چگونه زندگی شادتری داشته باشیم

زندگی شادتر

چگونه زندگی شادتری داشته باشیم

اگر بسیاری از مردم زندگی شادی ندارد و در زندگی شادی واقعی را تجربه نمی کنند تنها از آنروست که نیاموخته اند چگونه می بایست به شادی برسند. شاد زیستن نیاز به آموزش دارد و برخلاف بسیاری که معتقدند شاد بودن پیچیده یا غیر ممکن است ، اتفاقا شاد زیستن امری ست  آسان و ممکن که تنها نیازمند خواستن است . اگر شادی به زندگی شما نمی آیند تنها از آن روست که واقعا نخواسته اید خانواده و فضایی شاد داشته باشید . برای شادی و شاد زیستن باید تلاش کنید و در این مقاله می آموزید که چگونه این کار را انجام دهید. پس با ما همراه باشید.

۲۰ رازی که افراد خوشحال هرگز به شما نمی‌ گویند

زندگی شادتر

۱- همیشه خوشحال نیستند
بیایید روراست باشیم، هیچ‌ کس همیشه خوشحال نیست، دلیل خوبی هم برای آن وجود دارد. این درّه‌ ها هستند که زیبایی قله‌ها را به ما نشان می‌ دهند. افراد واقعا خوشحال این را می‌ دانند و به خودشان اجازه می‌ دهند که به‌طور طبیعی احساس اندوه یا سرحال نبودن را تجربه کنند. پس آنها اندوه، اشک و موانع پیش‌ِ رو را می‌ پذیرند و به خودشان اجازه‌ ی تجربه‌ کردن این لحظات را می‌ دهند. هر چه باشد آنها آدم‌ اند.

۲- نه گفتن را آموخته‌ اند

عجیب به نظر می‌ رسد، اما نه گفتن برای بعضی از آدم‌ ها کار راحتی نیست، به خصوص اگر از آن دسته از افرادی باشید که عاشق خوشحال کردن دیگران‌‌ اند؛ با این حال، اگر در نتیجه‌ ی چنین کاری همیشه حال بدی را تجربه می‌ کنید، باید بدانید افراد واقعا خوشحال، انرژی خود را وقف این کار نمی‌ کنند.

این کار، بی‌ برو برگرد به استرس و اضطراب ختم می‌ شود و به نوعی هدف خوشحال بودن را به تمام معنا نابود می‌ کند. در عوض، آدم‌ های خوشحال از حق خود برای نه گفتن استفاده می‌کنند. آنها این کار را به جسورانه انجام می‌ دهند، شیوه‌ ای که نه به روابط‌ شان آسیب می‌ زند و نه خوشحالی خود شان را از بین می‌برد.

۳- زندگی بی‌ دردسری نداشته‌ اند

هیچ‌ یک از آدم‌ های واقعا خوشحال به شما نخواهند گفت که زندگی‌ شان راحت بوده است! شاید بارها زمین خورده باشند، اما هر بار برخاسته‌ اند و نپذیرفته‌ اند که زمین‌ گیر بمانند! قدرت و انرژی فراوانی که برای برخاستن مجدد و جنگیدن به کار برده‌ اند چیزی است که معنای خوشحالی واقعی را به آنها نشان داده است. اگر بتوانید از درون سختی‌ ها با لبخندی بر لب عبور کنید، برند ه‌ اید و چه کسی است که از این موضوع خوشحال نشود.
۴- از عرش به فرش آمدن را تجربه کرده‌ اند
آنها بسیار بیشتر از آنچه بتوانند به شماره بیاورند از عرش به فرش افتاده‌ و دوباره برخاسته‌ اند. برای اغلب موجودات فانی، سقوط از عرش به فرش احتمالا یعنی پایان  راه، اما برای افراد واقعا خوشحال، این وضع تنها یک موقعیت برای شروع دوباره و یک پی‌ ریزی‌ مستحکم‌ تر و بهتر است. این افراد در مسیر صعود درس‌ های زیادی آموخته‌ اند و در مسیر هبوط درس‌ هایی بسیار بیشتر. هیچ تجربه‌ ای بیهوده نیست و آنها با علمِ به این موضوع پیش می‌روند.
۵- نقصشان را دوست دارند
برای آدم‌ های خوشحال نقص داشتن، همان بی‌ نقصی است.  آنها با خودشان کنار آمده‌ اند و نقص‌ ها و عیب و ایراد هایشان را پذیرفته‌ اند. افراد واقعا خوشحال می‌ دانند همه‌ ی این نقص‌ ها تنها بخشی از چیزی است که آنها را به انسانی استثنایی تبدیل می‌ کند و آنها عاشق این موضوع‌ اند. آدم‌ های خوشحال درک کرده‌ اند چیزی به نام بی‌ نقصی، وجود خارجی ندارد و نه تنها به دنبال آن نیستند، بلکه فهمیده‌ اند که نقص‌ ها هم به همان اندازه عالی‌ اند.

