کنیم. همراه با دیگران (و نه به آنها) بخندیم. همه، کسی را که بذله‌ گو و خوشحال باشد، تحسین می‌ کنند. لبخند و خنده‌ ی فراوان، بخش عظیمی از یک شخصیت خوب را شکل می‌ دهند.

۲-سعی کنیم در موقعیت‌ های سخت آرام بمانیم،بسیاری از افراد به نظر با شخصیت می‌ آیند، اما در زمان قرار گرفتن در موقعیتی دشوار، بسیار متفاوت به نظر می‌ رسند و ویژگی‌ های خوب‌ شان را از دست می‌ دهند. ما اینطور نباشیم. اگر در موقعیت سختی قرار گرفتیم، سعی کنیم آرام بمانیم و ببینیم در این شرایط چه کاری از دست‌ مان برمی‌ آید.

شخصیت 4

۳- ذهنی باز داشته باشیم، بخشی از با شخصیت بودن، رضایت برای تغییر دیدگاه‌ هایمان است. به دیگران گوش بدهیم و همیشه آماده باشیم که ذهنیت‌ مان را تغییر بدهیم. فقط به این دلیل که دیگران متفاوت از ما عمل می‌ کنند، در موردشان پیش‌ داوری نکنیم. داشتن ذهن باز به ما کمک می‌ کند تا دوستان جدید بسیاری پیدا کنیم و زندگی جذاب‌ تری داشته باشیم. نیازی نیست همه‌ ی دنیا با ما موافق باشند.

۴- فروتن باشیم،ما می‌ توانیم باهوش‌ ترین و خاص‌ ترین فرد در جهان باشیم، اما اگر فروتن نباشیم، احتمالا با شخصیت نخواهیم بود. همیشه حد تعادل را رعایت کنیم. هیچ‌ کس از افراد خودبین خوشش نمی‌ آید.

روش دوم اهمیت دادن به دیگران

۱- یاد بگیریم که دیگران را دوست داشته باشیم،بسیاری از افراد با شخصیت نیستند، چرا که نمی‌ توانند یکدیگر را ببخشند و درون‌ شان سرشار از نفرت و خشم است. سعی کنیم همه را دوست بداریم.

۲- سوال بپرسیم،پیگیر بودن، بخشی از اهمیت دادن به دیگران است و ما را به فردی جذاب‌ تر تبدیل می‌ کند. سعی کنیم بفهمیم که دیگران به چه چیز علاقه‌ مند هستند و چه چیزهایی برای‌ شان اهمیت دارد. با این کار، خودمان چیزهای زیادی یاد می‌ گیریم و به آنها احساس باارزش بودن را منتقل می‌ کنیم.

شخصیت 5۳- وفادار باشیم و به افرادی که به ما نزدیک هستند، خیانت نکنیم. وقتی وفادار باشیم،‌ کسانی که دوست‌ مان دارند،‌ بیشتر و بیشتر ما را تحسین می‌ کنند. سعی کنیم در سختی‌ ها در کنار افرادی که دوست‌ شان داریم،‌ باقی بمانیم. با وفاداری به فرد مهم زندگی‌ مان، از مواقع دشوار در رابطه‌ مان نیز به راحتی عبور خواهیم کرد.

۴- پیشنهاد حمایت و راهنمایی بدهیم،طوری وانمود نکنیم که انگار همه چیز را می‌ دانیم، اما همیشه و در زمان‌ های ضروری،‌ به دیگران پیشنهاد کمک کنیم. این کار می‌ تواند به سادگی، کمک به یک دوست در جابه‌ جایی لوازم در زمان اسباب‌ کشی به منزل جدید یا حمایتی بیشتر مثل راهنمایی در زندگی باشد. هرآنچه از دست‌ مان برمی‌ آید انجام بدهیم، اما آنها را وادار به حرکت در یک مسیر خاص نکنیم. به تصمیم‌ ها و عقاید افراد احترام بگذاریم.

روش سوم ایجاد اعتماد به‌ نفس در شخصیت

۱- هم در مورد خودمان و هم دیگران، مثبت‌ اندیش باشیم،افکار ما خیلی زود تبدیل به کلمات می‌ شوند و کلمات نیز، رفتارهایمان را شکل می‌ دهند. داشتن افکار خوب در مورد خودمان، باعث اعتماد به‌ نفس و احترام به خود می‌ شود که یک معیار مهم برای با شخصیت بودن است. وقتی از افکارمان آگاه باشیم، هدایت آنها در مسیر صحیح و به شکل مثبت، بسیار آسان می‌ شود.

