باید و نبایدهای ارتباط با همسر

باید و نبایدزندگی مشترک

باید و نبایدهای ارتباط با همسر

آدم ها تفاوت های زیادی با هم دارند که برای کنارهم قرارگرفتنشان شاید گاهی مشکل ساز شود. ازدواج شروع این کنار هم قرار گرفتن است که نیازمند کسب مهارت های لازم برای شروع یک زندگی زناشویی است. زندگی زناشویی مستلزم رعایت بایدها و نباید هایی است که بتوان به کمک آن ارتباط با همسر را بهبود بخشید و یک زندگی موفق را اغاز کرد. با ما همراه باشید.

نباید های ارتباط با همسر

در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که در ارتباط با همسر نباید از آن ها استفاده نمود:

۱- اغراق در تفاوت ها ممنوع

تا صحبت از تفاوت می شود، افراد توجه شان به سمت تفاوت هایی از جنس تفاوت بین سیاه و سفید می رود. به عنوان مثال این که گفته می شود زنان بیشتر از مردان صحبت می کنند، این تصور را ایجاد می کند که همیشه همین طور است یا اگر گفته می شود نقش احساسات در تصمیم گیری های زنان بیشتر از مردان است، این به آن معناست که مردان هیچ وقت احساسات خود را در تصمیمات خود دخالت نمی دهند و همیشه خدا منطق خشک است که حرف آخر را می زند.

این روش سیاه و سفیددیدن و یا برآورد کردن زیاد تفاوت ها می تواند منشا سوءتفاهم ها و مشکلات متعددی باشد. یادتان باشد گاهی اوقات که صحبت از تفاوت بین دو جنس است، حرف از تفاوتی اندک بین میانگین دو جنس در عملکرد است، موضوعی که در زندگی روزمره و به صورت معمول ممکن است نقش چندانی در روابط اجتماعی ما نداشته باشد. پس هم تفاوت ها را به درستی بشناسید و هم از اغراق و بزرگ نمایی آن ها خودداری کنید.

۲- استفاده از تحقیر ممنوع

یادتان باشد اگر قرار باشد از تفاوت ها استفاده ابزاری کرده و از آن ها به عنوان مواردی جهت تحقیر همسرتان استفاده کنید، مطمئن باشید که موضوع تفاوت های بین دو جنس آرام آرام به بحثی داغی، بی انتها و البته حساسیت برانگیز ین شما و همسرتان تبدیل خواهدشد. پس در عوض استفاده های این چنینی و تفسیر و تعببرهای اغراق شده تلاش کنید از بخش فرصت ها برای ایده گرفتن بهره بگیرید تا این تفاوت ها شما را به همسرتان نزدیک تر کند.

۳- ابزاری برای توجیه اشتباه های خود ممنوع

اگر قرار باشد با خود بگویید که «خب من یک زن هستم و همه زن ها عاطفی هستند، پس من حق دارم همیشه برمبنای احساسات خودم عمل کنم» و یا «من یک مرد هستم و همه مردها روش تحلیل منطقی را در تفکر خود در پیش می گیرند، پس اگر من احساسات همسرم را در نظر نگیرم، ایرادی ندارد.» مطمئن باشید که به زودی باید سراغ مشاور و یا دادگاه خانواده بروید. پس در عوض اسفاده از این تفاوت ها برای توجیه رفتارهایی که می دانید باعث دوری شما و همسرتان می شود، تلاش کنید از روش هایی بهره بگیرید که بتواند شما را از نظر عاطفی و هیجانی به همسرتان نزدیک تر کند.

باید و نباید زندگی مشترک

باید های ارتباط با همسر

در اینجا به مواردی که باید در ارتباط با همسر دقت نمود اشاره می کنیم.

۱- کمک برای پیش بینی نیازهای همسر

اگر شما تفاوت های بین دو جنس را به درستی بشناسید و البته در مورد این که همسرتان نیز در ارتباط با هر ویژگی چه وضعیتی دارد، شناخت درستی پیدا کنید، به احتمال زیاد می توانید از این موضوع برای پیش بینی رفتار و حالات همسرتان بهره بگیرید. به عنوان مثال اگر همسر شما (خانم خانه) تمایل به برقراری روابط اجتماعی زیادی دارد و به عبارتی احساس پیوندجویی در او بالاست، پس پیش بینی این که همسرتان از مسافرت دسته جمعی لذت بیشتری می برد تا مسافرت دونفره چندان دشوار نخواهدبود و یا این که اگر می دانید همسرتان (مرد خانه) از نظر رمزگشایی توانایی بالایی ندارد، از او انتظار نخواهید داشت که از تغییرات رفتاری اندک شما، متوجه تغییر حالات روانی شما شود و در عوض سعی خواهید کرد تا راحت تر و مستقیم تر با او وارد گفت و گو شوید.

