نحوه مطالعه در دوران طلایی نوروز

کنکور و عید

نحوه مطالعه در دوران طلایی نوروز

با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز و داغ شدن بازار دید و بازدیدها، درس خواندن برای کنکور به یکی از دغدغه های کنکوری ها تبدیل شده است، به همین دلیل سعی کردیم تا در مقاله‌ ای جامع هر آن چیزی که برای تجربه کردن یک دوره طلایی مطالعاتی که در این ایام به آن نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهیم تا با به کار گیری توصیه‌ های آن به اهداف درخشانی که در سر دارید برسید، با ما همراه باشید.

برنامه ی مطالعاتی عید

تعطیلات عید، زمان دوره‌ ی درس‌ های پایه‌ و پیش یک است. برای مثال می‌ توان گفت، تعطیلات عید به مثابه‌ ی زمانی است که برای مسافرتی آماده شده‌ اید و قبل از سوار شدن به وسیله‌ ی نقلیه‌ ی خود، تمام وسایل سفر را بار دیگر بررسی می‌ کنید تا چیزی ‌جا نمانده باشد. با توجه به این‌ که در امتحانات ترم اول درس‌ ها را جمع‌ بندی کرده‌ اید (و حتی اگر این کار را انجام نداده‌ اید در اردیبهشت‌ ماه فرصت کافی برای این کار خواهید داشت) و نیز در امتحانات ترم دوم هم درس‌ ها را دوره خواهید کرد، پس می‌ توان گفت که دوران مطالعاتی نوروز بهترین زمان برای جمع‌ بندی و مطالعه‌ ی درس‌ های پایه‌ است.

مسلم است که مرور جزوه‌ ها و کتاب‌ های درسی و بهتر از آن‌ها خلاصه‌ های درس‌ های مختلف در اولویت است ولی تست‌ زنی از فعالیت‌ هایی است که در تعطیلات عید بسیار بسیار مهم‌ تر از قبل است و باید جدی‌ ترین فعالیت مطالعاتی شما باشد. پیشنهاد می‌ کنیم در این زمان به منابع کمک‌ آموزشی و تست‌ زنی قبلی خود رجوع کنید و فقط در مواردی از کتاب‌ های جدید تستی استفاده کنید که منابع تستی قبلی خود را بارها دوره کرده و مسلط شده‌ اید.

توجه اغلب داوطلبان و دانش‌آموزان در تعطیلات به درس‌ های اختصاصی است اما باید بدانیم که در آزمون‌ های بعد از عید که حجم درس‌ ها بیش‌تر می‌ شود و آزمون به سمت جامع شدن پیش می‌رود و حجم درس‌ ها به‌ویژه عمومی‌ ها زیاد می‌ شود، درصد درس‌ های عمومی (مانند کنکور سراسری) افت می‌ کند و تأثیر این درس‌ ها به مراتب بیش‌تر از آزمون‌ های مقطعی و مرحله‌ ای می‌شود.

به همین سبب تئوری کنار گذاشتن درس‌ های عمومی در تعطیلات عید اصلا صحیح نیست. ادبیات و دین و زندگی مجموعا شامل حدود ۲۰۰ درس هستند و عدم مطالعه‌ی آن‌ ها به معنی آن است که فرد هفته‌ های متوالی در اردیبهشت را باید صرف مطالعه‌ ی آن‌ها کند و این خود یعنی کنار گذاشتن برخی درس‌ های اختصاصی که در عید مطالعه شده است. پس علاوه بر تست‌ زنی مداوم در عید، عمومی‌ ها را هم مثل سابق در برنامه‌ ی خود بگنجانید.

حتی عده‌ ای بر این عقیده‌ اند که به دلیل حجم کم درس‌ هایی مثل عربی عمومی و زبان عمومی باید آن‌ ها را در تعطیلات عید به اتمام رساند و با زدن تست جامع (مشابه سؤالات کنکور و با همان بودجه‌ بندی) در این دو درس نه‌ تنها تسلط بر آن‌ ها را افزایش داد بلکه فرصت بهتری برای مطالعه‌ ی ادبیات و دین و زندگی در ما ه‌های بعد ایجاد کرد. توجه داشته باشید عربی و زبان جزو معدود درس‌ هایی بوده‌اند که در چند سال اخیر در کنکور سراسری درصد ۱۰۰ در آن‌ ها توسط داوطلبان کسب شده است.

شیوه برنامه ریزی دوران عید

کنکور و عید

در دوران عید نوروز شما باید مباحث پایه و پیش یک را بخوانید. برای این مطالعه دروس را طبقه بندی کنید:
۱- دروسی که تسلط شما خیلی بالاست.
۲- دروسی که تسلط شما در حد متوسط است.
۳-دروسی که تسلط شما پایین است.

برای دسته اول سبک مطالعه شما مرور خلاصه ها (خلاصه های خودتان یا خلاصه های کتاب های تست و .. ) باشد و در مرحله دوم تست زنی زیاد از این مباحث.. سعی کنید در زمانی که دارید از حداکثر توان خود برای تست زنی استفاده کنید. برای دروس دسته دوم شما باید بر روی مباحثی که قدری تسلط شما پایین تر است تمرکز بیشتری کنید. از کتاب های خود و جزواتتان در این مباحث استفاده کنید.

