خرید کردن برای عید نوروز

خرید عید

خرید کردن برای عید نوروز

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و تعطیلات عید نوروز بازار خرید هم داغ می‏شود. ولی با آگاهی کامل از نحوه خرید کردن در این شلوغی و تهیه اقلام مورد نیاز می توانید لذت خرید شب عید را چند برابر کنید. با ما همراه باشید تا چند نکته راجبع خریدبرای شما توضیح دهیم.

نکاتی مفید برای خرید شب عید

با آمدن فصل بهار وعید نوروز جنب و جوش زیادی میان مردم برپا می شود. از خانه تکاندن تا خرید عید و برنامه ریزی مسافرتها حال و هوای رسیدن نوروز را به وجود آورده است.

چه بخواهیم و چه نخواهیم بوی عید و رسیدن سال نو در محله ها، خیابان ها و خانه ها پیچیده است؛ بهار می آید و مردم خودشان را برای شروع سال نو و تدارک برنامه های  عید آماده می کنند. یکی از سنت های چنین روزهایی که از دوران گذشته وجود داشته و هنوز هم خیلی ها به آن پایبندند، خرید شب عید است. شب عیدی که فقط نامش شب عید است و حالا از یک ماه قبل شروع می شود و گشت و گذار در خیابان ها، ایستادن جلوی ویترین ها، یک نگاه به اجناس و یک نگاه به قیمت ها و دودل شدن در خریدن یا نخریدن مقدمه آن است.
خرید عید

خرید شب عید خوب است

بعضی ها تصور می کنند خریدکردن کار چندان خوبی نیست، سودی در بر ندارد و جیب انسان را هم خالی می کند، اما اولا مگر باید فقط کارهایی را انجام داد که سودآور است؟ در ضمن، خریدکردن می تواند سود و منفعت زیادی داشته باشد؛ هم برای خریدار، هم فروشنده و هم جامعه.
خرید کردن افراد یک جامعه نشان می دهد شاخص اقتصادی آن جامعه بالاست و در واقع از نظر اقتصادی شرایط مناسبی دارد. همچنین خرید کردن افراد می تواند به نفع تولید جامعه باشد و موجب افزایش اشتغال و کار شود که این موضوع پیش از هر چیز از بیکاری پیشگیری می کند. به گفته این جامعه شناس، این شرایط در نهایت می تواند از بروز انواع آسیب های اجتماعی نیز جلوگیری کند و به همین دلیل می توان گفت خرید کردن در کل رفتاری مثبت ارزیابی می شود که نه تنها باید انجام شود بلکه به نوعی باید برای انجام آن تشویق نیز صورت گیرد؛ البته خرید صحیح و مناسب و مورد نیاز.

خودتان را از لذت خرید محروم نکنید

تمایل نداشتن به خرید و لذت نبردن از این کار، بیشتر به جنبه شخصیتی افراد مربوط می شود. البته گاهی بازدارنده های خاصی مانند شرایط اقتصادی هم در این مورد مطرح است، اما اگر بدون بروز مسائل خاص باز هم با فردی مواجه شویم که تمایلی به این فعالیت ندارد، باید گفت شاید مشکل چنین شخصی بی تمایلی برای حضور در جامعه است.

این افراد معمولا ترجیح می دهند کالاهای موردنیازشان را به صورت تلفنی تهیه کنند و تا می توانند از خانه خارج نمی شوند. البته حضور نداشتن در اجتماع فقط به دلیل تنبلی وبی حوصلگی نیست و گروهی از افراد اصلا تمایلی به مراودات اجتماعی ندارند. برخی از افراد هم به دلیل ترس های اجتماعی از خرید کردن اجتناب می کنند. این گروه معمولا احساس ترس و اضطراب دارند و گویا اصلا نمی توانند با فروشنده صحبت کرده و ارتباط برقرار کنند. برخی از افراد هم در بسیاری از موارد به تنهایی نمی توانند تصمیم بگیرند و در نتیجه همیشه ترجیح می دهند با فرد دیگری مشغول خرید شوند. اما در کل باید در نظر داشت برای تمام افراد عادی، خرید کردن احساسی لذتبخش ایجاد می کند که نباید خودمان را از این حس محروم کنیم.

فقط تولیدات داخلی بخریم

هدف هر اقتصاد سالمی نیز افزایش مصرف و جذب خریدار است. بنابراین می توان گفت هر چه مردم بیشتر خرید کنند، شرایط بهتر است، اما به شرط این که این خریدها از تولیدات داخلی باشد و نه خرید اجناسی که از سایر کشورها وارد می شود و تولید داخلی را ضعیف تر می کند.زمانی که خریدکردن در جامعه ای کاهش یابد و مردم تمایلی به خرید اجناس و کالاهای مختلف نداشته باشند، مشکلاتی مانند بیکاری افزایش می یابد و با افزایش میزان بیکاری آسیب هایی همچون طلاق و نابسامانی های دیگر بیشتر مشاهده می شود.
با برنامه خرید کنید

ترافیک خیابان ها و ازدحام جمعیت مراکز خرید و فروشگاه ها همگی نشان دهنده تعداد زیاد افرادی است که برای خریدهای شب عید راهی کوچه و خیابان شده اند و در بازارها پرسه می زنند. در این میان خیلی ها نمی دانند قرار است چه کالاهایی را بخرند و به چه اجناسی نیاز ندارند.