۲- کمک به ارضای نیازهای روانی همسر

یکی دیگر از کاربردهای این تفاوت ها این است که می تواند فرصت بسیار مناسبی برای نشان دادن توجه و محبت همسران نسبت به یکدیگر، به رسمیت شناختن آن ها و ایجاد فرصت هایی برای دستیابی به ارضای روانی در آن زمینه در اختیار آن ها قرار دهد. به عنوان مثال اگر می دانید همسرتان (مرد خانه) تمایل زیادی به رقابت با دیگران دارد و برای او برنده شدن معنایی خاص دارد، بهتر از هرکسی می دانید که نباید با او وارد مسابقه شده و سعی کنید که شکستش بدهید، بلکه درعوض می توانید موفقیت های همسرتان را برای او پررنگ کرده و جلوی دیگران از او تعریف کرده و احساس موفقیت و برنده بودن را در او تقویت کنید.

در این شرایط می توانید مطمئن باشید که با توجه به روحیه رقابت جویی همسرتان یکی از بهترین انتخاب ها را در استفاده از این موضوع کرده اید. یا مثلا زمانی که می دانید همسرتان توانایی خاصی در توجه به جزییات داد، اگر پیش از مهمانی از او بخواهید تا ایرادهای احتمالی در پوشش شما را متذکر شود، می توانید مطمئن باشید که باعث خوش وقتی او خواهدبود تا به شما در این مورد کمک کند و البته از این کمک لذت ببرد.

۳- کمک برای خودشناسی

باید و نبایدزندگی مشترک

می توانیم بگوییم که آگاهی از این تفاوت ها به شما کمک می کند تا نسبت به خودتان نیز شناخت بهتری پیدا کنید. البته صرف آشنایی با ویژگی های شخصی، تمام آن کاری نیست که شما می توانید در این زمینه انجام دهید، قدم بعدی می تواند بهره گیری از توانایی های همسرتان به عنوان امری مکمل در زندگی روزمره باشد.

مثلا اگر در محیط کار با همکارتان به مشکل برخورده اید و تصور می کنید نمی توانید به خوبی تصمیم بگیرید که با او چه برخوردی داشته باشید، شاید بد نباشد دیدگاه همسرتان (مرد خانه) را در این زمینه جویا شوید، چرا که گاهی اوقات داشتن فضاوتی برمبنای تحلیل منطقی مسائل در محیط های کاری و یا تحصیلی، گزینه های مناسب تری محسوب می شوند. مثلا اگر می دانید این روزها سرتان بسیار شلوغ است و ناچار از پیگیری چند کار به صورت همزمان هستید، شاید بهتر باشد از همسرتان (خانم خانه) برای مدیریت بهتر این موارد کمک بگیرید، به ویژه اگر می دانید او توانایی خاصی در پیش بردن چندین کار با همدیگر دارد.

نکاتی مهم در ارتباط با همسر

برای اینکه در ارتباط با همسر خود موفق باشید راهکارهای زیر را نیز مد نظر قرار دهید.

صادق باشید

تنها در صورتی می‌توانید راستگویی و صداقتتان را نشان بدهید که صادقانه رفتار کنید. دورویی و دوگانگی را کنار بگذارید و مطمئن باشید که همیشه روی خوش زندگی زناشویی را خواهید دید و هر روز خوشبخت‌تر خواهید شد.

اعتماد کنید
اگر به همسرتان اعتماد نکنید نمی‌توانید او را دوست داشته باشید. و اگر یک زندگی عاشقانه می‌خواهید باید قدم اول را بردارید و به همسرتان اعتماد کنید.

تحسین کنید

ستایش گر خوبی‌های همسرتان باشید و با اینکار به او عزت نفس بدهید. چه در خلوت دونفره، چه در حضور فرزندان و در جمع‌های خانوادگی و دوستانه از ویژگی‌های مثبت اخلاقی همسرتان، استعدادها و توانایی‌هایش و محبتی که نسبت به شما دارد تعریف و تمجید کنید. این کار نشانه قدردانی و احترام شماست.

یک روز معمولی را خاطره انگیز کنید

از روزهای زندگی مشترکتان خاطرات به یادماندنی بسازید. هر روزی از زندگی شما و همسرتان می‌تواند یک روز خاص و ویژه باشد. منتظر پیشامدها نباشید. خودتان روزهای متفاوت را خلق کنید!

دوپهلو حرف نزنید

طوری با همسرتان حرف نزنید که او مجبور شود دو برداشت متفاوت از حرفهایتان داشته باشد. اگر می‌خواهید صداقتتان را به او نشان بدهید باید هر نوع طعنه و کنایه و حرف‌هایی که با هدف خاصی مثل تحقیر زده می‌شوند را کنار بگذارید.

