فواید شنا برای بدن

شنا کردن

فواید شنا برای بدن

ورزش شنا یکی از محبوبترین ورزشها در بین اقشار مختلف مردم است. فردی که شنا می کند، نه تنها از این طریق احساس راحتی و نشاط می کند بلکه در اثر شنا کردن قابلیتهای جسمانی خود را از قبیل استقامت دستگاه گردش خون و تنفس، قدرت، سرعت و انعطاف پذیری مفاصل شانه و مچ پا افزایش می دهد.

ورزش شنا ورزشی است که از سن نوزادی تا سن کهنسالی میتوان آنرا انجام داد و به طور کلی ورزشی است که هیجان و اضطراب را کاهش داده، عضلات را قوی و محکم کرده و بدن را نرم و انعطاف پذیر می سازد و باعث می شود که فرد انرژی  بیشتری برای انجام کارهای روزانه خود کسب کند. با ما همراه باشید تا شما را با فواید شنا برای بدن آشنا کنیم.

فواید شنا برای دستگاه  قلبی عروقی

تمرین طولانی مدت، با ریتم منظم و شدت متوسط باعث سازگاری مناسب با دیگر فعالیت های فرد می شود: تثبیت فشار خون، کاهش فرکانس قلبی هنگام خواب و فعالیت، و افزایش تحمل در انجام فعالیت ها از دیگر فواید شنا برای سیستم قلبی عروقی به شمار می آیند.

علاوه بر این شنا در وضعیت درازکش، به بازگشت خون وریدی به سمت قلب کمک کرده و آن را آسان می سازد. دیگر لازم نیست برای بازگشت خون از سیاهرگ به قلب بر نیروی جاذب زمین غلبه شود.

شنا کردن

فواید شنا برای دستگاه تنفسی

شنا باعث تنظیم شدن تنفس می‌شود. نفس نفس زدن هنگام انجام کار به تأخیر می‌ افتد. شنا به خاطر رطوبت محیط به افراد مبتلا به آسم توصیه می شود.

دستگاه محرک بدن دیگر تحت فشار نیست و سنگینی آن کاهش می یابد بنابراین راحت تر وزن بدن را تحمل می کند. در نتیجه این ورزش به افرادی که مفاصل اعضای پایین تنه شان مشکل دارد، خصوصا مبتلایان به آرتروز کمک می کند.

شنا تمام ماهیچه های بدن را به کار می اندازد، اعضای بالا تنه و پایین تنه، عضلات شکم، و ماهیچه هایی که ستون فقرات را حفظ می کنند، از این دست ماهیچه ها هستند. شنا به افرادی که ستون فقراتشان دچار مشکل است توصیه می شود زیرا این ورزش ماهیچه هایی که آنها را حفظ می کند، تقویت خواهد کرد.

آب در دمای مناسب مفاصل را نرم می‌کند

این موضوع برای ورزش های درون آب صدق می کند. شنا درباره مسائل روانی، قابل توجه است زیرا باعث آرامش وریلکسیشن می‌شود، خصوصا بین افراد عصبی و تحریک پذیر اثر گذار خواهد بود. علاوه بر این شنا خستگی جسمانی که باعث چرت و خواب آلودگی می شود را برطرف می‌کند.

مضرات شنا

مضرات شنا فقط برای کسانی است که مبتلا به بیماری خاصی (دیابت کنترل نشده، صرع، تشنج عضلات، مشکلات تپش قلب) هستند و در نتیجه این بیماری ممکن است هوشیاری خود را از دست بدهند. با این حال یک سری عوارض مقطعی نیز وجود دارند، مانند: عفونت گوش، بیماری های شدید گوش و حلق و بینی، سینوزیت، برخی بیماری ها نای و ریه ها، و برخی بیماری های پوستی.

توصیه های عملی برای شناگران 

۱- از شنا کردن تا سه ساعت بعد از خوردن وعده  غذایی زیاد و آبدار خودداری کنید.
۲- اگر مدت زیادی در آفتاب مانده اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید، علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است.
۳- به تدریج وارد آب شوید یا ابتدا گردتان، بعد شکم و قفسه سینه را خیس کنید.
۴- به جریان هایی که از آب رودخانه دور می شوند، بدبین باشید.
۵- از تنها شنا کردن، خصوصا دور شدن از ساحل بپرهیزید.
۶- محدودیت ها را بشناسید، یاد بگیرید و آنها را مراعات کنید.
۷- زیر دوش و اطراف استخر دمپایی بپوشید. (برای جلوگیری از زگیل )
۸- نگذارید بیش از حد خسته شوید.

