آلرژی های فصل بهار

آلرژی های فصل بهار

آلرژی های فصل بهار

آلرژی فصلی مشکلی شایع است که انسان را آزار می دهد. شاید شما هم جز آن دسته از افرادی باشید که دچار آلرژی هستند، و با تغییر فصل دچار مشکلاتی مثل آبریزش بینی، حساسیت، سرفه، عطسه و خارش چشم و … می شوند. با ما همراه باشید تا به شما راهکارهایی را برای کاهش این حساسیت های بهاری آموزش دهیم.

علائم آلرژی های فصل بهار

۱- علائم بینی: آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه های مکرر و خارش بینی
۲- علائم چشمی: خارش چشم، قرمزی، تورم، اشک ریزی و حساسیت به نور
۳- علائم تنفسی: احساس کمبود هوا و تنفس همراه با صدای خس خس
۴- علائم عمومی در بدن: خستگی و عصبی شدن

شایع ترین علامت در این بیماران عطسه های مکرر است که برای مدت طولانی گریبانگیر این افراد می شود. علاوه بر آن، گرفتگی بینی و آبریزش بینی نیز از دیگر علائم این بیماری است. این بیماری، جز بیماریهای شایع به شمار می رود. همچنین این بیماری با آسم نیز همراهی دارد و مواردی که فرد در آن به هر دو بیماری مبتلا است کم نیست.

اگر چه هنوز علت این که چرا آلرژی در برخی افراد بیشتر شایع است، معلوم نیست، ولی استعداد ابتلا به آلرژی (واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن) معمولا در افراد بعضی از خانواده ها بیشتر است. هیچ کسی با بیماری آلرژی متولد نمی‌شود، ولی زمینه ابتلا به آن، ارثی است. آلرژی‌ ها معمولا در دوران کودکی شروع می‌شوند، ولی ممکن است در هر سن دیگری هم آغاز شوند. میزان حساسیت‌ ها با افزایش سن کاهش می‌ یابد، ولی ممکن است بعدها مجددا عود کند.با دوری از مواد آلرژی زا و مصرف منظم داروها تحت نظر پزشک، می‌ توان آلرژی را کنترل و درمان کرد.

شایع ترین آلرژی های فصل بهار

در ادامه شایع ترین آلرژی های بهاری را برای شما بیان می کنیم.

۱- عطسه کردن شایع ترین نشانه بهار

عطسه کردن یک نوع سیستم دفاعی است که بدن در برابر ورود اجسام خارجی به داخلی مجرای هوایی بینی از خود نشان می‌ دهد. همان طور که گفته شد در فصل بهار با توجه به گرده افشانی زیادی که توسط نباتات صورت می‌ گیرد، مواد آلرژی‌ زا به وفور در جریان هوا یافت می‌ شوند. وقتی که ما نفس می‌ کشیم این گرده‌ ها به همراه هوا وارد بینی و حتی ریه‌ های ما می‌شوند. حساسیت ایجاد شده پس از ورود گرده‌ ها به بینی و ریه‌ ها باعث تحریک بدن برای عطسه کردن می‌ شود. در چنین شرایطی جای نگرانی نیست، معمولا دفعات عطسه کردن در فصل بهار بیشتر از سایر فصول سال است.

۲- سردرد و چشم درد

معمولا در فصل بهار ممکن است، شما فشاری جزئی و یا شدید را در پشت چشمان خود حس کنید. این فشار می‌تواند باعث سردرد شما نیز شود. در چنین شرایطی نباید نگران باشید، یکی از نشانه‌ های آلرژی فصلی چنین سردرد‌هایی است. فقط توجه داشته باشید این درد‌ها نباید باعث تار دیدن و یا مشکلی در بینایی شما شود، در صورت بروز چنین مشکلی حتما به پزشک مراجعه کنید.

۳- سرفه مکرر و علائم سرماخوردگی

آلرژی های فصل بهار

همه ما می‌ دانیم یکی از علائم جدی سرما خوردگی سرفه است. اما علائم سرما خوردگی در کمتر از یک الی دو هفته متوقف می‌شود. حال اگر سرفه زدن شما ادامه دار باشد و این سرفه کردن‌ ها همراه با خارش بینی نیز باشد، احتمال اینکه آلرژی فصلی باشد زیاد است. از این رو اگر تعداد سرفه‌ ها بیش از اندازه باشد به شکلی که روزی زندگی عادی شما تاثیرات منفی بگذارد، حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا در صورت نیاز با تجویر دارو میزان حساسیت شما را نسبت به مواد آلرژی زای فصل بهار کم کند.

۴- آبریزش از بینی و چشم

شاید برای شما جالب باشد که بدن ما برای خارج کردن مواد بسیار ریز از بینی و چشم‌ ها، مخاطی مایع مانند و گاها شفاف را تولید می‌ کند تا به وسیله آن مواد اضافی هم‎ چون گرده‌ هایی که وارد بینی و چشم شده‌ اند به راحتی از آن‌ ها خارج شوند. پس جای هیچ گونه نگرانی نیست، اگر از چشم‌ تان اشک می‌آید، بدانید که بدنتان به شکلی با چنین مشکل فصلی در حال مبارزه است. از یاد نبرید شاید یکی از مهم‌ ترین علائم سرما خوردگی آبریزش بینی باشد، اما فصل بهار با توجه به مواد آلرژی‌ زایی که تولید می‌ کند، می‌ تواند باعث آبریزش شدید بینی شود.