باید و نبایدزندگی مشترک هر روز زندگی زناشویی را جدی بگیریدبه رابطه عاطفی با همسرتان عادت نکنید. هر روز از هم سپاسگزاری کنید. برای غذایی که پخته است، کاری که انجام داده است، توجهی که به شما داشته است و برای جزیی مسائل از همسرتان تشکر کنید و اگر اشتباهی کرده‌ اید بدون نگرانی، حتی برای چندمین بار از همسرتان عذرخواهی کنید.

رابطه را ناگسستنی کنید

عادت‌هایی که می‌تواند رابطه شما و همسرتان را خراب کند کنار بگذارید:
۱ـ  همسرتان را به اسارت نگیرید.
۲ـ  او را منتظر نگذارید و حضورش را در زندگی تان به حاشیه نکشانید. او از پدرومادر، دوستان و کارتان مهم‌تر است.
۳ـ  بی حوصلگی را کنار بگذارید. حرف‌هایش را جدی بگیرید و به شنیدن چندباره نظرات و افکار و خاطراتش عادت نکنید. هربار از نو گوش شنوا باشید.
۴ـ  او را شریک زندگی بدانید. مشکلاتتان را در محل کار، درخانواده و یا با دوستانتان را به همسرتان بازگوکنید. برای خودتان زندگی نکنید.
۵ـ  با همسرتان وقت بگذرانید. به علاقه مندی‌های همسرتان اهمیت بدهید و با این فکر که او با شما سرگرم نمی‌شود، از او فاصله نگیرید.

باید و نبایدزندگی مشترک از ضعف‌هایتان خجالت نکشید

اگر ضعفی در بخشی از رابطه زناشویی تان دارید نباید آن را پنهان کنید. هر نوع مشکل در بیان و ابراز احساسات در رابطه جنسی و ترس‌های شخصی تان را با همسرتان مطرح کنید. او می‌تواند بهترین شنونده و دوستتان باشد و به شما کمک کند تا مشکلاتتان را حل کنید.

ازدواج و دوستی

همسرتان می‌تواند بهترین دوست شما باشد. او در همه زندگی شما حضور دارد و می‌تواند همه مسائلی که با آن درگیر هستید را درک کند. اگر تا امروز دنبال یک دوست خاص به جز همسرتان می‌گشتید باید رویکردتان را عوض کنید تا ببینید بهترین دوستتان درکنار شماست.

هدیه فوق‌ العاده

زن و شوهرهای جوان توجه ویژه‌ای به هدیه روز تولد یا سالگردها و مناسبت‌های خاص دارند. یادتان باشد که آنچه مهم است، پیام و احساساتی است که پشت هدیه شما پنهان است یک هدیه خوب باید همراه با

۱ـ  ابراز عشق و علاقه به همسرتان باشد.
۲ـ  بیان احساسات و هیجانات قلبی تان باشد.
۳ـ  بدون چشمداشت و انتظارات فراتر از توان همسرتان باشد.
۴ـ  متفاوت با هدیه‌هایی باشد که به دیگران می‌دهید.
۵ـ  با فکر و درایت انتخاب شده باشد.
یادتان باشد برای آماده کردن یک هدیه ویژه باید زمان و انرژی بگذارید.

هدایای فراموش نشدنی

صرف نظر از هدایای مصرفی که امروز می‌خرید و فردا از یاد می‌‌روند باید به فکر هدایایی ارزشمند و ماندگار باشید. شاید یک تکه طلا به نظرتان یک هدیه فراموش نشدنی و ماندگار باشد اما شما نیاز به یک هدیه اثرگذارتر دارید. به همسرتان هدیه‌ ای بدهید که پیام قلبی شما را به او برساندتا همسرتان هرگز آن را فراموش نکند.

۱- یک نامه عذرخواهی بخاطر اشتباهی که کرده‌اید و همسرتان را رنجانده اید، بنویسید و به او نشان بدهید که واقعا پشیمان شده اید.
۲- اگر ذوق هنری داشته باشید یک قطعه شعر می‌تواند هدیه ماندگاری برای همسرتان باشد.
۳-  چاپ یک عکس دونفره از یکی از بهترین روزی که باهم داشته اید.
۴-  بخشیدن هدیه‌ای که همسرتان از بچگی دوست داشته و کسی به آن توجه نکرده است.
۵-  تمام یک روز را با همسرتان بگذرانید و به نیازهایش توجه کنید.