  • شنا کردن

اصلی ترین آسیب های شنا

اصلی ترین آسیب ها به غیر از غرق شدگی در ارتباط با گوش ها (عفونت گوش)، سینوس ها و دستگاه تنفسی (نای و ریه) هستند. قارچ ها در استخرها وجود دارند، اما با دوش گرفتن، قبل و بعد از ورود به استخر، خوب خشک کردن بدن و باقی نماندن با مایو برای مدت طولانی، می‌ توان از شر آنها در امان ماند. زگیل های کف پا، نیز عموما زمانی ایجاد می شوند که شما برای تردد در اطراف استخر و زیر دوش رفتن، دمپایی به پا نمی کنید

تناسب اندام با شنا

در ادامه تاثیر شنا کردن بر تناسب اندام راتوضیح میدهیم.

تاثیر شنا در کاهش وزن

تأثیر شنا بر تناسب اندام، نتیجه ی توفانی از کالری سوزی و به‌کارگیری ماهیچه هاست. شنای آرام و معمولی ۵۰۰ کالری در ساعت می سوزاند، در حالی‌که شنای حرفه ای و قدرتی در همین مدت حدود ۷۰۰ کالری انرژی مصرف می کند. چون غلظت آب تقریبا ۸۰۰ برابر هواست، هر حرکت دست یا پا به نوعی یک تمرین مقاومتی کوچک برای کل بدن‌ به‌ویژه مرکز بدن، باسن، شانه ها و بازو ها محسوب می شود. پس با شنا کردن، علاوه بر اینکه کالری می سوزانید، حجم خالص ماهیچه ها را هم افزایش می دهید که متابولیسم بدن شما را افزایش می دهد، بنابراین حتی بعد از اینکه از استخر بیرون آمدید هم کالری بیشتری می سوزانید.

جالب اینجاست که شنا با وجود اینکه شما را خوش اندام می کند، به بدن‌تان سخت نمی گیرد. آب در اصل جاذبه را خنثی می‌کند پس وقتی شما زیر آب هستید به صورت مجازی بی وزن می شوید و به مفصل هایتان استراحت می دهید، چیزی که واقعا به آن نیاز دارند. همین موضوع باعث می شود بتوانید شنا را در تمام طول عمرتان ادامه دهید و این مزیت بزرگی است چون شنا به معنای واقعی کلمه به شما کمک می‌کند جوان تر بمانید‌.

موانع شروع ورزش شنا

بیشتر تازه‌ واردها شنا را با توقع زیاد شروع می کنند. آنها وارد استخر می شوند و تصمیم می‌گیرند نیم ساعت تمام شنا کنند. «جوپئل شینوفیلد»، سرپرست مربیگری شنای دانشگاه واشینگتن می گوید: «این افراد ۴ دقیقه بعد ناامیدانه به گوشه ی استخر تکیه می کنند و کاملا احساس شکست می کنند.»

علت این است که دستگاه گردش خون و ماهیچه‌های شما در آب متفاوت با خشکی کار می کنند. شش های شما هم باید روش متفاوتی برای تنفس در پیش بگیرند. شما نمی توانید مثل تمریناتی که در خشکی انجام می دهید هر وقت که بخواهید هوا را به درون بکشید. برای شنا برخلاف ورزش های دیگر باید تک‌تک ماهیچه های شما با هم کار کنند تا بتوانید شناور بمانید.

برای شروع این تمرین را امتحان کنید: چهار بار طول استخر را شنا کنید (اگر لازم دیدید بعد از رسیدن به هر دیواره کمی توقف کنید تا نفس بگیرید)، سپس ۳۰ ثانیه استراحت کنید. این کار را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید. دو هفته ی اول، ۲ تا ۳ بار در هفته این تمرین را تکرار کنید. این کار به شما کمک می کند به شنا کردن بدون نیاز به هماهنگ‌ کردن پاها با بازوهایتان عادت کنید. وقتی به این تمرین مسلط شدید می توانید یک برنامه ی جدی و مرتب برای تمرینات تان تنظیم کنید.

