تاثیر خانواده بر انتخاب اهداف درست

تاثیر خانواده برانتخاب اهداف درست

رفتار خانواده به عنوان الگو جایگاه مهمی در فرآیند تحقق اهداف انقلاب اسلامی و یا عدم تحقق آن دارد.تاثیر خانواده بر انتخاب اهداف درست بسیار چشم گیر میباشد و بدون شک خانواده سالم اولین و مهمترین پرورشگاه فرد محسوب میشود .خانواده یکی از نهاد های آموزش و پرورش عمده جامعه محسوب میشود، بیان هرگونه فکر و سخنی درباره تربیت فرزندان و داشتن هر گونه انتظاری از آنان بدون توجه به نقش و اهمیت آن نیست.

تاثیر خانواده سالم و اهداف درست

خانواده سالم، خانواده ای است که تمام نیازهای فرزندان و جامعه را میسنجد.

در قالب رفع نیاز آنها فرزندان خود را تربیت میکند و وارد جامعه میکند به تمام انتظارات آنان پاسخ میدهد و در راستای تحقق اهداف و پیشرفت خود وجامعه عمل میکند.خانواده سالم،خانواده ایست که در اندیشه پرورش انسانهای دلیر است و انسانهای دلیر ،کسانی هستند که به رشد همه جانبه رسیده اند.

بدیهی است که این رشد با توجه به رفع کردن نیاز های همه جانبه صورت میگیرد.

تاثیر خانواده بر انتخاب اهداف درست

کودکان خود قبل از ورود به دبستان به طور ناخودآگاه در طی زندگی با اطرافیان آموزشهایی مانند تقلید کردن، الگو برداری، رفتارها و مهارتهای خاصی را یاد گرفته اند .اما بهتر است این آموزش با گذاشتن اندکی وقت برای کودکان خود همراه با آگاهی و آموزشهای کامل و جامعی باشد.

چرا که اولین و مهم ترین نهاد آموزشی برای فرزندان خانواده است و فرزندان به موفقیت بیشتری میرسند .

آموزش و پرورش خانواده رفتار خانواده به عنوان الگو

آموزشها نشأت گرفته از فکر،روانشناسی و دانش پدر و مادر میباشد تا بتوانند فرزند را به اهداف درست برساند.

تاثیر خانواده بر انتخاب اهداف درست از نظر اسلام

در نظر اسلام یک رابطه متقابل در بین بسیاری از امور وجود دارد.

رابطه متقابل بین زن و شوهر ،بین کودکان و والدین،بین دانش آموزانو معلمان ،بین ارباب رجوع و کارمندان و….اگر در این رابطه یکی از طرفین وظیفه خود را بدرستی انجام ندهد پس این رابطه دچار مشکل میشود و اثرات منفی و زیان باری را بر جای خواهد گذاشت پس تاثیر خانواده به گونه ایست که هر دو طرف نیاز های یکدیگر را شناسایی کنند و بتوانند نیاز های یکدیگر را ارضا کنند .

همچنین بخوانید:آشنا کردن فرزندان با مسائل مالی خانواده

درست است که وظیفه تربیت به عهده پدر و مادر است و آنها از فرزندانشان انتظارهایی دارند.

اما کودک نیز از والدین خود انتظارات و خواسته هایی دارد پس بهتر است گوش شنوایی برای شنیدن خواسته هایشان داشته باشیم تا فرزندان احساس آرامش بیشتری کنند و در کمال آرامش رشد کاملتری داشته باشند.

تاثیر رفتار خانواده به عنوان الگو بر انتخاب درست

بعد تولد کودک والدین نقش موثری دارند.

که فرزند از والدین خود الگو برداری میکند و از آنها پیروی میکند. ارزشها را در رفتار و کردار آنها میبیند و از آنان سرمشق و الگو میگیرد،کودک در اوایل  سن خود به خاطر رشد مغزی اش استعداد فکری و آمادگی ذاتی فراوانی برای یادگیری دارد بدون شک اگر الگو و سرمشق یعنی پدر و مادر دارای رفتار مناسبی باشند رفتار کودک نیز درست شکل میگیرد و بالعکس.

تاثیر خانواده بر انتخاب اهداف درست

پس خانواده باید تمام تلاش خود را در رساندن رفتار صحیح به کودکان انجام دهد.

هویت خانواده سالم

خانواده یکی از ارکان هویتی است.

محیط رشد فرزند در جامعه تاثیر فراوانی دارد، زیرا اگر این محیط سالم و امن باشد فرزند امکان رشد مثبت و سازنده ای را پیدا میکند و هنگام ورود به جامعه اثرات مثبتی از خود بر جای میگذارد اما برعکس اگر خانواده محیطی ناامن باشد فرزند ناباروری فرهنگی پیدا میکند و حرکات مبتذل و ناپسند از خود بر جای میگذارد که همین باعث رواج عادتها و رفتارهای آسیب زننده به جامعه میشوذ.

پس بدانید و آگاه باشید که تاثیر خانواده بر انتخاب اهداف درست زیاد است.

همچنین بخوانید:نقش خانواده در موفقیت فرزندان

سخنان رهبر در خصوص تاثیر خانواده سالم

دشمنان فرهنگی با چشم انداز قرار دادن <<فروپاشی خانواده>> از راهها و تکنیک های مختلفی مخصوصا از طریق <<شبکه های ماهوارهای>>در صدد تضعیف بنیاد خانواده هستند ،تا سرمایه های اجتماعی و پشتوانه مردمی را تضعیف کنند و جنگ نرم در بین خود مردم راه بیندازند چرا که خانواده اولین و مهم ترین نهاد اجتماعی میباشد.

پس نباید از تاثیر خانواده بر اهداف درست غافل شد.

هویت خانواده

مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند:

«آن کسانی که می خواهند در یک کشور یا جامعه ای «نفوذ» پیدا کنند ،فرهنگ آن جامعه را در مشت خود بگیرند و فرهنگ خود را به آنها تحمیل نمایند،یکی از کارهایشان،معمولا«متزلزل کردن بنیان خانواده»است.کما اینکه در خیلی از کشور ها این کار را متاسفانه انجام داده اند.مرد ها را بی مسئولیت و زنها را بد اخلاق کرده اند.»

آموزش و پرورش خانواده

با توجه به مطالب بالا بی دلیل نیست که نقش خانواده را همانند معلمی میدانند و برعکس. کار معلمی نیز دقیقا رشد و پرورش کودکان است که همان آموزش و پرورش خانواده است.

چکیده

خانواده کانون گرمی است در آن تمامی افراد رشد میکنند .

با نبود یکی از آنها خلل و آسیب در سایر اعضا بوجود می آید . ما در این مقاله تاثیر خانواده بر انتخاب اهداف درست را بررسی کردیم که این آسیب علاوه بر خانواده تاثیرات مهمی بر اجتماع نیز وارد میکند ،پس تمامی اعضا و ارگان ها باید دست در دست هم دهند تا بتوانند این کانون را صحیح و سازنده و مثبت نگه دارندو تاثیر خانواده بر انتخاب اهداف درست را رواج دهند  تا جامعه رشد بهتر و بیشتری داشته باشد .

پاسخ دهید