سعی کنید مباحثی را گزینش کنید که سریعتر آن ها را به حد تسلط بالا برسانید و مطالعه دقیقی برای آن ها داشته باشید و در روزهای بعد به تست زنی آن ها بپردازید. دقت کنید این روش را برای همه دروس و همه مباحث به کار نبرید! برای دسته سوم نیز شما باید فقط برخی از مباحث را برای نوروز هدف گذاری کنید. دقت داشته باشید در نوروز شما باید حرفه ای کار کنید و به نوعی دروس را بخوانید تا در حداقل زمان بیشترین بازده را در کارتان داشته باشید.

اصول موفقیت در کنکور با استفاده بهینه از نوروز

برای استفاده بهینه از ایام نوروز برای موفقیت در کنکور می توانید اصول زیر را استفاده کنید.

۱- برنامه ریزی قابل اجرا

اکثر داوطلبان با این دید که قرار است کلیه دروس را مرور کنند و گاهی با ریختن برنامه‌ های سنگین و غیر قابل اجرا به راحتی فرصت مطالعاتی عید را از دست می‌ دهند. باید بدانید که قرار نیست کل دروس را به طور عمیق مطالعه کنید. بلکه قرار است دروس پیش دانشگاهی ۱ و یکی از پایه‌ها را مرور کنید.

۲- هدف گذاری

بهتر است قبل از شروع مطالعات خود برنامه ای برای عید تهیه کنید تا با اجرا کردن آن گامی مثبت به سمت هدف خود بردارید. توصیه ما و اکثر مشاوران در زمینه کنکور این است که بهتر است در ایام عید داوطلبان مباحث پیش دانشگاهی ۱ و هم چنین یکی از پایه های سال دوم و یا سوم دبیرستان را مرور کنند. توصیه ای که داریم این است که همگام با برنامه آزمون های آزمایشی پیش بروید. دقت کنید که قرار نیست کل مباحث را در ایام عید مطالعه کنید بلکه مباحثی که تعیین کردیم را قرار است به وسیله تست زنی مرور و تقویت کنید.

۳- نقطه قوت بسازید

هر چه به انتهای سال تحصیلی نزدیک می شویم دروس عمومی از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند و رقابت اصلی برای کسب درصدهای عالی در این دروس شروع می شود. سعی کنید بی جهت از دروس عمومی برای خود غول نسازید. دروس عمومی اگر خوب و کارآمد مطالعه شوند یقینا جزو دروسی خواهند بود که شما را در راه قبولی در رشته مورد علاقه تان به شدت یاری خواهند کرد. دراین زمینه در سایت محصل ایرانی نحوه مطالعه موضوعی دروس را قرار داده ام که می توانید از آن استفاده کنید.

۴- برنامه ریزی برای هر درس

کنکور و عید

 

به طور کلی اگر دروس را به دو دسته دروس اختصاصی و عمومی تقسیم کنیم توصیه ما بر این است که برای دروسی مثل ریاضی و فیزیک و شیمی به تست زنی بپردازید و در صورتی که در هر مبحثی از این دروس دچار مشکل شدید به خلاصه هایتان مراجعه کنید. برای دروس عمومی و هم‌چنین دروسی مثل زیست شناسی که جنبه مطالعاتی دارند مرور مباحث را توصیه می کنیم. مطمئن باشید تست زنی برای دروس اختصاصی در کنار مطالعه دروس عمومی یک برنامه ایده آل برای کنکور در ایام عید خواهد بود.

تبصره: دقت کنید برای مطالعه دروس عمومی قرار نیست کل متون کتاب های عمومی را به طور خط به خط و خیلی عمیق مطالعه کنید چرا که این کار بسیار وقت گیر خواهد بود. قرار ما بر این است که سر تیترها و پاراگراف های مهم را در کنار خلاصه هایی که در طول سال تهیه کرده‌ اید را مرور کنید.

۵- بهترین منبع مطالعاتی را پیدا کنید

برای دروس اختصاصی (محاسباتی) علاوه بر خلاصه هایی که تهیه کرده‌ اید تست های آزمون‌ های آزمایشی و هم‌ چنین تست‌ هایی که قبلا علامت دار کرده‌اید را بررسی کنید. بهترین منبع تست زنی که تست های کنکور های سال های گذشته است و در الویت ماست و بهتر است کمتر به سراغ تست های تالیفی بروید.

برای دروس عمومی نیز در کنار مطالعه مباحث دروس زدن تست های کنکورهای سال های گذشته را به صورت مجموعه‌ ای توصیه می کنیم. به عنوان مثال در برنامه خود یادداشت کنید که قرار است فلان روز دروس عمومی کنکور تجربی سال ۹۳ را پاسخ دهید. حتما و حتما در بررسی این تست های مجموعه‌ ای برای دروس عمومی زمان را مدنظر داشته باشید و از مطالعه پاسخ نامه تشریحی به هیچ وجه غافل نشوید.