توصیه می شود افراد هنگام خرید کردن با توجه به شرایط اقتصادی و همچنین شناخت احساسات خود اقدام به خرید کالاهای مورد نیاز کنند. به این معنی که آنها باید بتوانند با شناخت نیازها و کالاهایی که قرار است خریداری شود، فهرستی از اقلام تهیه کرده و براساس آن راهی فروشگاه شوند. البته بعضی ها فقط فهرست را آماده می کنند و هر چیزی که خواستند می خرند؛ بدون توجه به هزینه های آن و همچنین نیاز خودشان.

بهتر است برآوردی از میانگین قیمت ها و کالاهای مورد نیازتان هم داشته باشید تا سرگردان از این مغازه به آن مغازه نروید یا این که بدون فکر و هدف هر کالایی را که می بینید، بخرید و در آخر هم بدون تهیه لوازم مورد نیاز به خانه برگردید. بنابراین بهتر است این نکته را به خاطر بسپارید که خرید نکردن خوب نیست؛ باید خرید کنید، اما حتما براساس برنامه و فهرست کالاهای موردنیاز که خودتان آن را تهیه کرده اید. همچنین یادتان باشد اگر نمی توانید کالای خاصی بخرید، از جایگزین های آن استفاده کنید تا همان احساس لذت را تجربه نمایید.
خرید عید
خرید وسایل نو

بسیاری افراد معتقدند خرید وسایل جدید و نو برای دکوراسیون منزل شگون دارد و آنچه کهنه و ناکارآمد است را باید از خانه بیرون کرد. این اعتقاد تا حدی با اصول فنگ شویی نیز همسان است ولی باید بدانید که به هر قیمتی نباید وسایل خانه را جدید کرد. اگر به تازگی خانه خود را چیدمان کرده و یا وسایلی نو خریده اید، نیازی نیست هزینه بسیاری را مجدد متحمل شوید تا سنت را به جای بیاورید.

ما نمی گوییم اعتقادات خود را کنار بگذارید، ولی اسراف هم نکنید. گاهی می توانید دستی به سر و روی وسایل خانه تان بکشید، کوسن نو بخرید، پارچه رومبلی را عوض کنید و یا تغییر دکوراسیون را با جابه جایی وسایل انجام بدهید.

خرید لباس نو

بچه که بودیم همه ذوق و شوقمان برای عید نوروز پوشیدن لباس جدید بود که با عشق منتظر پوشیدن آن بودیم. رسم پوشیدن لباس نو بسیار شیرین و پسندیده است. لباس نو، سال نو، افکار نو و فصلی نو. با پوشیدن لباس های جدید، خوب می شود که افکار خود را نیز جدید کنیم و هر چه ما را دل آزرده کرده، مانند لباسی کهنه دور بریزیم.

خرید عید

خرید‌کردن مهارت می‌خواهد

از یک سن و سالی که معمولا اواسط دوره بلوغ است، نوجوان دیگر زیر بار انتخاب‌های شما نخواهد رفت. او برای خودش نظر و سلیقه شخصی پیدا می‌کند و دیگر هر آنچه شما بخرید را بی‌حرف و سخن قبول نمی‌کند. علاقه و تمایل ویژه‌ای دارد که با دوستان‌اش خرید کند و طبق نظر و سلیقه خودش پیش برود. اگر نوجوان مهارت خریدکردن نداشته باشد، هم در دام مصرف‌گرایی می‌افتد، هم هرگز از خریدی که انجام داده احساس رضایت نمی‌کند. خاصه این روزها که خریدهای اینترنتی حسابی بازارشان گرم است، نوجوان باید راه و رسم آن را بلد باشد تا تحت‌تأثیر تبلیغات تقلبی، دل به خریدهای متفاوت و تقلبی ندهد.

چکیده

این روزها، روزهای خرید است. بوی خوش لباس های نو و صدای جیر جیر کفش هایی که احتمالا دو سه هفته ای طول می کشد تا با پاهایتان خودمانی شوند، پیچیده توی خانه هایتان. اما حتما خودتان هم قبول دارید که خرید کردن در شلوغی شب عید و درگیری هایی که دارید، کار راحتی نیست. ممنون که با ما همراه بودید.

پاسخ دهید