زندگی شادتر

۶- در زندگی‌‌ شان جایی برای استرس باز نمی‌ کنند
آدم‌ های واقعا خوشحال چه از راه مدیتیشن، چه با دور شدن از شرایط استرس زا یا به روشی خلاقانه مسیر را برای خودشان هموار می‌ کنند تا از هر موقعیت استرس‌ آور غیر ضروری اجتناب کنند و به سرعت هر چه تمام‌ تر از آنها فاصله بگیرند. این کار به هیچ وجه طفره رفتن نیست، بلکه راهبردی برای تمرکز بر چیزهایی است که واقعا اهمیت دارند و جلوی استرس‌ های کوچک آزاردهنده‌ را می‌ گیرد تا به مسئله‌ ای بسیار حادتر تبدیل نشوند.
۷-  ورزش می‌ کنند
برای خوشحال شدن چه راهی بهتر از انجام کاری است که مواد شیمیایی خوشحال‌ کننده‌ ی طبیعی را از درون در بدن آزاد می‌کند؟ آدم‌ های واقعا خوشحال از دنیای زندگی سالم و ورزش بهره می‌ برند، نه فقط برای داشتن ظاهری خوب، بلکه چون به آنها احساسی حتی بهتر از حس کنونی می‌ دهد. چه در فضای آزاد بدوند یا در باشگاه ورزش کنند، آدم‌‌ های خوشحال از فواید ورزش و ترشح اندروفین در بدن باخبرند.

۸- می‌ دانند که کافی هستند

آنها به آخرین‌ نسخه‌ ها ی هر چیز و بهترین‌ ها احتیاج ندارند و ارزش خودشان را به چیز های خارجی گره نمی‌ زنند. آدم‌ های خوشحال آموخته‌ اند که هیچ چیز به خصوصی نمی‌ تواند احساس خوشحالی یا رضایت را در آنها پدید بیاورد. آنها در روابط‌ شان از رویکرد «مرا همان‌طور که هستم بپذیر» پیروی می‌ کنند. ممکن است در گذشته بر سر ارزشمندیشان نبردی را پشت سر گذاشته باشند، دنبال چیزهایی رفته باشند که گمان می‌ کردند از آنها آدمی بهتر می‌ سازد، اما حالا می‌ دانند درست به همان صورتی که هستند عالی‌ اند.

زندگی شادتر

۹- قضاوت نمی‌ کنند

آنها نیاز یا تمایلی به قضاوت دیگران ندارند، زیرا دوست ندارند خودشان هم مورد قضاوت قرار بگیرند. ترجیح آدم‌ های خوشحال این است که بگذارند دیگران همان‌ طور که دوست دارند زندگیشان را زندگی کنند. نگرانی در این‌ باره که دیگران چه می‌ کنند یا نمی‌ کنند غیرضروری و زمان‌ بر است و فقط به فرد قضاوت‌ کننده احساس کاذب برتری می‌ دهد. آدم خوشحال نیازی به این کار ندارد و ترجیح می‌ دهد از زمانش به جای تخریب دیگران، برای تعالی آنها استفاده کند.

۱۰- می‌ توانند توجه‌ شان را تنظیم کنند

فارغ از نوع مشکلی که با آن رو‌به‌رو هستند، همیشه راه دیگری برای بررسی مسائل وجود دارد. آنها با تنظیم توجه می‌ توانند به مشکلات سخت با نگاهی تازه بنگرند. تنظیم توجه، چشم‌ انداز تازه‌ ای به دست می‌ دهد و با چشم‌ اندازی جدید راه‌ حلی تازه پدیدار خواهد شد.