حرکات متفاوت

«سبک آزاد» طرفداران بسیاری دارد چون یادگیری آن راحت است و کالری زیاد ی می سوزاند. شینوفیلد می‌گوید: «استفاده از حرکات متنوع علاوه بر اینکه باعث تعادل ماهیچه های شما می شود، حوصله تان را هم سر نمی برد.» دو نمونه‌ از این تمرین‌ها کرال پشت و کرال سینه هستند. کرال پشت با به‌کار انداختن ماهیچه های پشت و شانه ها حالت بدن شما را بهبود می بخشد و کرال سینه باعث فعالیت ماهیچه های باسن و ماهیچه های داخلی کشاله ی ران می شود که معمولا در تمرینات دیگر نادیده گرفته می شوند. با به‌کارگیری توصیه های شینوفیلد در مورد این دو حرکت بیشترین بهره را از آنها ببرید:

شنا کردن

کرال پشت

چشم‌هایتان رو به بالا باشد. نگاهتان را مستقیم رو به سقف یا آسمان نگه‌ دارید، نه بر روی انگشتان پا. سرتان را در امتداد ستون مهره‌ها نگه دارید. بدنتان باید به شکل حرف Y باشد. هر بازو را در زاویه‌ی ۴۵ درجه نسبت به بدن نگه دارید. این کار از فشار روی شانه ها می کاهد و باعث می شود کرال قوی تری داشته باشید.

شنای قورباغه

به جلو سر بخورید. بازو‌هایتان را بالای سرتان ببرید و کف دست هایتان را روی هم بگذارید. با چرخاندن کف دست هایتان به سمت بیرون آنها را پایین بیاورید تا هم سطح چانه بشوند‌. دست هایتان را به سمت سینه به داخل بکشید و دوباره این حرکت را تکرار کنید. سریع حرکت کنید. زان هایتان را خم کنید و پاشنه ی پاها را به سمت باسن بکشید. درحالی که باز هایتان را به جلو می کشید انگشت های پا را بیرون بدهید و پاها را مثل قورباغه با ضربه ی دوباره به عقب برگردانید.

انواع شنا 

ورزش شنا را به صورتهای گوناگون انجام می دهند . بعضی از انواع شناها عبارتند از :

شنای استقامت

پیمودن مسافتهای طولانی در آب را به کمک انواع شناها ، شنای استقامت می گویند . این نوع شنا بطور معمول در آبهای آزاد صورت می گیرد. اما در استخر هم میتوان شنای استقامت انجام داد . از انواع شناها که برای پیمودن مسافتهای زیاد به کار میرود شنای پهلو است که خستگی کمتری در پی دارد .

شنای زیر آبی

از انواع شناها است که به منظور نجات غریق و یا یافتن چیزی در زیر آب مورد استفاده قرار میگیرد . در شنای زیر آبی بطور معمول از شنای قورباغه یا شنای پهلو استفاده می کنند .

شیرجه 

شیرجه از رشته های مهم و زیبای ورزش شنا است . به طور کلی شیرجه یا از سکو انجام میشود یا از تخته فنری. سکو دو نوع است: سکوی ۱۰ متری و سکوی ۵ متری. همچنین تخته فلزی نیز ۲ نوع است : ۳ متری و ۱ متری . شیرجه را هم با دورخیز کردن انجام میدهند و هم بدون دورخیز.

شنا کردن

انواع شیرجه 

شیرجه انواع مختلفی دارد که شیرجه روها از لحظه جداشدن از سکو یا تخته تا دخول در آب به شکلهای گوناگون به بدن خود پیچ و تاب میدهند و سپس در آب فرو می روند . فرشته ، شکسته ، جمع باز ، یک چرخ از جلو با یک پشتک ، یک پشتک و نیم ، شیرجه از عقب ، یک مهتاب ، شیرجه موازنه ، بالانس شیرجه ، شیرجه های پیچ انواع شیرچه هسنتد.

چکیده

آب، اندام شما را متناسب و جذاب می‌کند و خبر خوب این است که برای به‌ دست آوردن چنین اندامی لازم نیست یک شناگر حرفه‌ ای المپیک باشید. شاید شنا مثل دویدن نباشد که هر جا و هر زمان با بستن بندهای کفشتان بتوانید انجامش دهید، اما شما فقط به سه وسیله ی مهم نیاز دارید تا بتوانید شنا کردن را شروع کنید: مایو، کلاه و عینک شنا. ممنون از اینکه با ما همرا بودید.

پاسخ دهید