زندگینامه انوره دو بالزاک

بیوگرافی انورا دو بالزاک

زندگینامه انوره دو بالزاک

انوره دو بالزاک یکی از نویسندگان مشهور فرانسوی است که به طور قطع دوست داران ادبیات با وی آشنا هستند. از این جهت از آشنایی با دو بالزاک با شما سخن می گوییم چرا که می دانیم بسیاری از آثار او در کشور ما به زبان فارسی ترجمه شده است و اتفاقا از جلمه پرفروش ترین آثار ادبی خارجی که به زبان خودمان ترجمه شده نیز می باشد.این نویسنده مشهور که بسیاری او را پیشوای مکتب رئالیسم اجتماعی توصیف می کنند، توانسته با خلق آثاری فوق العاده خودش را در سطح جهان معرفی کند. حداقل در ایران که ما می دانیم به خوبی شناخته شده است و افرادی که در رشته های ادبیات تحصیل می کنند به مطالعه ی بسیاری از آثار او در دانشگاه خواهند پرداخت.

دوران کودکی و نوجوانی انوره دو بالزاک

انوره دو بالزاک در بیستم می ۱۷۹۹ متولد شد. خانواده ی او از نظر شرایط اقتصادی در اوضاعی متوسط قرار داشتند، به همین دلیل نمی توانستند انوره را به یک مدرسه ی درجه یک بفرستند. سرانجام انوره در سن هشت سالگی به مدرسه  شبانه روزی فرستاده شد، اما بنا به دلایلی در سال ۱۸۱۳ مجبور به ترک مدرسه شد. پس از آن مشخص شد که پدر وی قصد مهاجرت به پاریس را داشته است و بدین منظور برای به دست آوردن بودجه ی کافی مجبور شده از تحصیل انوره دو بالزاک جلوگیری کند.به هر شکلی که بود انوره دو بالزاک موفق شد به دانشگاه برود و پس از سال ها تلاش و تحصیل در رشته ی سخت حقوق، مدرک خود را دریافت کند. نکته ی جالب در مورد دریافت مدرک حقوق انوره دو بالزاک این است که او این نشان خود را در زمانی بسیار کوتاه دریافت کرد. انوره دو بالزاک که سال های زیادی از عمر خود را به تحصیل در رشته ی حقوق پرداخته بود و دوست داشت در این رشته فعالیت خود را ادامه دهد، بنا به اصرار خانواده ی خویش مجبور به کنار گذاشتن حقوق و کار در زمینه ی ادبیات شد.

آغاز فعالیت حرفه ای انوره دو بالزاک

به هر شکلی که بود انوره دو بالزاک به ادبیات وارد شد و در آن جا کار خود را پی گرفت. وی در ابتدای راه خود، به دلیل نداشتن تجربه تحت تاثیر کارهای والتر اسکات قرار گرفت و به همین دلیل نخستین کارهای انوره دو بالزاک در زمینه امور تاریخی بودند.جالب است بدانید که وی به قدری از این آثار متنفر بود که بعدها در مصاحبه های خویش از این رمان های تاریخی خود با نام مزخرفات ادبی یاد کرد. در این دوران که زندگی به سختی برای انوره دو بالزاک در حال گذران بود و از وضعیت مالی چندان خوبی برخوردار نبود، با زنی به نام لور دو برنی آشنا شد.این زن که بیش از بیست سال از انوره دو بالزاک بزرگ تر بود، نقش بسیار مهمی در رشد و تعالی وی بازی کرد و به عبارتی در زندگی شخصی انوره هم نقش همسر داشت و هم نقش مادر! برنی که از شرایط مالی بسیار خوبی برخوردار بود کارهای انوره دو بالزاک را تحت حمایت خویش قرار داد و هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی به حمایت از آن ها پرداخت. بالزاک که در دوره ی کودکی از مهر مادری بهره ای نبرده بود، توانست زندگی خوبی را در کنار برنی سپری کند.

بیوگرافی انورا دو بالزاک

نخستین اثر شناخته شده انوره دو بالزاک

اولین اثر شناخته شده ی انوره دو بالزاک روان شناسی ازدواج بود که در سال ۱۸۲۹ آن را منتشر کرد. در این دوران بالزاک سعی کرد با نوشتن رمان های عامه پسند برای خود درآمدی کسب کند تا بدین ترتیب بتواند از زیر بار قرض های خود رهایی یابد.در سال ۱۸۳۱ میلادی، رمان چرم ساغری توانست زندگی انوره دو بالزاک را تا حدود زیادی دگرگون کند و در نتیجه تا حدودی وی را از زیر بار خرج های بسیار زیاد و همین طور بدهی های مختلف به افراد گوناگون بیرون آورد. در حقیقت شاید بتوانیم چرم ساغری را راه نجات انوره دو بالزاک معرفی کنیم.با فروش خوبی که چرم ساغری داشت، انوره دو بالزاک توانست به دوران خوش زندگی خود برسد و در این راه به دلیل در اختیار داشتن بودجه ی مناسب به نگارش کتب مختلفی مشغول شود. کتبی که هر کدام به فروش مناسب و قابل توجهی نیز در سر تا سر فرانسه دست پیدا کرده بودند.
وضع خوب انوره دو بالزاک باعث شده بود تا او لباس های زیبا و بعضاً گران قیمت بر تن کند و به مهمانی های متفاوتی برود؛ و با توجه به گفتار خوبی که داشت توانسته بود توجه زنان زیادی را به خودش جلب کند. وی در آن سال ها از مهم ترین مهمان های سالن های پاریس و از جمله دوشس دابرانتس بود. بالزاک رمان زنان رها شده را به دوشس دابرانتس تقدیم کرد.