۱۱- شور و نشاط روزهای کودکی را از دست نداده‌ اند

آدم‌ های خوشحال از درون کودک‌ اند! آنها از سختی‌ های زندگی متأثر نشده‌ اند، می‌ خندند و عشق می‌ ورزند. سر زندگی آنها مسری است. همین رویکرد آنها به زندگی، کنجکاوی و خلاقیت را در آنها زنده نگه می‌ دارد و این حقیقت را باید بپذیریم که بودن در کنار آنها به همین دلیل تا این اندازه خوشایند است.

زندگی شادتر

۱۲- با ترس رو در رو می‌ شوند

ترس در زندگی آدم‌ های واقعا شاد جایی ندارد. آنها در جست‌ و جوی خوشحالی‌ پیروزند و خودشان را به سلاح شجاعت مجهز کرده‌اند و با زره  خوشحالی به جلو حرکت می‌ کنند. مواجهه با ترس‌ ها البته ترسناک است، اما خب این هم بخشی از ساز  زندگی است که باید با آن رقصید. با رودررو شدن با ترس‌ ها این آدم‌ ها کنترل زندگی‌ شان را به دست می‌ گیرند و هیچ چیز اجازه پیدا نمی‌ کند بین آنها و خوشحالی فاصله بیندازد.
۱۳- ریسک می‌ کنند
ریسک‌ پذیرها آدم‌ های خوشحال‌ تری هستند. آنها می‌ دانند فراتر رفتن از کنج آسایش و پا گذاشتن به حیطه‌ های تازه نه فقط دلهره‌ آور بلکه یک راه مسلّم برای تجربه‌ ی چیز های نو و شگفتی‌ آوری است که زندگی برای عرضه در اختیار دارد. آنچه آنها را وادار به حرکت می‌ کند، رشد و بیشتر دانستن درباره‌ ی این موضوع است که چه کسی هستند و می‌ توانند به چه دست پیدا کنند. آنها می‌ دانند ممکن است اشتباه کنند یا شکست بخورند، اما برای آنها شکست فقط یک درس دوست‌ داشتنی دیگر از زندگی است.
۱۴- هیچ کینه‌ ای به دل ندارند
آدم‌های خوشحال به عصبانیت‌ ها یا آزارهای گذشته نمی‌ آویزند، در عوض ترجیح می‌ دهند به رنج‌ ها اجازه بدهند از وجو دشان خارج شوند. هیچ راهی برای نابود کردن خوشحالی بهتر از به دوش کشیدن بار غم‌ های قدیمی که وبال گردن‌ تان شده، وجود ندارد. آدم‌ های واقعا خوشحال از این موضوع با خبرند و بنابراین تجربه‌ ی آزار و رنجی را که متحمل شده‌ اند می‌ پذیرند، می‌ بخشند، خود را مجددا آماده می‌ کنند و خوشحال‌ تر و سبک‌ بارتر به پیش می‌ روند.
۱۵- دیگران را تشویق می‌ کنند
دیدن خوشحالی دیگران و اینکه آنها حداکثر استفاده را از استعداد های درونی خود ببرند، چنین افرادی را واقعا خوشحال می‌ کند. دیدن تلاش سخت دیگران آنها را به واقع خوشحال می‌ کند و بنابراین همه‌ ی آنچه در توان دارند در راستای حمایت و تشویق افراد مهم و مورد علاقه‌ی زندگی‌ شان انجام می‌ دهند. همچنین آنها با موفقیت دیگران تشویق می‌ شوند، نه اینکه حسادت کنند؛ یعنی یک برد دو‌طرفه.

۱۶- عاشق خندیدن‌ هستند

آدم‌ های خوشحال جنبه‌ های شاد و مفرح زندگی را می‌بینند و هدف‌ شان این است که همیشه به سمت روشن زندگی نگاه کنند. وقتی می‌ خندند واقعا سرشار از لذت‌ اند و می‌توانند بی‌ روح‌ترین آدم‌ها را هم به خنده وا دارند. آنها می‌ دانند در کنار گذر زمان، هیچ التیام‌ دهنده‌ای بهتر از خنده وجود ندارد. خندیدن نه تنها آنها را خوشحال می‌ کند، بلکه به کنترل موقعیت‌ های پر از استرس بسیار کمک می‌کند
زندگی شادتر۱۷- با خودشان صادق‌ هستند
آنها می‌ توانند هر دروغی که بخواهند به دیگران بگویند، اما همه‌ ی آدم‌ های خوشحال به شدت مراقب آن ندای درون‌ شان هستند که به آنها یادآوری می‌ کند، کاملا با خودشان صادق نیستند. شجاعت اعتراف مسائل به خودمان اولین گام صادق و راحت بودن با خود است، پیش از آنکه بتوانید با دیگران صادق باشید. این کار ترسناک است، اما باید انجام شود. آدم‌ های واقعا خوشحال می‌ دانند اگر قرار است خود واقعی‌ شان باشند باید با خود صادق باشند، زیرا هیچ چیز مانند عدم صداقت نمی‌ تواند قطب‌ نمای شادی فرد را از کار بیندازد.