۵- احساس خارش در نواحی چشم و بینی

شاید شایع‌ ترین نشانه آلرژی، احساس خارش در نواحی بینی و چشم‌ ها باشد. این عامل، به خاطر ورود گرده‌ های گیاهان و درختان به داخل چشم و بینی ایجاد می‌ شود، از این رو شخصی که در معرض گرده‌ ها قرار بگیرد، با چنین مشکلاتی روبرو خواهد شد. البته میزان خارش در نواحی چشم و بینی به میزان حساسیت شخص مورد نظر به مواد آلرژی زا بستگی دارد، از این رو نباید نگران این موضوع باشیم که چرا چشم و بینی ما در فصل بهار بیش از دیگر فصل‌ ها با حساسیت روبه‌رو می‌ شود.

۶- ایجاد جوش و یا کهیر روی پوست

جالب است که بدانید در موارد حادتر آلرژی فصلی می‌ تواند باعث تحریک پوست شود؛ در نتیجه شخص با جوش‌ ها و کهیر روی پوست رو به‌ رو شود. این مورد در شرایط حادتر می‌تواند باعث بستری شدن شخص برای درمان در بیمارستان و یا کلنیک نیز بیانجامد. البته این مورد در کودکان زیر هفت سال بیشتر مشاهده می‌ شود. معمولا افرادی که از چنین مشکلاتی در فصل بهار رنج می‌ برند، بهتر است؛ تمام نواحی پوست خود را بپوشانند و در حد امکان با پوشش کامل در محیط باز حاضر شوند.

بسته نگه داشتن در و پنجر‌ها نیز کمک می‌ کند تا مواد حساسیت زا وارد خانه نشود، از این رو افراد حساس کمتر به چنین عارضه‌ ای مبتلا خواهند شد. در صورت تشدید اوضاع، شخص مورد نظر باید به یک متخصص مراجعه کند تا بتواند بدون هیچ مشکلی فصل بهار را به پایان برساند. شاید خاراندن پوست آسیب دیده در چنین شرایطی تسکین دهنده باشد، اما همین خاراندن می‌ تواند باعث زخمی شدن پوست و در نهایت آلوده شدن آن به انواع عفونت‌ های میکروبی و باکتریایی شود. با این شرایط اوضاع از قبل نیز بدتر خواهد شد. بهترین گزینه مراجعه به یک متخصص است.

۷- خستگی بیش از حد و اختلال در خواب

آلرژی های فصل بهار

اگر احساس می‌کنید در فصل بهار با مشکل اختلال در خواب رو به‌ رو می‌شوید، می‌ توان نتیجه گرفت که عوامل آلرژی زا در فصل بهار باعث به وجود آمدن این چنین مشکلاتی در شما شده‌اند. همان طور که می‌دانید نخوابیدن کافی باعث ضعیف شدن بدن می‌شود و در نتیجه بدنتان انرژی کافی برای انجام فعالیت‌ های روزانه را از دست می‌ دهد، از این رو با خستگی زیاد روبه‌رو می‌شوید. اگر احساس می‌ کنید که کمبود خواب حاصل از اختلالات خواب توازن زندگی شما را بر هم می‌ زند، حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا با ریشه یابی مشکل شما، بهترین تجویز را در اختیارتان قرار دهد.

۸- تنگ شدن نفس

تنگی نفس در فصل بهار نسبت به دیگر فصول سال بیشتر شایع است. این مورد خاص بیشتر روی افرادی اتفاق می‌ افتد که پیشنه تنفسی دارند. از آن‌جایی که آلرژی می‌تواند روی نفس کشیدن شما نیز تاثیرات نامطلوب داشته باشد، از این رو برخی افراد که به آلرژی مبتلا هستند؛ در فصل بهار با ایجاد برونشیت ریه به تنگی نفس نیز دچار می‌شوند.

این گونه افراد حتما باید زیر نظر یک متخصص باشند؛ چرا که تنگی نفس می‌تواند مشکلاتی قلبی و حتی مغزی در دراز مدت ایجاد کند. از این رو اگر شما در فصل بهار با تنگی نفس رو به‌ رو می‌شوید، سعی کنید به فکر درمان آن باشید؛ چرا که با جمع شدن یک مشکل، مشکلات دیگر نیز به سراغتان خواهند آمد.

راه هایی برای کاهش آلرژی های بهاری

برای مقابله با این حساسیت های بهاری می توانید راهکارهای زیر را به کار ببرید:

۱- فیلترهای دستگاه تهویه هوا را تعویض کنید

تمیزی فیلترهای هوا در همه ی فصل ها مهم است، اما در فصل بهار اهمیت این مسأله دو چندان می شود. کارشناسان می گویند در پایان زمستان هایی که هوای معتدل تری داشتند گرده افشانی بعضی درختان زودتر شروع می شود و این مسأله می تواند علائم آلرژی های بهاری را تشدید کند. فیلترهای کثیف دستگاه تهویه هوا می توانند گرده های گیاهان را به خود جذب کنند و باعث وخامت آلرژی شما شوند. پس برای جلوگیری از مسأله، از تمیزی فیلترهای دستگاه تهویه هوا مطمئن شوید.

