آموزش پرورش مرغ بومی

پرورش مرغ بومی

آموزش پرورش مرغ بومی 

پرورش مرغ بومی برخلاف طیور صنعتی از بازده اقتصادی زیادی برخوردار است . پرورش طیور صنعتی با نوسانات قیمت تخم مرغ و گوشت مرغ در بازار کنونی صرفه اقتصادی ندارد . و اکثر مرغداران چه در پرورش مرغ گوشتی و چه در پرورش مرغ تخمگذار صنعتی با ضرر های بسیاری روبرو شده اند. و در برخی از استانها بیش از ۵۰ درصد مرغداری ها تعطیل شده اند

پرورش مرغ بومی

پرورش جوجه مرغ و آموزش پرورش مرغ
پرورش مرغ بومی نیاز به تجهیزات ندارد !!

هرچند اگر در پرورش مرغ بومی یا همان مرغ محلی از تجهیزات مدرن استفاده شود ،سود بیشتری نصیب پرورش دهنده می شود . اما با خلاقیت می توان تجهیزات پرورش شامل :آبخوری ، دان خوری ، لانه تخم گذاری و … را با وسایل ساده ساخت . درواقع با هیچ تجهیزاتی می توان به پرورش مرغ بومی پرداخت .
مرغ بومی در مقایسه با طیور صنعتی مقاوم تر است

پرورش مرغ محلی نسبت به مرغ صنعتی تلفات کمتری دارد . مرغ بومی نسبت به بیماریها و گرما و سرما مقاوت بیشتری دارد و این امر باعث سود دهی بیشتر می شود . هرچند تلفات در مرغداریها اجتناب ناپذیر است اما در صورت رعایت بهداشت و واکسیناسیون می توان مرگ و میر مرغ ها را به حداقل رساند .

پرورش مرغ در خانه
پرورش مرغ بومی
پرورش مرغ بومی در منزل

مرغ خانگی یا مرغ بومی را می توان در خانه نیز پرورش داد و با پس مانده غذا و سبزیجات تغذیه نمود . خیلی ها سوال کرده بودند که می توان مرغ بومی را در خانه پرورش داد ؟ در جواب : مرغ خانگی همانطور که از اسمش پیداست ، در خانه نگهداری می شود ولی به خاطر اینکه سروصدای زیادی دارند و ممکن است برای همسایه ها مزاحمت ایجاد کنند و همچنین در تعداد زیاد ممکن است بوی آن برای همسایه ها مزاحمت ایجاد کند . البته با تمهیداتی می توان بوی مرغداری را بطور کامل از بین برد .

 

پرورش مرغ بومی (مرغ محلی یا مرغ خانگی یا مرغ رسمی) در ۷ گام ساده :

پس از بررسی این هفت گام ساده می توانید دید خوبی نسبت به راه اندازی پرورش مرغ بومی داشته باشید .

به طور خلاصه :

میزان سرمایه را مشخص کنید .
محل پرورش را فراهم کنید .
تجهیزات لازم رو بخرید یا بسازید.
سالن را ضدعفونی کنید.
مرغ یا جوجه برای پرورش خریداری کنید.
شروع به پرورش کنید . ( تغذیه ، بهداشت ، واکسیناسیون و اعمال مدیریتی)
بهترین مرحله یعنی بخش مالی و فروش محصولات ( برداشت محصول و مزد تلاش)

۱ – هدف گذاری و پیش بینی سرمایه مورد نیاز برای پرورش مرغ بومی :

برای اینکه بتوانید با دید باز پرورش مرغ محلی را آغاز نمایید و بدون مشکل به ادامه فعالیت بپردازید و سود خوبی هم نصیب شما شود باید میزان سرمایه مورد نیاز را براورد کرده تا بدون مشکل به فعالیت ادامه بدهید . برای اینکه بدانید با چه تعداد مرغ بومی شروع کنید ؟ و چقدر سرمایه نیاز دارید ؟ و همچنین چه مقدار سود ماهیانه نصیب شما می شود به این صفحه مراجعه کنید ، طرح توجیهی پرورش مرغ محلی

