افزایش اعتماد بنفس از طریق مشاوره

افزایش اعتماد به نفس از طریق مشاوره

سنجش اعتماد به نفس خود برای رسیدن به خواسته ها و آرزوها و همچنین موفقیت یک امر ضروری است.افرادی که اثرات ظاهر اعتماد فرد به نفس و برنامه ریزی بالایی دارند در انجام کارهای خود کمتر از کلمات شاید و اگر و … استفاده میکنند. در واقع افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند خودباوری بهتری دارند و ریسک انجام کار را میپذیرند چرا که ،از موجودیت خود اطمینان دارند و برای انجام امور تسلط کاملی بر خود دارند افزایش اعتماد بنفس از طریق مشاوره بسیار مورد استقبال افراد قرار میگیرد زیرا مشاوره در تمامی امور زندگی اهمیت بسزایی دارد.

سنجش اعتماد بنفس خود

سنجش اعتماد به نفس

بسیاری از افراد از خود شناخت کاملی ندارند و وقتی از آنها سوال میشود که آیا اعتماد به نفس دارید ؟در پاسخ دادن به آن مردد هستند و واقعا نمیدانند که اعتماد به نفس دارند یا خیر.برای سنجش اعتماد به نفس خود بهتر است روزانه سوالاتی از خود بپرسید و این پرسش و پاسخ به طور مستمر انجام گیرد، سوالاتی از این قبیل:

۱-چقدر برای خودم اهمیت قائلم ؟

۲-من چه مهارتهایی دارم؟

۳-آیا نسبت به توانایی های خود شک دارم؟

۴-در چه مکانی اعتماد به نفس بیشتری دارم؟

۵-آیا در برقراری ارتباط با افراد جدید طفره میروم؟

۶-آیا تا به حال شده برای انجام کاری حس خوبی نداشته باشم؟

 

اگر پاسخ به این سوالات برای شما مثبت باشد شما افرادی با اعتماد به نفس بالایی هستید و شادی بر شما غلبه دارد.اگر پاسخ به این سوالات منفی باشد شما از کمبود اعتماد به نفس رنج میبریدپس بفکر افزایش اعتماد بنفس از طریق مشاوره باشید.پس  برای افرادی که به دنبال افزایش اعتماد به نفس خود هستند بهتر است، تمام سعی خود را کنند تا بتوانند تمامی این پاسخ ها مثبت شود.

اثرات ظاهر فرد بر اعتماد به نفس

گاهی مرتب بودن و شیکپوش بودن را عاملی برای زیبایی می دانیم ،اما همین آراستگی اثر مثبتی بر روی فرد و سنجش اعتماد به نفس خود دارد اگر بتوانید علاوه بر آراسته بودن لباس و صورت خود سعی کنید که همیشه صاف بنشینید و سر خود را بالا بگیرید و در حین صحبت کردن با دیگران مستقیما به فرد مقابل نگاه کنید ، استوار و محکم باشید و شل نباشید. این موارد همگی در افزایش اعتماد به نفس به شما کمک خواهد کرد.

اثرات ظاهر فرد بر اعتماد بنفس

اثرات ظاهر فرد بر اعتماد بنفس حتی برای پیشرفت اعتماد بنفس کودکان مهم میباشد.

اعتماد به نفس و غرور

اعتماد به نفس یک حس مثبت و خوب در هر فردی است که فرد را به سمت انجام هر کاری سوق میدهد و میتواند فرد را در انجام کار موفق تر کند و راز ثروت خود را در اعتماد به نفسش میداند.اما غرور یک حس خشمگینانه میباشد که فرد با داشتن آن میتواند کاری انجام دهد.اما شکست یا موفقیت آن پیرو غرور فرد میباشد ،که فکر میکند اگر در کاری موفق نشد و چندین بار برای رسیدن به آن تلاش کند در واقع غرورش لطمه دار شده و شکست خورده در حالی ،فردی که دارای اعتماد به نفس است به خود ایمان دارد و هر شکستی را راز موفقیت خود میداند.