۶- مکان و تغذیه مناسب

در کشور ما مرسوم است که در ایام عید مردم به دید و بازدید می روند و به نوعی منازل مکان مناسبی برای مطالعه نیستند. چه بهتر که به دنبال محیط آرام باشید و در کنار افرادی که با اهداف شما همسو هستند یک دوره مطالعاتی خوب را سپری کنید. اکثر مدارس در حال حاضر اردو های مطالعاتی نوروزی برپا می کنند که محیط های مناسبی برای یک مطالعه مفید هستند و هم‌چنین می توانید از کتابخانه ها نیز کمال استفاده را ببرید. در رابطه با تغذیه در این ایام بهتر است که از خوردن آجیل در شب و غذای زیاد در وعده ناهار و شام پرهیز کنید و غذاهایی را میل کنید که سبک هستند و به اصطلاح هضم آسان دارند.

دید و بازدید و مسافرت در ایام نوروز

دانش‌ آموزان کنکوری لطفا به این جمله به دقت توجه کنید: “عید امسال با تمام عیدهایی که تا به امروز تجربه کرده‌ اید و از این به بعد تجربه خواهید کرد متفاوت است.” امسال شما نباید این روزها را به چشم عید ببینید بلکه باید این روزها و بهتر بگویم این ثانیه‌ها را به چشم فرصتی طلایی برای پیشرفتی چشمگیر در نظر بگیرید.

سعی کنید در این ایام از مسافرت رفتن هر چند کوتاه پرهیز کنید و فقط به دید و بازدیدهای ضروری بروید و روی در اتاق خود یک تابلو ورود ممنوع بزنید تا همه‌ی فامیل بدانند شما امسال برای ایام طلایی خود برنامه دارید و قصد دارید در این ایام همه را شگفت‌ زده کنید. تأکید می‌کنم که عید امسال شما با تمام عیدهای دیگر زندگی شما متفاوت است؛ پس لطفا برنامه‌ ای متفاوت، خاص و منطقی برای این عید متفاوت داشته باشید.

یک اصل مهم برای دوران نوروز

کنکور و عید

برخی از دانش‌آموزان که در طول نیم‌سال اول درس نخوانده‌ اند، برنامه‌ ریزی فشرده‌ ای برای خود می‌ ریزند و انتظار دارند که کل کتاب‌ ها را در طول ایام عید به طور دقیق بخوانند و چون نمی‌توانند به برنامه برسند در ابتدای راه، از خواندن سر باز زده و به طور کامل خواندن را کنار می‌ گذارند و به دید و بازدیدهای خود می‌ رسند.

ایام عید فقط برای مرور مطالب و تست زدن است نه خواندن عمقی درس‌ ها. بهتر است نقاط قوت خود را پیدا کنید و سعی کنید در این مباحث قوی و مسلط شوید. باید قدرت مدیریت و انتخاب مباحث را داشته باشید. اگر بخواهید همه‌ ی مطالب را بخوانید، مطمئن باشید که هیچ چیز را نخواهید خواند. با یک برنامه‌ ریزی دقیق می‌ توانید حجم زیادی از مباحث نیم‌ سال اول را به طور دقیق بخوانید.

نکات مهم در دوران طلایی نوروز

۱- دوران طلایی نوروز، شانس و فرصت جبران دروس نیم‌ سال اول است که باید از آن نهایت استفاده را کرد.
۲- در این دوران می‌ بایست ساعت مطالعه را افزایش داد.
۳- در این دوران با توجه به نزدیک شدن به کنکور رقابت بیش‌ تر و سنگین‌ تر می‌ شود.
۴- در ایام نوروز با توجه به نامساعد بودن شرایط مطالعه در منزل بهترین گزینه اردوهای نوروزی هستند که بهترین فضای مطالعه را فراهم می‌کند.
۵- در دوران نوروز باید مرور بیش‌تر مباحث باید از طریق تست‌ زنی‌ های مکرر انجام گیرد.
۶- استفاده از کتاب نوروز و کتاب زرد در این دوران به شدت توصیه می‌ شود.
۷- موردی که حتما باید به آن توجه کنید این است که اولویت مطالعه و مرور را به مباحثی بدهید که در آن تسلط نسبی دارید تا به تسلط کامل در آن برسید و سپس در صورت داشتن زمان کافی به مطالعه‌ی دروس جدید و جا مانده بپردازید.

چکیده
موفقیت در کنکور ارتباط تنگاتنگی با اهمیت به دوران طلایی نوروز دارد. هرچقدر استفاده ما از این دوران بیشتر و بهینه تر شود هم سهم عقب افتادگی مان در ماه های قبل را می توان به میزان خوبی کمتر کرد هم می توان استارت خوبی برای برنامه ریزی بعد از عید زد. در هرصورت از دید ما برنامه ریزی برای کنکور در ایام تعطیلات عید نوروز و صد البته برنامه ریزی بعد از عید برای کنکور اهمیت آنچنان زیادی دارد که ما در این مقاله به بیان راهکارهایی برای آن پرداختیم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گرفته باشند، از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

۲ نظر

پاسخ دهید