۲ – فراهم کردن محل پرورش مرغ بومی یا ساختمان برای پرورش :
پرورش مرغ بومی
پرورش مرغ بومی

اینکه به چه میزان فضا برای پرورش مرغ بومی نیاز دارید ؟
شکل آن چگونه باید باشد و چه امکاناتی داشته باشد ؟
و نقش کلیدی محل پرورش ، در پرورش مرغ بومی ؟

را در این صفحه مطالعه نمایید

۳ – تهیه وسایل و تجهیزات مربوط به پرورش (یا ساخت آنها با وسایل ساده ) :

به ازای هر مرغ چه مقدار تجهیزات لازم است ؟ .
چه تعداد آبخوری باید خریداری کنیم یا بسازیم ؟ .
چه تعداد دان خوری باید تهیه کنیم ؟ .
چه تعداد لانه تخم گذاری باید تهیه کنیم ؟.
وسایل گرماساز یا وسایل خنک کننده و ….

را در این صفحه ( تجهیزات پرورش مرغ بومی ) مطالعه نمایید .
تجهیزات مورد نیاز برای پرورش مرغ بومی

۴ – ضد عفونی کردن سالن و محل نگهداری مرغها و رعایت اصول بهداشت :

اگر می خواهید با خیال راحت و بدون دقدقه مرغ بومی تان را پرورش بدهید باید در این مرحله وسواس زیادی به خرج دهید .ضد عفونی سالن ها و محل نگهداری هزینه زیادی ندارد ولی دقت زیادی می خواهد . حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از ورود مرغ یا جوجه به محل پرورش باید شروع به ضد عفونی سالن کنید و محیط را گند زدایی کنید و عوامل بیماریزا را به حداقل برسانید . اصول ضد عفونی سالن را در این صفحه مطالعه نمایید .

۵ – خرید مرغ یا جوجه و انتقال آن به مرغداری :

اولا : توصیه اکید من این است که تا می توانید مرغ و جوجه را از یک محل تهیه نمایید . به خاطر اینکه رفت و آمد در مکانهای مختلف آلودگیهای مختلفی را وارد محل پرورش شما می کند . یکی از پرورش دهندگان مرغ بومی تعداد ۱۰۰۰ عدد مرغ بومی را از مکانهای مختلف خریداری نمود . ۴۰ مرغ آخری را که خریداری کرد بیماری نیوکاسل را وارد محل پرورش کرد و تلفات سنگینی بابت این سهل انگاری پرداخت .

دوما : اینکه از جای مطمئن خریداری کنید و مطمئن شوید اصول بهداشت را رعایت می کند و واکسیناسیون را انجام داده است .

سوما: اینکه مرغ بومی اصلاح نژاد شده با تولید بالاتری بخرید تا سود بیشتری داشته باشید . هر ۵ درصد در افزایش تولید ، ۳۰۰ هزار تومان در ماه سود بیشتری برای شما خواهد داشت .

*** بنابر این توصیه ما بر این است که مرغ و جوجه را از جای معتبری خریداری کنید . ***

۶ – شروع پرورش مرغ بومی :

پرورش مرغ بومی شامل غذا دادن به مرغها ، در دسترس قرار دادن آب کافی ، اعمال مدیریتی و جمع آوری تخم مرغ ، واکسیناسیون ، رعایت بهداشت و کارهای روزمره مرغداری است که بسیار ساده و راحت است .قسمت عمده این بخش توسط کارگر مرغداری انجام می شود .

۷ – فروش محصولات و بخش مالی ( درآمد و سود پرورش مرغ محلی یا بومی) :

پس از آنکه مرغها به تولید رسیدند ، می توانید سود و حاصل زحمت خود را برداشت کنید . فروش محصول نقش کلیدی در سود شما را بازی می کند . استراتژی شما در فروش و اینکه شما تخم مرغ را چگونه بفروشید : آن را به دلال و عمده فروش ، بفروشید یا مستقیما به سوپرمارکتها توزیع کنید می تواند بین ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان در درآمد ماهیانه شما تاثیر بگذارذ .

 کلیپ پروش مرغ بومی

پاسخ دهید