افزایش اعتماد بنفس و مشاوره

اگر از همان کودکی انسان را در نظر بگیریم شاهد وجود مشاوره در تمامی مراحل زندگی خود بوده ایم .

نقش مشاوره در اعتماد به نفس

مشاوره برای نام گذاری اسم فرزند ،مشاوره برای ورود کودکان به مدرسه،مشاوره برای انتخاب رشته تحصیلی ، مشاوره برای ازدواج و… پس به اهمیت مشاوره در انجام هر کاری آگاهی دارید .مشاوره برای افزایش اعتماد به نفس یک کار مثبت و عالی میباشد چرا که هر فرد با انجام آن میتواند نقاط مثبت و منفی خود را دریابد .فرد میتواند نکات مثبت را در خود تقویت کند و نکات منفی را کاهش دهد مشاوره میتواند با افراد کاردان و به صورت حضوری انجام شود  و یا افرادی که وقت آنرا ندارند میتوانند به صورت آنلاین و اینترنتی مشاوره بگیرند ویا اینکه هر فردی یک دفتر یادداشت تهیه کند و خود را روزانه مشاوره کند به این صورت که نقاط مثبت و منفی خود را بنویسد و برای افزایش و کاهش آنها تلاش کند.

همچنین بخوانید: ایجاد انگیزه

اعتماد به نفس و برنامه ریزی

برنامه ریزی نیز یک نوع مشاوره قوی است که فرد به خود میدهد.

برنامه ریزی صعود به پله های موفقیت را برای شما آسانتر میکند ،هر چقدر آماده تر باشید احساس مهارت بیشتر و اعتماد به نفس بالایی خواهید داشت قبل از اینکه کاری را شروع کنید به انتظارها و هدف تان در انتهای مسیر فکر کنید و تمام جوانب خوب و بد آنرا بسنجید تا در حین رویارویی با آنها بتوانید آنها را رفع کنید نیز سنجش اعتماد به نفس خود را فراموش نکنید ،برنامه ریزی نیز مانند افزایش اعتماد بنفس از طریق مشاوره سرعت بالایی در افزایش آن دارد.

اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس یک ارزش مهم برای هر فرد است و ستون زندگی را برای فرد بخصوص کودکان محکم تر میکند .

چه خوب است که همزمان با رشد فرزند خود این حس را نیز درآنها تقویت کنیم ،یکی از مهم ترین مسائل در ایجاد اعتماد به نفس قوی در فرزندان دادن مهر و محبت فراوان و تکرار کلمه دوستت دارم توسط پدر ومادر میباشد تا فرزند به اطمینان کاملی از جانب پدر و مادر خود برسد.

راههای بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان

۱-اشتباهات آنان را بپذیرید و برای هر اشتباهی آنان را سرزنش نکنید

۲-برای بازی با کودک وقت بگذارید و زمانی به سراغتان می آید درخواست او را بپذیرید

۳-به فرزندتان هرچند کوچک است احترام بگذاریدو با نام خودش او را صدا بزنید

۴-به فرزندتان مسئولیت بدهید هرچند کم و ناچیز

۵-داستانهای متفاوتی برایش بخوانید تا گنجایش درکش از محیط پیرامون بالاتر رود

۶-کاری را به کودک تحمیل نکنید برایش حق انتخاب بگذارید

همچنین میخوانید:چگونه یک سرپرست موفق شویم

چکیده

به طور کلی اعتماد به نفس امری ذاتی است و داشتن آن به فرد اطمینان و آرامش و شادی میدهد و این حس را در خود دارد که همیشه هر چند سخت به موفقیت میرسد.میتوان این حس را را هر فردی بسته به تلاش شخص کاهش و یا افزایش داد. بهترین روش افزایش اعتماد بنفس از طریق مشاوره با افراد ماهر میباشد تا با شناخت بهتر فرد راهکار هایی ارائه کند،که در فرد تاثیر مثبت بگذارد و اعتماد به نفس را افزایش دهد .

پاسخ دهید