۲- از عینک آفتابی استفاده کنید

آلرژی های فصل بهار

با ورود گرده های درختان به چشم ها، بینی و گلو، علائم آلرژی شروع می شود. پزشکان می گویند افراد باید جلوی ورود گرده ها به چشم هایشان را بگیرند. ورود گرده ها منجر به خارش چشم، عطسه، تودماغی شدن صدا، خارش بینی و گاهی سرفه می شود. با استفاده از عینک آفتابی می توانید از ورود گرده ها به داخل چشم جلوگیری کنید.

۳- استفاده از داروهای ضد آلرژی را زودتر شروع کنید

لازم است که پیش از شروع علائم آلرژی داروهای لازم را تهیه کنید. به علاوه، پزشکان متخصص آلرژی اغلب توصیه می کنند مصرف داروهای ضد آلرژی را هفته ها پیش از زمان اوج آلرژی آن در فصل بهار شروع کنید.

۴- استفاده از اسپری بینی را زودتر شروع کنید

چند روز زمان می برد تا اسپری های بینی تأثیر درمانی خود را بر علائم آلرژی داشته باشند. بنابراین اگر می خواهید از این وقفه جلوگیری کنید استفاده از اسپری را زودتر شروع کنید. پزشکان توصیه می کنند در صورتی که از آلرژی خود آگاه هستید یک هفته پیش از زمانی که معمولا دچار علائم آلرژی می شوید استفاده از اسپری را شروع کنید.

۵- دستشویی و حمام را تمیز کنید

وقتی به روش های مقابله با علائم آلرژی فکر می کنیم احتمالا تمیز کردن گوشه و کنار حمام و دستشویی اولین چیزی نیست که به ذهن خطور کند اما می بایست این کار در اولویت خود قرار دهید. به ویژه از بین بردن قارچ ها و کپک هایی که روی سطوح مختلف دستشویی و حمام به وجود می آیند اهمیت زیادی دارد. این قارچ ها از عوامل اصلی بروز آلرژی هستند. در فصل بهار به دلیل افزایش رطوبت این مشکل تشدید می شود.

۶- از ۵ تا ۱۰ صبح زمان کمتری را در بیرون بگذرانید

اگر به آلرژی بهاری مبتلا هستید، لازم است که در ساعات اولیه ی صبح زمان کمتری را در بیرون بگذرانید، چون درختان بیشترین گرده افشانی را در این زمان از روز انجام می دهند. پزشکان می گویند اگر صبح برای انجام ورزش یا پیاده روی به بیرون رفته اید، باید به خانه برگردید و به حمام بروید.

۷- موها و مژه های خود را بشویید

آلرژی های فصل بهار

پزشکان معتقدند اگر پیش از آرایش، موها و صورت خود را بشویید، این کار به جلوگیری از بروز علائم آلرژی کمک می کند. محصولات مراقبتی مو گرده ها را به خود جذب می کنند. اگر می خواهید پیش از خروج از خانه آرایش کنید، ابتدا باید صورت خود را بشویید.

۸- نیازی به تغییر در رژیم غذایی نیست

با وجود آنکه برخی معتقدند تغییر در رژیم غذایی به جلوگیری از علائم آلرژی کمک می کند اما بعضی پزشکان نیز می گویند هیچ دلیل علمی برای این مسأله وجود ندارد. داشتن یک رژیم غذایی سالم بسیار عالی است اما نمی توان به طور دقیق مواد غذایی ای را نام برد که آلرژی را درمان می کنند.

۹- از واکسن آلرژی استفاده کنید

واکسن آلرژی فصلی می تواند راه حل مشکل کسانی باشد که هر ساله گرفتار آلرژی های شدید فصلی هستند. اگر می دانید که هر سال دچار آلرژی شدید فصلی خواهید شد، می توانید از واکسن های آلرژی استفاده کنید. این واکسن ها مثل واکسن های آنفولانزا هستند، با این تفاوت که بیشتر از یک بار تزریق می شوند تا مقاومت لازم را برای مقابله با آلرژی در بدن به وجود آورند.

چکیده
در فصل بهار، میلیون ها نفر دنبال راه چاره ای برای رهایی از آلرژی و علائم آن یعنی عطسه، آب ریزش بینی و چشم، سوزش چشم ها، خارش و احتقان ریه ها هستند. همه این علائم در اثر واکنش شدید سیستم ایمنی بدن به مواد آلرژی زا مثل گرده گل ها و گیاهان به وجود می آیند. در طی فصل بهار گرده گیاهان در هوا پخش می شود و باعث ایجاد آلرژی در افراد می گردد. برای خلاص شدن از شر آلرژی بهاری به توصیه های گفته شده در این مقاله عمل کنید. از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

۱ نظر

پاسخ دهید