زندگی خصوصی انوره دو بالزاک

این رمان نویس و نمایشنامه نویس مشهور در طول زندگی شخصی خود با زنان زیادی روابط عاشقانه برقرار ساخت که در این بین بسیاری از این زنان را منبع الهام شخصیت های مونث خود در رمان هایش قرار داد. از میان زنان تاثیرگذار در نگارش رمان های انوره دو بالزاک می توان به افرادی چون لور دو برنی، دوشس دو کستری، کارولین مربوتی و کنتس ژیدوبونی ویسکونتی اشاره کرد که هر یک از آن ها مهم ترین منبع بالزاک برای نگارش رمان هایش بودند.در میان روابط عاشقانه ی بسیاری که انوره دو بالزاک داشت، صاحب دختری از مری دو فرنه شد که نام او را مری کارولین گذاشت. هم چنین در میان روابط عاشقانه ی او طولانی ترین رابطه را باید به کنتس اولین هانسکا اختصاص دهیم.
وی که همسر اشراف زاده ای لهستانی بود ملک های بسیاری را در روسیه در اختیار داشت و با انوره دو بالزاک مکاتباتی ۱۷ ساله برقرار کرد. نامه های بالزاک به هانسکا در کتابی به نام «نامه به بیگانه» منتشر شده است. با وجود آن که همسر کنتس هانسکا در سال ۱۸۴۱ میلادی در گذشت؛ اما او درخواست ازدواج بالزاک را رد کرد، ولی در سال ۱۸۵۰ درست در زمانی که انوره دو بالزاک به سختی در بستر بیماری بود بالاخره درخواست ازدواج وی را پذیرفت.

لیست رمان ها و از آثار انوره دو بالزاک

_ شوان ها
_ گوبسک رباخوار
_ چرم ساغری
_ سرهنگ شابر
_ فاچینوکانه
_ اوژنی گرانده
_ عشق کیمیاگر
_ مادام دولاشانتری
_ یادگاری های دو نو عروس
_ دختر چشم طلایی
_ بابا گوریو
_ زنبق دره
_ پیر دختر
_ سزار بیروتو
_ کشیش دهکده
_ اورسولا میروئه
_ زن سی ساله
_ دام گستر
_ آرزوهای بر باد رفته
_ دهقانان
_ پزشک دهکده
_ دختر عمو بت
_ پسرعمو پونس
_ دوشس دولانژه
_ مسافرخانه سرخ
_ فلسفه زندگی زناشویی
_ زن بی گناه
_ هونورین

درگذشت انوره دو بالزاک

چند ماه پس از این ازدواج، انوره دو بالزاک در شهر پاریس درگذشت و در آرامستان پرلاشز به خاک سپرده شد. انوره دو بالزاک آثار مختلفی را خلق کرده است و در این میان رمان های او را می توانیم مهم ترین منبع الهام بسیاری از رمان نویس ها و نمایشنامه نویس های فعلی معرفی کنیم. انوره دو بالزاک در طول عمر ۵۱ ساله ی خود خدمات بسیار زیادی به ادبیات جهان ارائه داد.

چکیده

اونوره دو بالزاک ،۲۰ماه می سال۱۷۹۹میلادی در شهر تور فرانسه بدنیا آمد.وی در ۸ اوت ۱۸۵۰ در سن پنجاه و یک سالگی درگذشت.در سال ۱۸۲۹ اولین شاهکار وی به نام «یاغیان» منتشر گردید که مورد استقبال قرار گرفت و در سال ۱۸۳۰ بالزاک «فیزیولوژی ازدواج»، اثر بزرگ خود را منتشر کرد و با چندین داستان جالب، توجه همه را به سوی خود معطوف ساخت و از پولی که با انتشار فیزیولوژی ازدواج به دست آورد، سر و سامانی به زندگی خود داد. بالزاک در سال ۱۸۳۲ یعنی در سن سی و سه سالگی و در عرض یک سال، چهارده داستان از جمله «سرهنگ شابر»، «کشیش تور»، «شاهکار گمنام»، «زن بی صاحب»، «عشق در صحرا»، «چرم ساغری» و چیزهای دیگر را نوشت و به دنبال آن، انتشار داستانهای بزرگی مانند «زن سی ساله» و «اوژنی گرانده» در سال ۱۸۳۳ ، شهرت او را چندین برابر ساخت. او در سال ۱۸۳۳ «سرگذشت سیزده نفر» و «طبیب ده» و در سال ۱۸۳۴ کتابهای «بابا گوریو»، «در جستجوی مطلق» و در سال ۱۸۳۵«سرانیتا» و در سال ۱۸۳۷ «آرزوهای گمشده» و «سزار بیروتو» و در سال ۱۸۳۸ کتاب Cabinet- des Antiques را به رشته تحریر در آورد. انتشار دو کتاب زنبق دره و سرانیتا باعث شد که «بولوز» Bulooz مدیر مجله دو دنیا و «آمده پیشو» A.picho مدیر مجله پاریس به دادگاه کشانده شوند. در سال ۱۸۳۵ بالزاک نشریه مستقلی به نام «وقایع پاریس» منتشر نمود، اما این روزنامه پس از یک سال بسته شد.
او در سال ۱۸۴۵ لیستی برای کتابهای خود تهیه کرد که مطابق با آن، می بایست ۱۴۳ داستان بنویسد. اما افسوس که مرگ به او فرصت نداد و نابغه عالم ادب، تنها موفق به نوشتن ۹۷ داستان شد. بالزاک در ۱۸ اوت ۱۸۵۰ میلادی در پاریس درگذشت و در قبرستان پرلاشز به خاک سپرده شد.

 

پاسخ دهید