این نباید‌ها را جدی بگیرید

بسیاری از مسایل و مشکلاتی که باعث طلاق و یا جدایی عاطفی زن وشوهرها می‌شوند از روی عمد و باهدف برهم زدن رابطه نیستند. بیشتر زن وشوهرها نسبت به نوع رفتار و تاثیری که بر رابطه شان می‌گذارد بی توجه هستند. به این نبایدها توجه کنید تا رابطه را خراب نکنید:

۱- نباید راه‌های خیانت را باز بگذارید. این آتشی است که باید در نطفه خاموشش کنید. خیانت رابطه شما و همسرتان را عمیقا تخریب می‌کند. او نه تنها اعتمادش را نسبت به شما از دست خواهد داد بلکه نسبت به دیگران‏ نیز بدبین می‌شود.
۲- نباید خشونت کلامی داشته باشید. هرنوع تحقیر و تمسخر و انتقاد به توانایی‌های همسرتان جز خشونت‌های کلامی است. شاید شما به همسرتان فحش ندهید اما همین که او را تحقیر می‌کنید خشونت می‌کنید. اگر مدام به همسرتان انتقاد می‌کنید در حالیکه خودتان را بی نقص می‌دانید باید منتظر روزی باشید که همسرتان در مقابل شما بایستد و به رفتارتان واکنشی جدی نشان بدهد.
۳-  نباید مسائل جنسی را نادیده بگیرید. هر نوع انتظار و درخواست نامعقول، هر رفتار خودخواهانه، بی توجهی به همسر و یا سردی در رابطه می‌تواند رابطه زناشویی شما را ویران کند.
۴-  زیاد کار نکنید اما کم کاری نکنید. کار نباید همه زندگی شما باشد اما باید برای حفظ رابطه و اداره زندگی به اندازه کافی کار کنید. بیش از اندازه کار کردن و یا کم کاری هر دو به یک اندازه می‌توانند رابطه شما و همسرتان را تخریب کنند.

باید و نبایدزندگی مشترک

خشمتان را پنهان نکنید

وقتی دلخوری یا ناراحتی ای پیش می‌آید لزومی ندارد آن را پنهان کنید. شما باید به همسرتان نشان بدهید که رفتارش شما را ناراحت کرده است و عصبانی هستید. تا زمانی که خشم یا عصبانیتتان را نشان ندهید نمی‌توانید امیدی برای حل سوتفاهمات و عذرخواهی داشته باشید. با این حال شما باید مرز باریکی که بین ابراز خشم و خشونت کردن وجود دارد را جدی بگیرید و حواستان باشد که خشونت با خشمگین بودن فرق دارد!
نقشتان را بپذیرید

زوج‌های موفق نقش و وظایفشان را می‌شناسند و در آن چون و چرا نمی‌کنند. اگر نمی‌خواهید یا نمی‌توانید وظیفه‌ای را بپذیرید آن را با همسرتان مطرح کنید.

هیچ چیز بدتر از این نیست که با اجبار کاری را برای همسر و خانواده تان انجام بدهید بدون اینکه علاقه‌ای به انجام آن داشته باشید. پس کاری را که دوست ندارید انجام ندهید مگر اینکه بپذیرید بخشی از وظایف زناشویی شماست وانجام آن به بهبود رابطه کمک می‌کند.

ارزش یکدیگر را درک کنید

این یک ویژگی انسانی است که تا وقتی چیزی از دست نرود، ارزش و جایگاهش را در زندگی احساس نمی‌کنیم. جایگاه همسرتان را در زندگی تان درک کنید پیش از آنکه جای خالی اش را به دلایلی مثل جدایی در زندگی تان احساس کنید. هر روز بیندیشید که اگر همسرتان نبود چه می‌کردید و حالا که هست چه چیزهای خوبی در اختیار دارید. نباید زندگی در کنار همسرتان را یک عادت اجتناب ناپذیر تلقی کنید.

بازی روانی ممنوع
وقتی یک بحث یا یک مشکل پیش می‌آید به دنبال برنده و بازنده نباشید. همین که این بازی را شروع کنید، همسرتان را در مقابل خودتان قرار خواهید داد و به جای حل مسئله هر کدام از شما به پیروزی‌های بیشتر فکر می‌کند
چکیده

 شاید بسیاری از افراد نپذیرند که در یک زندگی مشترک شاد و بادوام هم مثل یک زندگی مشترک بی دوام و بی ثبات، مشکلات، چالش ها و فراز و نشیب های فراوانی وجود دارد. هیچ انسانی را نمی توان یافت که در زندگی مشترک خطا نکرده باشد اما این خطا نیست که بنیان زندگی را سست می کند بلکه تکرار خطا و جبران نکردن آن است که باعث می شود زوج ها در طول زمان از یکدیگر دلسرد شوند. ممنون که با ما همراه بودید.

پاسخ دهید