۱۸- از دیگران درخواست کمک می‌کنند

آنها می‌ دانند که درخواست کمک انسان را به موجودی ضعیف تبدیل نمی‌ کند؛ بنابراین وقتی از کسی کمک می‌ خوا هند دچار احساس ضعف یا احساسات منفی دیگر نمی‌ شوند. در عوض کمک خواستن را فرصتی برای گرفتن دیدگاه دیگری درباره‌ ی ایده یا موقعیت‌ شان یا تقسیم باری سنگین با دیگران می‌ بینند. آنها متوجه‌ اند که ممکن است همیشه پاسخ یا توانایی لازم را در اختیار نداشته باشند که همه‌ ی کارها را به تنهایی انجام بدهند. پس از دستی که برای کمک به سوی‌ شان دراز شود یا توصیه‌ای دوستانه، مانند یک هدیه استقبال می‌ کنند. آنها می‌ دانند کمک خواستن چیزی از آنها کم نمی‌ کند، بلکه تنها می‌ تواند به زندگی و تجریبات آنها چیزی بیفزاید.
زندگی شادتر
۱۹- از تفاوت‌ ها استقبال می‌ کنند 
همه‌ ی آدم‌ ها در یک چیز با هم شباهت دارند: در تفاوت داشتن با هم! آدم‌ های واقعا خوشحال از این تفاوت‌ ها آگاه‌ اند؛ چه این تفاوت‌ ها درباره‌ی نژاد، مذهب، جنسیت، یا دیدگاه‌ ها باشد چه هر تفاوت دیگری که ما را از هم جدا می‌ کند. آنها سعی نمی‌ کنند تفاوت‌ ها را انکار کنند، بلکه آنها را می‌ پذیرند و گرامی‌ می‌ دارند. برای آدم‌ های واقعا خوشحال، اگر همه مثل هم‌ بودند دنیا به جایی کاملا کسالت‌ آور تبدیل می‌شد.

۲۰- عاشق زندگی‌ هستند

زندگی با همه‌ ی بالا و پایین‌ ها، زیر و بم‌ ها و فراز و فرود هایی که در خود دارد، برای آدم‌ هایی که خالصانه خوشحال‌‌ اند یک ماجراجویی‌ است که بهتر است همه قدردان آن باشیم. جای زخم‌ ها و کبودی‌ ها باعث می‌ شوند از لبخندها و زیبایی‌ ها، بیشتر لذت ببریم. آدم‌ های به راستی خوشحال چون این را می‌ دانند با زندگی نمی‌ جنگند، بلکه آن را به همین شکل می‌ پذیرند. آنها برای اینکه زندگی لذت‌ بخش، پربار و ارزشمندی بسازند هرکاری لازم باشد انجام می‌ دهند؛ در عین حال می‌ دانند برای اینکه بتوانند واقعا قدر این سفر را بدانند، گاهی هم باید بنشینند و از مسیر لذت ببرند.

چکیده

انتخاب ما، می‌ تواند داشتن یک زندگی شاد باشد و قادر خواهیم بود که این نوع زندگی را با پیروی از یک روال خاص بسازیم افراد شاد ، ازعادات مثبتی تبعیت می‌ کنند که آن‌ ها را در برابر آسیب‌ های ناشی از اندوه و پریشانی، مصون نگه می‌‌ دارد. بخشی از شادی به شخصیت افراد برمی‌ گردد. بعضی از مردم به صورت فطری دارای طبیعتی شاد هستند. همه‌ ی ما آدم‌ هایی را می‌ شناسیم که اغلب اوقات خنده‌ رو و خوشبین هستند. شخصیت مثبت و پرشور آنها شاد بودن را برای‌ شان ساده‌ تر می‌ کند. ممنون که با ما همراه بودید.

پاسخ دهید