چگونه شخصیت قوی داشته باشیم

۲- خودمان باشیم و هر روز در زندگی ما موقعیت‌ هایی پیش می‌ آید که می‌ توانیم شخصیت خود را به دیگران نشان بدهیم. سعی نکنیم مثل بقیه باشیم. با شخصیت بودن به معنای شباهت داشتن به دیگران نیست. مثلاً اگر در حال صحبت با یک نفر یا یک گروه هستیم، سعی نکنیم بی چون و چرا با هرچه می‌ گویند موافق باشیم. نظرات خود را محترمانه با آنها در میان بگذاریم و در مکالمه فعال باشیم.

۳- به بخش‌ های مثبت شخصیت‌ مان توجه کنیم،بسیار راحت است که مغلوب بخش‌ هایی از شخصیت‌ مان شویم که نیاز به بهبود دارند. سعی کنیم از این کار اجتناب کنیم. به بخش‌ هایی از شخصیت‌ مان توجه کنیم که فکر می‌ کنیم دیگران نیز دوست دارند و سعی کنیم آنها را شاخص‌ تر کنیم.

۴- به اصلاح بخش‌ هایی از شخصیت‌ مان که دوست‌ شان نداریم، شاید احساس کنیم که بیش از حد از خودمان تعریف می‌ کنیم یا خیلی سریع از کوره درمی‌ رویم. بسیار مهم است که این نقاط ضعف را تشخیص بدهیم، اما نباید به خاطر آنها از خودمان متنفر شویم. سعی کنیم به شیوه‌ ی رفتارمان توجه کنیم. دفعه‌ ی بعد که در حال عصبانی شدن بودیم، خودمان را کنترل کنیم و سعی کنیم به شکلی متفاوت واکنش نشان بدهیم.

روش چهارم اهمیت دادن به خود

۱- سعی کنیم خودمان را بشناسیم،به طور عمیق خودکاوی کنیم و فکر کنیم که چه کسی هستیم. این کار بسیار دشوار اما ‌بسیار هم مهم است. سعی کنیم بین شیوه‌ هایی که رفتار می‌ کنیم و آنچه شخصیت واقعی ماست، تمایز قائل شویم.

۲- مشخص کنیم که چه چیزی برای‌ مان مهم است،به یاد داشته باشیم، فهمیدن اینکه چه چیز برای‌ مان مهم است، حتی سخت‌ تر از شناخت خودمان است. سعی نکنیم چیزهایی را انتخاب کنیم که دیگران گفته‌ اند باید برای‌ مان مهم باشد. تلاش کنیم آنچه را که واقعا قلب‌ مان می‌ خواهد، پیدا کنیم.

۳- به سرگرمی‌ هایمان اهمیت بدهیم،داشتن سرگرمی، بخش مهمی از با شخصیت بودن است. ما می‌ خواهیم شخصیتی درست داشته باشیم، نه اینکه یک کلیشه باشیم. سعی کنیم کارهایی انجام بدهیم که از آنها لذت می‌ بریم. اصلا نیازی نیست در آنها بسیار ماهر و حرفه‌ ای باشیم، تنها اشتیاق کافی است.

۴- نظر بدهیم،اظهارنظر کردن، بخش مهمی از با شخصیت بودن است. نباید همیشه مثل یک ماشین خودکار سرمان را تکان بدهیم. به طور طبیعی هرکس نظری دارد، اما گاهی افراد برای جلوگیری از تضاد، عقایدشان را پنهان می‌ کنند. از عقاید مان نترسیم، بلکه سعی کنیم آگاهانه نظر بدهیم و در صورت نیاز عقیده‌ مان را تغییر بدهیم. از پرسیدن دیدگاه‌ های دیگران و به اشتراک گذاشتن عقاید مان با آنها هراس نداشته باشیم.

۵- زمانی را به چیزهایی که برای‌ مان اهمیت دارد، اختصاص بدهیم،نواختن گیتار، خواندن اخبار، حتی یاد گرفتن خلبانی و هر چیز دیگری که برای‌ مان مهم است، ارزش صرف زمان دارد. هرچه بیشتر برای چیزهایی که دوست دارید زمان صرف کنیم، دانش‌ مان در آنها بیشتر می‌ شود. این کار را نه برای اینکه دیگران خوش‌ شان بیاید، بلکه فقط برای خودمان انجام بدهیم.

چکیده

تقریبا همه قبول دارند که با شخصیت بودن، بهترین صفت برای یک نفر است و قطعا هرکس دوست دارد با شخصیت باشد. اما نکته‌ی کلیدی، پرورش شخصیتی است که شما از داشتن آن احساس غرور کنید و با آن اعتماد به‌ نفس داشته باشید. شما می‌خواهید شخصیتی داشته باشید که بتواند افرادی را که دوست دارید، به خود جذب کند. ممنون که با ما همراه بودید.

پاسخ دهید